BRATISLAVA: V Univerzite Komenského je výstava o najväčšej poľskej univerzite

BRATISLAVA: V Univerzite Komenského je výstava o najväčšej poľskej univerzite

Bratislava 21. novembra (TASR) – Históriu, prítomnosť a budúcnosť najväčšej poľskej univerzity prezentuje výstava Varšavská univerzita v dobe Chopina a na prahu 3. tisícročia. Panelovú výstavu si môžu návštevníci pozrieť vo vstupných priestoroch hlavnej budovy Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

"Chceme priblížiť univerzitu nielen akademickej obci, ale aj verejnosti. Je to prvé svetielko našej budúcej spolupráce s touto, ale i ďalšími poľskými univerzitami," povedal dnes na vernisáži rektor UK Karol Mičieta.

Podľa poľského veľvyslanca na Slovensku Andrzeja Krawczyka je Varšavská univerzita so 62.000 študentmi spolu s oveľa staršou krakovskou najvýznamnejšia z 52 poľských univerzít a vyše 400 vysokých škôl.

"Za komunizmu sme mali oveľa menej univerzít aj vysokých škôl. Varšavská univerzita prekonala ťažké obdobia. Jej história je neobyčajne dramatická, ako aj osudy samotnej Varšavy a celého Poľska, ktoré v roku 1795 zmizlo z mapy Európy. V rokoch 1807-1831 bolo Poľsko čiastočne obnovené s Varšavou ako jeho centrom, k skutočnému obrodeniu celej krajiny prišlo až v roku 1918. Univerzita vznikla v dobe Varšavského kniežatstva (1807-1815) a Poľského kráľovstva (1815-1831), bola zatvorená v roku 1832 pre represie po Novembrovom povstaní. Nakrátko ožila v rokoch 1862-1869, ale až v roku 1915 prišlo k jej skutočnému obnoveniu. V roku 1944 bola veľmi zničená, napriek tomu je to architektonický skvost," konštatoval Krawczyk.

Reklama

Varšavská univerzita bola oficiálne otvorená v novembri 1816. Výstava sa spája s jej 200. výročím aj rovnakým výročím narodenia jedného z najvýznamnejších svetových skladateľov všetkých čias Fryderykom Chopinom. Ten patrí medzi najznámejších absolventov univerzity, kde v budove rektorátu aj desať rokov (1817-1827) býval. Prvá časť expozície predstavuje počiatočné obdobie do roku 1830, keď vznikala väčšina univerzitných budov a keď tam študovali a prednášali významní dejatelia poľskej vedy a kultúry. Napríklad spisovateľ a nositeľ Nobelovej ceny (1905) Henryk Sienkiewicz, matematik a logik, od roku 1939 profesor na univerzitách v Harvarde a v Berkeley Alfred Tarski, fyzik Stefan Pieňkowski, historik umenia Jan Bialostocki či spisovateľ Ryszard Kapušciňski.

"Sú to naše ambície, aby univerzita lepšie obstála v rámci medzinárodného ratingu," zdôvodnil riaditeľ Múzea Varšavskej univerzity Jerzy Miziolek rozvojové plány univerzity, ktoré prezentuje druhá časť výstavy.

Reklama

Zároveň dodal, že prelom tisícročí priniesol nové výzvy i nutnosť zmodernizovania starých objektov a vybudovania ďalších architektonických komplexov. Aby sa zachoval duch času a vytvorili podmienky na vysokej úrovni, vzniklo veľdielo – budova novej Univerzitnej knižnice na Povislí. Fakulta biológie v areáli Ochota sa môže pochváliť rovnako imponujúcimi novými priestormi a budovy Fakulty manažmentu na Szturmowej ulici prešli tiež modernizáciou.

Výstava potrvá do 7. decembra.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali