Ankara 14. novembra 2017 (HSP/RT/Foto: TASR/AP Photo)
Myšlienka „umierneného islamu“ bola vynájdená Západom a používa sa na oslabenie starobylého náboženstva – vyjadril sa turecký prezident Erdogan k reformám Saudskej Arábie a zároveň kritizoval „diskrimináciu“ EÚ voči moslimom

Minulý mesiac korunný princ Saudskej Arábie Mohammed bin Salman prisľúbil obnovenie „umierneného“ islamu v rámci svojich liberalizačných reforiem, s čím súvisí dovolenie šoférovať auto aj ženám alebo aby sa mohli zúčastňovať aj na športových podujatiach. Krajina doteraz podporuje salafistickú či wahhábsku verziu islamu, ktorá je často označovaná ako „ultrakonzervatívna“ a spravovaná prostredníctvom islamského práva šaría.
Turecký prezident Erdogan však nové saudskoarabské kroky verbálne napadol: „Už zase tu niekto vyťahuje výraz umiernený islam. Patent umierneného islamu patrí Západu. Neexistuje umiernený alebo neumiernený islam; Islam je jeden. Cieľom používania takýchto pojmov je oslabiť islam.“ A pokračoval: „Vravia, že sa vrátia k umiernenému islamu, ale stále nedávajú ženám právo šoférovať.“
Erdogan okrem saudskoarabského princa skritizoval aj EÚ v schvaľovaní zákazov buriek na verejnosti kvôli „diskriminácii moslimských žien“. Ako informuje server Daily Sabah, Erdogan práve v tom nachádza diskrimináciu namierenú proti moslimským ženám: „Pokrývky hlavy na verejnosti sú postupne v štátoch Európskej únie zakazované. Predstavuje to pokus, ako zneprístupniť moslimským ženám vstup do spoločenského života. Pokusy uväzniť moslimské ženy v ich domovoch sa šíria ako vírus.“
„Tí, ktorí nás poučujú o ľudských právach, bohužiaľ, jasajú v situácii, keď sú najzákladnejšie ľudské práva pošliapavané v ich vlastných krajinách,“ dodal turecký prezident.
Porovnal počínanie svojej krajiny a EÚ v prijatí utečencov zo Sýrie a Iraku, ktorých „Turecko prijíma milióny nezávisle od ich etnického pôvodu, náboženstva, jazyka a vyznania, zatiaľ čo rozvinuté krajiny hľadajú mier a komfort za použitia striktných bezpečnostných opatrení za vysokými múrmi“.