Americká ofenzíva proti teroristom v Mósule už na svojom začiatku ukázala, že Američania precenili svoje sily a sily svojích spojencov. Ukázalo sa, že obsadenie hlavného mesta Islamského štátu nie je jednoduchou úlohou. Američania zatiaľ v Mósule utrpeli relatívne nízke straty, zahynulo 16 amerických vojakov, 27 utrpeli zranenia. Nízke straty sú zapríčinené tým, že Američania s výnimkou špeciálnych jednotiek nevstupujú pri pozemných operáciach do priameho bojového kontaktu s teroristami, túto “česť prenechávajú svojim spojencom”, ktorí aj majú vysoké straty.
Prezident Trump a jeho administratíva, podobne ako Obama a jeho administratíva, však potrebujú nejaké hmatateľné víťazstvo, ktoré by mohli ukázať americkej verejnosti. Tá odchovaná Hollywoodom očakáva víťazstvo USA, ktoré sa však akosi nekoná, napriek tomu, že Tillerson potvrdil plnú podporu koalícii protisilovských proamerických zoskupení. Ono to bude asi tým, že podpora ešte žiadnu vojnu nevyhrala, vojnu vyhrávajú vojaci, pričom americkí vojaci sa od nebezpečných mestských bojov v uliciach držia v úctivej vzdialenosti.
Donald Trump naozaj potrebuje víťazstvo v Sýrii a Iraku. Víťazstvo v Mósule a Rakke by mu prinieslo plusové body, ktoré Trumpovi chýbajú, pretože zatiaľ sa môže pochváliť len niekoľkými protiimigračnými zákonmi, ktoré však vyvolali minimálne rozpačité odozvy u americkej verejnosti.
Otázka samozrejme neznie či Mósul padne, ale kedy padne. Zdá sa, že teroristi melú z posledného, odborníci však upozorňujú, že boje môžu ešte dlho pokračovať, aj keď je postavenie teroristov ISIS veľmi nevýhodné. Keďže Rakka by nemala byť takým ťažkým orieškom ako Mósul, americké jednotky opustili svojich spojencov v Iraku a presunuli sa do severnej Sýrie. Do Sýrie prešlo najmä 400 členov americkej námornej pechoty, ktorá patrí k výkvetu amerických jednotiek a takisto aj ľahké a ťažké delostrelectvo.
Americké jednotky spolu s proamerickými sýrskymi skupinami a Kurdmi tvoria počet približne 50 000 bojovníkov a vojakov. Ide o dosť veľkú vojenskú silu, ktorá môže dosiahnuť výrazné úspechy v bojoch proti teroristom. Podľa informácií tajných služieb sa teroristi pripravujú na to, že budú musieť mesto opustiť.
Rakka predstavuje aj významné logistické centrum a strategický bod. Kto tento bod kontroluje, ovláda väčšiu časť severnej Sýrie. Američania už informovali Rusov, že na Rakku zaútočia a odmietli ruský návrh, aby v boji proti teroristom v Rakke postupovali Rusi a Američania spoločne.
Američania sa evidentne inšpirovali “Blietzkriegom”, keď sa im nedarilo v Mósule, znechutene odstúpili a je celkom možné že situácia sa nebude vyvíjať tak, ako si Američania predstavujú, ani v Rakke. Zatiaľ to vyzerá tak, že za dobu približne 6 mesiacov, čo sa Američania prepracovali k oslobodeniu Mósulu, stihli Rusi a ich sýrski spojenci oslobodiť Aleppo a stratiť Palmýru kvôli Sýrčanom a potom ju znova dobyť. Rusi úspešne zničili obrovské množstvo členov teroristických zoskupení, zjednodušili situáciu v Sýrii a prinútili všetky strany sadnúť si za rokovací stôl v Astane a neskôr v Ženeve.
Nechajme sa prekvapiť, ako sa skončí ofenzíva Američanov v Rakke. Američania majú lepšie pozície ako teroristi, môže sa však stať, že sa boje nebudú vyvíjať úplne podľa amerických predstáv. Američania však rozhodne potrebujú ako soľ propagandistické víťazstvo.