Časť ukrajinských oligarchov si z vojny urobila výnosný biznis, tvrdí Marušiak

Bratislava/Kyjev 26. novembra 2014 (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Vojna si vyžiadala už tisíce obetí

Ukrajinu z politického hľadiska stabilizácia ešte nečaká, viaceré úlohy štátnych inštitúcií prevzali niektorí oligarchovia, ktorí si z vojny urobili výnosný biznis – ľudia sú rozčarovaní, zhodnotil pre TASR súčasnú situáciu na Ukrajine, rok od vypuknutia demonštrácií proti vtedajšej vláde, politológ Juraj Marušiak.

Na snímke tisíce ľudí vykrikujú slogany počas zhromaždenia na kyjevskom Námestí nezávislosti - tzv. Majdane

Demonštrácie na kyjevskom Majdane odštartovalo vládne vyhlásenie z 21. novembra 2013 o pozastavení príprav na podpísanie asociačnej dohody s Európskou úniou. Počas nepokojov prišlo o život od decembra 2013 do februára 2014 vyše 100 ľudí. Po následnom úteku prezidenta Viktora Janukovyča došlo k pripojeniu polostrova Krym k Rusku a rozpútaniu ozbrojeného konfliktu medzi vládnymi silami a proruskými separatistami na východe Ukrajiny. Vojna si vyžiadala už tisíce obetí.

Medzi pôvodné ciele hnutia Euromajdan patrilo okrem iného odstránenie vysokej miery korupcie, prekážok na ceste k európskej integrácii, odstavenie oligarchov od moci, ako aj politických predstaviteľov východu krajiny. Podľa prieskumu, ktorý v predvečer výročia Majdanu realizoval televízny kanál 112 Ukrajina, väčšina z opýtaných nepovažuje ciele Euromajdanu za splnené. Aj v deň výročia čelil prezident Petro Porošenko hnevu príbuzných obetí z Majdanu, ktorí žiadali objasnenie krvavých udalostí.

Podľa Marušiaka však netreba zabúdať na to, že Majdan bol predovšetkým protestným hnutím, preto jeho ciele boli formulované veľmi všeobecne.

“Je jasné, že za daných okolností ciele Euromajdanu nebolo možné splniť, napokon nazdáva sa to značná časť ukrajinskej spoločnosti. Vplyv oligarchov sa skonsolidoval; aj v dôsledku kolapsu štátnych inštitúcií oligarchovia, napríklad gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Ihor Kolomojskyj, fakticky prevzali viaceré úlohy štátnych inštitúcií. Z krátkodobého hľadiska to zabránilo eskalácii konfliktu na východe Ukrajiny s výnimkou Doneckej a Luhanskej oblasti. Z dlhodobého hľadiska je to, samozrejme, veľké riziko nielen pre budúcnosť ukrajinskej demokracie, ale aj štátnosti,” vysvetlil politológ.

Oligarchovia sa podľa jeho slov stali priamymi sponzormi jednotiek Národnej gardy a iných ozbrojených štruktúr bojujúcich proti separatistom a predpokladaným “dobrovoľníkom” z Ruskej federácie v Donbase.

“Samozrejme, aj takéto polovojenské štruktúry predstavujú v konečnom dôsledku nebezpečenstvo pre ukrajinskú štátnosť. Na druhej strane si sotva možno predstaviť aspoň súčasnú minimálnu obranyschopnosť Ukrajiny bez týchto síl,” povedal Marušiak.

Je však evidentné, ako zdôraznil, že vojna sa stala pre časť oligarchov aj výnosným biznisom. Prípad Ukrajiny by mal byť podľa neho varovaním pre malé štáty strednej a východnej Európy, “ako môže oligarchizácia štátu a jeho doslova ovládnutie súkromným biznisom viesť až k likvidácii jeho obranyschopnosti”.

Čo sa týka úspechov Majdanu, podarilo sa obmedziť separatistické tendencie len na región Donbasu a Krymu, “ktorý bol otvorene okupovaný Ruskom”, konštatoval politológ. Okrem toho sa podľa jeho slov podarilo dosiahnuť podpísanie asociačnej dohody, i keď na druhej strane sa Ruskej federácii podarilo oddialiť platnosť jej ustanovení o hlbokej a komplexnej zóne voľného obchodu – jej najdôležitejších častí.

Na druhej strane, poznamenal Marušiak, Majdan a neskoršia ruská intervencia spôsobili, že na stranu ukrajinskej štátnosti a prozápadného smerovania krajiny sa pridávali aj obyvatelia donedávna prevažne proruských regiónov južnej a východnej Ukrajiny.

“Napokon, úspechom Majdanu je, samozrejme, aj to, že sa po úteku prezidenta Viktora Janukovyča podarilo skonsolidovať štátne orgány a uskutočniť slobodné prezidentské voľby a parlamentné voľby, po ktorých nie je možné spochybňovať legalitu vlády v Kyjeve,” uviedol Marušiak.

Na otázku, či nespokojnosť ľudí so súčasnou situáciu môže viesť k ďalšiemu “Majdanu”, reagoval takto: “K fáze radikalizácie a k nástupu niečoho, čo pripomína jakobínov počas francúzskej revolúcie na konci 18. storočia, prichádza v krátkom čase po každej revolúcii. Prakticky žiadna revolúcia sa nevyhla radikalizácii ľudí, ktorí sa nazdávali, že zmeny postupujú pomaly a sú rozčarovaní kompromismi, ktoré uzavreli lídri revolúcie s časťou establishmentu predchádzajúceho režimu. Nespokojnosť sa týka aj korupcie.”

V prípade súčasných lídrov Ukrajiny – premiéra Arsenija Jaceňuka a prezidenta Petra Porošenka, ktorí sa socializovali v období vlády Leonida Kučmu a po tzv. oranžovej revolúcii – ide podľa Marušiaka o druhú, resp. dokonca až tretiu generáciu “post-oranžovej” garnitúry, keďže lídri oranžovej revolúcie ako Viktor Juščenko a Julija Tymošenková sú už mimo rozhodovacích pozícií.

Preto sú podľa politológa Porošenko a Jaceňuk mentálne i existenčne spojení s oligarchickým systémom, ktorý sa na Ukrajine etabloval v 90. rokoch a ktorý sa oranžová revolúcia pokúsila reformovať, ale v skutočnosti ho len stabilizovala.

“Od väčšiny ukrajinských súčasných elít nemožno očakávať schopnosť radikálnej sebareflexie a zmeny obsahu politiky. Súčasné politické špičky sa stali lídrami Majdanu dodatočne, pôvodne mali protesty skôr občiansky charakter a už počas Majdanu boli akceptované iba ako menšie zlo. Preto si myslím, že ani Porošenko, ani Jaceňuk nebudú pri moci dlhodobo, sú skôr prechodnými lídrami, kým sa nesformuje nová politická garnitúra. Zatiaľ je však ťažké povedať, ako dlho to bude trvať. Ukrajinu z politického hľadiska stabilizácia ešte nečaká,” povedal politológ.

Konštatoval, že Majdan síce zmenil politickú mapu Ukrajiny, na druhej strane však krajina v súčasnosti prežíva najťažšie obdobie existencie svojej štátnosti, keďže na východe čelí občianskej vojne a zároveň čelí hlbokej ekonomickej kríze, ale aj kríze dôvery vo vlastné politické elity. Ukrajinská kríza podľa Marušiaka odhalila v širšom chápaní aj slabosť “Západu, ktorý nemá jasnú predstavu o budúcnosti svojich vzťahov s Ukrajinou ani o tom, ako reálne Ukrajine pomôcť”.

Zároveň však Majdan v očiach značnej časti ukrajinskej spoločnosti symbolizuje zápas o nezávislosť, uviedol Marušiak. “Je niečo ako pokus o reštart ukrajinskej nezávislosti, keďže dovtedajšia Ukrajinská republika, označovaná aj ako ‘druhá republika’, do značnej miery predstavovala kontinuitu so sovietskou Ukrajinou nielen z hľadiska právneho, ale aj z hľadiska kontinuity štátnych inštitúcií a politických elít. V mentalite týchto elít, ako aj značnej časti ukrajinskej spoločnosti sa dlhodobo udržiavalo povedomie, že aj napriek samostatnej štátnosti kultúrnou, ale i politickou a ekonomickou metropolou predsa len zostáva Moskva. Toto nazeranie sa začína meniť, aj keď nie je zrejmé, do akej miery bude pokus Ukrajiny vymaniť sa spod dominantného vplyvu Ruska úspešný,” dodal Marušiak.

ml

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:20

Americké ministerstvo financií je pripravené intervenovať s cieľom ochrániť vklady aj v menších amerických bankách, ktorým by hrozili nájazdy klientov s možným rozšírením problému na ďalšie inštitúcie. Uviedla to v utorok na stretnutí s bankármi ministerka financií Janet Yellenová.

19:09

Rusko a Čína v spoločnej deklarácii podpísanej prezidentmi oboch krajín Vladimirom Putinom a Si Ťin-pchingom v utorok v Moskve obvinili Spojené štáty z podkopávania bezpečnosti vo svete.

“Obe strany vyzývajú Spojené štáty, aby prestali podkopávať medzinárodnú a regionálnu bezpečnosť a svetovú strategickú stabilitu s cieľom zabezpečiť si jednostranné vojenské výhody,” píše sa vo vyhlásení.

18:52

Eritrea v utorok odmietla tvrdenia Spojených štátov, že eritrejská armáda sa v konflikte na severe Etiópie dopustila vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Odmietavé stanovisko k tvrdeniam USA zaujala pred tým aj Etiópia.

18:39

Ústredná volebná komisia v Čiernej Hore utorňajším zverejnením oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb konaných v nedeľu potvrdila, že do druhého kola postúpili úradujúci prezident Milo Djukanovič a proeurópsky orientovaný ekonóm Jakov Milatovič.

18:34

Informujú o silnom zemetrasení v Taškente, Uzbekistan.

Hlásia, že ľudia utekajú z domov a nákupných centier na ulice.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v Afganistane. Okrem Taškentu boli následné otrasy cítiť aj v Samarkande, Buchare, mestách v susednom Tadžikistane a Kazachstane.

18:26

USA pošlú na Ukrajinu raketové systémy Patriot rýchlejšie, ako sa pôvodne plánovalo.

Oznámilo to americké ministerstvo obrany, informovala CNN.

18:19

Rada EÚ pre všeobecné záležitosti prijala v utorok v Bruseli dve rozhodnutia súvisiace s Windsorským rámcom, novým spoločným postupom k protokolu o Írsku a Severnom Írsku, o ktorom Európska komisia (EK) a vláda Spojeného kráľovstva dosiahli dohodu koncom februára. Podpredseda EK Maroš Šefčovič pre TASR uviedol, že získal mandát, aby v piatok odcestoval na rokovania do Londýna.

18:13

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg v utorok upozornil, že členské štáty Aliancie nezvyšujú výdavky na obranu dostatočne rýchlo. Len sedem z 30 vlani splnilo prísľub, že na obranu vynaložia dve percentá svojho HDP.

17:49

Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko bude na to nútené reagovať, vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin po utorkovom stretnutí s najvyšším predstaviteľom Číny Si Ťin-pchingom v Moskve.

17:39

Po roku systematického poklesu sa predaj starších domov v Spojených štátoch vrátil vo februári k medzimesačnému rastu, pričom tempo rastu bolo najvýraznejšie za posledné tri roky. Na druhej strane, stredná cena domu v medziročnom porovnaní klesla a ukončila rekordné obdobie vytrvalého rastu, ktoré trvalo 11 rokov.

17:34

Rokovania ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho čínskeho partnera Si Ťin-pchinga sa v utorok v Moskve skončili podpísaním dokumentov o strategickej spolupráci.

17:12

Americké ministerstvo obrany urýchli dodávku tankov Abrams na Ukrajinu. Pošle tam modernizovaný starší model, ktorý môže byť pripravený rýchlejšie. Tieto výkonné tanky vážiace 70 ton sa tak môžu na bojisko dostať do ôsmich až desiatich mesiacov.

17:00

Poľský minister obrany Marius Blaszcak a predstavitelia Spojených štátov sa v utorok zúčastnili na oficiálnej ceremónii pri príležitosti posilnenia prítomnosti amerických jednotiek v Poľsku, ktoré je členským štátom NATO.

16:55

Úrady v Rusku začali v utorok stíhať spolupredsedu správnej rady centra pre ľudské práva Memorial, ktorý je údajne podozrivý z diskreditácie ruskej armády. Olegovi Orlovovi hrozia tri roky väzenia.

16:13

Nórske ministerstvo spravodlivosti odporučilo štátnym zamestnancom, aby na služobných zariadeniach nepoužívali sociálnu sieť TikTok určenú na zdieľanie videí. Odporúčanie sa týka aj používania ruskej aplikácie Telegram na posielanie správ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

“Čo môže Rusko dať Číne?”: začnime bezpečnostnými zárukami

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Heritage/Foto:TASR/AP/Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)   Mnohí ľudia si všimli pôsobivý a zároveň mimoriadne praktický zoznam ruskej delegácie na rokovaniach s Čínou. Nechýbajú na ňom ľudia zodpovední za vojensko-technickú spoluprácu Skeptici okamžite tvrdili, že spolupráca bude jednostranná: Čína by mohla Rusku pomôcť s bezpilotnými lietadlami,…

Stančík: SR vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika nebola

0 icon

Bratislava/Brusel 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko a ďalšie štyri členské krajiny EÚ podstúpili v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte. K situácii na Slovensku neodzneli žiadne výhrady, uviedol po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej…

Od včasného zachytenia karcinómu prsníka sa odvíja úspešnosť liečby

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Od včasného zachytenia karcinómu prsníka sa odvíja úspešnosť liečby. Dôležitá je prevencia. "Ak by sa na skríningovom programe zúčastnilo 75 percent pacientiek, tak by to na Slovensko predstavovalo 300 zachránených životov ročne," upozornila na utorkovom brífingu onkologička Miroslava Malejčíková Priblížila, že každá ôsma…

Americká posádka trvalo umiestnená v Poľsku

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   "Veľmi si vážime skutočnosť, že americká armáda je v našej krajine natrvalo. Oceňujeme to najmä vzhľadom na situáciu, v ktorej sa Európa nachádza. Pre západný svet je dôležité, aby bol jednotný, aby sa západný svet cítil bezpečne, a bezpečne sa cíti, keď naše…

Plénum odmietlo viaceré novely z dielne poslancov z ĽSNS

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorkovom hlasovaní neposunuli do druhého čítania viacero noviel z dielne poslancov pôsobiacich v ĽSNS Podporu nedostala novela Ústavy SR, ktorou navrhovali znížiť počet potrebných podpisov od občanov na vyhlásenie referenda zo súčasných 350.000 na 100.000. Návrhom chceli…

Rodičia, ktorým neprijmú dieťa do škôlky, by mohli dostávať kompenzáciu

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Rodičia, ktorým sa nepodarí umiestniť dieťa od troch do piatich rokov do materskej školy z kapacitných dôvodov, by mohli dostávať kompenzáciu. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní z dielne poslancov okolo strany Hlas-SD. Poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli v…

Žitňanská: Osobná asistencia na školách o krok bližšie k realite

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Poslanci NR SR dnes veľkou väčšinou posunuli do druhého čítania novelu zákona, ktorá umožní pôsobenie osobných asistentov detí so zdravotným znevýhodnením na školách počas školského vyučovania alebo záujmovej činnosti "Mnohým sa takáto zmena zdala zbytočná, keďže na školách pôsobia asistenti učiteľa, ale je…

Najvyšší súd SR ponechal šesticu obvinených z akcie Koloseum vo väzbe

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Štefan Puškáš)   Šestica obvinených z februárovej policajnej akcie pod krycím názvom Koloseum zostáva vo väzbe. Na neverejnom zasadnutí o tom v utorok rozhodol senát Najvyššieho súdu (NS) SR. Na rozdiel od prvostupňového súdu skonštatoval i dôvodnosť podozrenia z existencie zločineckej skupiny. Pôsobiť mala najmä v…

Zabráňme falšovaniu volieb! Republika prišla so zásadným návrhom

0 icon

Bratislava 21. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR pôsobiaci v mimoparlamentnej Republike navrhujú, aby boli obce povinné zverejňovať zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku na internete. Navrhli to v predloženej novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva Zápisnice by podľa poslancov mali…

Naživo. V Moskve prebieha druhý deň rokovaní s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom

0 icon

Moskva 21. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Sergei Karpukhin, Sputnik, Kremlin Pool Photo) Aktualizované 21. marca 2023 Rozhovory medzi Vladimírom Putinom a čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom s delegáciami oboch krajín v Kremli pokračujú v rozšírenom formáte   19:00 - Putin na recepcii pripil na zdravie Si Ťin-pchinga a členov čínskej delegácie a na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Marek Brna

Slovania by sa mali dať znovu dokopy

0icon

Pred 89.rokom sme ako Československo boli pilierom východného bloku. So Sovietskym zväzom sme tvorili kostru RVHP a Varšavskej zmluvy. Slovania tvorili gro socialistického tábora. 40 rokov slovanskej vzájomnosti nás nezbavilo štátneho majetku a pojem Československo niečo znamenal. Dnes tomu tak nie je. Sme typická kolonizovaná krajina zbavená suverenity - materiálnej…

Milan Šupa

O strážnych anjeloch a o vražednosti duchovnej nevedomosti

0icon

V povedomí ľudí je zaužívané, že každý z nás má svojho strážneho anjela, ktorý nás chráni a pomáha nám. Tento názor je v niečom správny a v niečom nesprávny. Správny je v tom, že každý má naozaj svojho pomocníka, alebo vodcu. A nesprávny je v tom, že to vôbec nie…

Dušan Hirjak

Kto nesie vinu na vojnovom dianí na Ukrajine od roku 2014 a ako rozpoznať pravdu od propagandy ? Časť III.

0icon

Pokračujem v svojich ďalších postulátoch: 30. Na podporu myšlienky bezpodmienečnej kapitulácie „spojeneck

Armádny Magazín

Ruská stíhačka znova štartovala zachytiť dva americké strategické bombardéry nad Baltským morom

0 icon

USA, 21. marec 2023(AM) – "Musíte sa pripraviť na to, že to [konflikt na Ukrajine] môže trvať dlho. Aj keď sa vojna skončí, nebude to zrazu ako zvyčajne. Nesmieme sa však prestať snažiť o jej ukončenie. Musíme pochopiť, že táto vojna a jej dôsledky sa nás budú týkať ešte dlho. Bude trvať…

Rusko k víťazstvu nad NATO potrebuje vojensko-hospodársku mobilizáciu. Juanizácia už nahradila dolarizáciu v krajine

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Čína už dlho živý plán urobiť z jüanu medzinárodnú menu, ktorá by sa mohla postaviť aspoň vedľa amerického dolára. Významným míľnikom pri uvádzaní renminbi ( ľudovej meny) na globálnu obežnú dráhu bolo rozhodnutie správnej rady Medzinárodného menového fondu v roku 2015 zaradiť čínsku menu do k

Čo ak Si Ťin-pching nesie Putinovi raketové torpédoborce?

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Podľa Naval News 12. marca 2023, v lodenici v čínskom meste Dalian boli súčasne spustené dva raketové torpédoborce triedy Typ 052D projektu Kunming (označenie NATO Luyang III). Z piatich podobných vojnových lodí, ktoré tu stavatelia lodí Dalian naďalej stavajú. Zvyšné tri sa pripravujú na spustenie do…

MOSSBERG 500 - nekompromisný ochranca

0 icon

Slovensko, 21. marec 2023 (AM) – Mossberg je značka amerického výrobcu zbraní, ktorú založil švédsky prisťahovalec v Spojených štátoch, Oscar Frederik Mossberg v roku 1916. Dnes je to celosvetovo známy výrobca pušiek, brokovníc a už aj pištolí  

Načo Rusko potrebuje WHO a WTO v kontexte operácie na Ukrajine?

0 icon

Rusko, 21. marec 2023 (AM) – Prečo Rusko potrebuje WHO a WTO v podmienkach SVO? Od začiatku SVO sme svedkami priamej konfrontácie medzi Ruskom a Západom, pričom Západ si chce udržať svoj vplyv na Rusko prostredníctvom dôležitého kanála, akým sú medzinárodné organizácie. A to nielen medzinárodné hospodárske a finančné organizácie, ale…

TopDesať

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Tieto fotografie dokazujú, že niektorí dizajnéri by si mali vziať dovolenku

0 icon

Dizajnéri majú na starosti mnoho vecí. Navrhujú vzhľad samotných produktov, ale aj ich balení a niekedy aj reklamných kampaní. Títo si by si však jednoznačne zaslúžili dovolenku. Ak vidíme vec, ktorá má mimoriadne jedinečný dizajn, núti nás to pozrieť sa na tento produkt ešte raz. Tieto veci pritom môžu mať…

Zisti, či by si dokázal prejsť testom agenta FBI

0 icon

Myslíš si, že by si sa dokázal úspešne uchádzať na pracovnú pozíciu agenta FBI? Byť agentom FBI je vraj veľmi zložité. Podľa štatistík je prijatých menej ako 5% uchádzačov. Odpovedanie na množstvo otázok môže ukázať, či má kandidát prirodzený potenciál rozvíjať kreatívne myslenie a logické uvažovanie. Bol by si jedným…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali