Cestopis: Malawi – pokračovanie, 3. časť

Malawi 30. novembra 2014 (HSP/Foto:HSP)

 

Po cestách krajiny Malawi

Po piatich hodinách cesty sa konečne dostávame na predmestie Blantyre – Limbe. Autá v hustej premávke napodiv dosť rýchlo napredujú, ale aj napriek tomu tu strácame drahocenné minúty. Snažíme sa udržať si smer smerom na juh k horám, keď sa z ničoho nič ocitáme v protismere na začiatku trojprúdovej cesty bez akokoľvek označených jazdných pruhov.

Prvý pohľad na horský masív Mulanje vo svetle zapadajúceho slnka

Policajt riadiaci hustú premávku to hneď spozoroval a vycítil príležitosť zarobiť si. Vidíme, ako sa k nám blíži, pochopili sme už aj my: musíme dotiaľto rýchlo zmiznúť. Okamžite sa nám prihovára, slušne sa pýtame na cestu a vysvetľujeme, že sme sa pomýlili. Všetko nakoniec prebieha bez problémov, otočíme to a nasledujeme jeho inštrukcie, keď sa zrazu dostávame na križovatku so semafórmi, z ktorej nám nie je úplne jasné, ktorý pruh kam odbočuje. Kým sa snažíme pochopiť, ako táto križovatka naozaj funguje, stojí už pri nás ďalší policajt a objasňuje nám situáciu: autá stojace za nami by rady odbočili doprava, ale my sme ich (nechtiac) zablokovali.Vysvetľujeme cieľ cesty, policajt rád pomôže, a tak sa nakoniec dostávame na cestu, ktorá nás vyvádza z mesta.

Po ľavej strane pred nami vystupuje zo zeme mohutný masív skál Mulanje. Vyzerá impozantne a ľudia či autá prechádzajúce popri ňom sú len malými mravčekmi skláňajúcimi sa pred jeho prirodzenou silou.

Zapadajúce slnko, ktoré sfarbuje okolitú krajinu dooranžova, dodáva celému výjavu zvláštnu atmosféru.

Po pár kilometroch, keď už nestretávame takmer žiadnych ľudí ani autá, sa dostávame na prašnú cestu vedúcu k úpätiu hôr. Je potrebné dávať pozor na výmole, kamene, diery a sem-tam i na nejakého človeka.

Keď posledné lúče slnka dopadli na vyprahnutú krajinu a všade sa rozostúpila tma, kdesi v diaľke v horách sa zamihotali malé svetielka. Musíme sa dostať k nim. Akonáhle niekoho stretávame, uisťujeme sa o správnosti smeru. Cesta sa kľukatí, dvíha sa vietor, nakláňa vysokú trávu popri ceste a tá za jeho pomoci šumí a vydáva zuky umocňujúce naše obavy o tom, či sa nám vôbec podarí nájsť hľadaný nocľah.

Občas sa kdesi z trávy vynoria opití chlapi tlačiaci bicykle. Až keď sa stretávame zoči-voči tabuli so šípkou a menom ubytovne, tešíme sa, že už nie sme ďaleko. Hlinená cesta medzi borovicami stúpa a my sa pomaličky dostávame k pekne upraveným tehlovým domčekom s osvetlením, ale nikde nikoho. Pokračujeme preto ďalej, až prichádzame k veľkej ubytovni. Hodinky ukazujú pol ôsmej večer, ale máme pocit, že musí byť aspoň desať hodín. Ten pocit, keď si plne uvedomíte, že je v lete už o šiestej tma, patrí studeným zimným večerom z našich končín.

Pohľad na čajovníky pod pohorím Mulanje

Pani, ktorá má na starosti, ubytovanie, na nás zapôsobí rovnakou silou ako celý horský masív Mulanje. Obrovská zimná vetrovka hodiaca sa na prechádzky v treskúcej zime ledva obopne jej silné telo, ktoré sa pozvoľna odhodlá na ospalé pohyby. Rovnako zdĺhavo nám približuje možnosti ubytovania, keď sa nakoniec s veľkým úsmevom podujme, že nám všetko poukazuje. Za 8 eur na osobu si vyberáme izbu so 4 posteľami a spoločnou kúpeľňou. Celý jeden rad osvetlených izieb oproti je obsadený skupinkou zhruba dvadsiatich ľudí, inak nikoho.

Priplichtil sa k nám asi 16-ročný chlapec, ktorý nás od nášho príchodu nespustil z očí. Keď si zložíme veci, púšťame sa do reči. Vysvitlo, že je miestny sprievodca a chce nám ponúknuť svoje služby. Angličtinu má teda riadne mizivú, ale dohodneme sa na siedmu ráno.

Pred raňajkami Steve už vyčkáva pred dverami našej izby aj s ďalším chlapom. Ten nám vysvetľuje, že bude dnes problém nocovať pod najvyšším vrchom, pretože chata pod štítom je na dnešnú noc už obsadená turistami, preto by sme si mali vybrať iný cieľ túry. Nakoniec si necháme poradiť a po výdatných raňajkách vyrážame do hôr.

Prvú prekážku hneď za ubytovňou predstavujú obrovské balvany v rieke, ktoré ťažkopádne preskakujeme, aby sme sa dostali na druhú stranu, zatiaľ čo nosiči si po nich len tak skackajú sťaby nejaké kamzíky, obiehajú nás a strácajú sa v hustých stromoch. Cesta stúpa a stúpa, občas je červená hlinená, občas sa objavia robustné balvany a ja mám čo robiť, aby som sa ne ne vyštverala.

Námaha a slnko pomáhajú k čoraz väčšiemu tepelnému výdaju tiel. Po hodnom čase stretávame ženy a mužov, ktorí nás bosými nohami predbiehajú nesúc na hlave náklad dreva. Chodia poň až sem, na miesta, kde vám výhľady berú dych. Prichádzame k majestátnym skaliskám vyschnutého vodopádu, využívame jeho nemohúcnosť a sadáme si na miesta, odkiaľ sa v období dažďov valí kdesi do hĺbky pramenitá voda a naberáme trocha sily.

Jeden z nezabudnuteľných pohľadov na pohorie Mulanje

Pohľad do diaľky vo mne utvrdzuje myšlienku, že ani nepotrebujeme ísť ďalej, nič krajšie sa už predsa vidieť nedá. Napriek tomu sa vydávame vyššie a vyššie, síl ubúda a mňa si postupne omotáva okolo prsta ten nepríjemný detinský zvyk, keď sa mi už nechce a po každom náročnom stúpaní kladiem hlúpu otázku, či je to ešte ďaleko, aj keď tuším, aká bude odpoveď.

Na viacerých miestach nám chodníčky križujú vyvierajúce potôčiky, na okolí rastú zvláštne sukuletny a niekoľkometrové papradie pripomínajúce palmy naznačuje, že sme pomerne vysoko. V nadmorskej výške 2000 metrov sa okolo nás začína prevaľovať hustá hmla a vietor naberá na sile. Čerpáme silu z jedla, ale prestávka je krátka, keďže studený vietor nepríjemne ochladzuje naše tričká a mikiny premočené potom.

Po 200 výškových metroch sa nachádzame na najvyššom bode našej túry: 2200 m nad morom. Najviac ma štve poznanie, že chata nie je v najvyššom bode našej túry, ale leží vo výške 1800 m, takže sme sa štverali hore, aby sme zas zišli k chate a zajtra to budeme musieť celé znova vystúpať.

Hlinené chodníčky občas, ale naozaj len občas, vystriedali aj takéto úhľadné kamenné cestičky

Z krovia na nás kde-tu zazerajú zvedavé vtáčiky. Cestou stretávame nosičov, ktorí v roztrhaných a odretých šľapkách poskakujú z kameňa na kameň tam, kde ja mám problém v turistických topánkach udržať si rovnováhu.

Modrá hadica tiahnuca sa po zemi, v ktorej prúdi čistá voda na niekoľkých desiatkach metrov, je mojou spásou – znamená to, že chata už nie je ďaleko. O 10 minút k nej naozaj dorážame. Za 7 hodín sme prekonali výškový rozdiel 1400 m a prešli 10 kilometrov.

V drevenej chate nám poskytnú coca-colu a založia v krbe oheň, ktorý však nestačí vyhriať veľkú miestnosť ani dve menšie vedľajšie, keďže každou škárou v dreve sa tlačí dovnútra studený horský vzduch. Snažím sa ešte udržať si teplo pochádzajúce z náročnej túry, ale po pol hodine sa už trasiem a navliekam na seba všetko oblečenie, ktoré v batohu nájdem. Prichádzajú aj traja britskí turisti, s ktorými hneď sympatizujeme a po hodine aj skupina asi dvadsiatich amerických turistiek z ubytovne.

Zbližujeme sa skôr s Britmi a pozorne počúvame ich historky. Cestujú už dva mesiace a cez Namíbiu, Botswanu a Zimbabwe prešli do Malawi, odkiaľ majú namierené do Mozambiku a späť do Británie.

V malej miestnosti plnej štipľavého dymu, vládne veselá atmosféra. Všetci piati sa snažíme rozdúchať oheň, akonáhle sa od neho pohnem, ovanie ma strašný chlad. Chalaniská strávili minulú noc na Sapitwe, najvyššom vrchu masívu Mulanje vo výške 3002 m. Vraj je táto chata oproti tej hore neporovnateľná. Tam nemali nič, bola v nej strašná zima a z mokrého dreva sa im nepodarilo založiť oheň. Kamene na chodníčkoch boli pokryté námrazou a všetko sa im pod nohami šmýkalo.

Stúpame a onedlho sa dotkneme aj ťažkých mrakov

V duchu si predstavujem celý tento horor a ďakujem, že sa nám na poslednú chvíľu zmenili plány. Už teraz sa však bojím, čo bude, keď v noci oheň úplne vyhasne. Pripravujeme bohatú spoločnú večeru v hrnci nad ohňom. Chalani navarili niekoľko kíl cestovín a ryže, my zasa prispievame troškou paradajok a cibule. Ich sprievodca donáša úžasnú praženicu a spoločne aj s naším Stevom si sadáme okolo dreveného stola, jeme a smejeme sa na veselých príhodách. Steve to poňal klasicky africky – je rukami, my sa kde-tu delíme o nejakú vidličku či lyžicu.

Neviem, či sa mi vôbec podarilo v noci oka zažmúriť a ak aj hej, tak len na pár minút. Netrpezlivo vyčkávam prvé záblesky ranného svetla a moment, kedy už budeme môcť vyraziť na spiatočnú cestu, len aby som sa hýbala a bolo mi teplejšie.

Napoly omrznutý nos mi napovedá, že to bola jedna z najchladnejších nocí v mojom živote, keď mi nestačilo ani niekoľko vrstiev oblečenia v spacáku na roztrhanom zelenom matraci, ktorý sa mi z mysle snaží povyťahovať spomienky na školské časy a hodiny gymnastiky.

Po svitaní vyrážame. Vzduch je chladný, hmla sa prevaľuje z kopca na kopec a krásne výhľady sú v nedohľadne. Po prekonaní vrcholu už len klesáme a ja sa teším na teplo, lenže mrazivý vietor okolo nás naďalej rozfúkava neprívetivú hmlu, z ktorej vyslobodzuje ostré ihličky a hádže nám ich rovno do tváre. Keď sa hmla strhne iným smerom tak, že nám odkryje kopce, pred nami sa objaví rastúci endemit – céder vyskytujúci sa len v masíve Mulanje, máme zrazu pocit, že raj na zemi je práve tu, aj keď je studený a ponúka len typicky vrtošivé vysokohorské počasie.

Jeden z uchvacujúcich pohľadov za náš chrbát

Zostupujeme, ale po včerajších nádherných výhľadoch ani stopa. Až keď sa dostávame naozaj nízko a teplota mierne stúpne, vtedy sa aj hmla zdvihne. Červená hlinená cesta točiaca sa medzi stromami nemá konca, za každou zatáčkou už len stojím, opieram sa o palicu a tupo pozerám pred seba, nohy ma nechcú poslúchať a ja sľubujem (už po desiatykrát), že toto je posledná vysokohorská túra, ktorej som sa zúčastnila.

Opäť prekračujeme rieku s balvanmi, krajina sa zdá akoby z iného sveta a ja som šťastná, že sme takmer pri ubytovni. Nohy mám akoby zdrevenelé a najbližší mesiac mám úplne odídené kolená, ktorým to chcem vynahradiť, a tak im pomáham pozbierať sa aspoň formou výživových doplnkov. Keď sa spätne na to pozerám, uvažujem, či nevďačné stúpanie predsa len nebolo menej náročné ako nekonečný zostup.

Berieme Steveho do dediny a cestou sa zastavujeme u miestnych umelcov, ktorí nás pred polhodinou pozvali do ich stánkov. Za pár miestnych kwačí si odnášame krásne drevené suveníry. Steveho vykladáme doma, kde nám ešte predstaví malého brata a sestru a dáva nám číslo na otca (ktorý jediný má v rodine mobil), aby ho mohli kontaktovať naši priatelia, ak by potrebovali vysokohorského vodcu. Neviem si celkom dobre predstaviť, čo by sme bez neho robili. Spoznávať tieto vysokohorské chodníčky sa musí človek učiť odmalička, inak je stratený a v horách by zahynul.

Cesta sa kľukatí po úpätí masívu Mulanje, kde sa rozprestierajú lány zeleného čaju. Toto je jediné miesto v Malawi, kde i teraz v období sucha zaprší a kde lístky zeleného čaju oslepujú nádhernou farbou ako tráva z anglického vidieka. Úchvatný kontrast tehlovo červenej zeme, zelených kríčkov čaju a sivých masívnych mrakov, ktoré padajú na vrcholy stromov, umocňujú atmosféru tohto horského kraja, od ktorého neviete, čo môžete očakávať. Hory sú zradné nielen u nás, ale aj Afrika má svoje tajomstvá a vťahuje vás do nich rýchlo a bez rozmýšľania. Kto by si bol pomyslel, že v období sucha bude v Afrike mrznúť? Neznalosť nás poriadne prekvapila.

A jeden z pohľadov na cestičku a hory pred nami

Popri čajovníkových poliach stretávame zberačov a zberačky s nošami zelených lístkov na chrbtoch. Zapadajú do tohto koloritu úplne prirodzene, ako i nápisy fabrík spracujúcich čaj.

Čím ďalej smerujeme na sever, tým viac sa prostredie mení na krajinu v období sucha, ktorá je nám taká známa. Zelená vykukuje len z obrábaných políčok zeleniny či z vetiev banánovníkov a paliem lemujúcich cestu.

Pred zotmením prichádzame do mesta Zomba, hlavného mesta vtedy britskej kolónie Nyassaland, neskôr hlavného mesta Malawi v čase získania nezávislosti v roku 1964. Podarí sa nám ubytovať v samotnom centre v ošemetnom hoteli s rozbitými oknami, z ktorého máme výhľad na autobusovú stanicu.

Poprosím personál hotela, aby ma zbavil veľkého švába, ktorý behá celý bez seba po dlážke našej izby z jednej strany na druhú. Husia koža, ktorá mi nabehla v momente, keď topánka hotelového poslíčka narazila na hrubú schránku švába, mi nabieha ešte teraz, keď píšem tieto riadky.

Pohľad od vyschnutého vodopádu bol jeden z najkrajších

Aby sme nepadli do otvorenej kanalizácie či vykopanej diery kvôli prebiehajúcim stavebným prácam, osvetľujeme si večer tmavé uličky malej Zomby mobilom v ruke. Na jedinej osvetlenej hlavnej ulici ľudia sedia a rozprávajú sa pri plápolajúcom ohni alebo len tak postávajú a keď nás zbadajú, bežia k nám a ponúkajú možnosť odviezť sa taxíkom. Nechápavo sa pýtame jeden druhého, ako mohla byť táto dedina kedysi hlavným mestom.

Lucia Komanická / Foto: Lucia Komanická

Prvú časť si môžete prečítať tu.

Druhú časť si môžete prečítať tu.

Štvrtú časť si môžete prečítať tu.

Gallery is empty!

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Špecializovaný trestný súd rozhoduje o predĺžení väzby obvineným v rámci policajnej akcie Očistec

0 icon

Banská Bystrica 26. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, sa začalo rozhodovanie o predĺžení väzby obvineným v rámci policajnej akcie Očistec. Dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) doplnil svoj návrh o obrazovo-zvukové záznamy "Prokurátor ÚŠP 22. októbra doplnil svoj návrh na predĺženie väzby…

Neočkovaný? Zákaz vychádzania! Štátny tajomník Klus sa chce pri COVID automate cielené sprísnenie podmienok pre neočkovaných

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Očkovanie musí byť slobodou nielen pri cestovaní, a preto sa chce štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) pri úprave COVID automatu inšpirovať v susednom Rakúsku. Pre prudký nárast počtu nakazených tamojšia vláda rozhodla o cielenom sprísnení podmienok pre neočkovaných. Klus to uviedol…

Prvovýroba mlieka požaduje mimoriadnu podporu 35 miliónov eur, konštatoval Pastorek

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Slovenskí prvovýrobcovia mlieka sa opäť ocitli v kríze a žiadajú mimoriadnu podporu vo výške 35 miliónov eur na stabilizáciu sektora. Dôvodom ich krízy má byť fakt, že k pretrvávajúcim problémom vo forme veľkého investičného dlhu, nedostatku pracovnej sily a nízkej podpore pribudli prvovýrobcom…

Poslancov dnes zamestnáva odvolávanie ministra hospodárstva Sulíka. Fico má informácie o tom, že šéf SaS mal sfalšovať svoje maturitné vysvedčenie

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Parlament sa dnes bude zaoberať návrhom na odvolanie Richarda Sulíka (SaS) z funkcie ministra hospodárstva. S iniciatívou prišli poslanci za opozičnú stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD). Sulík sa opakovane vyjadroval, že sa na odvolávanie teší, aby vysvetlil všetky súvislosti zdražovania…

Tohtoročné leto bolo z pohľadu domáceho turizmu historicky najlepšie, Slováci tvorili 80 % ubytovaných hostí

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Tohtoročné leto bolo z pohľadu domáceho turizmu historicky najlepšie. Agentúra na podporu cestovného ruchu Slovakia Travel o tom informovala v utorok s tým, že v lete tvorili približne 80 % ubytovaných hostí na Slovensku domáci návštevníci a práve na nich agentúra zamerala aj svoju…

Kolíková chce odchod známej advokátky Mišíkovej zo Súdnej rady. Tá upozorňuje, že na rozdiel od ministerky má 47-ročnú prax z pojednávacích miestností

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Na ministerku spravodlivosti SR Máriu Kolíkovú sa valí kritika nie len kvôli reforme súdnej mapy a realitnému biznisu, ktorý sa údajne za ňou skrýva, ale taktiež kvôli jej najnovším vyjadreniam na adresu členky Súdnej rady, bývalej dlhoročnej prokurátorky a skúsenej advokátky Evy Mišíkovej.…

Štefan Harabin si na súde odmietol nasadiť rúško: “Aj v Afganistane je vyššia úroveň dodržiavania ľudských práv”

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Exminister spravodlivosti a bývalý šéf Najvyššieho súdu SR (NS SR) Štefan Harabin si dnes pri v stupe do budovy NS SR odmietol nasadiť rúško. Argumentoval tým, že mu to nijaký zákon ani Ústava SR neprikazuje. Na súd prišiel v sprievode obžalovaného Tibora…

Mega kauza: Predložili záznamy z tajných rozhovorov Kaliňáka, Fica, Gašpara a ďalších. Matovič reaguje: “Už chápem, prečo ten skorumpovaný zmrd valí ako besný pes”

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, Screenshot-Aktuality.sk)   Obrazovo-zvukové záznamy, ktorými disponuje Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ako aj ich doslovné prepisy potvrdzujú snahy viacerých osôb z prostredia politiky, podnikania a advokácie ovplyvňovať trestné stíhania najzávažnejších trestných káuz a diskreditovať a kriminalizovať vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a prokurátorov Úradu špeciálnej…

Denný počet nákaz v Rusku stúpol na novú rekordnú úroveň

0 icon

Moskva 26. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Rusko v pondelok nahlásilo ďalší rekordný počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Ruský úrad pre boj proti pandémii za uplynulých 24 hodín nahlásil 37 930 nových infekcií. Zároveň informoval, že za uplynulý deň v krajine na ochorenie COVID-19 zomrelo 1 069 ľudí. Bolo to mierne…

Reakcie politikov na “kauzu Roberta Fica”: Nahrávka neukazuje “žiadne protiprávne, dokonca ani podozrivé konanie. Napriek tomu kopa ľudí šalie od radosti, lebo sa pozerajú na nejaké videá natočené tajne, tvrdí Draxler

0 icon

Bratislava 26. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot video Aktuality.sk, TASR - Jaroslav Novák, Jakub Kotian, Dano Veselský, Peter Kollár, Facebook)   Včera podvečer portál aktuality.sk zverejnil nahrávky Roberta Fica, Roberta Kaliňáka, Miroslava Bödöra, syna bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a advokáta Mareka Paru, z ktorých je zjavné, že sa rozprávali o aktuálne prebiehajúcich vyšetrovaniach bývalých…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Boris Mesár

1.Putin sa uchádza o post svetového ideologického lídra 2.USA sa opäť dohadujú s Ruskom o Ukrajine 3. Zelená energia na Ukrajine zhltne ľudí

0icon

1. Prejav ruského prezidenta na Valdajskom fóre alebo Mníchov 2 Prejav Vladimíra Putina na Valdajskom fóre opäť zdôraznil konzistentnosť postoja ruského lídra k viacerým otázkam medzinárodnej aj domácej agendy. Z toho vyplýva, že tento postoj je výsledkom premyslenej voľby a dlhého uvažovania, ktoré v priebehu zhoršovania mnohých svetových problémov získava nové…

René Pavlík

Názor

0icon

Názor Každý deň sa ľudia stretávajú a vymieňajú si názory. Je to normálne. Veď žijeme v spoločnosti. Za zamyslenie stojí, čo si vymieňame. Ak budeme hľadať odpoveď zistíme, že nemusí ísť o banalitu. Samozrejme, ak stretnem suseda a poviem, že prší, nejde o nič. Veď to vidí aj on a nič na tom nemôže zmeniť. Iná…

Ivan Holek

Plnosť času nastáva! Predpovede konca sveta sa napĺňajú!

0icon

Iste si pamätáte, že rok 2012 bol spájaný s koncom sveta. Koniec sveta však neprišiel a tí, čo ho očakávali, boli obrátení na posmech. Podľa známeho mayského kalendára však rok 2012 nemal byť presným označením dňa a hodiny súdu, ale iba určením obdobia, v ktorom súd nadíde. To znamená, že…

Ladislav Hvižďák

USA náš vzor.

0icon

  Niekedy, za čias socializmu, ktoré si celkom dobre pamätám, sme v našej republike , ktorá sa volala ČSSR a bola spoločná pre obidva bratské národy Čechov a Slovákov a viaceré národnosti, sme dosť často v médiach i od politikov počúvali okrídlenú vetu „Sovietsky Zväz – náš vzor“ alebo „So…

TopDesať

Noe ako vnuk nebies: 1. časť

0 icon

V prvej kumránskej jaskyni sa okrem iného našiel aj pomerne dobre zachovaný zvitok písaný v aramejskom jazyku, ktorý hovorí o rovnakých udalostiach ako kniha Genesis. Práve preto sa mu zvykne hovoriť Apokryf Genesis. V časti, ktorú sa podarilo reštaurovať a prečítať, hovorí v prvej osobe praotec Lámech a je vidieť,…

10 faktov o obezite, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Obezita už dávno nie je problém, ktorý sa týka predovšetkým Ameriky. Svet sa čoraz viac polarizuje a obéznych ľudí pribúda. Pripravili sme si preto 10 faktov o obezite, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel. 1. Nadváha a obezita sú definované ako "abnormálne alebo nadmerné nahromadenie tuku, ktoré môže poškodiť zdravie" Index…

10 faktov, ktoré si pravdepodobne nevedel o rakovine

0 icon

Rakovina. Ochorenie-ktoré-netreba-menovať. Strašiak, ktorý trápi ľudstvo už niekoľko storočí a napriek tomu nemáme univerzálny a 100-percentne účinný liek. Dôležitá je však najmä jej prevencia. Preto sme sa rozhodli pripraviť rebríček desiatich faktov o tomto zákernom ochorení, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. 1. Existuje viac než 100 druhov tohto zákerného…

10 fascinujúcich faktov o LEGU, o ktorých si pravdepodobne netušil

0 icon

Určite si pamätáš na tie plastové tehličky, ktoré si v detstve s radosťou skladal do seba a budoval stavby, autá a všemožné veci ktoré ťa len napadli. Nebudeme si však klamať, kto z nás by sa nevrátil do tých detských čias a nezopakoval si zábavu s LEGOM? Myslím si že každý, veď s ním bola nekonečná zábava. Vedel…

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

Armádny Magazín

Bieloruskí zbrojári predstavili hlbokú modernizáciu ostreľovacej pušky Dragunov

0 icon

Bielorusko, 26. október 2021 (AM) – Novú ostreľovaciu pušku môže prijať bieloruská armáda, aby nahradila už zastaranú ostreľovaciu pušku Dragunov (SVD). Podľa Štátneho vojensko-priemyselného výboru Bieloruskej republiky špecialisti Štátneho výboru pre leteckú dopravu vyvinuli ostreľovaciu pušku SCR-1200.  

Ďalšia slovenská technologická spoločnosť sa zúčastní výroby nemeckých bojových vozidiel

0 icon

Slovensko, 26. októbra 2021 (AM) – Dňa 22. októbra 2021 podpísali spoločnosti Neways Electronics International (Neways) a Rheinmetall zmluvu o nákupe zariadení Controller Area Network (CAN Bus) pre vojenské vozidlá. CAN Bus je kľúčovým komponentom každého moderného vojenského vozidla – umožňuje totiž vzájomnú komunikáciu medzi aplikáciami mikrokontrolérov a z

Česko chce zlepšiť pripravenosť jadrového odstrašujúceho arzenálu NATO proti prípadnej agresii z Ruska

0 icon

Česko, 26. október 2021 (AM, MOČR) – Po viac ako 20 mesiacoch sa minulý týždeň v Bruseli osobne stretli ministri obrany členských krajín NATO. Sedemnásť štátov vrátane Českej republiky na zasadnutí schválilo vznik Inovačného fondu. Až miliardu eur bude mať Aliancia k dispozícii na vývoj duálnych technoló

Prečo kubáňski kozáci nie sú Ukrajinci

0 icon

Ukrajina, 26. október 2021 (AM) – Ukrajinskí nacionalisti si veľmi často robia nároky na Kubáň. Hovorí sa, že tam žijú kubáňski kozáci, tí istí Ukrajinci, čo znamená, že Kubáň je Ukrajina!   Ale tu je problém. Aj keď pochádzajú od Záporožských kozákov, aj keď dokonca majú veľmi podobné ukrajinské priezviská, Kubáňci…

Šéf ruskej rozviedky Naryškin odporučil potomkom nacistov a ďalších nájazdníkov na Rusko aby sa učili históriu bez prikrášľovania

0 icon

Rusko, 25. október 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin odporučil potomkom útočníkov Ruska, aby vyučovali dejiny „bez prikrášľovania“ a vyvodzovali z nich závery. Zahraničie si musí uvedomiť, že všetky plány na dobytie Ruska sú vopred odsúdené na neúspech. &nb

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Stiahnite si aplikáciu HS

ANDROID