Podľa neho Béla Bugár nechce tak predčasné voľby ako predovšetkým nechce úradnícku vládu, ktorú by de facto riadil prezident Andrej Kiska. Ten sa o predčasných voľbách ako jednej z možných riešení súčasnej politickej krízy vyjadril vo svojom prvom verejnom vyhlásení po vražde novinára Jána Kuciaka so snúbenicou. Druhou možnosťou mala byť zásadná rekonštrukcia vlády. Oba tieto varianty ale premiér Fico odmietal.
“Béla Bugár predovšetkým nechce, aby mal veci pod kontrolou prezident. Ten by si potom mohol vymenovať svoju vlastnú vládu, ktorá nemôže robiť nič bez jeho súhlasu. My by sme tu mali do volieb vlastne prezidentský systém. Tu sa už hrá s takými kartami, že sa obávam, že tu bude väčší chaos.”
Bugár však nechce hlasovať o vyslovení nedôvery vlády, čomu Chmelár veľmi nerozumie.
Na otázku redaktora, čo môže byť najpravdepodobnejším scenárom, Chmelár odpovedal, že predčasné voľby sú práve tou najpravdepodobnešou variantou. Tie možno budú spojené s komunálnymi voľbami.
Podľa Chmelára je toto celé predovšetkým hrou prezidenta. “Od začiatku je to jeho hra. On to napätie eskaloval svojím prejavom, kde vopred, než by rokoval s partnermi, povedal závery, ku akým chce dospieť. Tie závery boli dva: predčasné voľby alebo rekonštrukcia vlády, ktorá by sa opierala o novú dôveru v parlamente. Tomuto mnohí nerozumeli, ale to znamená, že chcel za každých okolností pád Ficovej vlády. Premiér na rekonštrukciu vlády nepotrebuje sa uchádzať o dôveru parlamentu, on môže vymeniť pár ministrov, no stále to bude jeho vláda viazaná parlamentným vyhlásením. Bolo od začiatku jasné, že to smeruje k tomu, aby prezident bol veľkým hráčom.”
Ďalej podľa Chmelára sa Fico nebude opierať o podporu Kotlebovej strany a náznaky v tejto súvislosti, ktoré zazneli zo strany opozície, nazval konšpiráciami.