Bývalý šéf regulačného úradu Holjenčík: Elektrina nemusí zdražieť vôbec. Štát by mal využiť nástroje, ktoré mu dáva legislatíva

Bývalý šéf regulačného úradu Holjenčík: Elektrina nemusí zdražieť vôbec. Štát by mal využiť nástroje, ktoré mu dáva legislatíva

Bratislava 24. septembra 2021 (HSP/Foto:Archív JH,Ladislav Kováčik)

 

V súvislosti s tým, že boli avizované rastúce ceny energií, sa témou začala intenzívne zaoberať aj strana Smer-SD, ktorá o nej chcela diskutovať na pôde parlamentu v rámci mimoriadnej schôdze

Jozef Holjenčík
Na snímke bývalý predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík

Vzrast cien elektriny až o 15 percent?

Nové ceny energií platné od začiatku roka 2022 by mali byť známe koncom novembra, najneskôr začiatkom decembra. Na ich regulácii v súčasnosti pracuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Reklama

Aktuálne sa hovorí o tom, že ceny elektriny by mali vzrásť o 10 až 15 percent, ceny plynu by zase mali ísť hore o približne 15 až 18 percent a ceny tepla v priemere o 10 percent.

Bývalý predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík však tvrdí, že elektrina nemusí zdražieť vôbec, pokiaľ ÚRSO využije nástroje, ktoré mu dáva k dispozícii legislatíva.

Reklama

Holjenčík vysvetlil, že cenu elektriny tvoria komodita, sieťové poplatky a ostatné poplatky v systéme. Komodita tvorí asi 30-40 percent ceny, ďalších zhruba 30 percent tvoria sieťové poplatky a zvyšných asi 30 percent ďalšie poplatky.

„Základom zavádzajúceho tvrdenia o zdražení u nás je zaužívaná fráza o náraste cien elektriny na medzinárodných trhoch a o bezmocnosti úradu a ministerstva voči tejto pohrome, ktorú musia s negatívnym dopadom zahrnúť do výpočtu koncovej ceny elektriny,“ myslí si Holjenčík.

 

Cena elektriny na burzách nie je rozhodujúca

To je však podľa Holjenčíka deformovaná polopravda. Bývalý predseda regulačného úradu tvrdí, že cena elektriny na burzách zďaleka nie je rozhodujúci vstupný parameter pre výpočet koncovej ceny elektriny. ÚRSO má podľa Holjenčíka dostatok iných nástrojov, ktorými môže eliminovať tento negatívny vplyv.

Jednou zo zložiek koncovej ceny elektriny je tarifa za prevádzkovanie systému (TPS). Ide o tarifu, z ktorej sa financujú obnoviteľné zdroje energie. Keďže je výroba napríklad solárnej energie drahá, nikto by ju za cenu, ktorá by bola adekvátna nákladom a primeraného zisku nevykúpil. Preto ju štát dotuje a výrobcom hradí rozdiel medzi jej výkupnou cenou stanovenou vo vyhláške a cenou elektriny na medzinárodnej burze.

Reklama

TPS teda tvorí fixná výkupná cena a doplatok. Suma všetkých doplatkov sa zahrnie do TPS a následne do koncovej ceny elektriny, objasňuje Holjenčík. Koncová cena elektriny za nasledujúci rok sa na základe legislatívy vypočítava z priemeru cien za prvý až šiesty mesiac (teda január až jún) v predchádzajúcom roku.

„Čím je teda rozdiel medzi výkupnou cenou a cenou na burze väčší, tým vyššia je suma za výkup solárnej elektriny vchádzajúca do TPS a tým viac negatívne ovplyvňuje koncovú cenu elektriny. Čím je cena elektriny na burze vyššia, tým menší bude doplatok za rozdiel medzi touto cenou a výkupnou cenou, čo znamená zníženie TPS,“ vysvetľuje ďalej Holjenčík.

 

ÚRSO môže otvoriť cenové konanie

Nástrojom na zníženie TPS je podľa Holjenčíka paragraf 17, ods. 2 zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach. Ustanovenie zákona dáva Úradu pre reguláciu sieťových odvetví možnosť otvoriť cenové konanie a okamžite znížiť hodnotu TPS a teda aj koncovú cenu elektriny.

Keďže do vzorca pre výpočet koncovej ceny elektriny by vstúpil menší objem TPS ako súčasných 400 miliónov eur, z čoho polovicu tvoria dotácie na fotovoltické elektrárne, to by kompenzovalo rast cien elektriny nakupovanej na svetových burzách.

Reklama

Podľa Holjenčíka by sa to podpísalo veľmi pozitívne na koncovej cene elektriny pre všetkých odberateľov na Slovensku. Ceny elektriny by tak napokon nemuseli vôbec rásť. „Úrad má dostatočné páky na to, aby tomu zabránil,“ konštatuje bývalý šéf ÚRSO.

 

Bujará výstavba fotovoltických elektrární

Holjenčík tiež poukazuje na to, že manželka štátneho tajomníka ministerstva hospodárstva Karola Galeka bola v období vlády Ivety Radičovej riaditeľkou Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI). V tom čase dochádzalo podľa Holjenčíka k bujarej výstavbe solárnych elektrární. V rokoch 2010 až 2012 bolo postavených najviac fotovoltických elektrární zodpovedajúcich približne 60 percentám výkonu všetkých takýchto doteraz inštalovaných elektrární.

Ministrom hospodárstva SR bol v tom období nominant SaS Juraj Miškov.

To podľa Holjenčíka spochybňuje aktivity na obmedzovanie solárnych elektrární, na ktoré sa odvoláva súčasné vedenie ministerstva hospodárstva vrátane Galeka.

Jozef Holjenčík
Na snímke bývalý predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík
Holjenčík: Tzv. Ficov dlh nie je podložený

Holjenčík sa vyjadril aj k tzv. Ficovom dlhu distribučných spoločností, ktorý má negatívne ovplyvňovať koncovú cenu elektriny.

Na Ficov dlh sa vo svojom nedávnom statuse na Facebooku odvolal aj predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík: „Update k cenám energií: naša pracovná skupina na dennej báze hľadá riešenia a jej členmi sú okrem nezávislého ÚRSO a ministerstva financií aj predseda vlády. Spoločne pracujeme na riešeniach, ktoré zmiernia dopady celosvetovej krízy čo najviac. Zatiaľ sa nám podarilo napríklad úspešne vymazať celý historický Ficov dlh v hodnote 360 miliónov eur.“

O tzv. Ficovom dlhu sa tvrdí, že vznikol v predchádzajúcich rokoch podhodnocovaním odhadu predpokladanej výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. To je však podľa Holjenčíka klamstvo.

Dlh, ktorý sa snažili dokázať distribučné spoločnosti, nebol podľa Holjenčíka nikdy podložený žiadnymi podkladmi s relevantnými číslami. „ÚRSO pod mojím vedením vždy konal na základe poskytnutých verifikovateľných podkladov. Vtedy sa nemohlo stať, že by úrad odsúhlasil podporu pre fotovoltický zdroj, ktorý nahlásil výrobu vyššiu ako je inštalovaný výkon zdroja,“ vysvetľuje Holjenčík.

Ladislav Kováčik

Reklama

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:55

Od apríla tohto roka vzniknú v každom krajskom meste na Slovensku regionálne úrady pre územné plánovanie a výstavbu. Spustí sa tiež nový portál pre územné plánovanie. Účinnosť totiž nadobudne nový zákon o územnom plánovaní. O nadchádzajúcich zmenách informovali v utorok predstavitelia Úradu pre územné plánovanie a výstavbu (UUPV) SR.

Stretnutie predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR so stakeholdermi a novinármi
Na snímke v pozadí sprava predseda Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky (ÚUPV) Martin Hypký, podpredsedníčka UUPV Milota Sidorová a generálny riaditeľ pre výstavbu a vyvlastňovanie ÚUPV Roman Skorka počas stretnutia predstaviteľov Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR (ÚUPV) so stakeholdermi a novinármi
11:53

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR predstavilo nový projekt pomoci nezamestnaným zameraný na vzdelávacie a rekvalifikačné kurzy. Program Zručnosti trhu práce za 42 miliónov eur financovaný z Európskeho sociálneho fondu by mal pomôcť približne 40 000 ľuďom, uviedol v utorok minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Erik Tomáš
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš
11:52

Britsko-švédsky farmaceutický gigant AstraZeneca sa v utorok dohodol na kúpe americkej biofarmaceutickej firmy Fusion za 2,4 miliardy USD (2,2 miliardy eur). Je to súčasť jeho expanzie do oblasti novej generácie liekov na rakovinu. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Dohoda je pre AstraZeneca tento mesiac už druhou po tom, ako minulý týždeň súhlasila s kúpou Amolyt Pharma za 1,05 miliardy USD, aby podporila svoje portfólio liekov na zriedkavé choroby.

11:51

Snaha bulharskej vlády o prijatie eura je na dobrej ceste, ale jeho zavedenie môže byť posunuté o niekoľko mesiacov. Uviedol to v utorok minister financií Assen Vassilev, podľa ktorého sa vláda bude snažiť splniť kritériá na prijatie spoločnej meny v budúcom roku. Informovala o tom agentúra Bloomberg.

11:49

Pri zrážka kenského autobusu s kamiónom zahynulo 11 vysokoškolských študentov a 42 ľudí utrpelo vážne zranenia. Informuje agentúra AFP podľa kenskej polície.

Nehoda sa odohrala v pondelok o 17.50 hod. miestneho času (14.50 SEČ) neďaleko obce Mangu približne 360 kilometrov od Nairobi. Študenti univerzity Kenyatta cestovali do prístavného mesta Mombasa na pobreží Indického oceánu.

11:47

Čína v utorok uviedla, že Spojené štáty nemajú právo zasahovať do Juhočínskeho mora. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v rovnaký deň vyjadril podporu USA pre Filipíny voči ozbrojeným útokom v tejto oblasti. Informovala agentúra AFP.

11:45

Bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi hrozí zhabanie majetku. Jeho právnici totiž v pondelok priznali, že nemá dostatok hotovosti na to, aby sa odvolal proti pokute vo výške 464 miliónov dolárov za podvodné nadhodnocovanie svojho majetku. Informovala agentúra AFP.

Trump musí peniaze uložiť na účet spravovaný odvolacím súdom alebo zložiť peňažnú záruku v plnej výške. Jeho žiadosť o pomoc odmietlo 30 poisťovní, uviedli právnici v novom podaní.

10:25

Výrobca spotrebného tovaru Unilever v utorok oznámil plány na zrušenie približne 7500 pracovných miest vo svojich prevádzkach na celom svete. Jeho cieľom je ušetriť v priebehu nasledujúcich troch rokov približne 684 miliónov libier (799,77 milióna eur). Informovala agentúra DPA.

Koncern, ktorý vyrába približne 400 značiek spotrebného tovaru od čajov Lipton cez mrazené pochúťky Magnum a Cornetto po mydlá Dove či kvasnicovú nátierku Marmite, uviedol, že prepúšťanie sa dotkne prevažne pracovných miest v kanceláriách.

10:22

Elon Musk potvrdil že užíva predpísaný ketamín, aby rozptýlil negatívne myšlienky, čo prináša prospech investorom Tesly. Vyhlásil to počas rozhovoru zverejneného v pondelok, informovala agentúra AFP.

Potvrdil teda užívanie anestetika zvyčajne používaného na tlmenie bolesti a liečbu depresie. Ketamín sa však vo veľkom zneužíva ako droga s potenciálne nebezpečnými až smrteľnými následkami intoxikácie.

Elon Musk
Na snímke Elon Musk
10:20

Všetci obyvatelia Pásma Gazy čelia akútnemu nedostatku potravín, upozornil v utorok americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Zdôraznil tým, že je potrebné zvýšiť dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, informovala agentúra AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali