Podľa bývalého šéfa Pentagonu, Spojené štáty sú na tom “celkom dobre v oblasti bezpečnosti,” pokiaľ ide o sledovanie osôb podozrivých z terorizmu a zo zostavovania zoznamov cestujúcich, u ktorých úrady majú podozrenie z napojenia na teroristov. Zároveň poznamenal, že niektoré európske krajiny sa nemôžu chváliť, pretože uskutočňujú menej agresívnu politiku čo sa týka sledovania potenciálnych teroristov, ktorí sa vrátili z Iraku, Sýrie alebo Jemenu, kde sa mohli zúčastňovať tréningov vo výcvikových táboroch radikálnych organizácií.
“Skutočnou skúškou pre Spojené štáty bude úzka spolupráca s našimi partnermi v Európe, aby sa presvedčili o tom, že si navzájom zdieľame zoznamy (osôb podozrivých zo spojenia s teroristami ), že pracujeme spolu a taktiež, aby si boli istí, že tieto osoby sledujeme a že pracujeme dostatočne rýchlo, aby sme prišli za nimi, keď sa niečo stane,” povedal Panetta.
“Takže je stále priestor pre zlepšenie procesu zberu dát o potenciálnych teroristoch, aby sa ubezpečili, že sme lídrami v hre o ochranu našej krajiny,” povedal bývalý šéf amerického ministerstva obrany.
Úrady Spojených štátov vytvorili jednotný zoznam osôb podozrivých z napojenia na teroristov, ktoré je nutné sledovať. Tento zoznam obsahuje databázu informácií o týchto ľuďoch. Podľa denníka The Washington Post, bratia Kouachiovci, ktorí uskutočnili teroristické útoky v Paríži, boli na zozname osôb, u ktorých bolo potrebné vykonať osobitnú kontrolu pri cestovaní lietadlom.
Séria teroristických útokov vo Francúzsku sa začala ráno 7. januára, keď dvaja teroristi vnikli do redakcie satirického týždenníka a zahájili paľbu na ľudí nachádzajúcich sa v objekte. Zabili 12 a zranili 11 ľudí. Medzi obeťami boli aj 4 karikaturisti – šéfredaktor časopisu Stephane Charbonnier a traja maliari – Jean Cabu, Georges Wolinski a Bernard Verlhac.
jf