Zdôraznil, že sa Spojené kráľovstvo do roku 2017 chystá usporiadať referendum o ďalšom zotrvaní štátu v Európskej únii, politik povedal, že ostatné krajiny Európskej únie, vrátane Lotyšska, by mali nasledovať tento príklad.
“Keď Británia opustí Európsku úniu, dúfam, že to povzbudí ďalšie krajiny, aby sa sami seba opýtali, či chcú byť pánmi vo svojich vlastných štátoch. Stali by sme sa pre vás dobrými susedmi, uzatvorili by sme dohodu o voľnom obchode a iné dohody,” povedal politik.
Lotyšsko sa pričlenilo k Európskej únií 1. mája 2004 a v roku 2014 – vstúpilo do eurozóny. Niektorí odborníci sa domnievajú, že toto rozšírenie bude mať negatívne dôsledky, tak ako pre krajiny – členov menovej únie, ktoré si ešte doteraz nevyriešili staré ekonomické problémy, tak aj pre Lotyšsko. Okrem toho kľúčoví hráči Európskej únie sa nemôžu dohodnúť na mnohých otázkach najrozmanitejšieho charakteru, od rozhodnutia o zavedení novej dane a končiac smerovaním zahraničnej politiky.
Britský premiér David Cameron opakovane prisľúbil usporiadať referendum v roku 2017 o možnosti vystúpenia z Európskej únie v prípade víťazstva jeho strany vo voľbách v máji 2015. Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky uskutočneného vo Veľkej Británii za výstup z Európskej únie je pripravených hlasovať 42 percent občanov kráľovstva, zatiaľ čo za zachovanie členstva v Európskej únií je 37 percent britov.
jf