Bratislava 15. mája 2015 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)
Európa prechádza ťažkým obdobím. Kľúčové je zvýšenie investícií, ktoré vo všetkých členských štátoch Európskej únie klesli. Nová Európska komisia chce zastaviť hospodársky pokles

Investičná nálada v Európe je stále nízka. Slovenské podnikateľské prostredie v mnohých oblastiach nie je atraktívne najmä v dôsledku oneskorených platieb, vysokých nákladov spojených s ich vymáhaním. Brzdou je aj zaostávajúca elektronická verejná správa. Konštatoval to vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek na seminári ekonómov „Quo vadis EÚ“, ktorý sa konal vo štvrtok (14.5.) v Bratislave.
„Európa prechádza ťažkým obdobím. Kľúčové je zvýšenie investícií, ktoré vo všetkých členských štátoch Európskej únie klesli. Nová Európska komisia chce zastaviť hospodársky pokles, preto prijala Junckerov balíček opatrení. Prišla s investičným balíčkom, aby sa podarilo prepojiť dostatok financií s projektmi, ktoré sú už pripravené a môžu byť realizované,“ povedal Chrenek. V porovnaní s rokom 2008 je celkový objem investícií v Európe o 15 % nižší. V Európe podľa šéfa Zastúpenia EK nie je nedostatok financií, ale skôr „nedostatok odvahy ísť do väčších, do riskantnejších investícií“.
Pripomenul tiež oblasti, na ktoré by sa malo Slovensko podľa najnovších odporúčaní EK sústrediť.
„Treba zlepšiť nákladovú efektívnosť zdravotníctva, prijať opatrenie na zlepšenie výberu daní, urobiť trh práce aktívnejší a silnejší, zabezpečiť väčšie zapojenie žien, skvalitniť vzdelávanie, zvýšiť investície do infraštruktúry a zefektívniť verejné obstarávanie,“ vypočítal oblasti, v ktorých sa dá dosiahnuť obrat v pomerne krátkom čase 12 až 14 mesiacov.
V ďalšom programovom období (2014 – 2020) je určených pre Slovensko viac ako 15,3 miliardy eur. Podľa šéfa zastúpenia ide o základný balík a sú aj ďalšie programy, z ktorých môže čerpať finančné prostriedky.
Ak by Slovensko podľa jeho prepočtov využilo všetky prostriedky, tak v priemere za 6-ročné obdobie by to na každého občana SR bolo viac ako 3700 eur, kým priemer v EÚ je 1700 eur. Pokiaľ ide o platby do rozpočtu EÚ, na jedného občana SR vyjdú za spomínané obdobie v priemere 1250 eur, priemerný Európan zaplatí viac ako 5000 eur.
Junckerov investičný plán by mal byť schválený do konca júna. V najbližších troch rokoch má naliať do európskej ekonomiky 315 miliárd eur.
Na seminári, ktorý zorganizovala Slovenská obchodná a priemyselná komora, Národný výbor Medzinárodnej obchodnej komory v SR a Nadácia na podporu vzdelávania a ekológie, vystúpili aj ďalší renomovaní slovenskí ekonómovia.
jf