Hague pred poslancov britského parlamentu predstúpil krátko po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin podpísal zmluvu o prijatí Krymu do zväzku Ruskej federácie.
Britský minister zahraničných vecí vyslovil poľutovanie na tým, že si ruský prezident v dôsledku anexie Krymu vybral cestu medzinárodnej izolácie a uprel ruským a krymským občanom príležitosť na začlenenie sa do medzinárodného spoločenstva. Británia si takýto vzťah s Ruskom neželá, no bola k nemu dotlačená, dodal Hague.
Hague ďalej uviedol, že Británia pozastavuje platnosť povolení na vývoz vojenského materiálu do Ruska a zrušila naplánovanú plavbu lode Britského vojenského námorníctva do Petrohradu.
Podpísanie dekrétu o pričlenení Krymu k Rusku odsúdil aj francúzsky prezident Francois Hollande. Podľa agentúra Reuters vyzval Európu na “rozhodnú” odpoveď a povedal, že Putinovo rozhodnutie anektovať Krym odsudzuje. “Francúzsko neuzná ani výsledky referenda (na Kryme)… ani pričlenenie tohto ukrajinského regiónu k Rusku,” uviedol vo svojom vyhlásení Hollande.
“Nasledujúce zasadanie Európskej rady, ktoré sa uskutoční v dňoch 20. a 21. marca, musí vytvoriť platformu na rozhodnú a koordinovanú odpoveď Európy na prekážku, ktorú niekto práve preskočil,” dodal Hollande, ale nespresnil, ako by táto odpoveď mala vyzerať.
mž