Cameron tento týždeň verejne podporil zvolenie Tuska za predsedu Európskej rady, keď dostal od poľského premiéra požadované ubezpečenia. A Tusk v sobotu večer, ihneď po svojom schválení do funkcie, povedal Británii, že je pripravený na kompromis, aby krajina zostala v EÚ.
“Mám evidentne radosť z toho, čo Donald Tusk povedal o význame reformy v EÚ a riešení obáv Británie …, teším sa na spoluprácu s ním v nadchádzajúcich mesiacoch a rokoch,” povedal dnes Cameron reportérom pri odchode zo summitu.
Ak sa mu podarí dosiahnuť reformu, získa tým argumenty pre to, aby Británia zostala v EÚ, ešte pred referendom o jej prípadnom odchode z bloku. “Európska únia, a ja osobne, istotne uspokojíme obavy Británie,” citovala Tuska agentúra Reuters. “Hovorím o Británii, pretože som presvedčený, že budúcnosť EÚ nie je v jej zmenšovaní sa a nik rozumný si nedokáže predstaviť EÚ bez Británie.”
“Hovoril som o tom s Davidom Cameronom a chápem mnohé z jeho pokusov, návrhov na reformu a myslím si, že sú prijateľné pre rozumných politikov v Európe, rovnako ako hľadanie kompromisu, spoločného postoja, aby sa eliminovalo zneužívanie systému voľného pohybu pracujúcich.”
Končiaci predseda Európskej rady, Belgičan Herman Van Rompuy označil zotrvanie Británie v EÚ za jednu z troch veľkých úloh, ktorým bude Tusk čeliť v najbližších rokoch, spoločne so stagnujúcou ekonomikou a ukrajinskou krízou.
Britské prieskumy verejnej mienky ukázali, že voliči majú veľký problém s imigráciou, ktorá vyvolávala euroskeptické nálady a pomohla euroskeptickej Strane nezávislosti Veľkej Británie (UKIP) prebrať časť voličov Cameronovým konzervatívcom.
mž