Čarnogurský reagoval na článok denníka SME: “Ruská federácia získava za obilie väčšie tržby ako za zbrane”

Čarnogurský reagoval na článok denníka SME: “Ruská federácia získava za obilie väčšie tržby ako za zbrane”

Bratislava 29. júna 2020 (HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)

 

Bývalý predseda vlády a exminister Ján Čarnogurský chcel pred časom zareagovať na podľa neho nepravdivý článok denníka SME o ekonomike Ruskej federácie, no denník jeho pohľad na vec neuverejnil. Čarnogurský preto reakciu publikoval na sociálnej sieti a na webe Slovensko-ruskej spoločnosti, ktorej je predsedom

Na snímke Ján Čarnogurský

“Denník SME uverejnil článok Eugena Gindla pod názvom „Dokáže sa Rusko uživiť samo?“. Už samotný názov hovorí o neinformovanosti autora. Napísal som na článok reakciu pod názvom „Cena tovaru a vlastenectvo“ a v rovnakom týždni som ju poslal do redakcie. Na moju reakciu som telefonicky upozornil sekretárku redakcie. SME môj článok neuverejnili. Článok preto uverejňujem týmto spôsobom,” vysvetľuje Jána Čarnogurský.

Reklama

Čarnogurský píše, že Rusko je najväčším svetovým vývozcom obilia. “Za obilie získava väčšie tržby ako za zbrane, pritom Rusko je na druhom mieste vo vývoze zbraní, po Spojených štátoch.”

Už len za tržby za obilie si môže dovoliť nakupovať iné potraviny, ktoré dováža. Keď Rusko ako odpoveď na západné sankcie zastavilo dovoz mäsa z Európskej únie, Európska únia podala sťažnosť na Rusko na Svetovú obchodnú organizáciu, aby dovoz obnovilo. Západné sankcie ruskému poľnohospodárstvu pomohli. Rusi odpovedali protisankciami a domácim výrobcom odstránili konkurenciu. Bol som na stretnutí v Rusku, keď zástupca ruských výrobcov syrov apeloval na prezidenta Putina, aby sa snažil sankcie proti Rusku čo najviac predĺžiť, pretože sankcie im pomáhajú.

Reklama

Ale v článku sa uvádzajú ďalšie výrobky a odvetvia, v ktorých Rusko vraj zaostáva. Väčšina nemocníc v Rusku je zadlžená. To bude asi pravda, ale je situácia na Slovensku iná? Pochybujem, či by autor našiel na Slovensku ku koncu minulého roka štátnu (verejnoprávnu) nemocnicu, ktorá by nebola zadlžená. Bol som vo viacerých vládach a zakaždým sme museli uprostred roka navyšovať rozpočet zdravotníctva, pretože nemocnice boli zadlžené a neboli schopné vykonávať niektoré operácie.

Stúpa dovoz strojov, zariadení, dopravných prostriedkov, elektroniky pre zaostávanie ruskej technológie a vedy. Zaostávanie ruskej technológie a vedy. Ako si potom možno vysvetliť, že Američania deväť rokov dovážali svojich kozmonautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu na ruských raketách, pretože sami nemali raketu, ktorá by toho bola schopná? Až teraz im Muskova raketa vytrhla tŕň z päty.

Rusko zaviedlo do výzbroje rakety, letiace rýchlosťou 15 až 20 machov (rýchlosť zvuku), Západ takéto rakety zatiaľ nemá. Aké to vedecké objavy umožnili konštrukciu takých rakiet? Je fakt, že v Moskve alebo v Sankt Peterburgu takmer neuvidíte ruské osobné auto, po uliciach jazdia samé západné alebo japonské a kórejské autá, aj keď vyrobené v Rusku. Asi sú naozaj o niečo lepšie. Rusov to, zdá sa, netrápi. Kúpia si, čo je lepšie.

V Moskve vidieť takmer pravidelne bilboardy, propagujúce nejaký tovar s dôvetkom: je to dokonalá nemecká technika. Pýtal som sa známej z Nemecka, či si vie predstaviť taký bilboard napríklad vo Francúzsku, odpovedala mi rezolútne, že nie. Na druhej strane, nestretol som sa s výzvou: kupujte tovar vyrobený v Rusku. Na Slovensku také výzvy na slovenský tovar poznáme. Niekedy ma napadol citát od Karla Čapka z Anglických listov: “Národové, nesnažte se dělat anglický trávník, nedovedete to.“

Lieky. V Rusku je určite väčší podiel liekov vyrobených v Rusku ako na Slovensku, vyrobených na Slovensku. Ruský štát nakupuje aj drahé lieky zo zahraničia pre svojich občanov. Krach malých podnikov v dôsledku koronavíru. Ale veď o čom sa najviac píše teraz u nás? Ako budú u nás krachovať najmä malé podniky, ktoré stratili odbyt v dôsledku pandémie. Nezamestnanosť stúpa u nás už teraz. Štátnu podporu dostávajú podniky aj v Rusku, výšku s našou neviem porovnať.

Reklama

Nízka cena ropy a plynu. Terajšia nízka cena ropy a plynu je dôsledkom dohody medzi Ruskom a Saudskou Arábiou. Takým spôsobom chcú konkurenčne zničiť americké spoločnosti ťažiace bridlicový plyn. Či im to vyjde, uvidíme. Je to čisto obchodný spor, akých bolo a bude. Zatiaľ na ňom získavame aj my na benzínových pumpách.

Na záver trochu všeobecne. Rusi si zakladajú na tom, že sú osobitnou civilizáciou. Najbližšou k európskej, ale osobitnou. Sú hrdí na svoje dejiny, aj keď boli často veľmi krvavé. Dejiny ich formovali. Vďaka nim zachytili nápor Tatárov, porazili Napoleona aj Hitlera. Hitlerova armáda sa na západnom kontinente takmer nestretla s odporom, v Rusku vykrvácala.

Churchill uvažoval, že ak Hitler vyhrá na Východe, Anglicko sa neudrží a britská vláda, parlament, kráľovská rodina sa budú musieť preniesť do Kanady. Ruská historiografia si všimla, že Rusi dokážu vyrábať najlepšie zbrane, ale spotrebný tovar nedokážu. Jednoducho tak dejiny sformovali mentalitu národa.

Článok Eugena Gindla je typický pre slovenskú publicistiku o Rusku. Vyvodzuje súdy o Rusku takmer výlučne na základe materiálnych parametrov. Isteže, aj Rusi chcú žiť čo najlepšie. Ale milujú svoju krajinu. Nedovolia siahnuť na jej slobodu. Sú ochotní prinášať za svoju krajinu obete.

Celý verejný život v Rusku podporuje v ľuďoch pocit vlastenectva. Na pochody Nesmrteľný pluk prichádzajú milióny ľudí spontánne, bez predchádzajúcej organizácie. Naproti tomu u nás sa výzvy na vlastenectvo posudzujú div nie ako fašizmus. Nepestuje sa vlastenectvo ani k Slovensku ani k Európe (keď už sme v EÚ). V tom je najväčší rozdiel medzi Ruskom a Slovenskom.

Reklama

JUDr. Ján Čarnogurský, predseda Slovensko-ruskej spoločnosti

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:39

Vláda plánuje znižovať deficit verejných financií približne o 1 % hrubého domáceho produktu (HDP) ročne. Postupný pokles schodku pod 3 % HDP do konca volebného obdobia zabezpečí vystúpenie z očakávanej procedúry nadmerného deficitu. Zároveň sa tak stabilizuje vývoj dlhu, ktorý by mal inak naďalej rastúci trend až k 70 % HDP. Konštatuje to Ministerstvo financií (MF) SR v Programe stability SR na roky 2024 až 2027, ktorý v stredu schválila vláda.

13:38

Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť Ministerstvo financií (MF) SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Výpomoc sa poskytne prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky (SZRB). Vyplýva to z návrhu novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve, ktorý v stredu schválila vláda.

13:37

Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

13:35

Pri pobreží Tuniska našli v utorok telá 19 ľudí, informovala tamojšia pobrežná stráž. Informovala agentúra AP.

Telá našla v blízkosti prístavných miest Mahdíja a Sfax, druhého najväčšieho prístavného mesta v krajine, kde sa migranti v posledných týždňoch dostali do konfliktu s políciou.

13:28

Česká polícia odkryla česko-ukrajinský gang falošných bankárov, ktorí sú podozriví zo spáchania stoviek podvodov s úhrnnou škodou v desiatkach miliónov korún. Policajti zadržali 40 ľudí, časť z nich skončila vo väzbe. V stredu to uviedla hovorkyňa polície Královohradeckého kraja Iva Kormošová.

13:12

Cieľom európskych liberálov, ktorí v Európskom parlamente (EP) vystupujú pod značkou Obnovme Európu (RE), je bojovať proti vplyvu krajnej pravice po eurovoľbách a v novom zákonodarnom zbore EÚ upevniť svoju pozíciu “jazýčka na váhach” pri formovaní európskej legislatívy spolu s ľudovcami a socialistami. V rozhovore pre Európsku redakciu (ENR) – projekt, ktorého súčasťou je aj TASR – to uviedla šéfka RE Valérie Hayerová.

Valérie Hayerová
Kandidátka do eurovolieb a šéfka strany Obnovme Európu (RE) Valérie Hayerová počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu
13:00

Ruská pravoslávna cirkev suspendovala kňaza, ktorý viedol smútočnú omšu za zosnulého kritika Kremľa Alexeja Navaľného, uvádza sa v dekréte uverejnenom v utorok.

Patriarcha Kirill, blízky spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina, podpísal dekrét, ktorým zakázal kňazovi Dmitrijovi Safronovi udeľovať požehnanie, nosiť kríž a rúcho na obdobie nasledujúcich troch rokov.

12:46

Miera nezamestnanosti vo Švédsku dosiahla v marci najvyššiu úroveň za posledných deväť mesiacov.

Sezónne neupravená miera nezamestnanosti sa minulý mesiac vyšplhala na 9,2 % z februárovej úrovne 8,5 %. Zvýšila sa aj v medziročnom porovnaní, keďže v marci 2023 predstavovala 7,7 %.

12:36

Zhruba 300 židovských demonštrantov zadržali v utorok neskoro večer v New Yorku, kde sa počas tzv. sederovej večere modlili za dosiahnutie prímeria v Pásme Gazy.

Protest sa konal tesne pred tým, ako americký Senát schválil rozsiahly balík vojenskej a humanitárnej pomoci v celkovej hodnote vyše 95 miliárd dolárov pre viacero krajín. Informoval denník The Guardian.

12:35

Slovenský hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa je vďaka členstvu v EÚ a eurozóne vyšší až o 16 %. Na údaj z modelu Erste Group Research odkazuje v analýze k 20. výročiu vstupu Slovenska do EÚ analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák. Od vstupu do EÚ nominálne mzdy na Slovensku vzrástli 2,7-násobne, zatiaľ čo ceny sú vyššie približne o 80 %.

12:22

Desaťtisíce ľudí demonštrovali v utorok v Argentíne ľudí proti úsporným opatreniam vlády pravicovo-populistického prezidenta Javiera Mileiho a za “obranu bezplatných verejných univerzít”. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

protest, Argentína
Študenti protestujú proti úsporným opatreniam vlády pod vedením prezidenta Javiera Mileiho a požadujú tiež viac financií pre verejné univerzity v Buenos Aires
11:54

Čína vydala v stredu vyhlásenie, v ktorom uviedla, že americká vojenská pomoc pre Taiwan “zvýšila nebezpečenstvo konfliktu” v Taiwanskom prielive. Vyjadrenie prišlo po tom, ako americký Kongres vyčlenil na vojenskú podporu pre Taiwan približne 7,7 miliárd eur.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali