Česká ekonómka: Nový Napoleon si už brúsi zuby. Marketingovo to zvláda, ale logicky nie

Česká ekonómka: Nový Napoleon si už brúsi zuby. Marketingovo to zvláda, ale logicky nie

Bratislava 15. marca 2019 (HSP/Foto:SITA/AP-Claude Paris, Pool)

 

Francúzsky prezident Emanuel Macrona zverejnil začiatkom marca v európskych denníkoch svoju víziu Európy nazvanú “Za európsku renesanciu”. Jeho pohľad vyšiel aj v slovenčine. K vízii Macrona sa vo svojom blogu vyjadrila známa česká ekonómka Markéta Šichtařová 

Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Podľa Šichtařovej je Macron po dlhej dobe, prvým európskym politikom, “ktorý sa snaží tváriť ako celoeurópsky,” pretože väčšina má iba jedinú víziu, vydržať vo funkcii do budúcich volieb. “Tým však poklona Macrona za jeho marketingové schopnosti končí.”

Reklama

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz vyhlásil, že mnohé návrhy francúzskeho prezidenta na reformu Európskej únie sú utopické. “A ja pridávam: Keď to tak vezmeme okolo a okolo, tento pán je navyše k tomu ešte celkom nebezpečný,” uviedla Šichtařová.

Podľa ne, ho k napísaniu textu viedli dve veci: “Macron sa bojí, aby sa blížiace voľby do Európskeho parlamentu neskončili podobne ako hlasovanie o brexite. Totiž protieurópsky. Voľby a brexit sú tým, čoho sa Macron bojí.”

Reklama

Podľa českej ekonómky to všetko vzal za zlý koniec. “Nemal by brexitom strašiť – mal by sa ním poučiť. Nemal by zastrašovať – ​​mal by radšej vziať vietor z plachiet tým, ktorí mu rozdupali bábovky. Vadí vám na Európe to a to? OK, tak to poďme zmeniť tak a tak, aby ste z Európy nechceli utekať. Aby ste boli spokojnejší,” myslí si  Šichtarová.

Macron sa namiesto toho len vyhráža, ako bez Európy nemožno fungovať. “Krásnym príkladom je jeho veta: “Ako by sme odolávali krízam finančného kapitalizmu bez eura, ktoré dáva silu celej Únii?” To ako fakt ?!”, upozorňuje Šichtařová a dodáva:

Ak by mal Macron pravdu, muselo by to znamenať, že Švajčiarsko, Nórsko, Dánsko, Švédsko a tiež celý východ EÚ zvládali krízu 2008-9 horšie ako krajiny s eurom. “Opak je pravdou. Krízou najviac trpel juh Európy, ktorý má euro a práve euro bolo ich problémom. A napríklad Poľsko, ktoré euro nemá, nekleslo vôbec.”

Správne však pochopil to, že Európa spí a stráca pozíciu vo svete. “Chce jednotnú Európu pod zástavou troch ambícií: sloboda, ochrana a pokrok. To znie dobre. Až na to, že to pripomína známe “vojna je mier”.

 

Reklama

Európska agentúra pre ochranu demokracie?

Podľa jej slov je Macronova predstava slobody vo forme Európskej agentúru pre ochranu demokracie znásilnenie. “Ja si nepredstavujem slobodu tak, že nad ňou dohliada agentúra. Macron si ju predstavuje ako súbor zákazov. To je znásilnenie slobody.”

K tejto téme sa vyjadril aj bývalý prezident Českej republiky, Václav Klaus, “Čo to znamená? Už nie voliči, ale agentúra so svojimi “odborníkmi” bude posudzovať, či sú volebné výsledky správne, aké si budú Macronovci vyžadovať.”

Macron tiež navrhuje zriadiť Európsky azylový úrad a Európsku radu pre vnútornú bezpečnosť. “Zostať súčasťou schengenského priestoru by bolo za týchto okolnosti smrteľnou chybou. Migračná kríza jasne ukázala, že je schengenský “bezhraničný” projekt úplne mylný koncept.”

Klaus dodal, že slobodné cestovanie ani obchodovanie nie je výrazne zjednodušené, ale je mimoriadne výhodné pre nekontrolovateľné prekračovanie hraníc migrantmi alebo páchateľmi najrôznejších nezákonných čino (viac v článku).

Reklama

 

Problémové poňatie ochrany

Šichtařová vidí problém už v samotnom poňatí ochrany. “Vraj kto sa chce podieľať na voľnom pohybe, musí plniť podmienky zodpovednosti a solidarity. Viac to síce nerozvíja – ale neznamená to čisto náhodou obnovenie myšlienky na kvóty imigrantov z Francúzska, Talianska a ďalších koloniálnych mocností na východe EÚ, kam imigranti dobrovoľne nechcú, a ktoré dobrovoľne nechcú ich…?”

Na snímke ekonómka Markéta Šichtařová

Ďalší problém je aj Macronovo poňatie “pokroku,”myšlienka jednotnej minimálnej európske mzdy. “Macron to síce možno zvláda marketingovo, nie však logicky. Čo je logického na “jednotnej mzde”, ale “prispôsobenej situácii” každej krajiny? Mzda je buď jednotná, alebo prispôsobená situácii. Jedno vylučuje druhé. Je to oxymoron. Minimálna mzda je odrazom priemernej mzdy, a tá sa v EÚ výrazne líši.”

Ďalšie negatívum vidí v tom, že Macron hovorí o tom, že Európa musí do roku 2050 prejsť na bezuhlíkové technológie.” Čiže autá už nebudú ani na naftu, ani na benzín, ani hybridy – aj tie zakáže. ”

Ale reálne problémy ako dvojaká kvalita potravín ho nezaujímajú. “Môžeme byť aj naďalej smetiakom Európy. Zato musíme mať klímu ako ústrednú tému pre všetkých.”

Macron asi očividne nepochopil svoje postavenie vo svete, upozornila ekonómka.

Pripomenula tiež, že Macron na konci svojho textu uviedol: “Nemôžeme dovoliť nacionalistom, ktorí neponúkajú žiadne riešenie, aby využili zloby národov.” A preto podľa nej, ak si Macron myslí, “že čím viac utiahne skrutky novou reguláciou, tým bude obyvateľstvo povoľnejšie, je na omyle.

“Tí obávaní odporcovia európskej integrácie majú Európsky parlament nadosah práve kvôli ľuďom ako Macron – kvôli ľuďom, ktorí chcú národy vrátane toho nášho ideálne vymazať a pretaviť v jednu zregulovanú, rovnostársku, bezpohlavnú a bezemisnú hmotu,” dodala na záver česká ekonómka Šichtařová.

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:04

Ceny benzínov v 16. týždni po piatich týždňoch zdražovania klesli. Cena nafty kulminovala pod hodnotou 1,60 eura za liter. V porovnaní s minulým rokom boli ceny pohonných látok vyššie v priemere o 7 %.

09:53

Ukrajinský súd nariadil v piatok väzbu pre ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského v súvislosti s obvineniami z účasti na nelegálnom nadobudnutí štátnej pôdy v hodnote takmer siedmich miliónov eur.

Samotný Soľskyj obvinenia odmieta.

09:43

Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v marci 2024 medziročne tretíkrát po sebe nižšie o 15 %. Prispel k tomu najmä pokles cien v energetike až o 31 %.

09:36

Zlodeji elektrických káblov v noci na piatok paralyzovali železničnú dopravu v častiach západného Nemecka. Spôsobilo to meškania vlakov, ktoré budú podľa očakávania pretrvávať až do piatkového poludnia.

09:28

V marci 2024 boli ceny poľnohospodárskych výrobkov medziročne nižšie o 12,8 %. Ceny rastlinných výrobkov boli o 20,5 % nižšie ako v rovnakom období minulého roka, ceny živočíšnych výrobkov o 7 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Japonské úrady sa chystajú osadiť obrovskú čiernu bariéru, ktorá bude brániť v populárnom výhľade na ikonickú horu Fudži. Na takýto krok ich podnietili davy nevychovaných zahraničných turistov.

09:00

Severokórejský líder Kim Čong-un dohliadal na skúšku salvových raketometov, oznámili v piatok severokórejské médiá.

Testované ukazovatele testu boli vyhodnotené ako veľmi uspokojivé, uviedla severokórejská štátna agentúra KCNA.

08:52

Ceny ropy v piatok ráno vzrástli a po dvoch týždňoch v strate za sebou smerujú k celotýždňovému zisku. Trh podporila najmä americká ministerka financií Janet Yellenová, keď vyjadrila optimizmus, že hospodársky rast v USA bol v prvom štvrťroku pravdepodobne silnejší, než naznačili prvé odhady.

08:42

Parlament v malom pyrenejskom kniežatstve Andorra vo štvrtok schválil zákon, ktorý stanovuje požiadavku na minimálnu znalosť katalánčiny pre cudzincov.

Cieľom zákona je posilniť postavenie katalánčiny.

08:27

Bývalý britský minister obrany Ben Wallace vo štvrtok v rozhovore pre agentúru DPA varoval pred návrhmi, aby sa vojna na Ukrajine stala zamrznutým konfliktom.

Myšlienku “zmrazenia” vojny na Ukrajine nedávno vyslovil vysokopostavený člen vládnucich sociálnych demokratov v Nemecku.

08:18

Poľsko a Litva sú pripravené pomôcť ukrajinským úradom vrátiť do vlasti mužov podliehajúcich brannej povinnosti. Uviedli to predstavitelia oboch krajín vo štvrtok po tom, ako Kyjev oznámil pozastavenie konzulárnych služieb pre týchto Ukrajincov v zahraničí.

08:03

Turecký súd vo štvrtok odsúdil deväť zamestnancov štátnych železníc na osem až 17 a pol roka väzenia za “spôsobenie smrti a zranenia z nedbanlivosti” v súvislosti s tragickou nehodou z roku 2018.

Najvyšší trest dostal vtedajší regionálny riaditeľ tureckých štátnych železníc – 17 a pol roka za mrežami.

07:55

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I v piatok počas schôdzky v Pekingu vyzval svojho amerického kolegu Antonyho Blinkena na riešenie rastúcich nezhôd medzi Pekingom a Washingtonom.

Blinken vyjadril na začiatku stretnutia nádej na pokrok v otázkach, na ktorých sa dohodli americký prezident Joe Biden a čínsky líder Si Ťin-pching. Šéf americkej diplomacie však povedal, že bude veľmi priamo hovoriť o sporných záležitostiach, medzi ktoré zrejme patria Rusko, Taiwan a obchodná výmena.

Antony Blinken
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken (vľavo) a čínsky šéf diplomacie Wang I pózujú počas stretnutia v Pekingu
07:45

Dánska vláda vo štvrtok oznámila, že vyčlenila 4,4 miliardy dánskych korún (zhruba 590 miliónov eur) na ďalšiu vojenskú podporu pre Ukrajinu. Informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali