Veľvyslanec Bratčikov ku Dňu ochrancov vlasti: Ruskí lekári na prednej línii frontov a epidémií

Veľvyslanec Bratčikov ku Dňu ochrancov vlasti: Ruskí lekári na prednej línii frontov a epidémií

Bratislava 22. februára 2021 (HSP/Foto:Tlačová služba Veľvyslanectva Ruska na Slovensku)

 

Dvadsiateho tretieho februára Rusko oslavuje Deň obrancov vlasti. Pre nás je tento dátum symbolom vlastenectva a odvahy. Spomíname na  hrdinské stránky ruskej histórie, v ktorých ctíme tých, čo našu krajinu uchovali pre potomkov, tých, čo stoja na stráži jej prosperity dnes. Medzi nimi sú, samozrejme, aj vojenskí lekári, ktorí či pri silných mrazoch, lejakoch či spaľujúcich horúčavách, neraz pod paľbou alebo  na hranici ľudských možností, vykonávajú svoju ušľachtilú povinnosť – zachraňujú životy

Doktori v Taliansku
Doktori v Taliansku

Ruskí vojenskí lekári nielenže vytvorili systém pohotovostnej lekárskej starostlivosti v Rusku, ale tiež sa natrvalo zapísali do dejín svetovej medicíny, veď v mnohých smeroch ďaleko predstihli liečiteľskú vedu.

Reklama
N. I. Pirogov

Meno N. I. Pirogova je všeobecne známe. On, zakladateľ atlasu topografickej anatómie, cievnej a vojenskej poľnej chirurgie, počas krymskej vojny (1853-1856), ako prvý použil éter ako anestetikum  v bojových podmienkach, zaviedol lekárske triedenie zranených, ktoré sa používa dodnes, s určením poradia poskytnutia lekárskeho ošetrenia a zorganizoval tiež prácu zdravotných sestier. Na krymskej kampani sa pod jeho vedením pôsobil aj lekár S. P. Botkin, ktorý neskôr vytvoril prvé experimentálne lekárske laboratórium a ústav poskytovania bezplatnej lekárskej opatrovateľskej služby doma, prototyp modernej „pohotovosti“.

S. P. Botkin

Viac ako 10 tisíc zranených zachránili počas rusko-tureckej vojny (1877 – 1878)  v lazarete doktora N. V. Sklifosovského, ktorý sa zapísal do histórie medicíny ako zakladateľ vojenskej chirurgie brušnej dutiny. Autor viacerých operácií inovatívne aplikoval lokálnu anestéziu roztokom kokaínu a do chirurgickej praxe zaviedol použitie antiseptík a asepsy.

Reklama
N. V. Sklifosovskyj

Dobre známy je aj účastník dvoch svetových vojen, vynikajúci zakladateľ ruskej neurochirurgie doktor  N. N. Burdenko. Vďaka jeho úspechom sa začala vo veľkom vykonávať operácia hlavy a chrbtice, podávať kvapková transfúzia krvi a krvné náhrady. Počas druhej svetovej vojny sa A.V.Višnevskij prispieval  k spoločnému víťazstvu. Priamo na fronte, pod bombami a granátmi, pri slabom osvetlení pracoval tvorca nových metód anestézie, liečby zápalov a traumatických šokov. Na bojisku jeho techniky zachránili život každému tretiemu zranenému a v čase mieru doktor A. V. Višnevskij, ako jeden z prvých, vykonal operáciu na otvorenom srdci.

Keď spomíname na druhú svetovú vojnu, je dôležité povedať, že v tých hrozných rokoch zomrelo alebo zostalo nezvestných vyše stotisíc sovietskych zdravotníckych pracovníkov. Svojou obetavou prácou vrátili do armády viac ako 72% zranených a viac ako 90% chorých vojakov – asi osemnásť miliónov ľudí!

Lekári počas Druhej svetovej vojny

Boj o život sa neviedol iba na prednej línii. Vďaka úsiliu lekárov počas vojnových rokov ani front ani tyl nepoznali  epidémie infekčných chorôb. Dyzentéria, tularémia, týfus – všetko  lekári identifikovali a eliminovali viac ako 70 tisíc ložísk ich šírenia. Prebiehala masívna očkovacia kampaň. Nezastavil sa ani vedecký výskum: v roku 1942 bol vyvinutý  prvý sovietsky penicilín, začala sa priemyselná výroba antibiotík a čoskoro bola vynájdená jednodávková polyvakcína podávaná proti siedmim rozšíreným ochoreniam naraz. A v roku 1945 vyvinuli vedci z Výskumného ústavu epidemiológie a hygieny Červenej armády streptomycín, ktorý zachránil celý svet pred morom.

Časy najnásilnejšieho a najkrvavejšieho konfliktu 20. storočia sú našťastie dávno preč. Ale aj dnes, zdanlivo v čase mieru, zostávajú vojenskí lekári na prednej línii a aktívne zúčastňujú na humanitárnych operáciách v Rusku aj v zahraničí. K takýmto operáciám patrí − eliminácia následkov ničivých zemetrasení v Arménsku, Číne, Turecku, Afganistane, Indonézii a Iráne, tsunami na Srí Lanke, pomoc postihnutému civilnému obyvateľstvu v ozbrojených konfliktoch v Kórei, Vietname, bývalej Juhoslávii, Afganistane

Pirogov lieči

Ruskí vojenskí lekári nebojácne bojovali proti týfusu v Srbsku, proti vírusu Eboly v západnej Afrike a v marci 2020 medzi prvými pricestovali do talianskeho mesta Bergamo, aby čelili novej výzve − vypuknutiu pandémie koronavírusu, čo podľa Talianov je: „Ukážková skúsenosť s medzinárodnou spoluprácou v oblasti medicíny, ktorá by mala pokračovať aj v budúcnosti.“ Pozoruhodným príkladom takéhoto partnerstva je už existujúci program interakcie medzi vojenskými lekármi Ruska a krajinami Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN), v rámci ktorého sa v júni 2020 vytvorila osobitná štruktúra na boj proti infekčným chorobám.

Reklama

Aby sa zabránilo šíreniu epidémie COVID-19, boli naši najlepší špecialisti vyslaní aj do Srbska, Kirgizska, Kazachstanu, Abcházska, Južného Osetska, Náhorného Karabachu a najnovšie aj do Sýrie.

Boli to práve vojenskí lekári, ktorí od základu zorganizovali v krátkom čase systém lekárskej starostlivosti a naďalej pomáhajú svojim civilným kolegom zachraňovať chorých v regiónoch našej krajiny najviac postihnutých infekciou. Profesionálne, obetavo a nebojácne bojujú s nepriateľom, ktorého obeťami sa už stali viac ako 2 milióny ľudí na celom svete! A vieme, že vyhrajú.

Veľvyslanec Ruska na Slovensku I. B. Bratčikov

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:56

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v Istanbule stretne s vodcom palestínskeho hnutia Hamas Ismáílom Haníjom. Rokovať budú o prebiehajúcej vojne v Pásme Gazy.

 

12:41

Ukrajina spustila vlnu útokov dronmi na osem ruských oblastí a zasiahla tri elektrické stanice a sklad paliva.

12:11

Za nočnými výbuchmi na vojenskej základni v Iraku nebola vojenská akcia, informovala v sobotu tamojšia tlačová agentúra INA.

12:10

Poľsko je pripravené zúčastniť sa na programe NATO s názvom Zdieľanie jadrových zbraní, pretože silnejú hrozby z Ruska, vyhlásil poľský prezident Andrzej Duda.

12:09

Vojnový spravodajca ruských novín Izvestija Semion Jeremin zahynul pri ukrajinskom útoku v Záporožskej oblasti, ktorej časť Moskva okupuje, informoval denník na sieti Telegram.

11:53
Čínu čaká najväčšia reforma armády za posledné desaťročie. Na príkaz Si Ťin-pchinga krajina rozpustí Sily strategickej podpory a vytvorí novú jednotku – Sily informačnej podpory. Hlavnou úlohou tejto štruktúry je viesť kybernetickú vojnu.

Predchádzajúci veliteľ Síl strategickej podpory Ju Qiansheng sa v polovici minulého roka prestal objavovať na verejnosti. V roku 2023 čínske orgány uskutočnili rozsiahlu čistku najvyšších veliteľov po odhalení rozsiahlej korupcie v ozbrojených silách.

11:30

Zomrel muž, ktorý sa zapálil v parku oproti súdnej sieni v New Yorku počas prebiehajúceho súdneho procesu s bývalým prezidentom USA Donaldom Trumpom. 

11:28

Gruzínska mládež dominovala týždňu pouličných protestov proti plánom schváliť zákon o “zahraničnom vplyve” a čoraz hlasnejšie dáva najavo príklon k Európskej únii a západným hodnotám. Už piatu noc po sebe stovky mladých protestujúcich pochodovali v hlavnom meste Tbilisi, aby bolo ich hlas počuť.

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

11:07

Sergej Barbarez sa stal novým trénerom futbalovej reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Vo funkcii nahradil Sava Miloševiča, ktorý viedol tím iba sedem mesiacov a nedokázal s ním postúpiť z play off na finálový turnaj ME 2024 v Nemecku. Bosna bola aj jeden zo súperov Slovenska v kvalifikácii.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali