Český ekonóm na príklade Slovenska varuje Chorvátov pred eurom

Český ekonóm na príklade Slovenska varuje Chorvátov pred eurom

Bratislava 14. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Český ekonóm Lukáš Kovanda zhodnotil vplyvy prijatia eura na Slovensko. Podľa neho európska mena nepriviedla ku sľubovanému zvýšeniu životnej úrovne občanov, čo ilustroval migráciou Slovákov do Česka za prácou. Na svojom Twitteri poukázal, že rovnaké plané sľuby zaznievajú aj v Chorvátsku

Ilustračné foto

Hlavný ekonóm investičného fondu Czech Fund Lukáš Kovanda patrí medzi dlhodobých kritikov eura. Porovnanie záujmu o pracovný trh na Slovensku a Česku podľa neho ilustruje, že k pozitívnym vplyvom spoločnej európskej meny nedošlo.

Reklama

“Euro prinesie stabilitu a zvýši životnú úroveň občanov,” cituje slová vtedajšieho guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka, vyslovené v roku 2008, teda rok pred prijatím eura.

Realita je ale podľa Kovandu taká, že po prijatí eura došlo k nárastu Slovákov, ktorí odchádzajú pracovať do susedného Česka. Ak medzi rokmi 1993 a 2008 odchádzalo do ČR za prácou priemerne 5 tisíc Slovákov ročne, tak v období 2009 až 2019 sa jednalo už o 10 tisíc ročne.

Reklama

 

Reklama

 

Od roku 2009 sa počet Slovákov pracujúcich v Česku zvýšil z 100 223 osôb na 201 952 osôb na konci roka 2019, uviedol ekonóm s odkazom na údaje Českého štatistického úradu a ministerstva práce a sociálnych vecí. Pre porovnanie za rovnakú dobu sa počet Čechov pracujúcich na Slovensku zvýšil z 1915 na 5979 osôb.

“Ak sa aj zohľadní zhruba polovičná veľkosť slovenského trhu práce v porovnaní s tým českým, zostáva rozdiel stále markantný,” poznamenal k číslam Kovanda.

Z toho vyvodzuje záver, že českýtrh práce si stále udržuje vysokú atraktivitu aj pre zahraničných zamestnancov z krajín eurozóny. Magnetom pre zahraničných pracovníkov slúži podľa neho veľmi nízka miera nezamestnanosti, ktorá je najnižšia zo všetkých krajín EÚ a OECD.

“V Českej republike nikdy v jej histórii nepôsobilo toľko zahraničných zamestnancov ako práve vlani. Počet riadne registrovaných pracovníkov zo zahraničia vlani koncom roka vystúpil na takmer 622 tisíc, “uviedol.

Reklama

Medzi zahraničnými pracovníkmi v Česku sú na prvom mieste Slováci. “Od roku 2004, keď ako ČR, tak Slovensko vstupovali do EÚ, sa počet Slovákov zamestnaných v SR približne ztrojnásobil. Od roku 2010 sa potom zhruba zdvojnásobil, “poznamenal Kovanda.

Ekonóm z Czech Fund sa preto domnieva, že sľub niekdajšieho slovenského guvernéra o vyššej životnej úrovni sa nenaplnil. Podobné sľuby zaznievajú teraz aj v Chorvátsku, ktoré sa na zavedenie eura ešte len chystá.

“Euro prináša silnejší ekonomický rast a vyššie životné štandardy,” stojí v titulku článku, ktorý uverejnili v januári 2019 na stránkach chorvátskej centrálnej banky.

Chorvátska vláda očakáva, že sa jej v polovici tohto roka dostane kladnej odpovede od príslušných európskych inštitúcií, že môže vstúpiť do Európskeho mechanizmu výmenných kurzov ERM II, čo je predpoklad pre prijatie eura.

 

Má Kovanda pravdu?

Niektorí ale s Kovandom nesúhlasia a tvrdia, že medzi prijatím eura a pracovnou migráciou neexistuje žiadna súvislosť. Ilustrovali to napríklad porovnaním životnej úrovne v Česku a v Nemecku. S tým, ale Kovanda nesúhlasil.

“Táto, logika ‘je úplne mimo. Nemecko bolo ekonomicky úplne inde – ďaleko napred – ešte v roku 1992, keď Česko a Slovensko tvorili dokonca jeden štát. Preto je neskonale korektnejšie a logickejšie porovnanie Česka a Slovenska ako Česka a Nemecka,” reagoval na to Kovanda.

 

Iní poznamenali, že v rokoch 2013 až 2017 Česká národná banka vykonávala intervencie proti korune a Slováci tak nemali dôvod sťahovať sa za korunou do Česka. S týmto názorom sa stotožnil aj viceprezident Zväzu priemyslu a dopravy ČR Radek Špicar.

“Obzvlášť v rokoch 2013-2017, keď ČNB intervenovala proti korune, to dávalo skvelú logiku. Slováci odchádzali do Čiech, aby ich platili slabou korunou a ešte pri návrate prichádzali o peniaze transakčnými poplatkami, “napísal šéfredaktor webu Hospodárskych novín Filip Černý.

Reklama

 

 

Reklama

 

Podľa Kovandu, ale z jeho grafu vyplýva, že euro samo o sebe atraktivitu nezvyšuje.

“Z môjho grafu vyplýva práve to, že euro samo o sebe atraktivitu SR prakticky nijako nezvýšilo. (A toto musia logicky potvrdiť aj stúpenci jeho prijatia v ČR.) Nemožno teda čakať, že by nad rámec súčasného stavu zvýšilo atraktivitu ČR,” podotkol.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

07:29

Armáda USA začala v Pásme Gazy s výstavbou móla s cieľom navýšiť dodávky potrebnej humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy. Oznámilo to vo štvrtok americké ministerstvo obrany.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali