Británia má problémy, pretože jej elita je natoľko pohltená USA, že si ich pletie s vlastným národom

Británia má problémy, pretože jej elita je natoľko pohltená USA, že si ich pletie s vlastným národom

Londýn 29. septembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Stefan Rousseau)

 

Kríza libry a domáce obavy z nového hospodárskeho plánu britskej premiérky Liz Trussovej komplexne vystihujú súčasnú ťažkú situáciu Spojeného kráľovstva

77. Valné zhromaždenie OSN
Na snímke britská premiérka Liz Trussová

Po tom, ako nová britská vláda oznámila rozsiahly program znižovania daní, britská libra zaznamenala prudký pokles a dostala sa na historické minimum voči americkému doláru. Mnohé britské médiá vyjadrili znepokojenie nad Trussovej čerstvým plánom.

Reklama

Na titulnej strane denníka Guardian bol uverejnený článok s názvom “Sterlingová kríza sa prehlbuje, keď sa Trussovej stratégia rozpadá”, v ktorom sa uvádza, že vláda sa snaží zabrániť úplnej strate dôvery finančných trhov v jej hospodársku stratégiu. Denník Financial Times (FT) priniesol článok “Bank of England a ministerstvo financií nedokázali upokojiť nervy trhu v súvislosti s financiami Spojeného kráľovstva”, v ktorom sa uvádza, že vyhlásenie banky “zmarilo nádeje trhu na núdzové zvýšenie úrokových sadzieb s cieľom podporiť libru”.

Británia má problémy doma aj v zahraničí. Dosiahnutie rekordne nízkeho kurzu libry naznačuje, že vonkajší svet nie je optimistický, pokiaľ ide o budúcnosť Spojeného kráľovstva. Po smrti kráľovnej Alžbety II. visí nad Britániou, ako aj nad Britským spoločenstvom národov neistota.

Reklama

Okrem toho v snahe získať väčšiu podporu v nasledujúcich parlamentných voľbách, ktoré sa očakávajú v roku 2024, sú mnohé politiky Trussovej, netaktnej premiérky, krátkozraké. Trussová, ktorá sa prezentuje ako politická dedička bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej, teraz oživuje Thatcherovej experiment z 80. rokov minulého storočia v podobe ekonomiky nízkych daní “trickle-down” v snahe oživiť hospodárstvo Spojeného kráľovstva. Treba si všimnúť, že dnešná domáca situácia v Británii, ako aj medzinárodné prostredie sú úplne odlišné od situácie za Thatcherovej, keď malo Spojené kráľovstvo veľké slovo v medzinárodných záležitostiach. V dôsledku toho je pre Trussovú ťažké zopakovať úspech Thatcherovej, pokiaľ ide o ekonomiku nízkych daní “trickle-down”.

Zníženie daní môže prispieť k odbremeneniu niektorých korporácií. Ale tvárou v tvár energetickej kríze s blížiacou sa zimou zostáva neznáme, či vláda Spojeného kráľovstva dokáže po znížení daní okrem riešenia tlaku COVID-19 a chrípky zabezpečiť aj domáce dodávky energie. Takýto druh politiky je krátkozraký, povedal Wang Yiwei, riaditeľ Inštitútu medzinárodných záležitostí na čínskej univerzite Renmin.

Trussová uviedla, že je “osobne veľkým fanúšikom” USA. Pri obhajobe svojich krokov v oblasti znižovania daní Trussová uviedla, že si vzala príklad z bývalého prezidenta USA Ronalda Reagana. V názorovom článku denníka FT s názvom “Trussová sa ťažko učí, že Británia nie je Amerika” sa píše: “Británia má problémy, pretože jej elita je natoľko pohltená USA, že si ich pletie s vlastným národom… Nemôže, ako to niekedy robia americkí republikáni, znižovať dane v domnienke, že budúci zákonodarcovia znížia verejné výdavky.”

Takýto názor vyjadroval averziu mnohých Britov voči Trussovej napodobňovaniu USA a prílišnému približovaniu sa Spojeného kráľovstva k USA.

Spojené kráľovstvo je hrdé na to, že je rodiskom západnej politiky vrátane deľby moci a parlamentnej demokracie. “Briti vnímajú svoju krajinu ako krajinu praotca USA a že USA by sa mali učiť od Spojeného kráľovstva, nie naopak. Pre britských konzervatívcov je psychicky ťažké prijať, že ich hlava štátu povedala, že je “veľkým fanúšikom” USA. Môže to byť opäť dôkazom úpadku Spojeného kráľovstva,” povedal Wang.

Reklama

Trussovej výsledky vládnutia sú sotva uspokojivé. Chýba jej nezávislé myslenie v oblasti riadenia aj diplomacie, čo možno ilustrovať napodobňovaním Thatcherovej v ekonomike a tesným nasledovaním USA v diplomacii.

Od oficiálneho vystúpenia Spojeného kráľovstva z EÚ uplynuli už takmer tri roky, ale jeho vláda je ďaleko od nájdenia jasnej cesty rozvoja a komparatívnej výhody, čo z pohľadu Britov vyznieva naozaj frustrujúco. Mnohí pozorovatelia považujú Čínu za dobré riešenie, ktoré by Spojenému kráľovstvu pomohlo dosiahnuť plán “globálnej Británie”. Ak vezmeme do úvahy veľkosť čínskeho trhu, bez dobrých vzťahov s Čínou je pre Britániu ťažké naplniť ambíciu “globálnej Británie”. Avšak namiesto toho, aby Trussová napravila vzťahy s Čínou, slepo nasledovala Washington pri zadržiavaní Číny a nešetrila úsilím očierňovať Čínu a označovať ju za takzvanú hrozbu. Ak bude tento trend pokračovať, tým, kto utrpí veľkú stratu, bude samotné Spojené kráľovstvo a v takomto scenári bude “Globálna Británia” len nesplneným snom.

 

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

19:39

Bývalý ruský bankár a expremiér vlády Náhorného Karabachu Ruben Vardanjan, ktorý je zadržiavaný v Azerbajdžane, vyhlásil vo väzení v Baku hladovku.

19:38

Pokiaľ bude mať Maďarsko národnú vládu, nepodporí žiadnu zo strán rusko-ukrajinskej vojny. Na oficiálnom otvorení kampane vládnucej aliancie Fidesz-KDNP pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu to v piatok v Budapešti povedal maďarský premiér Viktor Orbán.

19:15

Argentínsky tenista Tomas Martin Etcheverry postúpil do semifinále dvojhry na antukovom turnaji ATP v Barcelone. Trinásty nasadený hráč vyradil vo štvrťfinále Brita Camerona Norrieho 7:6 (4), 7:6 (1). Trojka “pavúka” Casper Ruud si poradil s Matteom Arnaldim z Talianska 6:4, 6:3.

18:59

Počas záplav v Spojených arabských emirátoch (SAE) prišli o život traja pracovní migranti z Filipín. Dve ženy sa počas záplav udusili vo svojom vozidle a jeden muž utrpel zranenia s následkom smrti, keď jeho vozidlo spadlo do priehlbiny, uviedlo vo vyhlásení filipínske ministerstvo pre migrujúcich pracovníkov.

18:33

Polícia v piatok vo švédskom meste Vasteras postrelila a zadržala muža, ktorý vraj s pomocou ostrého objektu spôsobil zranenia trom starším ženám.

18:28

Americká tenistka Sloane Stephensová postúpila na antukovom turnaji WTA v Rouene do semifinále. V pozícii nasadenej šestky vyhrala vo štvrťfinále nad štvorkou podujatia Jüan Jüe z Číny 6:2, 6:2.

18:27

Kazašská tenistka Jelena Rybakinová postúpila do semifinále dvojhry na antukovom turnaji WTA v Stuttgarte. Ako štvrtá nasadená zdolala vo štvrťfinále Jasmine Paoliniovú z Talianska 6:3, 5:7 a 6:3. Češka Markéta Vondroušová vyradila druhú nasadenú Arinu Sobolenkovú z Bieloruska 3:6, 6:3, 7:5. Medzi elitné kvarteto ide Poľka Iga Swiateková, turnajová jednotka vyhrala nad Britkou Emmou Raducanuovou 7:6 (2), 6:3.

18:25

Taliansko a Francúzsko by mali svoje výdavky redukovať výraznejšie, než momentálne plánujú, naopak Nemecko by malo ísť opačným smerom a objem výdavkov zvýšiť. Uviedol to v piatok Medzinárodný menový fond (MMF).

18:24

Hlavný ukazovateľ nezamestnanosti PDU v marci dosiahol úroveň 3,88 %, čo je o 0,04 percentuálneho bodu (p. b.) menej ako vo februári. Medziročne klesol o 0,41 p. b. Počet nezamestnaných evidovaných na úradoch práce v marci tohto roka dosiahol najnižšiu úroveň od konca roka 2019. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR o tom v piatok informovalo na svojej internetovej stránke.

18:23

V Poľsku zadržali Bielorusa, ktorý údajne nariadil marcový útok na ruského opozičného politika Leonida Volkova v litovskom Vilniuse. Oznámil to v piatok poľský premiér Donald Tusk. Litovský prezident Gitanas Nauséda krátko predtým informoval, že v Poľsku zadržali aj dve osoby podozrivé zo spáchania zmieneného útoku.

18:20

Čína v piatok oznámila vytvorenie novej zložky svojej armády – jednotky zameranej na posilnenie kapacít kybernetického boja a schopnosti Pekingu “bojovať a vyhrávať” vojny.

18:07

Bratislavská polícia pripomína vodičom dopravné obmedzenia v tuneli Sitina, ktorý bude počas nadchádzajúceho víkendu uzatvorený. Dôvodom je druhá etapa servisnej uzávierky tunela. Dopravné obmedzenia začnú platiť v piatok o 22.00 h a potrvajú do soboty (20. 4.) do 10.00 h. Následne treba s nimi počítať od soboty od 22.00 h do nedele (21. 4.) do 10.00 h.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali