Podľa neho dokonca aj keby sa obe strany dohodli na paralelnej diskusii o prechodnej dohode a dohode o obchode, ktorá by začala už tento rok, rokovania o obchode v rámci EÚ sú pomerne zdĺhavé. Môžu sa ťahať až do roku 2020. A ďalších 18 mesiacov, a možno aj viac, zaberie proces ratifikácie.
Dodal, že obe strany by sa eventuálne počas dvoch rokov od aktivácie článku 50 Lisabonskej zmluvy o odchode krajiny z EÚ, mohli dohodnúť na tom, čo by mala budúca dohoda o voľnom obchode pokrývať. Ale aj keď bude existovať takýto rámec, nie je možné odhadnúť, čo sa stane, keď Británia z EÚ vystúpi.
Rogers poslancom povedal, že môžu len dúfať, že obe strany budú chcieť čo najširšiu dohodu, ktorá sa bude týkať ako obchodu s tovarmi, tak celého sektora služieb.
A varoval, že dôsledky návratu k pravidlám Svetovej obchodnej organizácie (WTO) po brexite, čo znamená zavedenie ciel, by boli desivé.
Môže sa tiež stať, že Británia sa v zásade dohodne s EÚ na voľnom obchode s tovarmi a službami, ale niektoré štáty únie možno nebudú chcieť, aby dohoda pokrývala všetky sektory služieb. Pre Britániu je napríklad kľúčový finančný sektor, ktorý môže veľa stratiť, ak príde o voľný prístup na európsky trh.