Centristický think tank v DC: USA by mali pohroziť vojnou a zmenou režimu v Iráne

Centristický think tank v DC: USA by mali pohroziť vojnou a zmenou režimu v Iráne

Washington 1. apríla 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:Pixabay)

 

Centrum pre novú americkú bezpečnosť navrhuje, aby sa to všetko uskutočnilo prostredníctvom “súkromných správ” teheránskym lídrom, píše Daniel Larison pre Responsible Statecraft

vlajka Iránu
Ilustračné foto

Cez textové správy?

Diskusia o iránskej politike vo Washingtone trpí nedostatkom myšlienok. Napriek tomu, že politiky založené na nátlaku a hrozbách za posledné dve desaťročia zanechali za sebou množstvo neúspechov, diskusia o iránskom jadrovom programe sa zvyčajne vracia k určitej kombinácii neúspešných sankcií a bezohľadných návrhov na vojnu a zmenu režimu.

Reklama

Nová správa Centra pre novú americkú bezpečnosť (CNAS) je toho len najnovším príkladom. Správa opisuje výsledky cvičení, ktoré tento think tank uskutočnil, a v závere odporúča, aby USA rozšírili svoje hrozby vojenským zásahom tak, aby zahŕňali útoky na iránske politické a vojenské vedenie, ako aj na ich jadrové zariadenia. Pre nešírenie zbraní hromadného ničenia ani pre záujmy USA by nebolo nič horšie, ako sa opäť usilovať o zmenu režimu.

Zdá sa neuveriteľné, že 20 rokov po invázii do Iraku, ktorá ukázala, aké katastrofálne sú tieto politiky, niekto vo Washingtone stále skloňuje možnosti vojny a zmeny režimu, ale zo zločinu irackej vojny sa nikto nepoučil. Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Washington nepoučil z irackej vojny, je to, že nikto z jej architektov a roztlieskavačov nikdy nenesie žiadnu zodpovednosť a stimuly v našich diskusiách majú stále tendenciu uprednostňovať agresívne a militarizované politiky. Namiesto toho, aby odmietli vojny s cieľom zmeniť režim, mnohí ľudia vo Washingtone nemajú problém použiť rovnaké fatálne chybné politiky proti iným krajinám.

Reklama

Niet pochýb o tom, že správa CNAS vyzýva USA, aby pohrozili použitím sily a potom ju použili na účely zmeny režimu, ak sa iránska vláda nepodvolí. Autori správy jasne uvádzajú, že “je potrebné zdôrazniť, že ďalší pokrok predstavuje riziko vojenskej akcie zameranej proti iránskemu režimu”. Na jednom mieste správa odporúča, aby “vedúci predstavitelia USA zvážili zaslanie súkromných odkazov iránskym politickým a vojenským predstaviteľom, v ktorých by vyjadrili svoje odhodlanie dosiahnuť ich odstránenie od moci, ak sa nevzdajú jadrového programu”.

Autori tvrdia, že Spojené štáty môžu využiť hrozby zmeny režimu a svoju už preukázanú schopnosť zavraždiť iránskych vojenských vodcov, aby “presvedčili iránskych vodcov, že iránsky jadrový program je skôr mlynským kameňom na ich krku než poistkou, ktorá im zabezpečí prežitie”.

Zdá sa, že tieto odporúčania neboli vôbec premyslené. Je len málo vecí, ktoré by iránske vedenie presvedčili o nevyhnutnosti jadrového odstrašenia viac ako explicitné hrozby ich zvrhnutia. Ak je prvoradým záujmom iránskeho vedenia sebazáchova, ako sa uznáva v správe, nemá zmysel ohrozovať jeho prežitie. Z dôvodu tejto túžby po sebazáchove sa iránske vedenie môže rozhodnúť podstúpiť väčšie riziko ako v minulosti a prekročiť prah, aby sa stalo štátom vlastniacim jadrové zbrane.

Zdá sa, že militarizované “riešenie” jadrovej otázky ako zvyčajne takmer zaručene povedie k výsledku, ktorý jeho zástancovia tvrdia, že nechcú.

Musíme tiež venovať pozornosť tomu, ako iránska vláda doteraz reagovala na iné donucovacie opatrenia a hrozby. Predtým, ako USA odstúpili od jadrovej dohody a začali svoju kampaň “maximálneho tlaku”, Irán jadrovú dohodu plne dodržiaval a dodržiaval ju aj celý rok po tom, ako od nej USA odstúpili. Potom iránska vláda v reakcii na trvalú hospodársku vojnu a izraelské atentáty a sabotáže výrazne rozšírila svoj jadrový program. Hospodársky tlak a fyzické útoky na iránske zariadenia viedli len k tomu, že Irán v reakcii na ne eskaloval. Prečo by priame hrozby voči najvyššiemu vedeniu Iránu mali viesť k iným výsledkom?

