Britský Spectator sa obáva, že Putin zvíťazí v domácnostiach a na námestiach Západu. Recept, ktorý proti tomu ponúka je však naivný

Bratislava 16. augusta 2022 (HSP/ Spectator /Foto:Twitter)

 

Britské noviny Spectator správne pochopili, že za Putina bude onedlho bojovať väčšina obyvateľov západných krajín. Samozrejme, novinám sa to nepáči a hľadajú i ponúkajú riešenie. Či bude účinné posúďte sami

ukrajina vojna
Ilustračné foto

Vojny sa vždy nerozhodujú na bojisku. Akokoľvek statočne ukrajinskí vojaci bránia svoju vlasť pred ruskou inváziou, ich hrdinstvo nebude stačiť bez neustálej vojenskej a finančnej podpory zo Západu. Americkí a európski lídri doteraz pevne stáli za Ukrajinou. Verejná mienka však začína slabnúť. Najdôležitejší boj o Ukrajinu by sa nakoniec mohol odohrať v domácnostiach, na uliciach a námestiach v celej Európe

Reklama

Ukrajinská administratíva predviedla majstrovský výkon v oblasti vzťahov s verejnosťou. Prezident Volodymyr Zelenskyj sa stal mediálnou senzáciou, keď sa zo dňa na deň zmenil z hlboko nepopulárneho politika na vzorového vojnového vodcu našich čias. Jeho vláda využíva všetky triky, aby udržala záujem sveta. Po šiestich mesiacoch konfliktu sa však začína prejavovať “informačná únava”. Prvé stránky európskych médií sa viac venujú životným nákladom ako vojenským operáciám. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že ceny energií desia ľudí viac ako ruské jadrové zbrane.

Nie je to prekvapujúce. Európa sa už niekoľko generácií teší z bezprecedentného obdobia prosperity. S výnimkou Juhoslávie kontinent nezažil ozbrojený konflikt už takmer 80 rokov. Tých pár ľudí, ktorí si pamätajú, čo si vyžaduje víťazstvo vo vojne, býva v domovoch dôchodcov.

Reklama

Naši protivníci to vedia. Moskva tvrdí, že západné sankcie nemajú žiadny významný vplyv. To nie je pravda. Ruské hospodárstvo utrpelo vážne škody, ktoré rastú každým mesiacom. Ruskí lídri však dúfajú, že Západ sa s ťažkosťami vyrovná horšie ako ich vlastná krajina, kde štvrtina domácností stále nemá prístup ku kanalizácii.

A majú právo si to myslieť. Neuplynie takmer deň, aby sa v titulkoch neobjavila “plynová kríza”. Niet divu, že nálada verejnosti v Európe sa ustálila v hlbokých obavách.

Zdá sa, že vedúci pracovníci robia všetko pre to, aby udržali vysokú morálku. Boris Johnson pochválil “hrdinský boj za slobodu” ukrajinského ľudu a dodal, že Vladimírovi Putinovi nemôže “prejsť násilné získanie obrovských častí inej krajiny”. Francúzsky prezident Emmanuel Macron tvrdí, že urobí “všetko preto, aby Rusko nezvíťazilo, aby Ukrajina mohla brániť svoje územie”. A nikto sa nevyjadril tak otvorene ako Kaja Kallas, estónsky premiér: “Postaviť sa proti tyranii nás všetkých niečo stojí. Plyn je možno drahý, ale sloboda je na nezaplatenie.”

To sú vznešené a pravdivé posolstvá. Sú však aj mylné, pokiaľ ide o zabezpečenie dlhodobej podpory ukrajinskej veci.

Vojnový šok na európskej pôde najprv nebývalým spôsobom spojil Západ. Prieskum Eurobarometra z apríla a mája ukázal, že osem z desiatich občanov EÚ podporuje sankcie uvalené na Rusko. Ani vtedy však táto podpora nebola rozložená rovnomerne, na Slovensku dosiahla len 57 %, na Cypre 54 % a v Bulharsku 44 %.

Reklama

Bolo to na jar, keď boli účty za energie nízke. V júli sa situácia výrazne zmenila. Zatiaľ čo v máji podporovalo tvrdý postoj voči Rusku drvivých 82 percent Nemcov, o dva mesiace neskôr si až 47 percent myslelo, že sankcie viac škodia ich vlastnej krajine.

Viete si predstaviť náladu verejnosti na Slovensku, Cypre, v Bulharsku a ďalších krajinách EÚ, ktorých kúpna sila nezodpovedá nemeckým štandardom. Júlový prieskum ukázal, že sedem z desiatich Čechov sa obáva cien energií. V Grécku polovica obyvateľov mešká s platením účtov za energie.

Prezentovať rastúce životné náklady ako nevyhnutnú cenu za ukrajinskú slobodu je zaručený recept na problémy. Odvolávanie sa na hodnotu nezávislosti funguje vtedy, keď je ohrozená naša vlastná nezávislosť. Ale bez ohľadu na to, aké odporné sa vám zdajú ruské kroky na Ukrajine, je pravdepodobné, že blaho vašej rodiny je pre vás stále dôležitejšie ako sloboda cudzincov v Charkove.

V zime sa obavy môžu zmeniť na zúfalstvo a oneskorené platby na dlhy. Medzitým sa vojna pretiahne a ešte viac oslabí počiatočný šok západného publika smerom k mierne rozrušenému nezáujmu. Domáce problémy budú nevyhnutne prevládať, ako vždy.

Jediný spôsob, ako zachovať podporu verejnosti pre Ukrajinu, je zdôrazňovať, že vymanenie sa z ruských zdrojov je strategickou nevyhnutnosťou pre celú Európu. Rusko sa stalo jednoznačne nepriateľským štátom; zostať v jeho područí znamená obrovskú hrozbu pre národnú bezpečnosť každej európskej demokracie. Odklon od alternatívnych dodávateľov a z toho vyplývajúce ťažkosti sú predovšetkým prezieravým bojom za vlastnú nezávislosť.

Reklama

Niektorí lídri sa snažia vysielať toto posolstvo každú chvíľu. To však nestačí. Ak európske vlády nechcú, aby sa podpora verejnosti pre Ukrajinu oslabila až za hranicu, z ktorej už niet návratu, musia prijať dôsledný a cielený prístup ku komunikácii. Dlhé roky bola naša politika plná marketérov a bolestne v nej chýbali štátnici. Teraz sme svedkami štátnického ducha, ale marketing nám veľmi chýba.

Vladimir Putin môže byť pripravený pokračovať vo svojej agresii aj počas zimy, keď rastúce životné náklady ešte viac znížia proukrajinské nadšenie na Západe. Na obzore sa však črtá ešte väčšie riziko. Zmes vojenských, hospodárskych a klimatických dôvodov môže prinútiť Putina vyhlásiť “víťazstvo”, upevniť územné zisky na juhu a východe Ukrajiny a ukončiť ruské operácie.

Ukrajina by takýto výsledok nikdy nemohla akceptovať, najmä stratu väčšiny svojho pobrežia. Verejný obraz konfliktu by sa potom mohol rýchlo zmeniť, pričom ruská propaganda by Ukrajincov prezentovala ako vojnových štváčov, ktorí sabotujú mierové úsilie Kremľa.

Ak sa tento scenár zmení na realitu skôr, ako západné publikum prijme, že sankcie proti ruským zdrojom existujú kvôli nám, nič ho nepresvedčí, aby naďalej obetoval peniaze a pohodlie na podporu Ukrajiny. Vlády budú čeliť rastúcemu tlaku na “normalizáciu” vzťahov s Ruskom. Tí, ktorí budú odolávať, môžu byť nahradení politikmi priateľskými voči Kremľu.

Stručne povedané, Rusko by zvíťazilo. Putin by dokázal, že je možné ukradnúť časť inej krajiny a ujsť z toho.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:35

Rakúska ekonomika vykázala v treťom štvrťroku druhýkrát za sebou pokles, čo znamená, že sa ocitla v recesii. 

V porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom sa hrubý domáci produkt (HDP) po očistení o sezónne a kalendárne vplyvy za tri mesiace do konca septembra zmenšil o 0,5 %.

14:08

Európska komisia (EK) v piatok oficiálne otvorila spoločný podnik pre čipy (Chips JU), ktorý posilní európsky ekosystém polovodičov a vedúce postavenie Európy v oblasti technológií. 

Komisia spresnila, že Chips JU preklenie priepasť medzi výskumom, inováciou a výrobou a uľahčí komercializáciu inovačných myšlienok.

14:07

Dňa 1. decembra prichádza do platnosti zmena EÚ v oblasti zemepisných označení pre remeselné a priemyselné výrobky. Zmena má pomôcť slovenským remeselníkom a ich lokálnym výrobkom. V piatok o tom informoval Úrad priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR.

Úrad zabezpečí aj registráciu tzv. zemepisného označenia, ktoré sa udeľuje výnimočným výrobkom so špecifickou kvalitou, ktorú možno pripísať konkrétnemu, geograficky ohraničenému prostrediu. K takýmto výrobkom už na Slovensku patrí napríklad Skalický trdelník, Oravský korbáčik, Liptovské droby či Slovenská bryndza.

14:05

Rusko predpokladá, že sankcie proti nemu zo strany Spojených štátov a ich spojencov budú trvať veľa rokov, ale vplyv USA na svetovú ekonomiku slabne. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje Reuters.

14:04

Európska únia musí vyvíjať v oblasti spoločnej obrany úsilie s cieľom dosiahnuť plnohodnotnú obrannú úniu. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na štvrtkovej konferencii Európskej obrannej agentúry (EDA).

EK podľa jej slov na začiatok budúceho roka pripravuje novú Európsku obrannú priemyselnú stratégiu (EDIS).

14:02

Klimatická konferencia COP28 musí byť zlomový bodom v boji proti klimatickej kríze, vyhlásil v piatok v Dubaji britský kráľ Karol III. Informovala agentúra AFP.

Každoročná klimatická konferencia COP28 sa začala v Dubaji vo štvrtok a vzhľadom na približne 80 000 registrovaných účastníkov sa stala oficiálne najväčším klimatickým summitom OSN.

13:59

Turisti pre konflikt Izraela s hnutím Hamas prestali dovolenkovať v regióne Blízky východ. Postihuje to najmä ekonomiky krajín ako Jordánsko, Libanon a Egypt, ktoré sú závislé od medzinárodného cestovného ruchu.

13:26

Priemerné denné dodávky zemného plynu ruského energetického gigantu Gazprom do Európy klesli v novembri v porovnaní s októbrom o 4,3 %. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Opica veverica (Saimi sciureus) si pochutnáva na jedle z vianočnej pančuchy počas fotenia v zoologickej záhrade v Londýne

Autor: TASR/AP-Alberto Pezzali

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Môj manifest: tak veľmi chcem !

0icon

( Politická báseň a poznámky k strofám )  

Marek Brna

Rusko sa Západu nepodarilo ovládnuť

0icon

Rusko odolalo tlaku Západu. Nepodarilo sa odstrániť tamojšiu garnitúru a následne ho ekonomicky ovládnuť. Ani v Bielorusku to Západu nevyšlo. Ukrajina, zdá sa, taktiež nepriniesla želané výsledky. Pre Západ to momentálne po cca 15 rokoch snáh nevyzerá teda ružovo. Asi bude treba normálne že pracovať. Nič sa nedá robiť. Len…

Radovan Hrádek

Rokovania v NRSR, alebo kam sme sa to dostali

0icon

Priatelia. Dávam do pozornosti osobnosť pána Johna Bercowa, ktorý bol Speaker of the House (čiže predseda Dolnej snemovne UK) od roku 2009 do roku 2019. Kto chce nech si zájde na YT, tam sú jeho najznámejšie výroky, ktoré povedal v Dolnej snemovni. Napr. tu je link na jeho rozhodnutie o vyhodení poslanca…

Ivan Štubňa

Odvolávanie M. Šutaja Eštoka je dôkazom konfrontačnej politiky celej mafiánskej opozície

0icon

Posledné dni sme boli svedkami vyčíňania opozičnej mafie v poslaneckých laviciach. To, čo dokázali predviesť bolo v totálnom rozpore s poslaním poslanca. Miesto dôkazov a prvkov konštruktívnych vyjadrení zazneli hrubé urážky, klamstvá,

Zdeno Drdol

Sme pripravení robiť ďalšiu reformu školstva?

0icon

Snáď všetko, čo človek robí, opiera o svoj svetonázor, či už si to uvedomuje alebo nie. Ak ho má vhodný, tak aj jeho konanie je prevažne (žiaľ nie vždy, ale to je iná téma) zmysluplné. Väčšina ľudí na „Západe“ (to je to, kam sa teraz hrabeme aj my) si však ten

Vášeň v Tebe

Máte tieto vlastnosti? Zistite, či ste emocionálne inteligentní

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odkedy Daniel Goleman zverejnil svoju prácu o emocionálnej inteligencii, svet sa z toho zbláznil. EQ neovplyvňuje len náš súkromný či citový život, je nesporným spojencom na ceste k životnému a obchodnému úspechu. Zistite, čo emocionálne inteligentní ľudia robia inak.

Pudingové croissanty sú vôňou blížiacich sa sviatkov. Pridajte túto ingredienciu pre ich dlhšiu čerstvosť

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Pudingové croissanty sú vôňou blížiacich sa sviatkov v našich domácnostiach. Keď za oknom sneží, chutia najlepšie. Mnohí však majú problém, že rýchlo strácajú svoju čerstvosť. Jedna prísada však tento problém vyrieši.

Skontrolujte, či nie ste závislý na cukre

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Cukor vám doslova ničí zdravie. Spôsobuje nielen zvýšenie telesnej hmotnosti, ale tiež vážne ovplyvňuje stav celého tela. Medzi najnebezpečnejšie dôsledky sladenej stravy patrí riziko cukrovky II. typu, srdcovo-cievnych ochorení, dokonca aj riziko niektorých druhov rakoviny. Prečo teda tak horlivo siahame po sladkostiach? Je cukor…

Hrudkujúci sa cukor vám kazí nervy? Zabudnite na to. Riešenie je vo vašej kuchyni

0 icon

1.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Určite sa nám všetkým už niekedy stalo, že po vytiahnutí cukorničky zo skrinky sme zistili, že cukor sa zrazil. Dosť bolo rozpakov v takýchto chvíľach. Tieto domáce prostriedky sú triviálne a stopercentne zabraňujú hrudkovaniu cukru.

Ako rýchlo odmraziť mrazničku? S týmto patentom to zvládnete za chvíľu

0 icon

01.12.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odmrazovanie mrazničky nie je práve najpríjemnejšia práca, no netreba na to zabúdať. Aj moderné mrazničky by sa mali odmrazovať raz za pol roka, aby sa zabezpečilo ich správne fungovanie na dlhé roky. Táto neobľúbená činnosť môže byť oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Všetko, čo musíte…

Armádny Magazín

Počuli ste niekedy o Guyane? Asi budete. V Latinskej Amerike môže vypuknúť nová vojna

0 icon

Guyana, 1. decembra 2023 - Objavili sa podozrivé zábery z bojov na hraniciach Venezuely, Brazílie a Guyany, ako aj potvrdené zábery brazílskych jednotiek, ktoré tiahnu k hraniciam. Súvisia s možnou hroziacou vojnou Venezuely proti Guyane. V októbri venezuelský prezident Nicolas Maduro naplánoval na 3. decembrové

Streľba v Dallase by mohla opäť otriasť Amerikou. Obnovia USA tradíciu vraždenia rebelujúcich prezidentov?

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Dňa 22. novembra 1963 - pred 60 rokmi - sa v Dallase ozvali výstrely a 35. prezident Spojených štátov John F. Kennedy bol zastrelený. Hoci nešlo o prvý atentát na prvú osobu v dejinách USA, Kennedyho smrť zostáva jedným z najzáhadnejších a najzáhadnejších zločinov v…

Izrael 7. októbra: čo to bolo? Zdá sa, že táto otázka je už dávno zodpovedaná. Avšak

0 icon

Izrael, 1. decembra 2023 - Výmena väzňov, ktorá sa začala medzi Izraelom a Hamasom, ukazuje, že niečo sa pokazilo, ako udalosti v Tel Avive plánovali. Veď nie je náhoda, že dvanásť hodín po tom, ako veľvyslanec Erdan šokoval OSN fotografiami "zverstiev Hamasu", zmizli bez stopy zo stránky Google Disk. "Nevyprovokovaný"…

Smerč: Raketový systém dokonalej deštrukcie

0 icon

Rusko, 1. december 2023 - Dvanásť 8-metrových "rúrok" vystreľujúcich rakety kalibru 300 mm o hmotnosti 800 kg. Najvyššia presnosť pri streľbe, ktorá vám umožňuje pokryť celé oblasti vo vzdialenosti asi 100 km ohňom a nenecháva žiadnu šancu pre tých, ktorí sú v týchto oblastiach, aby sa ukryli. Tí, ktorí inklinujú…

O sterilizácii informácií "ministerstvom pravdy" v USA

0 icon

USA. 1. decembra 2023 - Po zhodnotení úspechu Trumpovej informačnej izolácie ministerstvo zahraničných vecí sníva o tom, že svoj úspech zopakuje aj v nadchádzajúcich prezidentských voľbách Dňa 27. apríla 2023 bola v USA oficiálne zavedená cenzúra: za Bidenovej vlády bola vytvorená Rada pre riadenie dezinformácií (Disinformation Governance Board - DGB).…

TopDesať

Hindenburg na fotografiách: Gigantický vzducholoď, ktorá nadchla každého

0 icon

Historické fotografie sú veľmi zaujímavým zdrojom informácií. Zo žiadnych dobových zdrojov či rozhovorov si nedokážeme predstaviť realitu lepšie, ako z reálnych fotiek. Občas nájdeme na internete fotografie, ktoré sú naozaj výnimočne zaujímavé. Podobne, ako tieto historické obrázky vlávnej vzducholode Zeppelin LZ-129 Hindenburg. Táto vzducholoď bola jednoducho gigantická! Ak si chcel…

Trápi ťa celulitída? Tieto potraviny ti pomôžu!

0 icon

80% až 90%  žien môže niekedy v živote potrápiť celulitída. A hoci existuje veľa lekárskych spôsobov liečby celulitídy, ako napríklad laserová terapia alebo chirurgický zákrok, všetky sú dosť nepríjemné a drahé. A najjednoduchší spôsob, ako bojovať proti nepríjemnej pomarančovej koži, je investovať do výživnej a zdravej stravy, ktorá bude prospešná pre celé tvoje telo.  

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: Toto vás veľmi pobaví

0 icon

Rodičia, ktorí mali vážne zlý deň: "Byť rodičom je ťažké." Všetci sme to počuli, ale až neskôr sme si uvedomili, čo to v skutočnosti znamená. Buď keď vyrastieme, alebo keď budeme mať nejaké vlastné deti. Konečne pochopíme, aké obete prinášajú, aké bezsenné noci, starosti, koľko trpezlivosti musí mať človek, aby vychoval…

Dizajnérske prešľapy, ktoré v tebe zanechajú zmiešané pocity

0 icon

Dizajnérske prešľapy sú u nás celkom obľúbenou témou. Týchto fotiek na internete neustále pribúda a nám neostáva nič iné, iba sa o ne s tebou podeliť. Dizajnéri a architekti sú študovaní ľudia, ktorým by sa podobné veci stávať nemali. No, bohužiaľ, ako sa vraví, aj motyka občas vystrelí, a tak…

Život nám niekedy hádže polená pod kolená

0 icon

Život nám občas dáva poriadne zabrať. Cítime sa, akoby nám hádzal polená pod kolená. Jediné, čo v takejto situácii môžeme urobiť, je sa poriadne zhlboka nadýchnuť a ostať pokojnými. Veď predsa nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie. Prípadne nikdy nebolo tak, aby sme sa na tom nemohli…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali