Ankara 3. septembra 2015 (TASR/HSP/Office of the Iranian Supreme Leader)
Duchovný vodca je presvedčený, že sankcie voči Iránu majú byť zrušené a nie iba pozastavené
Iránsky duchovný vodca Alí Chameneí dnes podporil hlasovanie parlamentu o jadrovej dohode, ktorú Teherán v júli uzavrel so svetovými mocnosťami, a upozornil, že podmienkou jej plnenia je úplné zrušenie zahraničných sankcií. Podľa ajatolláha, ktorý má v islamskej republike posledné slovo, by parlament v tejto záležitosti “nemal byť odsúvaný na druhú koľaj” a nechce mu preto ani radiť, či dohodu schváliť alebo zamietnuť.
“Povedal som prezidentovi, že nie je v našom záujme, aby sme dohodu nenechali prehodnotiť našimi zákonodarcami,” citovala agentúra Reuters z vyjadrení Chameneího, ktoré odvysielala naživo štátna televízia. Samotný ajatolláh dokument podpísaný vo Viedni zatiaľ verejne nehodnotil, ocenil však prácu iránskeho vyjednávacieho tímu.
Iránsky prezident Hasan Rúhání a jeho spojenci sa predtým vyjadrovali proti tomu, aby o dohode hlasoval parlament, keďže takýto postup vytvára podľa nich právne záväzky sťažujúce jej implementáciu. Minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf napriek tomu odovzdal ešte v júli dokument zákonodarcom na posúdenie, pričom nebolo jasné, akým spôsobom sa k nemu vyjadria.
Podľa iránskej ústavy má parlament právo zamietnuť akúkoľvek dohodu vyrokovanú vládou a navyše sú v ňom výrazne zastúpení radikáli, ktorí s jadrovými rokovaniami vyjadrovali nespokojnosť. V americkom Kongrese, ktorý má o dohode taktiež hlasovať, radikálni republikáni hrozia presadením nových sankcií voči Iránu.
Chameneí varoval, že sankcie zo strany mocností “by mali byť zrušené, a nielen pozastavené”, keďže v opačnom prípade Irán svoje sporné jadrové aktivity takisto “iba pozastaví”. Kritizoval zároveň politiku Spojených štátov v Sýrii a Iraku, pričom vylúčil znormalizovanie vzťahov s Washingtonom.
Irán a skupina šiestich mocností – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli 14. júla ku konečnej dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na základe uzavretej zmluvy budú zrušené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program, ktorý bol podľa obáv Západu zameraný na získanie atómových zbraní.