Reklama

Iránske vedenie by nemalo žiadnu záruku, že sa USA neotočia a nezaútočia naň po tom, ako by vyhoveli. Požiadavka na ústupky pod hrozbou útoku by bola prijatá ako urážka. V závislosti od toho, čo sa myslí pod upustením od “jadrového programu”, je samotná požiadavka pravdepodobne taká ďalekosiahla, že je pre ich vládu neuskutočniteľná. Iránska vláda investovala do svojho jadrového programu príliš veľa času, úsilia a prestíže na to, aby sa ho úplne vzdala. Vyhrážať sa slabším štátom útokom je podlá praktika, ktorá zvyčajne vyvoláva skôr hnevlivý odpor než podriadenie sa.

Správa na samom konci pripúšťa, že vojenský zásah proti Iránu “predstavuje riziko iránskej vojenskej reakcie a eskalácie vojny”, ale aj to minimalizuje nebezpečenstvo. Je zrejmé, že podniknutie vojenskej akcie s jasným cieľom odstrániť súčasné vedenie od moci je už vojnou. Zaručuje, že iránske sily a zástupcovia sa budú brániť. Nielenže by sa tým nepodarilo uspokojivo vyriešiť jadrovú otázku, ale uvrhlo by to USA a širší región do nového a úplne zbytočného požiaru, ktorý sme si sami spôsobili.

V správe CNAS sa nič nehovorí o medzinárodnom práve, ale je potrebné zdôrazniť, že začatie vojenského útoku na iránske územie, či už je zameraný na jadrové zariadenia alebo na širší okruh cieľov, nie je ničím iným ako zločineckou agresiou. USA nemajú žiadne zákonné právo použiť silu proti Iránu, a ak by americká vláda urobila to, čo odporúča táto správa, hrubo by porušila Chartu OSN.

Koniec koncov, v článku 2 ods. 4 Charty sa uvádza: “Všetci členovia sa vo svojich medzinárodných vzťahoch zdržia hrozby silou alebo použitia sily proti územnej celistvosti alebo politickej nezávislosti ktoréhokoľvek štátu alebo akýmkoľvek iným spôsobom, ktorý je nezlučiteľný s cieľmi OSN.” Chartu porušuje nielen použitie sily, ale aj hrozba jej použitia. Použitie sily proti Iránu v snahe prinútiť ho, aby sa vzdal časti alebo celého svojho jadrového programu, by bolo nezákonným činom darebáckeho štátu.

Všetky tieto reči o vojne a zmene režimu v Iráne sú ešte šialenejšie preto, že nie sú absolútne nevyhnutné pre bezpečnosť Spojených štátov ani žiadneho iného štátu. Irán nemá program jadrových zbraní a podľa našej vlády ho nemal posledných 20 rokov. Bolo by lepšie, keby iránsky jadrový program podliehal prísnejším obmedzeniam Spoločného komplexného akčného plánu (JCPOA), ale aj keď tomu tak nie je, Irán je stále členom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT).

Reklama

Irán sa v súčasnosti nesnaží vyrobiť jadrové zbrane. Napriek bezohľadným a provokatívnym krokom USA a Izraela, ktoré iránskej vláde poskytli ďalšie stimuly na zbrojenie, Irán túto hranicu zatiaľ neprekročil. Súdiac podľa uplynulých 20 rokov sa zdá, že iránska vláda nechce túto hranicu prekročiť, pokiaľ jej nebude daná iná možnosť. Ak by im USA začali priamo hroziť zmenou režimu, iránske vedenie by sa mohlo rozhodnúť, že je to ich jediná zostávajúca možnosť.

Zmena režimu je morálne a strategicky bankrotová myšlienka a pre USA je hanbou, že sa o nej vo Washingtone hovorí, akoby to bola vážna politická možnosť. Ak chcú Američania viesť zdravšiu a mierumilovnejšiu zahraničnú politiku, jednou z prvých vecí, ktoré sa musia stať, je raz a navždy vylúčiť zmenu režimu z politických diskusií.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:25

Stredo-pravicová Chorvátska demokratická únia (HDZ) premiéra Andreja Plenkoviča sa podľa exit pollu zrejme stala víťazom stredajších parlamentných volieb. V 151-člennom parlamente by mala podľa prieskumu 58 mandátov. Na druhom mieste skončila so 44 mandátmi stredo-ľavicová koalícia Rieky spravodlivosti, ktorú vedie Sociálnodemokratická strana prezidenta Zorana Milanoviča. Správu priniesla agentúra HINA.

Parlamentné voľby v Chorvátsku
Na snímke voliči volia vo volebnej miestnosti v Záhrebe počas parlamentných volieb v Chorvátsku v stredu 17. apríla 2024
Včera 20:24

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA bude v sobotu hlasovať o vojenskej pomoci pre Ukrajinu, Izrael a Taiwan. V stredu to oznámil predseda snemovne Mike Johnson. Informovala o tom agentúra AFP.

Včera 20:23

Ceny ropy klesli v stredu o takmer 3 %, pričom cena ropy Brent skĺzla pod 87,50 USD za barel (159 litrov). Výrazne sa pod to podpísali najnovšie informácie o prudkom zvýšení ropných zásob v USA, ako aj slabšie ekonomické údaje z Číny, než sa čakalo. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

Včera 20:22

Zásoby ropy v Spojených štátoch pokračovali v minulom týždni vo výraznom raste, pričom rozsah rastu prekonal odhady zhruba dvojnásobne. Výsledkom je objem zásob, ktorý je pre súčasné obdobie roka takmer už na úrovni 5-ročného priemeru. Informoval o tom portál RTTNews.

Včera 20:19

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair očakáva, že do polovice júla dostane od americkej spoločnosti Boeing 40 lietadiel. Povedal to v stredu šéf aerolínií Michael O’Leary, ktorého citovala agentúra Reuters.

Včera 20:10

Vo finále Slovnaft Cupu sa stretnú futbalisti dvojnásobného obhajcu trofeje FC Spartak Trnava a MFK Ružomberok.

Trnavčania zvládli stredajšiu semifinálovú odvetu, keď po domácom víťazstve 1:0 remizovali na ihrisku FK Železiarne Podbrezová 0:0 a v stredu 1. mája o 15.00 h v Košiciach sa pokúsia získať domáci pohár tretíkrát za sebou.

Včera 19:57

Slovenskí hokejoví reprezentanti do 20 rokov otvorili domáci Turnaj piatich krajín v Poprade prehrou. V stredajšom prvom zo štyroch zápasov na podujatí podľahli českým rovesníkom vysoko 2:7. Oba góly Slovenska zaznamenal útočník Lukáš Klečka.

Včera 19:08

Švédsky parlament schválil v stredu návrh zákona, ktorým sa zníži vek potrebný na tzv. právnu zmenu pohlavia, a to z 18 na 16 rokov. Informovala agentúra AP.

Osoby mladšie ako 18 rokov budú na zmenu pohlavia naďalej potrebovať súhlas svojho zákonného zástupcu, ošetrujúceho lekára, aj príslušného zdravotného úradu.

Nebude sa však už vyžadovať, aby mali stanovenú diagnózu tzv. rodovej dysfórie, čím sa lekársky označuje nesúlad medzi skutočným pohlavím a pociťovanou rodovou identitou človeka.

Včera 19:06

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu navštívila Tunisko a stretla sa s tamojšími predstaviteľmi, s ktorými diskutovala o “novom prístupe” k nelegálnej migrácii aj o ekonomickej spolupráci s Tunisom. Informovala agentúra AFP.

Meloniová sa v Tunise stretla s tamojším prezidentom Kaísom Saídom, ktorý v utorok po schôdzke s národno-bezpečnostným tímom prisľúbil, že Tunisko nebude centrom ani miestom pre odchod migrantov zo subsaharskej Afriky.

Talianska premiérka Giorgia Meloniová na návšteve Tuniska
Na snímke talianska premiérka Giorgia Meloniová a tuniský prezident Kajs Saíd počas stretnutia v Tunise
Včera 18:57

Najväčší odborový zväz v Grécku, Všeobecná konfederácia gréckych pracujúcich (GSEE), zorganizoval na stredu rozsiahle štrajky. Trajekty nepremávali, verejná doprava bola narušená a niektoré štátne nemocnice v Aténach i v iných mestách fungovali iba s núdzovým počtom personálu. Informovala o tom agentúra AP.

Na čele štrajkov stojí GSEE a jej cieľom je návrat k právam na kolektívne vyjednávanie, ktoré boli zrušené pred viac ako desiatimi rokmi počas vážnej finančnej krízy.

Včera 18:29

Zasadnutie Rady NATO – Ukrajina, o ktoré požiadal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, sa uskutoční v piatok. Zelenskyj by mal rokovať s ministrami obrany členských krajín Aliancie, oznámil v stredu jej generálny tajomník Jens Stoltenberg.

Včera 18:28

Zemetrasenie s magnitúdou 6,4 zasiahlo v stredu večer miestneho času západ Japonska. Varovanie pred prívalovými vlnami cunami však vydané nebolo, informovala televízia NHK World.

Včera 18:25

Predsedníčkou ruského najvyššieho súdu sa v stredu stala spolužiačka ruského prezidenta Vladimira Putina z vysokej školy, 70-ročná Irina Podnosovová. Informovala o tom agentúra DPA.

Kritici ruského prezidenta sa dlhodobo sťažujú na rodinkárstvo či časté zvýhodňovanie známych v rôznych funkciách, ktoré podľa nich šéf Kremľa využíva na udržanie svojej moci.

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke goticko-renesančný kaštieľ v Šimonovanoch, niekdajšej samostatnej obci a dnes časti Partizánskeho, patrí k najstarším svojho druhu na Slovensku

Autor: FOTO TASR-Radovan Stoklasa

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali