Britské médiá neskrývajú svoje prekvapenie nad ruskou odvetou. Ako priznáva napríklad denník „The Guardian“, Londýn síce počítal so zrkadlovou odpoveďou ruskej strany, avšak britskí politici sú zdesení z perspektívy ukončenia aktivít „British Council“, ktorý sa vraj nevenoval žiadnym iným aktivitám než sprostredkovaniu kultúrnych vzťahov a príležitostí na vzdelanie. Konzervatívny člen britského parlamentu Tom Tugendhat to označil za hanebný akt. Ďalší poslanec za labouristickú stranu Stephen Kinnock, ktorý v minulosti dokonca pôsobil vo funkcii riaditeľa pobočky „British Council“ v Petrohrade, považuje vyhostenie tejto inštitúcie z Ruska za tragédiu, pretože sa tým vraj obmedzia študijné možnosti ruskej mládeže. Stephen Kinnock vyjadril údiv nad tým, ako sa mohlo stať, že kauza útoku na bývalého ruského špióna Skripaľa dospela do štádia, kedy „British Council“ stráca možnosť pokračovať vo svojej „absolútne pozitívnej činnosti“ zameranej na „konštruktívne budovanie dlhodobej dôvery a vzájomných vzťahov“.
Podľa reakcií ruských užívateľov sociálnych sietí však Moskva týmto slzám britských politikov neverí. Príkladom je vyjadrenie, ktoré zaznelo v jednej z ruských internetových diskusií: „V 70-tych a 80-tych rokoch sme sa v škole učili anglický jazyk. Na hodinách angličtiny nám vykresľovali Veľkú Britániu výlučne v dobrom a pozitívnom svetle, učili sme sa o jej národných tradíciách, sviatkoch a anglických spisovateľoch. Program výučby anglického jazyka od 5. po 10. triedu prehlboval v žiakoch pozitívny vzťah k Angličanom, ich krajine a histórii. V učebniciach bolo veľa dobrých textov v angličtine a my sme ich so záujmom čítali. Vtedy nás ani vo sne nenapadlo, ako sa oni na nás dívajú a že sú dokonca schopní vnímať nás ako nepriateľov, s ktorými sa vedú vojny. Možno to bolo aj tým, že vtedy ešte neexistoval internet. Teraz však Angličania otvorene demonštrujú svoj nenávistný a zlostný vzťah k Rusom.“
Iní diskutéri pripomínajú, že počas minuloročného diplomatického škandálu už bolo z Ruska vypovedaných 755 amerických diplomatov, čo vyvolalo veľký rozruch v prostredí ruskej nesystémovej opozície a liberálov, ktorí to vnímali ako stratu svojich kurátorov. Ak bude musieť teraz odísť z Ruska aj „British Council“, pre ruskú piatu kolónu to bude ďalší ťažký úder, nakoľko sa tým výrazne obmedzí okruh ich sponzorov (pozn. „Piata kolóna“ je termín označujúci skupinu ľudí navonok vystupujúcu ako súčasť zriadenia alebo štátu, ale v skutočnosti jej aktivity zvyčajne smerujú k jeho oslabeniu alebo dokonca deštrukcii. Skupina môže mať ekonomický, politický alebo náboženský charakter. Za jeden z príkladov piatej kolóny možno považovať sudetských Nemcov za čias prvej ČSR, ktorých lojalita k hitlerovskému Nemecku výrazne pomohla k strate pohraničných území Československa v prospech nacistického Nemecka).
Gabriel Gačko