Český poslanec odmieta vytvorenie európskej armády a navrhuje referendum o členstve krajiny v NATO. Našiel by sa taký politik aj na Slovensku?

Český poslanec odmieta vytvorenie európskej armády a navrhuje referendum o členstve krajiny v NATO. Našiel by sa taký politik aj na Slovensku?

Praha 14. marca 2019 (HSP/Foto:tomio.cz)

 

V ostatnom období sa opäť rozprúdili debaty o vytvorení európskej armády, ale zároveň aj o zvýšení spolupráce v rámci NATO, investovaní väčších finančných prostriedkov do armády, posilnení základní NATO na východe Európy a pod. Niektorí politici a analytici však nevítajú myšlienku vytvorenia európskej armády ani členstvo svojej krajiny v NATO. Majú na to svoje dôvody

Tomio Okamura

Podobný postoj má aj český poslanec Tomio Okamura, ktorý na svojej facebookovej stránke napísal:

Reklama

„Hovoríme „NIE“ armáde Európskej únie a „ÁNO“ referendu o našom členstve v NATO.  Česká republika vstúpila do Severoatlantickej aliancie (NATO) v roku 1999. Bohužiaľ, od nášho vstupu do NATO sa aliancia nechovala iba ako obranné spoločenstvo štátov, ale viedla tiež agresívne vojenské akcie v rozpore s medzinárodným právom. Predovšetkým je treba spomenúť agresiu proti Juhoslávii v marci 1999,“ pripomenul Tomio Okamura.

„Hnutie SPD presadzuje právo občanov rozhodovať v referende o členstve vo vojenských alianciách. Podporujeme užšiu obrannú spoluprácu štátov V4. Hnutie SPD absolútne odmieta vznik armády EÚ. Česká republika sa nesmie vzdať práva na vlastné ozbrojené sily podriadené veleniu prezidenta republiky. Bez vlastných ozbrojených síl neexistuje suverenita  krajiny. Česká armáda musí zmeniť koncepciu a budovať schopnosti pre obranu hraníc svojej  krajiny, a nie pre zahraničné intervencie. SPD presadzuje stiahnutie českej armády z bojovej  misie v Afganistane,“ podčiarkol v závere český poslanec Tomio Okamura.

Reklama

Mnohí politici (a hlavne verejnosť) sa obávajú, že vytvorenie európskej armády bude mať za následok ďalšie oklieštenie suverenity každej členskej krajiny Európskej únie. Niektorí odmietajú účasť svojej krajiny v Severoatlantickej aliancii. Majú na to dostatok dôvodov: kde, kedy a ako NATO pomohlo dosiahnuť mier?

Ak si spomenieme vojenské konflikty po celom svete, ktoré vznikli v ostatných desaťročiach, zistíme, že veľkú väčšinu z nich zapríčinili Spojené štáty so svojimi spojencami v NATO – buď priamym napadnutím tej alebo inej krajiny pod falošnou zámienkou alebo sofistikovane a „neviditeľne“ vyprovokovali v niektorej krajine sociálne a národnostné konflikty, krvavé nepokoje a občiansku vojnu. Príkladov je neúrekom.

Práve preto myšlienka o referende o členstve krajiny v NATO, ktorú vyslovil Tomio Okamura, je dosť zaujímavá a určite zákonitá. Nemali by samotní obyvatelia krajiny rozhodnúť, či má byť ich štát členom „mierumilovného spolku“ NATO, alebo radšej bude mať štatút neutrálnej krajiny a potom by nehrozilo, že na jeho území vybudujú cudzie vojenské základne? Potom by nehrozilo ani to, že cudzie vojská, ktoré sa budú nachádzať na jeho teritóriu, by mohli vyprovokovať vojenský konflikt s iným štátom. A podobný konflikt  si obyvatelia danej krajiny neprajú. Určite netreba poukazovať na to, s ktorou krajinou stratégovia v NATO môžu vyprovokovať vojenský konflikt…

Tomio Okamura nechce, aby jeho krajina bola v NATO. Koľko Slovákov chce, aby Slovensko bolo v Severoatlantickej aliancii? Odvážil by sa niektorý slovenský politik navrhnúť referendum o členstve Slovenska v NATO? Prečo by Slovensko nemohlo byť neutrálnou krajinou? Veď tu máme príklady – u susedov.

Prečo, napríklad, v takom Švajčiarsku či Rakúsku sa neobávajú, že ich napadne ruský agresor? A nemusia na svojom území mať cudzie vojska a zbrane a riskovať, že ich zatiahnu do krvavého vojenského konfliktu. A radšej finančné prostriedky, ktoré by v prípade členstva v NATO mali investovať do nákupu zbraní a budovania základní, investujú do vedy,  školstva, zdravotníctva, do budovania ciest a infraštruktúry. Na záver iba čisto rétorická otázka: kto sa správa múdrejšie – Rakúšania a Švajčiari alebo…?

Reklama

Eugen Rusnák

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali