Dodal, že “existuje naliehavá potreba začať vyjednávania, ktoré by urýchlili politickú transformáciu a priviedli tento konflikt ku koncu”. Cameron informoval, že v piatok odcestuje do Ruska a bude tam s prezidentom Vladimirom Putinom rokovať aj o Sýrii, kde “sa zverstvá stupňujú”.
Britský premiér však súčasne vyzval na opatrnosť pred predčasnými jednoznačnými závermi a obviňovaním a poučiť sa z minulosti.
K vývoju v Sýrii sa dnes vyjadril aj hovorca Bieleho domu, keď uviedol, že budúcnosť tejto krajiny vidia Spojené štáty bez súčasného prezidenta Bašára Asada. Spresnil však, že je na sýrskej opozícii, aby sa rozhodla, ktoré prvky Asadovho režimu by mohli zostať súčasťou prechodnej vlády.
Vyhlásenie hovorcu Jaya Carneyho bolo reakciou na žiadosť jedného z novinárov, aby objasnil výrok ministra zahraničných vecí Johna Kerryho, ktorý v utorok v Moskve vyhlásil, že USA a Rusko sa dohodli, že sa pokúsia pripraviť medzinárodnú konferenciu na ukončenie konfliktu v Sýrii.
Prezident USA Barack Obama však už viackrát zopakoval, že Asadov odchod je nevyhnutný. Kerry však v utorok pripustil, že je to vec rozhodnutia sýrskeho národa, či by Asad mal odísť.
Vojna v Sýrii už dávno nie je len o Asadovej vláde a opozícii, ktorá je nespokojná s jeho spôsobom vládnutia. Sýria je miestom stretu USA, Izraelu, Kataru, Saudskej Arábie a Al-Kaidy proti Rusku, Číne, Iránu a skupine Hizballáh. Niektoré krajiny sa snažia o urovnanie konfliktu, iné sledujú svoje vlastné ciele, aj za cenu strát na životoch sýrskych občanov.
zf