České dráhy pred šiestimi rokmi zaviedli oddelené kupé vo vlakoch, do ktorých majú prístup len ženy. Odôvodňovali to snahou zvýšiť záujem žien o cestovaní vlakom. Ženy sa vraj cestovania vlakom mnohokrát vyhýbali kvôli nebezpečenstvám. “Zavádzané opatrenia nevylučujú mužov z ponúkanej služby. Účelom prijatia antidiskriminačnej legislatívy je predovšetkým ochrana menšín, ktoré majú obmedzený prístup práve napríklad k službám: takú menšinou muži v uvedenom kontexte nie sú, pretože službu využívajú vo väčšej miere ako ženy,” komentoval situáciu vtedajší ochranca ľudských práv Pavel Varvařovský.
Problematika sa dostala na stôl aj súčasnej ombudsmanke Anne Šabatovej po mnohých sťažnostiach zo strany mužov. Tí poukazovali na problémy, s ktorými sa pri cestovaní vlakom stretli. “Jeden napríklad musel opustiť dámske kupé na základe požiadavky spolucestujúcich žien a mal potom problém nájsť v preplnenom vlaku voľné miesto,” uvádza hovorkyňa ombudsdmanky Iva Hrazdílková. Ďalší cestoval s manželkou a sprievodcovia sa opýtal ostatných žien v dámskom kupé, či im prítomnosť muža nevadí. Muž sa tým cítil dotknutý a považoval to za diskriminačné.
Ombudsmanka sa tak obrátila na České dráhy. Podľa dopravcu boli motívom pre zavedenie služby podnety cestujúcich z rokov 2011 a 2012, v ktorých sa najmä ženy ohradzovali proti cestovaniu s cudzími mužmi, a to napríklad z dôvodu narušenia osobnej zóny. Navyše vraj podobné kupé fungujú aj v zahraničí, napríklad v Nemecku či Rakúsku.
Po preverení sťažností Šabatová dospela k záveru, že sa o diskrimináciu nejedná. Zvyšovať záujem žien o cestovanie vlakom a ich pocit bezpečia je vraj legitímnym cieľom. “Dôležitá je skutočnosť, že dámske kupé nemôžu výraznejšie obmedziť, alebo dokonca vylúčiť prístup mužov k vlakovej doprave, pretože tieto kupé nie sú zriaďované vo všetkých vlakoch. Tam, kde dámske kupé sú, predstavujú iba 6 miest v celom vlaku,” konštatovala Šabatová.