Médiá uvádzajú, že ide o hoax.
Vymyslená správa, ktorá sa šíri internetom asi od polovice júla, uvádza, že prezidentka Čaputová pred rokom v Poľsku počas oficiálnej návštevy vyhlásila niečo v tom zmysle, že si želá vojnu s Ruskom a že je väčšina Slovákov za.
Vzhľadom k tomu, že túto správu na Facebooku zdieľalo viac ako 1800 ľudí, nový partner Zuzany Čaputovej zareagoval.
“Nie, Zuzana Čaputová nechce vojnu! 1800 zdieľaní tohto hoaxu, to je neuveriteľné,” uviedol na sociálnej sieti.
Prezidentky sa zastáva aj komunita Sebavedomé Slovensko, ktorá detailne vysvetlila, čo vlastne hlava štátu v Poľsku vlani povedala a vysvetľuje, že nič z toho rozhodne nebolo o vojne.
“Diplomatické námietky“
Zuzana Čaputová bola v Poľsku voči Rusku skutočne kritická. Jej námietky však boli tradične diplomatické a ničím sa nevymykali z oficiálneho postoja EÚ voči Rusku.
“Jednotu Severoatlantickej aliancie (NATO) potrebujeme aj vzhľadom k aktuálnym vzťahom s Ruskom, ktoré sa nezlepšujú. Osobne mi je to veľmi ľúto, pretože som presvedčená, že konštruktívne vzťahy s Ruskom potrebujeme,” povedala vtedy v prezidentka v Poľsku.
Ďalej uviedla, že pre dobré vzťahy je potrebný predovšetkým vzájomný rešpekt a úcta k pravidlám, ktoré Čaputová zo strany Ruska nevidí.
Za porušenie medzinárodného práva považuje návrat Krymu do Ruska, čo podľa nej skomplikovalo vzťahy so Západom.
Na šíriace sa nepravdivé informácie upozornila aj Tlačová agentúra SR v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP. AFP na základe prieskumu GLOBSEC Trends 2019 uvádza, že neplatí ani tvrdenie, že by Slováci chceli vojnu s Ruskom. Podľa spomínaného prieskumu len 26 percent Slovákov považuje Rusko za významnú hrozbu.
Takisto server napísal, že AFP nenašla žiadne stanovisko vo verejných výrokoch slovenskej prezidentky, v ktorých by mala hovoriť o tom, že by chcela vojnu s Ruskom, a poznamenala, že Zuzana Čaputová je vo svojich vyjadreniach o Rusku konzistentná.