Študenti v Británii, ktorí nechcú písať eseje, diplomové či dizertačnej práce, si ich vytvorenie objednajú jednoducho na internete. Cez chat alebo po telefonickom rozhovore s konzultantom preberú detaily, dohodnú sa na akú tému práca bude, aký bude jej rozsah a spresnia dátum jej odovzdania.
Firmy, ktoré sa týmto biznisom zaoberajú, študentom potom pošlú kompletnú prácu, do ktorej si doplnia už iba svoje meno. Agentúry tvrdia, že sa eseje a záverečné práce snažia napísať tak, aby zodpovedali študijným výsledkom objednávateľa.
Agentúry okrem iného zaručujú, že nepôjde o plagiát, pretože práce sú napísané autorom od začiatku až do konca a neopisujú ich. Britskí študenti, ktorí si takúto prácu kúpia, ju potom musia už iba obhájiť.
Podľa britského denníka práce pre študentov píšu absolventi vysokých škôl v Keni, ktorí si po úspešne ukončenom štúdiu nevedia nájsť prácu.
Ceny za dizertačnú prácu sa pohybujú medzi 2 500 až 6 200 librami. Záleží na rozsahu práce a na tom, akú chce študent získať známku. Africkí autori za prácu dostávajú len niekoľko desiatok centov.
Jedna z najväčších spoločností uvádza, že denne spracováva viac ako sto objednávok, z toho 15 až 20 tvoria dizertačné práce.
Britskí odborníci špecializujúci sa na akademickú integritu a podvádzanie sú zo zistení zdesení a priznávajú, že ide o obrovský problém. Niektorí preto navrhujú, aby reklama na nákup týchto služieb bola nezákonná a nepodporovali tak študentov k jednoduchšie ceste za získaním titulu.
Tatiana Stará