Georgetown 18. októbra (TASR) – Karibské spoločenstvo (CARICOM) združujúce 14 malých karibských štátov v noci nadnes odsúdilo súdne rozhodnutie Dominikánskej republiky, ktoré zbavuje občianstva deti narodené ilegálnym migrantom v krajine, a to od roku 1929. Oznámila to agentúra Associated Press.
Dominikánsky Ústavný súd minulý mesiac rozhodol o odňatí občianstva ľuďom, ktorí sa narodili imigrantom bez povolenia k pobytu od roku 1929. Podľa aktivistov sa to dotkne vyše 200.000 ľudí. V takmer všetkých prípadoch sa narodili už v Dominikánskej republike rodičom, ktorí prešli cez hranice zo susedného Haiti.
Sekretariát Karibského spoločenstva vo štvrtok večer zdôraznil, že súdne rozhodnutie zbavujúce tisíce ľudí "štátnej príslušnosti je porušením medzinárodných záväzkov v oblasti ľudských práv". A vyzval dominikánsku vládu, aby chránila práva "tých, ktorých ohrozuje toto súdne rozhodnutie a jeho vážne dopady".
Dominikánska republika a Haiti sú dva štáty na jednom ostrove, ale aj dva celkom odlišné svety. Zatiaľ čo Dominikánska republika je obľúbený turistický cieľ v Karibiku, ktorý ročne navštívia štyri milióny turistov, susedné Haiti patrí k najchudobnejším krajinám sveta.
Dominikánska republika má vybudovanú infraštruktúru, na Haiti často treba aj hodinu na prekonanie zopár kilometrov. Podľa údajov OSN vie čítať a písať iba asi 50 percent Haiťanov, v susednej Dominikánskej republike je to takmer 90 percent populácie.