Cameron obhajoval v parlamente reformnú dohodu s EÚ

Cameron obhajoval v parlamente reformnú dohodu s EÚ

Londýn 22. februára 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/PA/AP)

 

Cameron  poslancom predstavil štyri oblasti reformnej dohody

Britský premiér David Cameron vystúpil dnes v Dolnej snemovni parlamentu s prejavom zameraným na podporu svojho plánu usporiadať 23. júna referendum o členstve Británie v Európskej únii. Informuje o tom britská spravodajská stanica BBC.

Reklama
Na snímke britský premiér David Cameron počas svojho vystúpenia v parlamente
Na snímke britský premiér David Cameron počas svojho vystúpenia v parlamente

Cameron zároveň poslancom predstavil štyri oblasti reformnej dohody s EÚ, ktorú sa mu podarilo vyrokovať na minulotýždňovom summite v Bruseli. Uplynulých najmenej deväť mesiacov strávil podľa svojich slov prípravou a zabezpečovaním podpory týchto reformných návrhov.

Cameron, ktorý sa vyslovil za pokračovanie členstva Británie v únii, predstúpil pred poslancov parlamentu po tom, ako starosta Londýna a člen vládnucej Konzervatívnej strany Boris Johnson cez víkend vyhlásil, že bude viesť kampaň za odchod Británie z EÚ.

Reklama

Zotrvaním v EÚ bude Británia podľa Camerona “silnejšia a bezpečnejšia”. “Naše zvláštne postavenie znamená to, že Británia môže mať to najlepšie z oboch svetov,” argumentoval. Pripustil však, že je ešte veľa oblastí, v ktorých sa môže EÚ zlepšovať, a Londýn bude pokračovať vo svojej snahe o presadzovanie zmien.

Kompromisný návrh dohody dosiahnutej v piatok na summite dvadsaťosmičky v Bruseli upravuje vzťahy medzi Londýnom a EÚ na základe požiadaviek Camerona. Ten chcel okrem iného zabrániť zneužívaniu sociálnych dávok v Británii. Nasledujúcich sedem rokov bude môcť Londýn požadovať štvorročné obmedzenie sociálnych benefitov pre prichádzajúcich zamestnancov z iných krajín EÚ a obmedziť prídavky pre deti zahraničných zamestnancov, ktoré nežijú v Británii. Zahraničných pracovníkov, ktorí už v krajine pôsobia, sa predpis o znížení detských prídavkov bude týkať až od roku 2020.

Novinkou, ktorá sa dostala do dohody, je to, že obmedzenie sociálnych benefitov môžu využiť tiež ostatné členské štáty EÚ.

 

Cameron: Hlasovanie za odchod z EÚ by bolo nezvratným rozhodnutím

Reklama

Pokiaľ obyvatelia Británie odhlasujú odchod z Európskej únie, bude to “konečné rozhodnutie” bez možnosti ho zvrátiť či usporiadať druhé referendum, vyhlásil Cameron.

Hlasovanie 23. júna je podľa neho “priame demokratické rozhodnutie: zostať alebo odísť”. Časť podporovateľov kampane za “odchod” z EÚ sa totiž domnieva, že Británia by bola schopná s EÚ vyjednať nové a výhodnejšie podmienky práve po tom, ako by sa voliči v referende vyslovili za vystúpenie z únie. A potom by podľa nich mohli vypísať druhé referendum.

Cameron však dnes argumentoval, že júnové hlasovanie za odchod by bolo iba tým a ničím iným – a jeho ignorovanie by “nebolo iba nesprávne, bolo by to aj nedemokratické”.

Pokiaľ si obyvatelia Británie raz odhlasujú vystúpenie z EÚ, spustí sa tým dvojročný proces rokovaní o odchode Británie z únie, vysvetľoval Cameron proces, ktorý by nastal pri takomto výsledku referenda. Pokiaľ by sa v tejto časovej lehote nepodarilo uzavrieť dohodu alebo by členské krajiny nesúhlasili s odkladom, bol by odchod Spojeného kráľovstva z únie automatickým, cituje premiéra britská spravodajská stanica BBC.

Tento proces nie je pozvánkou na opätovné zjednotenie sa alebo vyjednanie si lepších podmienok, ale nezvratným procesom na vystúpenie, upozornil Cameron, argumentujúc tak proti návrhom na druhé referendum.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali