“Ak chcete pochopiť účelovosť kritiky súčasného vedenia RTVS, prečítajte si tento článok z roku 2014, kedy RTVS viedol dnes ospevovaný Václav Mika, vtedy nominant Smeru. Opozícia obviňovala verejnoprávnu televíziu, že sa stáva slúžkou Smeru, že „slušní redaktori“ sú zastrašovaní iba preto, lebo požadujú, aby bola dodržiavaná objektívnosť, že „takéhoto vulgárneho ovládania RTVS sme neboli svedkami od čias mečiarizmu a jeho kapustovín“,” uviedol Chmelár na sociálnej sieti s tým, že opozícia sa tiež sťažovala, že kvalitní ľudia sú v RTVS „perzekvovaní, vytláčaní, prepúšťaní alebo účelovo presúvaní do iných relácií“. V SaS dokonca dospeli k názoru, že ide o „plíživú normalizáciu“. Dnes sa podľa Chmelára opozícia stavia na stranu tých, ktorí „vulgárne ovládali RTVS“, ktorí prepúšťali a zastrašovali kvalitných ľudí, lebo žiadali, aby bola dodržiavaná objektívnosť…
Chmelár vysvetľuje, že celá vec je oveľa zložitejšia a diváci a poslucháči – koncesionári RTVS – by sa nemali nechať oklamať. “Médiá verejnej služby samozrejme musia byť nezávislé od akýchkoľvek politických tlakov – ale nie od profesionality a zákonov tejto republiky. Kto tvrdí, že spravodajstvo RTVS netreba skvalitňovať a každý editorský zásah označuje za prejav cenzúry, je úplne mimo reality.”
“Cez víkend bol v pásme Gazy zastrelený riadne označený novinár Khalil Abu Akatrah. Hoci izraelskí ostreľovači poľovali na neozbrojených civilistov ako na zajace, hoci protestovala OSN, EÚ, Human Rights Watch i Reportéri bez hraníc, redaktori RTVS, ktorí nosia odznaky #allforjan pustili do vysielania reportáž, v ktorej kompletne prebrali izraelskú propagandu, že židovský štát iba likviduje teroristov. Ešteže si neosvojili aj vyhlásenie izraelského ministra obrany, že v Gaze nie sú nevinní ľudia. Podobne je to aj s jednostrannosťou spravodajstva v iných oblastiach. V takýchto chvíľach naozaj nie je namieste chváliť sa, že vám stúpa sledovanosť, upozornil na vývoj na Blízkom východe politický komentátor.
“V tejto súvislosti sa musím vyjadriť ešte k jednej veci. Oľga Baková v denníku N tvrdila, že keď časť vzbúrených redaktorov odmietla na vyvažovanie svojich názorov niektorých ľudí, mysleli tým predovšetkým moju osobu. Argumentovala tým, že som mal alebo mám politické ambície, že moje názory sú „výrazne proruské“ a že oni predsa musia „dávať pozor, komu dávame vo verejnoprávnom médiu priestor“. Najprv chcem zdôrazniť, že tohto priestoru sa pokojne vzdám, že som nikdy nevyvíjal v tomto zmysle ani tú najmenšiu aktivitu, a preto žiadam redaktorov RTVS, aby nezneužívali moje meno na prekrytie svojej neochoty dať priestor vo vysielaní aj iným názorom ako je ten ich. Snáď mi nechcú povedať, že jediní odborníci na bezpečnostnú a zahraničnú politiku sedia v účelovo vytvorenom Slovenskom inštitúte pre bezpečnostnú politiku, založenom bezprostredne po Majdane na šírenie proamerickej propagandy. Vyprosím si rovnako, aby moje názory niekto nálepkoval ako „výrazne proruské“, je to účelová lož, pretože ak neustále kritizujem anexiu Krymu a do omrzenia opakujem, že záujmy Európy sú odlišné tak od tých amerických, ako aj od tých ruských – ak toto ešte niekto nezaznamenal a nevie rozlišovať medzi proeurópskym a proruským postojom, tak šíri zámernú propagandu. No ak by to tak bolo (čo nie je), kto a čo rozhoduje o tom, aké názory sú prijateľné a relevantné? Vari nie názorová zhoda s postojom redaktora? Žurnalistika je len dovtedy žurnalistikou, kým realitu reflektuje, nie keď sa ju snaží spoluvytvárať.”
Médiá verejnej služby patria všetkým občanom Slovenskej republiky, ktorí ich platia zo svojich daní, zákony jasne stanovujú nároky na pluralitné, vyvážené a objektívne spravodajstvo, a napriek tomu sa tieto normy nedodržiavajú. “Preto opätovne vyzývam redaktorov RTVS, aby túto názorovú rôznorodosť dodržiavali – pokojne aj bez mojej osoby. Zatiaľ im však slúžim len ako trápna výhovorka. Musím totiž poukázať na ich praktiky z minulosti, keď im nerobilo problém, aby Ondreja Dostála oslovovali ako „občianskeho aktivistu“, hoci bol už roky predsedom OKS, aby Františka Šebeja v prestávkach, keď nebol poslancom NR SR, oslovovali ako „publicistu“ a rovnako im nerobí problém, keď robia kampaň mimoparlamentnej strane Progresívne Slovensko, ktorá má preferencie nižšie ako plnotučné mlieko. Takže prosím, nepoužívajte dvojaký meter, robte si svoju robotu profesionálne a nemusíte sa vyhovárať na Chmelára. Ďakujem.,” odkázal redaktorom politológ Chmelár.