Británia je na tom oveľa horšie, ako si myslí

Londýn 4. februára 2023 (HSP/Foto:Pixabay)

 

V sedemdesiatych rokoch minulého storočia na tom nebola ani zďaleka tak zle – ale lídri krajiny to ešte nepochopili, píše Simon Tilford pre Foreign Policy

Ilustračné foto

Podľa všetkých kritérií čelí Spojené kráľovstvo vážnej hospodárskej a sociálnej kríze, ktorá sa bez veľkých politických zmien ešte prehĺbi. Napriek tomu si elita krajiny, a v neposlednom rade jej politici, túto krízu veľmi neuvedomuje.

Sila naratívov pomáha vysvetliť toto odlúčenie. Rozdiel medzi realitou Spojeného kráľovstva, ktorú vykresľuje dominantný príbeh o výkonnosti jeho hospodárstva, a skutočným životom, ktorý zažívajú jeho priemerní občania, sa zväčšil až na hranicu únosnosti. Výsledné politické skreslenia teraz ešte viac zhoršujú základné problémy.

Naratívy a emocionálne impulzy, ktoré ich poháňajú, zohrávajú podceňovanú úlohu v našom chápaní toho, ako ekonomiky fungujú a či sú vnímané ako dobre fungujúce alebo nie. Niekedy majú tieto naratívy reálny základ, inokedy sú to zväčša fiktívne konštrukcie. To nemusí nevyhnutne znamenať, že tí, ktorí im veria a šíria ich, sú nečestní, len ich osobná skúsenosť nemusí byť reprezentatívna pre ekonomiku ako celok.

Sedemdesiate roky sa v Spojenom kráľovstve všeobecne vykresľujú ako desaťročie hospodárskej stagnácie a politických sporov, ktoré sa skončili až so zmenou paradigmy v tvorbe hospodárskej politiky na konci desaťročia. Podľa prevládajúceho rozprávania sa tým otvorila cesta k úspešnému úsiliu obmedziť moc záujmových skupín, ako je organizované odborové hnutie, k zdravej makroekonomickej politike a k oveľa lepším hospodárskym výsledkom. Sedemdesiate roky sa považujú za neúspešné desaťročie a osemdesiate roky za obdobie renesancie – ktorej výhody pretrvávajú dodnes.

Hoci niet pochýb o rozsahu hospodárskych problémov, ktorým Spojené kráľovstvo čelilo v 70. rokoch, v neposlednom rade tých, ktoré priniesla ropná kríza a veľmi konfrontačné pracovné vzťahy, populárne vnímanie 70. a 80. rokov 20. storočia čerpá viac z fiktívnych výtvorov ako zo skutočnosti.

Vo všetkých rozvinutých ekonomikách neboli 70. roky horším desaťročím ako 80. roky, pokiaľ ide o rast, produktivitu a životnú úroveň. Dokonca aj v Spojenom kráľovstve, ktoré bolo v roku 1976 nútené požičať si peniaze od Medzinárodného menového fondu (MMF), boli miery rastu v 70. rokoch lepšie ako v 80. rokoch a dosahovali v priemere 3,38 % ročne oproti 3,0 %. Na vrchole takzvaného Barberovho boomu – pomenovaného po vtedajšom konzervatívnom kancelárovi Anthonym Barberovi – mala krajina značný obchodný deficit, ale potom po väčšinu zvyšku desaťročia dosahovala prebytky. Naopak, Spojené kráľovstvo vykazovalo do roku 1989 rekordný obchodný deficit vo výške takmer 5 % HDP.

Napriek tomu britskí politici, a to nielen konzervatívni, stále hovoria o riziku návratu do 70. rokov, akoby toto desaťročie bolo vrcholom hospodárskej výkonnosti Spojeného kráľovstva. Stále existuje tendencia vyvolávať prízrak návratu do 70. rokov ako varovanie. Málokto má pocit, že súčasná kríza je porovnateľná so 70. rokmi, nieto ešte horšia. Na prvý pohľad je to zvláštne.

Hoci Spojené kráľovstvo v 70. rokoch relatívne zaostávalo v raste, nebolo to nič v porovnaní s dnešným kolapsom životnej úrovne. Priemerná reálna mzda v Spojenom kráľovstve je v súčasnosti nižšia ako pred 18 rokmi, čo nemá v mierových hospodárskych dejinách krajiny obdobu.

Vo väčšine ukazovateľov má krajina najobmedzenejší sociálny štát spomedzi všetkých vyspelých krajín vrátane Spojených štátov, čo má za následok, že pracujúce domácnosti znášajú väčšie riziko ako ich rovesníci a – ako nedávno zistila nadácia Resolution Foundation – dnešní mladí Briti musia platiť oveľa viac na daniach, ako kedy dostanú späť vo forme dôchodkov a iných dávok. V prípade starších ročníkov je to naopak.

Okrem toho je tu bezprecedentná bytová kríza, pričom mladí ľudia sú čoraz viac vylúčení z možnosti vlastniť bývanie, ak nemajú prístup k rodinnému majetku. Verejné služby sú pod nebývalým tlakom, najmä zdravotníctvo. Nadmerná úmrtnosť sa zvýšila, zatiaľ čo Británia je jedinou krajinou v Európe, ktorá trpí poklesom priemernej dĺžky života.

Spojené kráľovstvo má tiež veľký štrukturálny obchodný deficit. Keby jej hospodárstvo rýchlo rástlo vďaka vysokej miere kapitálových investícií, bolo by to menším problémom. Tak to však nie je. Británia čelí prehlbujúcej sa kríze hospodárskeho rastu, a to aj preto, že podnikateľské investície sú na najnižšej úrovni v rámci skupiny G-7. Obchodný deficit je dôležitý: Trajektória je neudržateľná a znamená rýchly nárast záväzkov voči zvyšku sveta.

Ak je hospodárska výkonnosť Spojeného kráľovstva taká slabá, prečo sa porovnávanie so 70. rokmi považuje za obludné? Naratívy často vytvárajú tí, ktorí zo zmien profitovali, najmä ak sú týmito víťazmi vplyvní ľudia v politike a médiách. Zmeny v politike na konci 70. a začiatku 80. rokov priniesli prospech konkrétnym skupinám v spoločnosti – predovšetkým tým lepšie situovaným -, čo viedlo k prudkému nárastu nerovnosti. Podľa organizácie Equality Trust Spojené kráľovstvo dodnes patrí medzi najnerovnejšie rozvinuté krajiny.

Vo veľmi nerovnej spoločnosti majú ľudia s vplyvom na udržiavanie naratívov tendenciu byť izolovaní od toho, čo sa deje s väčšinou obyvateľstva. Mnohí jednotlivci si skutočne myslia, že hospodárska situácia v krajine je lepšia, ako je, pretože ich osobná situácia je silná. Patria k ľuďom s vyššími príjmami a majú bohatstvo, ktoré ich chráni pred rizikami. V Spojenom kráľovstve majú tiež zvyčajne štedré súkromné dôchodky a svoje domy si zvyčajne kúpili predtým, ako ceny v porovnaní so zárobkami dramaticky vzrástli.

Po druhé, pretrváva presvedčenie, že Spojené kráľovstvo musí dosahovať dobré výsledky, pretože je riadené tak, ako by malo byť hospodárstvo riadené podľa prevládajúceho príbehu, t. j. s malým štátom, obmedzenými sociálnymi dávkami, ktoré poskytujú správne stimuly, a relatívne nízkymi daňami z vysokých príjmov a bohatstva, ktoré podporujú podstupovanie rizika, a tým aj hospodársky rast. To podporuje popieranie rozsahu nedostatočnej výkonnosti krajiny alebo tendenciu obviňovať za ňu iných – či už chudobných, že sú leniví, alebo prisťahovalcov, že spotrebúvajú verejné služby a nedostatočné bývanie.

V skutočnosti existuje veľa dôkazov – nielen od MMF – že vysoká miera nerovnosti je škodlivá pre hospodársky rast, že chudobný sociálny štát sťažuje ľuďom riskovanie, a tým brzdí sociálnu mobilitu a rast produktivity, a že nedostatočné financovanie verejných statkov – najmä zdravotnej starostlivosti, vzdelávania a infraštruktúry – znižuje potenciál hospodárskeho rastu. Medzi veľkosťou štátu a jeho hospodárskou výkonnosťou určite neexistuje žiadna súvislosť. Príbeh však môže byť zvodný, ak legitimizuje systém, z ktorého majú ľudia osobný prospech.

Tretím dôvodom je, že britská politická trieda si nechce priznať rozsah problému, pretože by to znamenalo spochybniť brexit, čo nie je ochotná urobiť ani jedna z hlavných politických strán – Konzervatívna strana preto, lebo mnohí jej politici a väčšina jej voličov naďalej verí v brexit, a Labouristická strana preto, lebo sa obáva straty hlasov stúpencov brexitu v tesnom boji o parlamentné kreslá v anglickom Midlande a na severe. To vedie politikov krajiny k bagatelizovaniu rozsahu problémov a ignorovaniu politík – ako napríklad opätovný vstup na jednotný trh Európskej únie -, ktoré by ich mohli zmierniť.

