Samit EÚ: Tusk upozorňuje, aby sa politici pripravili na „najhorší scenár“ v transatlantických vzťahoch

Brusel 28. júna 2018 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

 

V Bruseli dnes začína dvojdňový samit EÚ, ktorý by mal prispieť k zmierneniu napätie v Únii v súvislosti s migračnou krízou, nezhodami s USA či rozširovaním EÚ. Niektorí politici zaujali vyhláseniami ešte pred začiatkom rokovaní.

Na snímke vpravo nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda Európskej rady Donald Tusk

Migrácia, azylová politika, bezpečnosť Európskej únie a otázky spojené so spoločnou európskou obranou sú hlavné témy dvojdňového zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ sa stretnú vo štvrtok o 15.00 h miestneho času. Slovensko zastupuje predseda vlády Peter Pellegrini.

Štvrtkový a piatkový samit lídrov krajín EÚ v Bruseli rozhodne o budúcej podobe schengenského priestoru, keďže nemecký minister vnútra Horst Seehofer avizoval, že krajina zavedie kontroly na hraniciach a začne vracať neúspešných žiadateľov o azyl, ak sa v EÚ urýchlene neodsúhlasí riešenie migračnej krízy. Podobný postoj už avizovalo aj Rakúsko a Česko, čo znamená, že hrozí koniec Schengenu tak ako ho poznáme.

Spoločný postup všetkých členských krajín chce presadiť nemecká kancelárka Angela Merkelová. Lídri krajín EÚ by sa mali v Bruseli dohodnúť na opatreniach, ktoré zabezpečia, že do Európy už nebudú cez Stredozemné more prichádzať ďalší migranti. Jedným z východísk samitu by malo byť vytvorenie záchytných centier na severe Afriky. Tu by sa mali registrovať všetci žiadatelia o azyl v Európe, aj tí, ktorých nájdu záchranárske lode v Stredozemnom mori. „V takýchto centrách bude možné rýchlo a bezpečne určiť, kto sú ekonomickí migranti a kto sú tí, ktorí majú nárok na medzinárodnú ochranu,“ uvádza sa údajne v jednom z pracovných návrhov záveru najbližšieho samitu. Uvádzajú české Hospodářske noviny.

Nie je však jasné, v ktorých krajinách sa takéto centrá zriadia. Napríklad Tunisko či Líbya to už vylúčili. EÚ ale verí, že tieto štáty presvedčia prísľubom peňazí alebo hrozbou obmedzenia rozvojovej pomoci. Takéto riešeniu už podporili napríklad štáty V4. Andrej Babiš dnes pre portál iDnes.cz podotkol, že migrácia nie je český problém. „Nechodia sem a ani nechcú, “ povedal a dodal, že Česko je ochotné v migračnej kríze pomôcť peniazmi a vyslaním ľudí. Potvrdil, že je zástancom snahy vybudovať migračné strediská na severe Afriky.

V tomto bode sa očakáva zhoda, no hrošie to bude s otázkou migrantov už prítomných v krajinách EÚ, najmä v Grécku a Taliansku. Títo ľudia to majú namierené hlavne do Nemecka či Škandinávie, no niektoré vlády vrátane Talianska či Francúzska požadujú, aby boli prerozdelení medzi všetkých členov EÚ. Opäť sa teda otvára otázka kvót, s ktorou nesúhlasí V4.

Merkelová sa preto chce napríklad s Talianskom dohovoriť, aby prijímalo späť migrantov, ktorí sa už registrovali na jeho území a ďalej pokračovali do Nemecka. Taliani to odmietajú.

Z predbežnej verzie záverov samitu, ktorú získali médiá vyplýva, že v tejto otázke sa plánuje prijať len všeobecné ustanovenie, že každá krajina zabrániť presunom migrantov vnútri EÚ. To ale podľa doterajších vyjadrení ministra vnútra Nemecka nebude stačiť a v takom prípade je pripravený zavrieť hranice. Ak Merkelová z Bruselu neprivezie jasnú dohodu, šéf CSU a minister vnútra Seehofer vraj kontroly na hraniciach zavedie. Merkelová by ho síce mohla odvolať, riskovala by tým ale pád svojej vlády.

 

Merkelová napriek jasným signálom z Talianska či V4 obhajuje „otvorené dvere“ pre migrantov

Nemecká kancelárka Angela Merkelová obhajovala vo štvrtok svoje rozhodnutie zo septembra 2015, keď v čase vrcholiacej migračnej krízy otvorila hranice Nemecka pre státisíce utečencov. Pripomenula, že tak urobila aj na žiadosť predstaviteľov Maďarska a Rakúska, ktorí sa na ňu vtedy obrátili s prosbou o pomoc.

Pred odchodom na samit EÚ v Bruseli Merkelová podľa agentúry DPA zdôraznila, že rozhodnutie o otvorení hraníc bolo jednorazovým humanitárnym opatrením prijatým v mimoriadnej situácii.

„Teraz, rovnako ako vtedy, si myslím, že išlo o správne rozhodnutie,“ povedala Merkelová pred poslancami spolkového smenu (Bundestag). Pripomenula, že vtedajší lídri Rakúska a Maďarska ju osobne požiadali o pomoc, keďže ich krajiny čelili veľkému náporu migrantov.

Podľa kancelárky sa situácia odvtedy zmenila a EÚ preto musí nájsť spoločné riešenie problematiky migrácie. Konštatovala, že hoci sú v tejto oblasti sú členskými krajinami Únie stále rozpory, všetci sa zhodujú na potrebe obmedziť migráciu, zasiahnuť proti pašerákom ľudí a posilniť vonkajšie hranice EÚ.

„EÚ má pred sebou mnoho výziev. Otázka migrácie ale sa nesmie stať tým, od čoho bude závisieť ďalší osud EÚ,“ varovala Merkelová.

Poslancom Bundestagu prisľúbila prijatie opatrení na obmedzenie takzvanej sekundárnej migrácie, v rámci ktorej do Nemecka prichádzajú žiadatelia o azyl zaregistrovaní v iných krajinách EÚ. Niektorí opoziční poslanci počas Merkelovej prejavu dávali hlasno najavo nesúhlas s jej vyjadreniami.

Migračná problematika má podľa očakávaní dominovať na dvojdňovom samite lídrov EÚ, ktorý sa vo štvrtok popoludní (15.00 h) začne v Bruseli.

Merkelová už v stredu pripustila, že k spoločnému európskemu riešeniu tohto komplikovaného problému, ktorý vyvoláva aj spory vo vnútri nemeckej vládnucej koalície, sa na tohtotýždňovom samite ešte nedospeje. Kancelárka chce zatiaľ riešiť migračnú otázku prostredníctvom dočasných dvojstranných alebo trojstranných dohôd.

 

Tusk očakáva zhoršenie vzťahov Európy s USA

Vedúci predstavitelia EÚ musia byť pripravení na „najhorší scenár“ v transatlantických vzťahoch, varoval pred samitom EÚ Donald Tusk, pričom obvinil amerického prezidenta Trumpa za to, že nedokázal udržať jednotu s Európou, uvádza RT.

„Napriek neúnavnému úsiliu udržať jednotu Západu sú transatlantické vzťahy vystavené obrovskému tlaku kvôli politike prezidenta Trumpa, bohužiaľ, tieto rozdiely idú nad rámec obchodu,“ povedal predseda Európskej rady vo výzve 28 vedúcim predstaviteľom EÚ, ktorí majú prísť na dvojdňový samit do Bruselu vo štvrtok.

Berúc na vedomie dôležitosť meniaceho sa geopolitického kontextu vo svete v nadväznosti na samit G7 v Kanade, z ktorého Trump odišiel predčasne po tom, čo odmietol schváliť komuniké samitu, Tusk vyjadril znepokojenie nad osudom vzťahov medzi EÚ a USA. „Som presvedčený, že aj keď dúfame v to najlepšie, musíme pripraviť našu Úniu na najhoršie scenáre,“ uviedol.

Problémy medzi Washingtonom a EÚ začali, keď Trump požadoval, aby všetky štáty NATO prispeli aspoň 2% svojho HDP do rozpočtu aliancie ako ich zaväzuje členstvo. Okrem rozhodnutia Trumpa odstúpiť od Parížskej dohody a vyhlásenie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela, rovnako tak jednostranné odstúpenie od iránskej jadrovej dohody tiež sklamalo európske štáty.

 

Kurz je za zmenu smerovania azylovej politiky

Na terajšom summite Únie môže podľa slov rakúskeho spolkového kancelára Sebastiana Kurza dôjsť k zmene smerovania azylovej politiky. Šéf rakúskej vlády vyjadril optimizmus, že účastníci vrcholnej schôdzky dospejú pri rokovaniach k „zmene paradigmy“.

Podľa jeho názoru by mohlo dôjsť k dohode o zriadení centier alebo platforiem pre migrantov, ktorí by sa zo severnej Afriky chceli cez Stredozemné more vydať na cestu do Európy.

Takéto zariadenia by zmenili všetko, učinili by ilegálnu migráciu menej atraktívnou a siahli by aj na bázu obchodných plánov prevádzačov, čo by mohlo viesť k ukončeniu tragédií v Stredomorí. Zmiernilo by to aj súčasnú preťaženosť južnej a strednej Európy migrantmi, upozornil Kurz.

Rakúsky kancelár odpovedal vyhýbavo na otázku, či by jeho krajina uzavrela bilaterálnu dohodu s Nemeckom o vracaní migrantov. Osobne je za európske riešenie, posilnenie agentúry Frontex a zriadenie spomínaných zariadení. Rakúsko je však, prirodzene, proti ďalšiemu púšťaniu ilegálnych migrantov do iných krajín. Dublinská úprava by mala zostať v platnosti, kým nejestvuje nič lepšie, zdôraznil Kurz.
Informácie priniesli tlačové agentúry APA a MTI.

Je potešiteľné, že sa do stredobodu diskusie o migrácii dostalo v Európe posilnenie vonkajších hraníc Únie a spolupráca s tretími krajinami. Usilujeme sa o riešenie na báze konsenzu, a nie vynútené prerozdeľovanie, vyhlásil pred summitom poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Podľa jeho slov Poľsko disponuje v súvislosti s tzv. sekundárnym pohybom prísnou úpravou, ktorú mieni aj dodržiavať. Každý pozná vážnosť situácie v Nemecku, avšak ochranu našich hraníc a suverénnu politiku si vyhradzujeme, zdôraznil poľský premiér.

Dodal, že poľská vláda neustúpi v otázke kontroverzne vnímanej reformy justície, v súvislosti s ktorou je teraz ďalší postup na Európskej komisii.

 

Juncker: Nechceme pôsobiť ako neokolonialisti

Vedúci predstavitelia Európskej únie by sa nemali príliš unáhliť, pokiaľ ide o rozhodnutie o vytvorení takzvaných „externých platforiem“ na prácu s migrantmi v severoafrických krajinách bez toho, aby o to požiadali tieto krajiny, upozornil vo štvrtok na summite lídrov EÚ v Bruseli predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Informovala o tom agentúra DPA.

„Musím zdôrazniť, že tu v Bruseli nemôžeme robiť rozhodnutia za severoafrické štáty,“ pokračoval predseda EK. Špeciálne naliehal na „niektorých“ lídrov, aby prejavili zdržanlivosť, pokiaľ ide o rozhodnutia v súvislosti v centrami pre migrantov mimo EÚ.

„Ak je posolstvom to, že Afričania urobia, čo chceme – toto nebude fungovať,“ upozornil Juncker. „Nechceme vyvolať dojem, akoby to bol neokolonializmus.“

Populistický maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval na summit s vyjadrením, že okrem uzatvorenia hraníc by členské štáty EÚ mali vrátiť späť tých, ktorí už prišli.

„Ľudia žiadajú dve veci. Prvou je, aby sa nevpúšťali žiadni noví migranti a treba ich zastaviť. Druhou, aby tých, ktorí sú už tu, poslali späť,“ uviedol Orbán. Oba tieto kroky sú podľa neho nutnými na „obnovenie európskej demokracie“. „Inváziu treba zastaviť a zastaviť inváziu znamená mať silné hranice,“ zhodnotil Orbán.

Taliansky premiér Giuseppe Conte vyzval na zásadnú zmenu v migračnej politike Európskej únie. Dodal, že Taliansko dostalo iba minimálnu pomoc v čase, keď bolo hlavnou krajinou, ktorá prijímala migrantov z celého Stredomoria.

„Taliansko nepotrebuje žiadne slovné znamenia, ale konkrétne skutky,“ povedal Conte pri príchode na summit EÚ.

Blízkosť Talianska k severnej Afrike spôsobila, že sa zmenilo na kľúčovú destináciu pre prichádzajúcich migrantov. Conte trval na tom, aby si túto záťaž rozdelila celá EÚ.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Čína otestuje všetkých obyvateľov Wu-chanu

0 icon

Peking 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Ng Han Guan)   Čínske úrady v utorok oznámili masové testovanie na koronavírus v meste Wu-chan. K testovaniu všetkých obyvateľov v meste, kde v roku 2019 po prvý raz identifikovali ochorenie COVID-19, sa podujali pre neobyčajne rozsiahlu sériu vzniku ohnísk nákazy v krajine. V pondelok vo…

BDU: Aktivista Šyšov bol obeťou operácie plánovanej Lukašenkovým režimom

0 icon

Kyjev 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/BelTA-Maxim Guchek)   Mimovládna organizácia Bieloruský dom na Ukrajine (BDU) v utorok obvinila režim Alexandra Lukašenka zo zodpovednosti za smrť Vitaľa Šyšova, ktorého v utorok našli obeseného v parku v ukrajinskej metropole Kyjev "Niet pochýb, že ide o operáciu, ktorú čekisti plánovali s cieľom zlikvidovať Bielorusa,…

Pre Slovákov „nie je podstatný život a práca, podstatná pre hodnotenie je tetovačka, ktorú si niektorí vysvetľujú podľa svojich predsudkov,“ zastal sa Sabbatiniho Juraj Čurný

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR - Peter Kollár, Facebook)   Golfista Rory Sabbatini vybojoval pre Slovensko na Olympijských hrách v Tokiu krásnu striebornú medailu v golfe. Namiesto vďaky sa u niektorých ľudí v médiách prejavili negatívne prvky ich osobnosti a tak nakydali, pošpinili, odsúdili. Našťastie sa však nájdu aj ľudia,…

Pri odpočívadle Zeleneč v okrese Trnava vytieklo z cisterny 800 litrov kyseliny, informuje polícia

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trnavský kraj)   Pri odpočívadle Zeleneč v okrese Trnava vytieklo z cisterny zhruba 800 litrov kyseliny. Ako informuje trnavská krajská polícia na sociálnej sieti, na parkovisku pri odpočívadle Zeleneč smerom na Bratislavu zasahujú hasiči, policajti aj inšpektori životného prostredia „Krátko po 2:00 ráno si vodič…

V spore o súdnictvo sa Varšava chce dohodnúť s EÚ, tvrdí premiér Morawiecki

0 icon

Varšava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Matthys)   V spore o disciplinárny režim sudcov a ďalšie zmeny v poľskom súdnictve má Varšava záujem o dohodu s Európsku úniou. Vyhlásil to poľský premiér Mateusz Morawiecki. V podobnom duchu sa už skôr vyjadril aj poľský prezident Andrzej Duda. To by mohlo signalizovať, že…

Ročne treba postaviť zhruba 20-tisíc nájomných bytov na dosiahnutie priemeru EÚ do roku 2030

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Na Slovensku by bolo potrebné postaviť ročne približne 20-tisíc nájomných bytov, aby krajina podľa ich počtu na obyvateľa dosiahla priemer Európskej únie do roku 2030. Realita je taká, že výstavba nových nájomných bytov v SR sa za posledných desať rokov spomalila a ich podiel…

Žene za dlhoročné týranie manžela hrozí väzenie, informovala polícia

0 icon

Považská Bystrica 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook-Polícia SR-Trenčiansky kraj)   Policajti v Považskej Bystrici riešia prípad týrania, v ktorom mala 41-ročná žena roky týrať svojho 44-ročného manžela. Žene v prípade odsúdenia hrozí väzenie. Ako informuje trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti, podľa doterajších zistení mala žena v mieste spoločného bydliska v…

Neexistuje síce dostatok dôkazov, ale… Vypočítali, koľko ľudí sa musí dať zaočkovať, aby sa financie z lotérie vrátili

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Očkovacia lotéria s nákladmi viac ako 26 miliónov eur je spoločensky návratná, ak presvedčí k očkovaniu oboma dávkami aspoň 6-tisíc ľudí. Vyplýva to z hrubých prepočtov Útvaru hodnoty za peniaze (ÚHP) Ministerstva financií SR. Ako však útvar podotkol na sociálnej sieti, o účinnosti…

Nemecko bude masovo očkovať aj deti vo veku 12 a viac rokov

0 icon

Berlín 3. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Axel Schmidt)   Nemecko začne ponúkať očkovanie proti koronavírusu pre všetky deti, ktoré sú vo veku 12 a viac rokov. „Plníme sľub: každý, kto chce, môže byť zaočkovaný počas leta, máme dostatok vakcín pre všetky vekové skupiny," povedal nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn po pondelkovom rokovaní…

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na nebezpečné kozmetické výrobky

0 icon

Bratislava 3. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-ÚVZ SR)   Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na výskyt viacerých nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii (EÚ). Do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) ich nahlásili kontrolné orgány v Slovenskej republike, vo Švédsku a v Taliansku. TASR o tom informoval Marek Eliáš…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Jacz

Najväčšiu radosť z očkovacej lotérie budú mať určite zaočkovaní gambleri.

0icon

Obchod so zdravím človeka je tou najpodlejšou dovolenou činnosťou v dnešnom svete a najmä v dnešnom ziskovom kapitalistickom systéme: „Oklamať a zarobiť!“ Farmakologické firmy sa tohto špinoochodu maximálne zhostili a vďaka najpresvedčivejším reklamám a ľuďom, ktorí naletia, si prehadzujú vidlami peniaze. Presviedčajú ľudí, že im správne nefunguje žiadny orgán v…

Pavol Lazar

Budú mať nezaočkovaní voliči ešte volebné právo?

0icon

BUDÚ MAŤ NEZAOČKOVANÍ VOLIČI EŠTE VOLEBNÉ PRÁVO? 👉 Znie to ako vtip, či pokus o vybičovanie napätia a rozhorčenia polarizovanej spoločnosti očkovaním a iných súvislostí s infekciou COVID-19. Poďme sa však na to pozrieť bližšie, či je možné považovať takúto hrozbu za rýdzu utópiu. 👉 V súvislosti s novelou zákona…

Viliam Oberhauser

Rozlúčka s Júliusom Binderom, jednou z najväčších osobností Slovenska

0icon

V utorok 3.augusta o 11,45 hodine v Bratislavskom krematóriu bude rozlúčka s Júliusom Binderom, Rytierom rádu sv. Gregora Veľkého. Hoci smútime vieme, že Slovensko vo večnosti získava ďalšieho patróna, ktorý tak ako tu na zemi bude slúžiť Bohu a národu. S Julkom Binderom som sa prvý raz stretol niekedy na jar roku 1990 v sídle Kresťanského demokratického…

Ivan Štubňa

Šakali v Bruseli pripravovali vakcinačné pasy dvadsať mesiacov pred vypuknutím pandémie!!!

0icon

V týchto plánoch sa hovorí nielen o nejakom dokumente, ktorý by obmedzil váš vstup alebo pohyb na určité miesta. Predstavuje sa celý systém COVID, budúcnosť, v ktorej sú všetky aspekty vášho života monitorované a regulované podľa rozmarov a fantázie farmaceutických vládcov. Prvý návrh na „vakcinačné pasy“ Európska komisia zverejnila 26. apríla…

Marek Tencer

15 rokov bez liekov a zákrokov lekárov - ako som riešil zdravotné problémy ktoré ma postretli?

0icon

      Ako som si vyriešil upchatý nos, bolavé hrdlo, nachladnutie, kašel, chrípku, bolesť chrbtice, problém z krížami, bolesť zuba, suché oči, cievy bez liekov a lekárov? Všetko čo je tu napísané s

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Admirál Canaris ako dvojitý agent? 3. časť

0 icon

Ak by Gibraltár padol, malo by to katastrofálne následky pre Britániu. Mocnosti Osy by ovládli Stredomorie a Británia by nedokázala ubrániť Maltu alebo Egypt. Zásobovanie Rommelovho vojska by bolo jednoduchšie a celý Blízky východ by padol do rúk Nemcom alebo by ho aspoň ovládali. Vitajte pri pokračovaní článku o rozporuplnej osobnosti admirála…

TOP10+: Fakty o parfumoch, ktoré prekvapia každého milovníka vôní

0 icon

Ľudstvo obľubuje pekné vône od nepamäti. Môžeš ich dostať priamo z prírody - z kvetov a iných materiálov, no časom sa začali vyrábať zmesi vôní, ktoré sa v prírode nenájdu. Čo je na parfumoch také očarujúce? Parfum je vlastne roztok vonných syntetických alebo prírodných látok a ich kombinácií. Slovo parfum v užšom…

TOP10 vecí, o ktorých ste nevedeli, že sa dajú tiež recyklovať

0 icon

Všetci vieme, že by sme mali recyklovať plastové fľaše, papier, kartóny, kovy, sklo, plastové vrecká a ďalšie veci. Existuje však veľa vecí, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili, že by sa mohli recyklovať, vrátane niektorých potrieb pre domácnosť a odevy, ktoré už nepotrebujete. Bežecké topánky Po určitom počte nabehaných kilometrov sa obuv opotrebuje…

Bežné jedlá, ktoré môžu uškodiť tvojmu domácemu miláčikovi

0 icon

Považujeme našich domácich miláčikov za členov rodiny, ale nemôžeme zabudnúť, že ich telá sú iné ako naše a potrebujú inú škálu živín. Skutočná otázka však znie: pomáhame alebo ubližujeme našim obľúbeným našuchoreným miláčikom, keď im dávame naše jedlá? 1. Jedlá pre domáce zvieratá, ktoré sa neodporúčajú pre tento dr

10+ zvierat, ktoré nedokážu ukrývať svoje emócie

0 icon

Myslíš si, že sa zvieratá nedokážu vyjadrovať svoje pocity? Ak veríš evolučnej teórii Charlesa Darwina, potom áno, zvieratá majú emócie a majú schopnosť vyjadriť ich. Darwin dokonca tvrdil, že ľudské emócie vznikli na základe podobného mechanizmu, ako ten, ktorý viedol k existencii emócií u zvierat. A aby si si nemyslel, že hovoríme (píšeme)…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin: Bellingcat je plný bývalých špiónov

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Šéf ruskej rozviedky (SVR) Sergej Naryškin obvinil investigatívny portál Bellingcat z toho, že pre neho pracujú bývalí spravodajcovia západných krajín. Cieľom tohto projektu je podľa neho vyvíjať tlak na štáty a konkrétne osoby.   Hoci sa Bellingcat tvári ako nezávislý

USA eskalujú napätie. Admirál zabudol na mapu a obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) –  Admirál Robert Burke, veliteľ amerického námorníctva v Európe a Afrike, obvinil Rusko z provokácií v Čiernom mori. Podľa neho Moskva robí všetko pre to, aby Spojené štáty zasiahli ruské sily v oblasti Čierneho mora. Washington sa takto pokúša presunúť

Bývalý šéf CIA predpovedá budúcnosť Afganistanu po odchode USA: "Bude to len horšie"

0 icon

Afganistan, 3.August 2021 (AM) – Bývalý šéf CIA David Petraeus vysvetlil, čo čaká Afganistan po stiahnutí armády z USA. Je presvedčený, že situácia v krajine sa „len zhorší“. Petraeus poznamenal, že krajinu čaká nová „krvavá občianska vojna“.   Bývalý šéf CIA David Petraeus pre Times povedal, ako vidí budúcnosť Afganistanu po st

Viete, že 1. svetová vojna sa teoreticky rozpútala kvôli jednej Srbmi nesplnenej podmienke? a ďalšie zaujímavosti...

0 icon

Slovensko, 3.August 2021 (AM) – Takže, viete, že...? ...rýdzo teoreticky sa dalo 1. sv. vojne akože vyhnúť? Dňa 28. 6. 1914 bol v hlavnom meste Bosny a Hercegoviny spáchaný atentát na Františka Ferdinanda d'Este, arcivojvodu a následníka rakúsko-uhorského trónu. O necelý mesiac na to 23. 7. 1914 Rakúsko-Uhorsko predkla

Izraelský expert Kedmi: Nová stíhačka Su-75 dokazuje, že Rusko obnovilo svoj letecký priemysel

0 icon

Rusko, 3.August 2021 (AM) – Predstavenie nového lietadla piatej generácie Su-75 ukazuje, že Rusku sa podarilo obnoviť svoj zničený letecký priemysel, povedal na kanáli ITON bývalý šéf izraelskej špeciálnej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali