“Obvinenie nie je ničím podložené,” povedal v parlamente šéf britskej diplomacie William Hague. “Akékoľvek údaje, ktoré sme získali zo Spojených štátov o britských občanoch, sú predmetom riadnej kontroly a ochrany,” dodal.
Podľa agentúry DPA vyhlásenie ministra zaznelo krátko po tom, keď premiér David Cameron odmietol záležitosť komentovať. Povedal len toľko, že britské tajné služby sú predmetom “riadnej kontroly”.
Britský denník The Guardian nedávno informoval o dokumentoch, podľa ktorých britská spravodajská služba GCHQ mala prinajmenšom od júna 2010 prístup k americkému programu PRISM. Ten podľa denníka vlani vygeneroval 197 tajných spravodajských správ.
Guardian aj denník Washington Post písali, že americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA) a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) sú priamo napojené na centrálne servery deviatich internetových spoločností, a to s ich súhlasom. Program PRISM údajne vznikol v roku 2007 a podieľali sa na ňom spoločnosti Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube a Apple.