Dôvodom rozhodnutia súdu bola skutočnosť, že firma ČEZ umiestnila v rómskej štvrti elektromery vyššie ako v iných častiach mesta. Spoločnosť však namieta, že k takému kroku dochádzalo už pred jej vstupom na bulharský trh.
Z rozhodnutia súdu vyplýva, že v jednej štvrti nemožno elektromery umiestniť v nedostupnej výške, pokiaľ sú v inej štvrti umiestnené v bežnej výške. Tento postup podľa súdov Rómov diskriminuje na základe etnickej príslušnosti. K diskriminácii dochádza aj napriek tomu, že v danej oblasti dochádzalo k častejšej manipulácii s elektromermi alebo k ich poškodzovaniu.
Úlohou štátu je teraz podľa súdu nájsť iné riešenie, ktoré zaručí bezpečnosť elektrickej siete a správne zaznamenávanie spotreby.
Podľa slov hovorkyne ČEZ-u elektromery boli umiestnené vo výške aj v minulosti, dávno pred jej vstupom spoločnosti na bulharský trh. Dôvodom bola ochrana zdravia a v mnohých prípadoch aj ochrana životov.
Z rozhodnutia súdu nateraz ČEZ-u nevyplýva žiadna pokuta. Zároveň nejde o definitívne rozhodnutie, ale o odpoveď na dotazy bulharského súdu, ktorý záležitosť rieši, doplnila hovorkyňa.
Dôvodom žaloby je podľa informácií portálu iDNES.cz sťažnosť miestnej ženy. V rokoch 1999 až 2000 údajne elektrárenská spoločnosť ČEZ, ktorá pôsobí na západe Bulharska, umiestnila v jej štvrti v meste Dupnica elektromery na betónové stĺpy elektrického vedenia vo výške šesť až sedem metrov. V iných štvrtiach s menším počtom žijúcich etnických Rómov ich však umiestnila vo výške 1,7 metrov, väčšinou priamo v bytoch zákazníkov či na fasádach a plotoch.