Chmelár: Sme vykorenení. Obávam sa, že pri najbližšom vojnovom konflikte o tento štát prídeme

Bratislava 31. októbra 2018 (HSP/Foto: Facebook)

 

Eduard Chmelár – jedni ho pranierujú, iní na neho nedajú dopustiť. Vo svojich vyjadreniach často kritizuje NATO, ale zároveň aj výdavky Slovenska na zbrojenie. Je proeurópsky, odsudzuje pričleneniu Krymu k Rusku, ale zároveň je proti sankciám voči Ruskej federácii. Tradičný model rodiny považuje za optimálny pre výchovu dieťaťa, ale zároveň tvrdí, že tradičnú rodinu neohrozujú iné formy spolužitia. V prípade zvolenia ho v Šaštíne neuvidíte, ale koledníkov Dobrej noviny by v paláci prijal. Prečo sa rozhodol kandidovať? Na aké pálčivé problémy by chcel na Slovensku upozorniť? Kto na poste premiéra by bol pre neho prijateľný? Na tieto a ďalšie otázky odpovedal pre Hlavné správy analytik a kandidát na prezidenta Eduard Chmelár

Na snímke Eduard Chmelár

 

Čo bolo dôvodom, že ste sa rozhodli kandidovať na post prezidenta SR?

Obavy o budúcnosť svojej vlasti. Celý svoj život som zasvätil mierovým aktivitám a vidím, že najviac je ohrozený mier.

Celý život sa venujem slovenským dejinám a ich propagácii a vidím, že ich pozná len málokto. Sme vykorenení a ja mám veľké starosti, že pri najbližšom vojnovom konflikte o tento štát prídeme, lebo na ňom málokomu záleží.

Nie som spokojný s tým, ako bola doteraz vykonávaná funkcia hlavy štátu, chcem jej vrátiť zmysel a dať hlbší zmysel aj slovenskej štátnosti. Som na to pripravený, poznám Slovensko, jeho dejiny, kultúru a prírodu ako málokto, nosím ho v srdci a nemusím to hlučne demonštrovať.

No a v neposlednom rade… viete, práve cestujem do Martina na oslavy 100. výročia Deklarácie slovenského národa. Vedeli ste, že to bola prvá a posledná udalosť, na ktorej sa zhodli všetky zložky slovenskej spoločnosti – od konzervatívcov cez liberálov až po socialistov? Toto ma trápi. V našej spoločnosti sa vytvorila atmosféra, kedy sa človek s odlišným názorom považuje za nepriateľa. Niet tu najmenšej snahy o vzájomné pochopenie, namiesto dialógu sa pestuje zákopová vojna. Preto potrebujeme spoločnú platformu, na ktorej by mohlo existovať a spolupracovať viacero názorových prúdov. Nie kádrovať a vylučovať, ale integrovať. Na Slovensku je len málo osobností, ktoré vedia komunikovať s oboma tábormi rozdelenej spoločnosti s rešpektom a porozumením. Chcem sa o to pokúsiť, pretože bez spoločných cieľov nemôže fungovať nijaký štát.

 

Oznámením Vašej kandidatúry ste zaznamenali nielen pozitívne, ale aj negatívne ohlasy. Aktuálne sa kriticky vyjadril poslanec NR SR Peter Marček. Aký je Váš postoj ku kritickým vyjadreniam? Vnímate to ako konštruktívnu kritiku?

Nevidím dôvod na to, aby som sa nejako bližšie venoval každému podobnému prejavu, ktorým sa strápňuje predovšetkým jeho autor. To nebol kritický komentár, to bol pamflet. A ja sa skôr čudujem vám, že uverejňujete veci, ktoré nemajú ani informačnú, ani publicistickú hodnotu. V časoch poctivej žurnalistiky sa takéto slaboduché texty plné urážok a lží hádzali do koša, dnes, zdá sa, je možné úplne všetko. To nie je môj problém, že klesáte pod svoju úroveň.

 

V jednom zo svojich príspevkov uvádzate, že chcete otvárať tie najpálčivejšie problémy, o ktorých mnohí nechcú počuť a pripraviť Slovensko na výzvy budúcnosti. Ktoré konkrétne problémy by ste chceli otvoriť?

O jednom z nich som už hovoril. Situácia vo svete sa dramaticky zhoršuje a my nie sme na to pripravení. Uvedomte si, že po každom veľkom geopolitickom konflikte veľmoci prekresľujú mapy. Komu bude záležať na Slovensku, keď na ňom nezáleží ani významnej časti politických elít, keď neexistuje žiadna zakladajúca idea, žiadna štátna doktrína, na ktorej štáty stoja a padajú?

Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme platónsky ideál „filozofa na tróne“, ktorý to dokáže. potrebujeme múdreho, rozhľadeného a spravodlivého prezidenta, ktorý dovidí za horizont budúcich volieb, ktorý neklame, nekradne a nezradí svoj ľud. To je moje krédo. Najdôležitejším problémom je však boj s klimatickou zmenou. Ešte stále si neuvedomujeme, že sme prvou generáciou, ktorá sa už nebude mať tak dobre ako naši rodičia, nič s tým nerobíme, podceňujeme environmentálne výzvy. Chcem byť v tomto smere hlasom svedomia nielen našej spoločnosti, ale aj našej civilizácie, chcem na to upozorňovať pri každej možnej príležitosti.

 

Vo svojich príspevkoch tiež kritizujete NATO a jej činnosť. Zároveň však kritizujete vyššie výdavky Slovenska na zbrojenie. Neodporuje si to? Ak by Slovensko vystúpilo z NATO, nepotrebuje značne vybavenú armádu?

Vôbec si to neodporuje, dokonca vás musím upozorniť, že väčšina neutrálnych štátov má dnes nižšie výdavky na obranu ako v prípade členských štátov NATO, čiže nás opäť oklamali, keď sľubovali, že s alianciou to bude lacnejšie. Nie je to pravda. Navyše, je to aj otázka toho, ako vnímate filozofiu bezpečnosti. Ak je Európa mierovým projektom, potom by na rozdiel od NATO nemala vynakladať obrovské finančné prostriedky na absurdné vojenské výdavky a vojenské intervencie. Naopak, mala by ukončiť vojny a hospodársky a sociálne zastabilizovať blízke zahraničie, aby na náš kontinent neprúdili davy utečencov. To je najlepšia záruka bezpečnosti, nie kupovanie zbraní. To isté sa týka aj Slovenska.

Mojím snom je vybudovať zo Slovenska prvý mierový štát v Európe. V najbližších rokoch je síce nereálne urobiť to, čo urobila Kostarika, ktorá zrušila armádu, peniaze určené na zbrojenie investovala do rozvoja školstva, zdravotníctva a životného prostredia a dnes je to najvyspelejšia krajina Strednej Ameriky. Ale musíte mať pred sebou nejaký cieľ. A ten môj je, aby Slovensko v maximálnej možnej miere využilo svoju komparatívnu výhodu – dobré vzťahy s oboma stranami konfliktov, aby sa prezentovalo ako posol dobrej vôle, ktorý ponúkne svoju pôdu na mierové rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, balkánskymi štátmi alebo hoci aj medzi Izraelom a Palestínou. Nie je to samozrejmosť. Viem si predstaviť, že by sme tu niekde mohli začať a ako prezident by som chcel založiť takúto tradíciu. Bol by to rozhodne väčší a užitočnejší príspevok Slovenska k medzinárodnej bezpečnosti ako kupovanie stíhačiek.

 

Aktuálne máme na Slovensku generáciu, ktorá nemá žiaden vojenský výcvik – tzn. že by pravdepodobne nebola schopná ubrániť našu krajinu. Čo si myslíte o opätovnom zavedení povinnej vojenskej služby?

Asi odo mňa neočakávate, že ako človek, ktorý viedol úspešnú občiansku kampaň za zrušenie základnej vojenskej služby, budem teraz súhlasiť s jej opätovným zavedením. Išiel by som na to inou cestou. Podporou dobrovoľníkov, ktorí k tomuto povolaniu majú vzťah. Ja vôbec vidím ako najväčší problém, že platy vojakov a ich sociálne zabezpečenie sú pri takomto rizikovom povolaní dosť nízke a neatraktívne. Potom sa nečudujme, keď sa minister obrany tohto roku posťažoval na Dukle, že mladí ľudia nemajú záujem o vstup do armády. No prečo asi. Namiesto zvyšovania výdavkov na nákup zbraní by sa mohlo pomôcť armáde v tomto smere.

 

Tvrdíte o sebe, že ste proeurópsky, kritizujete pričlenenie Krymu k Rusku, ale zároveň tvrdíte, že je potrebné zrušiť sankcie voči Rusku. Prečo by Slováci mali apelovať na ich zrušenie?

Sankcie škodia predovšetkým nám, Európanom. To je dosť hlúpy výsledok. Okrem toho, Rusi nikdy nekonajú pod tlakom. Svetovú veľmoc nemôžete sankcionovať a očakávať od toho nejaké pozitívne výsledky. To je absurdné. Prečo nikomu nezišlo na um zaviesť sankcie voči USA za ich inváziu do Iraku? Ak chcete veľmoci donútiť k dodržiavaniu pravidiel, musíte im ponúknuť spoluprácu. Toto na Rusov platí.

Ja sa považujem za priateľa Ruska, oceňujem úlohu dvojice Putin – Lavrov pri stabilizácii medzinárodných vzťahov, dokonca som presvedčený, že bez ich rozvážneho prístupu by bol svet už dávno vo vojne. To však neznamená, že budem sledovať ruské záujmy a vykrikovať, že Putin je náš prezident. To je šialené.

Sústavne upozorňujem na to, že geopolitické záujmy Európy budú vždy odlišné od záujmov Spojených štátov a Ruska. Myslím si, že to chápe čoraz viac ľudí s výnimkou proamerických a proruských trollov. Uplatňujem v politike pravidlo sústredených kruhov. Som Slovák a zasadzujem sa za jasnejšie formulovanie štátnych záujmov Slovenskej republiky. Som Slovan a želám si posilniť kultúrnu spoluprácu slovanských národov. Som Európan, keď ide o vymedzenie našej civilizácie a nášho spôsobu života voči ostatným. A som svetoobčan, keď ide o globálne problémy ako je napríklad klimatická zmena, odstránenie zbraní hromadného ničenia, svetový mier a podobne. Je to úplne prirodzené a nechápem, prečo v tom niekto potrebuje hľadať rozpor.

 

Aký je Váš postoj k tvrdeniu, že „muž je hlava rodiny – chráni ju a zabezpečuje ju finančne; matka je srdcom rodiny – vytvára teplo domova, vychováva deti“?

Možno vás prekvapím, ale považujem tradičný model rodiny za optimálny pre výchovu dieťaťa. No nie každý má toto šťastie. Sám som vychoval svojho syna a nech mi niekto skúsi povedať, že my dvaja nie sme rodina. A takéto stereotypy, že muž má zarábať a žena stáť pri sporáku, snáď patria do 19. storočia. Veď sa poobzerajte okolo seba. Nevideli ste fungujúce rodiny, v ktorých sú úspešné ženy a muži zarábajú menej? Všimli ste si, že polovica ľudí žije inak ako v modeli tradičnej rodiny? Toto zodpovedný a spravodlivý štát nemôže ignorovať. Tradičnú rodinu neohrozujú iné formy spolužitia, ale alkoholizmus, nevera, domáce násilie a chudoba. Preto potrebujeme zvýšiť sociálnu ochranu všetkých rodín, vrátane neúplných a menej tradičných, vrátane dôchodcov, zdravotne postihnutých a rodín bez príjmu.

 

Podpísali by ste Istanbulský dohovor? Potrebujú ho podľa Vás Slováci vzhľadom na viacero zákonov týkajúcich sa domáceho násilia?

Ja som vo viacerých vyjadreniach zdôraznil, že uprednostňujem schválenie prísnejšej domácej legislatívy, ktorá chráni ženy pred násilím, aby mohla prebehnúť flexibilnejšia diskusia v rámci celého hodnotového spektra slovenskej spoločnosti a nebol z nej nikto vynechaný. Vždy sa to zneužilo a prekrútilo, tak teraz to vysvetlím ešte raz. Robert Fico ešte ako premiér tesne pred Kuciakovou vraždou vyhlásil, že prijíma záväzok, že slovenská legislatíva bude v tomto smere ešte silnejšia ako medzinárodná a že všetko užitočné, čo bolo v Istanbulskom dohovore (pretože 99 percent jeho ustanovení je podľa neho užitočných), bude v slovenskom práve zakotvené. Doteraz sa nič nestalo, vláda neprijala jedno jediné opatrenie. Pritom naša legislatíva je dokázateľne nedostatočná. Chcete príklad? Len desať dní po tomto vyhlásení sa stala mladá vysokoškoláčka z Fiľakova Edita Varádyová obeťou brutálneho napadnutia zo strany svojho expriateľa. Chytil jej hlavu, z celej sily ju treskol o auto, zvalil ju na zem a zmlátil do krvi. Zlomil jej nos, rozbil peru, spôsobil otras mozgu a škaredé podliatiny pod oboma očami. Výsledok? Policajti jej neboli ochotní pomôcť, pýtali sa jej, čo s tým majú robiť a súd násilníkovi po siedmych mesiacoch vymeral smiešnu pokutu – zopár stoviek eur, hoci samotná liečba bola drahšia. Právnička krízového centra Slniečko potvrdila, že toto je bežná prax, že súdy dávajú za fyzický útok na ženu tie najnižšie možné tresty, pokuty. Ak by sme prijali Istanbulský dohovor, tak takéto násilie by bolo podľa článku 35 automaticky klasifikované ako trestný čin. Ja však nechcem na Slovensku kultúrne vojny.

Chápem, že niektoré ustanovenia, najmä článok 3, mohli konzervatívnejšie založených ľudí znepokojiť. Preto navrhujem, aby namiesto demagogických hádok o dokument, ktorý takmer nikto nečítal, bola prijatá prísnejšia domáca legislatíva. Tým zmizne problém Istanbulského dohovoru. V tomto smere treba vyvíjať tlak na vládu, nie hádať sa medzi sebou. Na Slovensku vždy budú žiť konzervatívnejší i liberálnejší ľudia, ale nemusia sa nenávidieť. Nemusíme spolu predsa vo všetkom súhlasiť, stačí, ak berieme ohľad na odlišné názory a záujmy ostatných ľudí. A práve v moderovaní tejto verejnej diskusie vidím jednu z hlavných úloh prezidenta, ktorý by mal ako hlava štátu chápať obe strany vnútropolitického konfliktu.

Na snímke Eduard Chmelár

 

Aký je Váš postoj ku kresťanským organizáciám? Pozvali by ste do paláca organizátorov a deti kampane Dobrá novina?

Bez najmenších problémov. Považujem to dokonca za svoju povinnosť. Chcem rešpektovať a podporovať všetky skupiny obyvateľstva. To znamená, že ma pravdepodobne neuvidíte na púti v Šaštíne, lebo nie som katolík a bolo by to odo mňa pokrytecké, ale vždy rád prijmem predstaviteľov kresťanských spoločenstiev, ktorých činnosť si vážim.

Rovnako sa chcem častejšie, nielen na novoročnom prijatí, stretávať s duchovnými autoritami a radiť sa s nimi o otázkach mravnej obrody tejto spoločnosti. Do tejto kategórie patria aj predstavitelia sekulárneho humanizmu, etici, filozofi a významní psychológovia. Skrátka Prezidentský palác bude otvorený pre každého. V mojom prípade sa nemôže stať, aby som niekoho bojkotoval iba preto, že mám odlišný názor na niektoré otázky. Napríklad to, že súčasný prezident Kiska si za celé funkčné obdobie nenašiel čas na prijatie zástupcov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov alebo Matice slovenskej, považujem za hanebné a neprijateľné.

 

V prípade potenciálneho zvolenia za prezidenta, ktorá politická osobnosť na poste premiéra by pre vás bola prijateľná pre pozitívnu spoluprácu?

Takto vôbec neuvažujem, prezident musí vedieť vychádzať s každým premiérom, ktorý vyšiel zo slobodných demokratických volieb. Prejavuje tým úctu a rešpekt voči voličom.

 

Koho považuje za „najťažší oriešok“ na poste premiéra?

Platí to, čo som povedal pred chvíľou. Neviem si však predstaviť spoluprácu s niekým, kto nerešpektuje ústavu a demokratické zriadenie nášho štátu.


Sám ste uviedli, že chcete mať vplyv a nie moc. Nemyslíte si, že ako politický analytik máte oveľa väčší vplyv na verejnosť? Nemyslíte si, že ako prezident by ste museli viac korigovať svoje názory?

Vôbec nie. A nielen preto, že môj prístup do mainstreamových médií je obmedzený. Ale najmä preto, že analytik vysvetľuje, ako sa veci majú. Prezident môže povzbudzovať, ako by mohli veci vyzerať. Môže inšpirovať a nadchýnať pre veľké výzvy, vyzdvihovať zo slovenskej spoločnosti to najlepšie, čo je v nás, posúvať ju vpred, viesť ju k tomu, aby odhalila svoj skutočný potenciál. Lebo ak uveríme, že sme bezvýznamní, tak nimi aj ostaneme. Ale ak si trúfneme na veľké úlohy, tak budeme rásť s nimi.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Danko: „Amatérske video ozbrojených síl odradí ešte aj tých posledných, ktorí rozmýšľajú o testovaní“

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Včera sme dali do pozornosti novú vládnu internetovú stránku a inštruktážne metodické video Ministerstva obrany SR, na ktorom ilustruje, ako bude vyzerať celý priebeh testu na koronavírus. Toto video však podľa bývalého predsedu Národnej rady Andreja Danka (SNS) nebolo spracované profesionálne a v…

Biden viní Trumpa zo zodpovednosti za obete COVID-19, Trump Bidena z korupcie

0 icon

Nashville 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Kandidát Demokratickej strany na prezidenta USA Joe Biden vo štvrtok tamojšieho času povedal, že súčasný prezident Donald Trump by nemal naďalej zotrvať vo funkcii, pretože je "zodpovedný" za viac ako 200.000 úmrtí v dôsledku pandémie koronavírusu Vyjadril sa tak počas druhej a poslednej…

Trump odovzdá svoj hlas v prezidentských voľbách v sobotu na Floride

0 icon

Washington 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Americký prezident Donald Trump odovzdá svoj hlas v prezidentských voľbách v predstihu v sobotu na Floride v meste West Palm Beach, kde vlastní rezort Mar-a-Lago Oznámil to vo štvrtok Biely dom, píše agentúra AFP. "Prezident Trump plánuje voliť v predstihu v sobotu vo…

MZV podporí slovenskú firmu, ktorá vstupuje do poslednej fázy testovania vakcíny proti COVID-19

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Hans Pennink)   Slovenská biotechnologická spoločnosť Axon Neuroscience vstupuje do poslednej fázy testovania vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Len nedávno potvrdila účinnosť experimentálnej vakcíny ACvac1 na živom víruse SARS-CoV-2 v predklinickej štúdii. Ešte tento rok pristúpi ku klinickému testovaniu. Informoval o tom Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí…

USA uvalilo sankcie na iránske skupiny pre údajné ovplyvňovanie volieb

0 icon

Washington 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ross D. Franklin)   Spojené štáty vo štvrtok uvalili sankcie na päť iránskych skupín pre údajné zasahovanie do nadchádzajúcich prezidentských volieb v USA, ktoré budú 3. novembra Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na americké ministerstvo financií. Medzi skupinami sa nachádza aj Zväz islamských…

Štátny tajomník Majer na videokonferencii ministrov obrany členských krajín NATO zdôraznil nevyhnutnosť vzájomnej jednoty a podpory

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Úlohy NATO a ozbrojených síl členských krajín Aliancie pri zvládaní pandémie COVID-19, plnenie medzinárodných záväzkov vrátane obranných výdavkov, ako aj aktuálne výzvy bezpečnosti a obrany v rámci medzinárodného prostredia. Aj to boli témy, o ktorých dnes počas prvého dňa videokonferencie ministrov obrany členských…

Krajčí: Denne zomrie na Slovensku asi 18 ľudí na nový koronavírus

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Denne zomrie v slovenských nemocniciach na nový koronavírus priemerne 18 ľudí. Ako uviedol vo štvrtok po rokovaní vlády SR minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), situácia na Slovensku je vážna a nie je pod kontrolou. Predpokladá, že toto číslo sa bude ešte zvyšovať Krivka…

Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku pribudlo 19 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Celkovo tak v krajine podľahlo ochoreniu 134 ľudí. TASR o tom vo štvrtok informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová Priblížila, že v nemocnici v Humennom zomreli muži vo veku 66, 70 a…

Trumpova politika presviedča oveľa viac Američanov, ako sa to Demokratom páči

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (HSP/Roman Bednár/Foto:SITA/AP-Alex Brandon)   Čím viac sa blíži 3. november, tým viac priznáva aj mainstream – napr. aj švajčiarske NZZ – že opätovná voľba Donalda Trumpa nie je až taká veľmi nepravdepodobná, ako sa to v médiách ešte pred niekoľkými týždňami tvrdilo a v mnohých aj…

Poslanci sa idú húfne testovať na koronavírus, dôvodom je Kotleba

0 icon

Bratislava 23. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   V súvislosti s pozitívnym testom na ochorenie COVID-19 predsedu strany Kotlebovci - Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotlebu sa v piatok 23. októbra o 9:00 bude hlasovať o prerušení 16. schôdze Národnej rady SR do utorka 27. októbra Vo svojom profile na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Lipták

Prečo nezachránime aj týchto?

0icon

Na Slovensku v období 2007-2017 zomieralo ročne na chrípku od 210 do 3 703 pacientov (viď tabulka), v priemere zomieralo na chrípku viac ako 1500 ľudí ročne. [caption id="attachment_1654" align="alignlef

Boris Mesár

Nemecko - Nemecký kalifát naberá výrazné obrysy . Ako mohol nemecký národ padnúť tak hlboko ?

0icon

Veľké orientálne svadby: vláda, že sa pozerá opačným smerom ! Sú známe ako rozbuška pre korona  vírus: turecké a arabské veľké svadby a rodinné oslavy. Či už v Berlíne, Šlezvicku-Holštajnsku (Flensburg), Severnom Porýní-Vestfálsku (Hamm), Brémach, Hesensku (Kassel) alebo Bádensku-Württembersku (Lahr): Kedykoľvek sa v posledných mesiacoch konali  veľké rodinné oslavy hlavne…

Andrej Biras

Boh netrestá, On ľudstvo varoval včas, dnes prebieha žatva sejby celých generácii..

0icon

Keďže naša  globálna spoločnosť stojí pred obrovskými zmenami, chcem sa touto cestou podeliť o svoje poznanie. Uvedomujem si, že to vyvolá rôzne reakcie, ale napriek tomu to chcem uverejniť. Boh hovoril po celé tisícročia k ľudstvu a ani v dnešnej dobe nás nenechal  a nenecháva bez pomoci. Náš milujúci Otec…

Peter Švec

Za veľa peňazí môže byť málo muziky. Technologická prevaha. Pôsobenie proti prevahe. 4. časť.

0icon

Pokračujem v sérii blogov, ktorá tým osvietenejším z nás má dodať sebadôveru a odhodlanie. Aj v tomto čase krízy, v skutočnosti vojny so zákerným a nevyspytateľným vírusom a ešte zákernejším a nevyspytateľnejším vládcom. Na konci tejto teoretickej úvahy poskytnem zopár praktických aplikácií. Technologickú prevahu môžeme považovať za druhú najnižšiu v poradí a vo svojej podstate je buď lineárna…

Ivan Holek

Koronavírus! Problém oveľa zásadnejší, než sme predpokladali!

0icon

Tento článok by nevznikol, keby som náhodou nezachytil názor na súčasnú koronavírusou krízu, ktorý sa začína čoraz viacej rozširovať medzi obyčajnými ľuďmi. A prostí ľudia hovoria, že je to trest Boží. Že nás to Boh trestá.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa stane, ak sa z tvojho života vytratí spodná bielizeň?

0 icon

Pre mnohých z nás je nosenie spodnej bielizne rutinou, ktorá je takmer ako dýchanie, a predstava, že by ju nenosil a chodil si po svete "na ostro", by sa mohla zdať zvláštna. V skutočnosti by si mohol skutočne vyťažiť výhody, keď sa rozhodneš prestať nosiť túto časť oblečenia. O aké výhody ide a…

Neznámy lietajúci objekt v Rendleshamskom lese (1. časť)

0 icon

Na Štefana v roku 1980 sa v Rendleshamskom lese v grófstve Suffolk v ranných hodinách stala zvláštna vec. V blízkosti borovicového lesa sa nachádzala základňa amerického letectva, ktorá znenazdajky zachytila na svojom radare neznáme lietadlo. Celá základňa okamžite prešla do stavu pohotovosti, ale po tom, čo sa došlo k záveru,…

Tajná uzavretá skupina Bilderberg (1. časť)

0 icon

Muži a ženy, ale predovšetkým muži naprieč históriou zakladali rôzne spoločenstvá, aby mohli spoločne prosperovať, aby mohli zdieľať svoje záujmy alebo sa jednoducho stretnúť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi. To, že niektoré z týchto spoločenstiev boli tajné, sa poprieť nedá. Ale ako veľmi podozrievaví by sme o týchto záhadných skupinách mali…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o azda najväčšej možnej konšpiračnej teórii zástancov – o Iluminátoch. Nebudeme však zdržiavať, a vráťme sa rovno do deja. Tam, kde sme v rámci prvej časti skončili. Počas niekoľko málo rokov sa im podarilo založiť svoje odnože vo väčšine európskych štátov. Mnoho vplyvných a pokrokových mysliteľov…

Čo ti chce povedať telo, keď zažiješ deja vu?

0 icon

Povedzme, že ideš lyžovať prvýkrát v živote, ale zrazu, keď stúpiš na sneh, máš pocit, že si to už predtým robil. No, práve si zažil deja vu. Aj keď sa to javí ako zriedkavý jav, 60 - 80%  ľudí malo niekedy deja vu. Môže to však znamenať, že tvoje telo vysiela signál, aby ťa…

Vo svete IT

3D tlačiareň TWO TREES BLUER PLUS – veľkosť tlače až 300 x 300 x 400 mm za cenu bežnej skladačky

0 icon

3D tlačiarne sú už zopár rokov skvelou zábavkou pre milovníkov stavebníc, skladačiek, či moderných technológií. Táto „zábavka“ bola dlhé roky naozaj drahou záležitosťou, no príchod veľkej konkurencie na trh zrazil cenovku aj kvalitných výrobcov na historické minimá. Podobná situácia momentálne nastala u overeného kvalitného výrobcu TWO TREES, ktorý svoj aktuálne…

Prečo sa Sovietsky zväz nedostal na povrch Mesiaca?

0 icon

Vesmírny závod je pravdepodobne najznámejší mierový konflikt medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom. Spojené štáty nakoniec tento závod vyhrali tým, že sa ako prví dostali na povrch Mesiaca, v roku 1969. Veľa ľudí, ktorí sledovali priebeh od polovice 50. do 60. rokov verilo, že Sovietsky zväz má pomerne veľkú…

Zabudnite na Hviezdne vojny: Takto by mohol vyzerať vesmírny konflikt v najbližších 50 rokoch

0 icon

Ak ste videli Hviezdne vojny, určite si pamätáte množstvo bitiek, kedy sa vesmírne lode premávali vesmírom, ako stíhačky u nás na Zemi. Ide o tróp, ktorý sa nachádza v množstve sci-fi filmov a ukazuje nám o dosť zjednodušenú predstavu vesmírnych konfliktov. Ako by vyzerali naozaj? Rovnakú otázku si položila aj…

Nová internetová „zoznamka“ Facebook Dating je oficiálne dostupnou aj v Európe

0 icon

Facebook ešte pred viac ako rokom predstavil novú funkciu / službu Facebook Dating, ktorá bola pôvodne spustená vo viacerých štátoch USA, ako aj v iných krajinách v Severnej a Južnej Amerike. Do Európy sa mala nová funkcia dostať ešte začiatkom tohto roka, no vývojári spoločnosti Facebook zrejme narazili na problémy,…

NASA zverejnila video, ktoré zachytáva pristátie sondy OSIRIS-REx na vzdialenom asteroide Bennu

0 icon

Včera, 21.10., sa podarilo vedcom z americkej vesmírnej agentúry, NASA, úspešne navigovať sondu OSIRIS-REx na povrch asteroidu Bennu. Pristátie zvládli úspešne a to zo vzdialenosti viac ako 320-miliónov km. Úlohou sondy bolo hladko dosadnúť na povrch asteroidu a zozbierať vzorky, ktoré následne prinesie späť na Zem. OSIRIS-REx mala pristáť na…

Armádny Magazín

Irán odpovedal na obvinenia zo zasahovania do prezidentských volieb v USA

0 icon

Irán, 23. október 2020 (AM) - Irán nemá záujem o zásah do prezidentských volieb USA a neuprednostňuje žiadneho z kandidátov, oznámil pre ABC News tlačový hovorca stáleho zastupiteľstva Iránu pri OSN Alireza Mirusefi. \"Na rozdiel od USA Irán nezasahuje do volieb v iných štát

Francúzska pýcha : Jadrová ponorka Suffren odpálila svoju prvú riadenú strelu

0 icon

Francúzsko, 22. október 2020 (AM) - Koncom júla začala Suffren, prvá zo šiestich útočných jadrových ponoriek triedy Barracuda, začala testovať svoje bojové systémy a výzbroj v Stredozemnom mori. Bola to ďalšia fáza testovania tejto novej perly francúzského námorníctva po tom, ako úspešne preb

Samovražedný dron izraelskej výroby spadol na území Iránu. Video

0 icon

Irán, 22. október 2020 (AM) – Na severozápade Iránu sa 20. októbra zrútilo cudzie bezpilotné lietadlo (dron). Ako sa uvádza v správe portálu Al Masdar News, do vzdušného priestoru Iránu vstúpil dron z územia susedného Azerbajdžanu.  

Pentagon nepoľavuje v tlaku, chce vytvoriť stálu mechanizovanú brigádu pri hraniciach Ruska

0 icon

USA,  22. októbra (AM) - Washington skúma možnosť prítomnosti mechanizovanej brigády pri hraniciach Ruska nie na rotačnom, ale na stálom základe, vyhlásil minister obrany USA Mark Esper. Východiskovým bodom sa stalo podpísanie dohody o obrannej spolupráci s Poľskom a tiež nedávne stretnutia s

Ministerstvo obrany v boji proti dezinformáciám chce založiť skupinu pre podporu zahraničných vojakov na území SR

0 icon

Slovensko, 22. októbra (AM) - Dve muchy jednou ranou, alebo dve zdanlivo nesúvisiace otázky sa pokúša skĺbiť v najnovšom návrhu minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). Rezort obrany navrhuje vytvoriť riadiacu skupinu pre poskytovanie podpory zahraničným ozbrojeným silám, ktorá bu

Svetlo sveta

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

19.10. Svätý Pavol z Kríža naučil veriacich hľadať Boha ukrytého v utrpeníc

0 icon

Svätý Pavol z Kríža (1694-1775) bol veľkým mystikom, ktorý dopomohol rozvíjať úctu k umúčenému Kristovi, ako zdroju zmierenia a odpustenia. V živote prežíval veľké trápenia a duchovné skúšky, zároveň aj dary a milosti. Mal milosť zjavení Ježiša a Panny Márie, ako aj duší z Očistca, ktoré mu opísali muky, ktorými prechádzajú.…

Najväčší nárast počtu katolíkov zaznamenali vďaka misiám v Afrike

0 icon

Štatistická ročenka Cirkvi za rok 2018, ktorú vydal Centrálny štatistický úrad Cirkvi, ukazuje rast počtu katolíkov vo svete. Analýzy tohto úradu sú spracované od začiatku pontifikátu pápeža Františka, čiže od roku 2013, až do roku 2018. Prinášame niektoré údaje zo sprievodnej správy spomínanej ročenky. Ako informuje Centrálny štatistický úrad Cirkvi,…

18 milostí, ktoré získavaš každým prežehnaním sa

0 icon

Znak kríža je základným gestom kresťana. Katolíci sa prežehnajú najčastejšie pred začiatkom a na konci modlitby, pri vstupe do kostola, na začiatku a konci Svätej omše, pri prijímaní Eucharistie a pri jedle. Čo však je obsiahnuté v moci kríža, keď je neodmysliteľnou súčasťou duchovného života? Pri každom prežehnaní sa získavame…

icon FOTO DŇA