Podľa informácií zverejnených pražskou burzou, v súčasnosti môžu obchodníci nakupovať elektrinu v pásme base-load (Base-load kontrakt predstavuje dodávku elektriny 24 hodín denne každý deň v roku – pozn. red.) za necelých 44 eur za megawatthodinu.
V minulom roku bolo podľa Rosinca viacero ukazovateľov vplývajúcich na cenu elektriny. Z tých hlavných to boli brexit, obchodná vojna medzi USA a Čínou, spustenie MSR (market stability reserve) od 1. januára 2019, odstavovanie uhlia v Nemecku do roku 2038, prevaha ponuky nad dopytom na trhu s uhlím a plynom v Európe a v neposlednom rade neistý vývoj svetovej ekonomiky. „Na začiatku roka v januári 2019 rástli ceny elektriny. Hlavnými dôvodmi pre rast bolo odsúvanie rozhovorov ohľadom stanovenia fáz pre odstavenie výroby elektriny z uhlia v Nemecku. V Číne to bolo banské nešťastie v provincií Shaanxi, ktoré spôsobilo zatvorenie niektorých baní. Toto vplývalo na ceny uhlia a ich následný rast,“ doplnil Rosinec.
Na prelome januára a februára sa to začalo meniť. Za zmenou boli podľa Rosinca príchod teplejšieho počasia a Nemecko s dohodou o odstavovaní výroby elektriny z uhlia, kde sa dohodlo kompletné odstavenie uvedenej výroby do roku 2038. Opatrenie by malo znížiť potrebu emisných povoleniek približne o 13 %. „Na toto začal rastom reagovať kontrakt Cal22 a naopak ceny emisných povoleniek a uhlia začali klesať a ťahať so sebou aj najbližší ročný kontrakt v elektrine. Vo februári sa Cal20 kontrakt po spomenutom klesaní dostal v Nemecku k úrovni nad 45 eur, kde pokračoval bez výraznej zmeny takmer do konca mesiaca. Od marca už cena elektriny korelovala hlavne s povolenkami,“ dodal Rosinec.
Apríl po nízkych cenách elektriny na trhoch v marci začal s vysokým dopytom a tým aj cenovým rastom. Obavy o vyššie ceny naštartovali nákupy emisných povoleniek spoločnosťami, ktoré do konca apríla mali mať dorovnanú bilanciu za predchádzajúci rok. „Toto otvorilo ďalšiu cestu pre rast ceny povoleniek. K tomuto sa v apríli začínajú pridávať stále rastúce ceny ropy vzhľadom na opatrenia zo strany USA a udelením sankcií voči Iránu. Sankcie zahŕňali odstránenie výnimiek na nákup iránskej ropy. Uhlie sa počas apríla obchoduje v úzkom cenovom pásme a na ceny elektriny majú hlavný vplyv spomínané ceny emisných povoleniek a ropy,“ povedal Rosinec.
Jún a začiatok letnej sezóny je bez väčších extrémov, čo nedáva veľa príležitostí pre rast cien komodít. Cena elektriny ešte v júli kopíruje rast ceny emisných povoleniek. U nás sa vtedy pohybovala cena Cal20 okolo 57 eur za megawatthodinu. „Ku koncu júla nastáva zmena trendu a ceny elektriny s postupnými korekciami až do konca roku spolu s ostatným komoditným mixom klesajú,“ spresnil Rosinec.
V druhej polovici roka zaznamenali energetici ešte niekoľko dôležitých udalostí, ako napríklad voľba premiéra v Británii, ktorá mala urýchliť brexit. Na začiatku septembra zohrala podľa Rosinca úlohu hrozba z Francúzska o odstavovaní jadra pre chybné časti na jadrových zariadeniach. „Uvedené udalosti boli len miernou volatilitou trhu a vzhľadom na omeškanie príchodu silnejšej vykurovacej sezóny s dostatočne zásobenou Európou plynom a uhlím, mali ceny otvorenú cestu k ďalším poklesom. Najväčšou hrozbou pre slovenský trh bolo ukončenie plynového kontraktu medzi Ruskom a Ukrajinou, no vzhľadom na dobre zásobený trh v Európe, nemalo toto ku koncu roka až taký dopad na ceny,“ uzavrel Rosinec.