Čím väčšia je priepasť medzi dominantným príbehom a realitou, ktorú zažíva väčšina ľudí, tým väčšie je politické riziko. Vláda musí byť úprimná, pokiaľ ide o problémy, ktorým krajina čelí, a zaviesť dlhodobé stratégie na ich riešenie. Voliči neočakávajú zázraky, ale musia mať pocit istoty, že sa veci uberajú správnym smerom. V opačnom prípade sa otvára cesta k sociálnym nepokojom, strate rešpektu k politickým inštitúciám a rastúcej bezvládnosti.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 19:54

Americký Federálny rezervný systém zvýšil svoju sadzbu o 25 bázických bodov na 4,75-5,0 %.

Uvádza sa to vo vyhlásení Fedu.

Nová sadzba je údajne najvyššia od roku 2006.

Včera 19:51

Francúzsko už mesiac a pol cvičí ukrajinských pilotov na lietadlách Mirage 2000.

Informoval o tom denník Le Figaro.

Včera 19:44

Budúcnosť životodarnej tekutiny ľudstva – vody – je na celej planéte v ohrození, upozornil v stredu na otvorení Konferencie OSN o vode generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

Včera 19:33

Poslanecká snemovňa Parlamentu (PSP) ČR zakázala zamestnancom používať čínsku aplikáciu TikTok na všetkých svojich zariadeniach. Dôvodom je kybernetická bezpečnosť.

Včera 19:31

Tel Aviv a Varšava sa dohodli na návrate poľského veľvyslanca do Izraela, oznámil izraelský šéf diplomacie Eli Cohen. Ako píše agentúra AFP, tento krok bol oznámený dva roky po tom, čo medzi oboma krajinami došlo k sporu ohľadom majetkových nárokov z obdobia druhej svetovej vojny.

Včera 19:27

Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu v stredu vyjadril poľutovanie nad “vyhrážkami” adresovanými tomuto súdnemu orgánu po vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny na Ukrajine.

Včera 19:17

Česko nebude udeľovať víza Rusom a Bielorusom, ktorí majú aj iné štátne občianstvo. Rozšíri sa tým nariadenie, ktoré vláda vydala po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. V stredu to schválil český kabinet.

Včera 18:50

Maďarská vláda nemá v úmysle vzdať sa ruských zdrojov energie. Cieľom kabinetu je síce diverzifikácia, no v budúcnosti Maďarsko ráta aj s ruskými energetickými nosičmi. Podľa agentúry MTI to v stredu vyhlásil v Bosne a Hercegovine šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.

Včera 18:45

55 percent Nemcov sa obáva zatiahnutia svojej krajiny do vojny.

Také sú výsledky sociologického prieskumu nemeckej poisťovne R+V, informovala televízia n-tv.

Včera 18:40

Ukrajina, ktorá sa už viac než rok bráni invázii ruskej armády, bude na obnovu a rekonštrukciu potrebovať najmenej 411 miliárd dolárov (približne 381 miliárd eur). V stredu to oznámila Svetová banka, ktorá tento odhad vypracovala v spolupráci s vládou v Kyjeve, Európskou komisiou a OSN.

Včera 18:38

Talianska ministerka turizmu Daniela Santanchéová a ministerka pre rodinu a spravodlivé príležitosti Eugenia Roccella v stredu podpísali zmluvu s hotelierskymi združeniami, ktorá umožní ženám a deťom – obetiam domáceho násilia – bývať v hoteloch najviac sedem dní po tom, čo odídu z azylového ubytovania.

Včera 18:36

Juhoafrická vláda bude konzultovať s Moskvou rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu vydať zatykač na Vladimira Putina.

Oznámil to juhoafrický minister zahraničných vecí Naledi Pandor. Uviedla, že takéto konzultácie sa uskutočnia po prvýkrát.

Včera 18:33

Cieľom zvoleného generálneho riaditeľa Českej tlačovej kancelárie (ČTK) Jaroslava Kábeleho je zachovať spoľahlivosť agentúry pri tvorbe nezávislých správ. Zároveň chce držať krok s dobou v oblasti nových technológií. Rozvíjať by chcel aj spoluprácu s Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky (TASR).

Včera 18:25

Krajiny OPEC+, medzi ktoré patrí aj Rusko, plánujú zachovať rozhodnutie o znížení ťažby ropy o 2 milióny barelov denne do konca roka 2023. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 18:07

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v stredu v Senáte USA uviedol, že Čína napriek posilňovaniu diplomatickej podpory Ruska dosiaľ neposkytla Moskve vojenskú pomoc do bojov na Ukrajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Naď: SR podporuje iniciatívu na dodanie a obstarávanie munície pre Ukrajinu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko plne podporuje európsku iniciatívu na urýchlené dodanie a spoločné obstarávanie munície pre Ukrajinu, ktorej nevyhnutnou súčasťou sú aj opatrenia na zvýšenie výrobných kapacít európskeho obranného priemyslu. Vyhlásil to dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď po stredajšom stretnutí s eurokomisárom pre vnútorný trh…

MS: Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Minulý rok kontaktovalo Centrum právnej pomoci 119.622 ľudí, z toho 98.773 vo veci osobného bankrotu a 20.849 ľudí vo všeobecnej agende. TASR o tom informovali z tlačového oddelenia Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Centrum zároveň poskytlo pomoc 3886 ľuďom z Ukrajiny, z toho 3576 ľuďom…

Hnutie Republika má novú posilu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Do mimoparlamentného hnutia Republika vstupuje bývalý viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Viliam Ostrožlík. TASR o tom informoval predseda hnutia Milan Uhrík "Ostrožlík je predsedom nášho odborného tímu pre financie a rozpočet a je garanciou toho, že prostredníctvom nášho ekonomického a hospodárskeho programu dokážeme zlepšiť…

Dobrá správa pre milovníkov umenia: Pri razii našli nečakaný poklad

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Twitter)   Polícia vyšetrujúca medzinárodných pašerákov umenia objavila v Bulharsku doteraz neznámy obraz amerického umelca Jacksona Pollocka Dielo by mohlo mať hodnotu až 50 miliónov eur (54 miliónov dolárov), informoval bulharský národný rozhlas s odvolaním sa na odborníkov. Pri operácii bolo zatknutých niekoľko osôb vrátane bulharských…

Pomoc USA Ukrajine je pod kontrolou

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Kevin Lamarque)   Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken to povedal v odpovedi na otázky senátneho výboru "Predstavitelia Pentagónu a ministerstva zahraničných vecí na Ukrajine kontrolujú cielené využívanie pomoci USA pre Kyjev," povedal Blinken. Televízia CNN medzitým informovala, že predseda zahraničného výboru Snemovne reprezentantov Mike McCaul…

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne

0 icon

O obvineniach voči Trumpovi sa dnes nerozhodne. Informuje o tom denník New York Times s odvolaním sa na svoje zdroje.

IIHF nepustí Rusko a Bielorusko ani na budúcoročné MS

0 icon

Zürich 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 22. marca 2023 18:05 Rusko a Bielorusko sa nemôžu zúčastniť na turnajoch Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) ani v sezóne 2023/24. Na stredajšom zasadnutí o tom rozhodla Rada federácie IIHF tak predĺžila zákaz štartu ruských a bieloruských národných tímov aj ich klubových zástupcov vo…

Zmeny v oblasti dočasnej pracovnej neschopnosti neprešli do 2. čítania

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Inštitút dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) sa nateraz neupraví. Poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá to predpokladala. Návrh predložili poslanci za OĽANO Novela hovorila o tom, aby lekár mohol vystaviť dočasnú pracovnú neschopnosť spätne. Upraviť sa…

SKZZ kritizuje presun peňazí z plánu obnovy,určených pre záchranky, do nemocníc

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) kritizuje rozhodnutie o presune 22 miliónov eur z plánu obnovy, vyčlenených na nákup nových záchraniek, do nemocničného sektora. "Toto je veľmi zlá správa pre našich pacientov aj záchranárov. Vozový park v štátnych záchrankách tieto vozidlá potreboval ako soľ," skonštatoval…

Forró: Programové vyhlásenie schválili dvakrát, menšinám nesplnili nič

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Hoci bolo programové vyhlásenie vlády v tomto volebnom období v prakticky tej istej podobe v parlamente schválené dvakrát, z dôležitých menšinových cieľov sa z neho nepodarilo naplniť nič. V TASR TV to povedal predseda mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró Napriek tomu, že v…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva. Aké sú ruské možnosti?

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a ich sťažovateľských „ukrajinských vlastencov“ je avizované rozhodnutie pl

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali