Čarnogurský: “Ak Praha odstráni sochu Koneva, prvým ruským krokom môže byť odstránenie doteraz postavených pomníkov Československým legionárom v Rusku”

Čarnogurský: “Ak Praha odstráni sochu Koneva, prvým ruským krokom môže byť odstránenie doteraz postavených pomníkov Československým legionárom v Rusku”

Bratislava 16. septembra 2019 (HSP/Foto:MFA Russia Twitter, SITA-Ľudovít Vaniher)

 

Bývalý predseda vlády a minister spravodlivosti Ján Čarnogurský v komentári na svojej oficiálnej stránke reagoval na kauzu odstránenia sochy maršala Koneva z obvodu Praha 6

Na snímke socha Ivana Koneva

Čarnogurský pripomína, že socha bola odhalená v roku 1980 ako uznanie a vďaka maršalovi, ktorý velil záverečnej operácii na oslobodenie Prahy. “Predtým maršal Konev velil karpatsko-duklianskej operácii na pomoc Povstaniu na Slovensku. Operácia viazala nemecké sily, ktoré by inak potlačili Povstanie behom týždňa.”

Reklama

Vysvetlil, že návrh na odstránenie sochy podal starosta Prahy 6 Ondřej Kolář a odôvodnil ho, že maršal Konev velil sovietskym vojskám, ktoré potlačili maďarské povstanie v roku 1956 a tiež, že po preniknutí Konevovej armády na východné Slovensko na jeseň 1944 odvážali odtiaľ tisíce občanov do gulagov. Kolářov návrh – a súhlasné hlasovanie zastupiteľstva Prahy 6 – zapadá do protiruskej publicistiky českej tlače posledných desaťročí. Nuž, ponúkam Pražanom, nie iba z Prahy 6, niekoľko faktov na zamyslenie.

“Československé légie, ktoré bojovali v rokoch 1918 – 20 v Rusku, sú zdrojom hrdosti Čechov aj Slovákov. Bojovali tam naozaj dobre. České ministerstvo obrany celkom oprávnene pred časom uzavrelo dohodu s ruským Ministerstvom obrany o postavení pomníkov legionárom v ruských mestách, ktoré v občianskej vojne v Rusku legionári držali proti bolševickým červenogvardejcom. Pomníky postavili na začiatok tuším v Jekaterinburgu a v Tomsku.”

Reklama

Dodáva, že vtedy sa ozvali miestne kluby lokálnych historikov a začali predkladať dokumenty, čo v ich mestách urobili naši legionári okrem boja proti Červenej armáde. Postrieľali stovky vojnových zajatcov, medzi nimi aj civilné osoby. “Trochu som sledoval v internete diskusiu o pomníkoch „Beločechom“ ako v Rusku doteraz nazývajú naše légie  a nadobudol som dojem, že miestni nadšenci pre dejiny mali svoje tvrdenia dobre zdokumentované. Vzniká otázka, či môžeme tak jednoznačne oslavovať našich legionárov, ktorí popravovali vojnových zajatcov? Ak Praha odstráni sochu Koneva, prvým ruským krokom môže byť odstránenie doteraz postavených pomníkov Československým legionárom v Rusku. Maršala Koneva menovali veliteľom sovietskeho zásahu v Maďarsku v roku 1956 a on plnil rozkaz. Strieľanie ruských zajatcov v ruských mestách však nemožno ospravedlniť plnením rozkazu.”

Na snímke Ján Čarnogurský

“Keď už sme pri Maďarsku roku 1956. Maďarskú revolučnú vládu vtedy viedol Imre Nagy. Ale Imre Nagy si svoje prvé zásluhy pre vzostup na komunistickom funkčnom rebríčku vyslúžil tiež v revolučnom Rusku. Pridal sa k boľševikom a bol príslušníkom skupiny, ktorá strážila a premiestňovala cársku rodinu. Nie je dokázané, že aj on strieľal do cára, jeho ženy, štyroch dcér a maloletého syna, lekára a kuchára v Ipatievovom dome v Jekaterinburgu v noci zo 16. na 17. júla 1918, ale že bol príslušníkom jednotky, ktorá to všetko zariadila, je dokázané,” pokračuje v komentári Čarnogurský.

“Keď potom jeho vlastní v roku 1958 Nagya odsúdili na smrť a obesili, bol v tom kus historickej spravodlivosti. Aby sa Nagyov hrob nestal pútnickým miestom, maďarskí komunisti pochovali Nagya na neoznačenom mieste na cintoríne v Budapešti. Po páde komunizmu sa miesto stalo známe ako „parcela 301“. Niekedy vo februári 1990 prezident Václav Havel urobil prvú oficiálnu návštevu do Budapešti. Bol som vtedy vo federálnej vláde a bol som členom delegácie. Jedným z bodov nášho programu bolo položenie kvetov na „parcelu 301“. Keby som bol vtedy vedel o Nagyovej minulosti v Rusku, nebol by som išiel s Havlom klásť kvety na Nagyov hrob.”

K odvlečeným osobám z východného Slovenska do gulagov dodáva, že v decembri 1943 rokovala delegácia československej emigrantskej vlády v Londýne na čele s prezidentom Eduardom Benešom v Moskve o budúcich sovietsko-československých vzťahoch. “Eduard Beneš žiadal pri rokovaní Vjačeslava Molotova, aby sovietska vláda vykonávala „priateľský“ tlak na čekoslovenskú vládu, aby táto potrestala slovenských občanov, ktorí nesú vinu na vojne proti Sovietskemu zväzu. Beneš by mal alibi na trestanie na Slovensku, koho by zachcel. Molotov to odmietol. Povedal, že Slovákov nemožno dávať na jednu rovinu s Nemcami a Maďarmi. Benešova žiadosť sa nachádza v sovietskom zápise o rokovaní, ale nie v československom.”

“Píše o tom ruská historička Valentína V. Marjina v knihe „SSSR i Slovakia 1939-45: vojenno-političeskije aspekty“, Moskva 2017. Ešte pár viet na túto tému smerom na Slovensko. Keď sa v roku 1990 pripravoval zákon o súdnej aj mimosúdnej rehabilitácii, slovenskí navrátilci z gulagov sa domáhali, aby aj oni boli zaradení do zákona. Zástupcovia Verejnosti proti násiliu, hlavného slovenského partnera českého Občanského fóra to odmietli s argumentom, že odvlečení do gulagov boli väčšinou fašisti. Slovenskí väzni gulagov dosiahli zákon o svojej rehabilitácii až v nasledujúcom roku.”

Reklama

“Na záver geopolitická poznámka. Celkom zreteľne sa črtá zblíženie Nemecka a Francúzska s Ruskom a ústup USA z Európy. Poliaci sa už dali počuť s kritikou zblíženia. Ak sa tak stane, v akom postavení sa ocitne Česká republika? Kde bude potom chcieť mať sochu maršala Koneva? V jednom si môže byť istá. Rusko nebude žiadať, aby v Prahe vrátili na miesto najväčšiu sochu Stalina na svete. Ešte v jednom si môže byť istá. Ak sa tak stane, starosta Prahy 6 Ondřej Kolář zostane zvečnený v pražskej lokálnej politike ako rytier smutnej postavy. Takže jeden monument Praha predsa len získa. Kdekoľvek pražania premiestnia sochu maršala Koneva, položím k nej kvety.”

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

Včera 20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

Včera 20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

Včera 19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

Včera 19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

Včera 19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

Včera 19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
Včera 19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

Včera 19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

Včera 18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

Včera 18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali