Mogadišo 25. apríla (TASR) – Veľká Británia dnes otvorila veľvyslanectvo v Somálsku a tvorí ho rad štyroch malých kovových kontajnerových domov na letisku v metropole Mogadišo. Otvorenie zastupiteľstva je prejavom narastajúceho optimizmu, že Somálsko víťazí v boji proti pirátom a povstalcom napojeným na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida. Správu priniesla tlačová agentúra Reuters.
Ide o prvý takýto krok západnej veľmoci odvtedy, čo sa Somálsko začalo spamätávať po vyše dvoch desaťročiach krvavého konfliktu. Turecko a Irán sú ďalšími krajinami, ktoré súperia o vplyv v krajine v Africkom rohu, pričom rozširujú obchodné vzťahy aj prácu svojich diplomatických misií.
"Je to symbol našej dôvery a viery v budúcnosť Somálska," uviedol britský minister zahraničných vecí William Hague, ktorý priletel na neohlásenú návštevu, aby bol svedkom vztyčovania britskej vlajky nad provizórnym veľvyslanectvom v areáli letiska, obkoleseného plotom.
"Toto je znak, kam teraz Somálsko smeruje," vyhlásil somálsky prezident Hasan Šajch Mahamúd.
"Somálsko sa vracia na medzinárodnú scénu," dodal prezident a vyjadril nádej, že po Británii budú nasledovať ďalšie západné štáty.
Krajina sa teší z krehkého oživenia, ale v bezpečnosti je stále veľmi vážne závislá od iných štátov. Vojenská operácia Africkej únie (AÚ) vyhnala oslabených povstalcov militantnej skupiny aš-Šabáb z jej základní v metropole Mogadišo i ďalších miest. Zároveň je teraz najslabšia aj aktivita pirátov na strategických námorných trasách pri pobreží Somálska, a to predovšetkým vďaka intenzívnemu hliadkovaniu lodí zahraničných námorných síl.
Stabilné Somálsko posilní aj ostatné ekonomiky v regióne, napríklad Keňu a Etiópiu, ktoré narušovala bezpečnostná neistota u suseda; a takisto upokojí západný kapitál. Ten sa totiž dlho obával, že Somálsko je vhodným prostredím pre prekvitanie militantného islamu.
Ďalšími krajinami, ktoré už majú v Somálsku veľvyslanectvá, sú Turecko, Líbya, Etiópia, Sudán, Jemen a Irán.
Predchádzajúca britská diplomatická misia je v ruinách. Zatvorili ju v roku 1991, keď v Somálsku vypukla občianska vojna, ktorá priniesla prvých vojenských diktátorov a potom do politického vákua prenikli islamskí militanti.
Kedysi Somálsko odpisovali ako neúspešný, skrachovaný štát, ale teraz má tú najlegitímnejšiu vládu za posledné desaťročia, keďže prezident Mahamúd bol v septembri zvolený v riadnych voľbách. Vláda však stále s ťažkosťami uplatňuje svoje právomoci mimo hlavného mesta.
1 jam juh