Nazdáva sa, že zákony, ktoré paradoxne nedovoľujú doslova umučiť na smrť nenarodené deti, porušujú Dohovor proti mučeniu, ktorý ho definuje ako: “akýkoľvek skutok, ktorým sa osobe úmyselne spôsobuje bolesť alebo utrpenie, telesné či mentálne…”.
Podľa neho musia všetci signatári tohto dohovoru “dekriminalizovať potraty a zabezpečiť prístup k legálnym a bezpečným (pre ženu) potratom, minimálne v prípadoch znásilnenia, incestu či vývojových vád dieťaťa a keď je ohrozované telesné či mentálne zdravie ženy”.
Mendezova správa sa zmieňuje o potratoch 24 krát. O polícii, ktorá v niektorých krajinách koná často neoprávnene a mučí, sa zmieňuje len 3 krát.
Mendez už raz vystúpil s kontroverznou správou, kedy žiadal, aby neposkytnutie genetických testov pre prípadné abnormality dieťaťa, aby sa matka opäť mohla rozhodnúť pre potrat, bolo taktiež klasifikované ako mučenie.
Mendez a jemu podobní nemajú reálnu autoritu. Ich správy a odporúčania majú informovať o práci, ktorú vykonávajú “monitorovacie telesá” a ktorá spočíva v zisťovaní, ako sú rôzne dohovory uplatňované vládami, ktoré ich podpísali.
Za posledné roky takíto experti sa viackrát podujali vlastnoručne prepísať rôzne dohovory snažiac sa zaviesť nové definície a o ich uplatňovanie. Experti teraz tvrdia, že potrat je globálnym právom a podobne ako už raz vypustili myšlienku, že “sexuálna orientácia a rodová identita” je novou kategóriou nediskriminačného a medzinárodného práva – hoci sa táto fráza ani neobjavuje v žiadnom dohovore.