Branislav Fábry: Po tragédii lietadla Il-20: Kto si želá vojnu v Sýrii?

Bratislava 21. septembra 2018 (HSP/Foto:TASR/AP)

 

Dňa 17. septembra prišlo v sýrskom konflikte k dvom dôležitým udalostiam: k zostreleniu ruského transportného lietadla Il-20 a k dohode prezidentov Putina a Ergdogana o regulácii konfliktu v Idlíbe.

Na snímke lietadlo Il-20

V prvom prípade prišlo k veľmi nebezpečnej situácii, keď počas útoku izraelských stíhačiek na sýrskom území bolo zostrelené ruské lietadlo s 15 vojakmi. Rusi zodpovednosť za túto tragédiu pripísali Izraelu, ktorého stíhačky F16 sa skrývali za pomalým ruským lietadlom Il-20, aby sa tak vyhli protileteckej sýrskej obrane. Izrael tieto obvinenia odmietol a snažil sa pripísať celú vinu Sýrii. Prípad ale ukázal, ako ľahko môže v sýrskom konflikte vzniknúť napätie medzi jadrovými mocnosťami. Je preto správne, že sa objavujú aj snahy riešiť rozpory medzi veľmocami kompromismi. To ukázala práve dohoda ruského a tureckého prezidenta v Soči.

 

Izraelská zodpovednosť za smrť ruských vojakov

Pri prvom prípade treba konštatovať, že Izrael má pri tragédii Il-20 zásadnú zodpovednosť. Dôvodom je fakt, že jeho útoky proti sýrskemu územiu predstavujú akt agresie a sú v rozpore s medzinárodným právom. Preto Izrael zodpovedá za následky, ktoré pri jeho protiprávnom konaní vznikajú. Útoky proti sýrskemu územiu predstavujú jednoznačnú agresiu a sú nielen v rozpore s dohodou o prímerí medzi Izraelom a Sýriou, ale najmä v rozpore s Chartou OSN. Izrael síce predstiera, že sa v Sýrii bráni proti Iránu, avšak zatiaľ čo Izrael bombarduje ciele v Sýrii veľmi často, Irán z územia Sýrie na územie Izraela nezaútočil ani raz. Preto v prípade izraelského útoku nešlo o realizáciu práva na obranu podľa čl. 51 Charty OSN, akokoľvek široko pochopeného.

Navyše, iránske jednotky pôsobia na sýrskom území na základe podobnej dohody ako napr. americké jednotky v Pobaltí. Predstavme si analógiu, že by 15 amerických vojakov v Pobaltí zahynulo počas útoku Ruska na Estónsko s odôvodnením, že Moskva považuje konanie pobaltských štátov za hrozbu, pretože poskytujú svoje územie na protiruské akcie… Izrael by mal bezvýhradne uznať svoju vinu za smrť ruských vojakov, pretože je jasné, že bez jeho protiprávneho útoku proti Sýrii by neprišlo k odpáleniu rakety a ruskí vojaci by nezomreli. Je však tiež treba oceniť, že Rusko nereagovalo na smrť svojich vojakov emotívne a nerealizovalo akty vojenského násilia voči Izraelu.

Moskva pritom doteraz ukazovala veľké porozumenie pre izraelské bezpečnostné záujmy a vojenským akciám Izraela v Sýrii nebránila. Podobne doteraz neposkytla sýrskej armáde najmodernejšie protiletecké systémy typu S 400, ktoré by predstavovali zásadnú hrozbu pre izraelské lietadlá v Sýrii. Toto porozumenie ostro kontrastuje s neporozumením západných štátov pre ruské záujmy, napr. na Ukrajine. Západ zaviedol proti Rusku sankcie za podporu ľudových republík v Donbase, hoci Rusko vystupuje v ukrajinskom konflikte oveľa subtílnejšie než Izrael v Sýrii. Ruské lietadlá ani pri najväčších rozporoch nebombardovali Kyjev či iné ukrajinské mestá, zatiaľ čo Izrael pravidelne útočí na sýrske mestá a to aj ďaleko od izraelských hraníc.

 

Napätie a dohoda o Idlíbe

Ak však aj opomenieme právo Sýrie na územnú suverenitu nad svojim územím, musíme upozorniť na fakt, že v Sýrii sa stretávajú záujmy viacerých mocností a tieto sa môžu skončiť veľmi zle. Predstavme si, že by 15 ruských vojakov nezahynulo počas izraelského útoku, ale za podobných okolností počas útoku USA a ich spojencov v apríli 2018. USA, V. Británia a Francúzsko vtedy útočili kvôli údajnému použitiu chemických zbraní sýrskym režimom, Sýria obvinenia odmietala, Rusko bolo pripravené opätovať útoky Západu a verejne sa hovorilo i o hrozbe svetovej vojny.

Veľký konflikt hrozil i v septembri tohto roku a to kvôli situácii v meste Idlíb, kde hrozilo, že postupujúca Sýrska arabská armáda vytlačí posledné zvyšky islamistických povstalcov z krajiny. Na túto hrozbu reagovali USA a ich spojenci, ktorí varovali Sýriu a Rusko pred chemickými útokmi a humanitárnou katastrofou v regióne. Je zrejmé, že to nerobili kvôli bezpečnostným záujmom, ale kvôli možnosti znovu sa zapojiť do sýrskeho konfliktu. Vo vojne v Sýrii je totiž už dnes jasné, že prevahu má sýrska vláda a jej spojenci. Naopak, „sýrska opozícia“ a jej spojenci (i západní) sa ocitli medzi porazenými. Fakt, že pri riešení konfliktu v Sýrii zohrali USA len vedľajšiu úlohu a EÚ vôbec žiadnu, znižuje vplyv Západu v regióne. Keby sa však „malú“ sýrsku vojnu podarilo zmeniť na veľkú vojnu veľmocí (NATO proti RF), USA by si mohli v tejto konfrontácii lepšie zachovať tvár.

V Idlíbe však má záujmy aj Turecko, keďže provincia sa nachádza priamo na tureckej hranici. Jeho záujmy sú síce egoistické, ale súčasne aj pochopiteľné, pretože túto oblasť vníma ako sféru svojho vplyvu a chce si tam udržať určitú kontrolu. Sýrska vláda má síce suverénne právo na správu danej oblasti, ale je dobré, že v záujme mieru dokázala rešpektovať i záujmy Turecka. Neochota rešpektovať bezpečnostné záujmy iných kvôli argumentu o štátnej suverenite totiž doteraz vyvolala tie najhoršie konfrontácie veľmocí, od kubánskej až po ukrajinskú krízu. Záujmy veľmocí síce nemôžu byť ako také dôvodom pre obmedzovanie suverénnych práv štátov, ale pri výkone suverenity treba brať zreteľ i na hodnotu mieru ako ústrednú hodnotu medzinárodného práva. Preto je správne, že sa Rusko, Turecka a následne i Sýria dokázali dohodnúť na nenásilnom riešení problémov v Idlíbe.

V dohode prezidentov Putina a Erdogana je množstvo neznámych, avšak podľa zverejnených informácií sa v Idlíbe vytvára demilitarizovaná zóna, v ktorej od 15. októbra budú spoločne hliadkovať ruské i turecké jednotky a zabezpečovať zastavenie bojových operácií. Z oblasti sa má stiahnuť teroristická organizácia Džabat al Nusra, ktorá tvorí jadro bojových jednotiek povstalcov v Idlíbe a disponuje asi 16 000 bojovníkmi s množstvom techniky. Tento odsun má zabezpečiť Turecko, ktoré v doterajšom konflikte podporovalo protivládnu opozíciu. Pri splnení uvedených podmienok sa Sýrska arabská armáda vzdá ďalších operácií proti povstalcom, hoci pri momentálnom rozložení síl má veľkú vojenskú prevahu. Je zrejmé, že toto riešenie nie je jednoduché pre žiadnu stranu a najmä sýrska vláda sa musí vzdať legitímnej snahy o konsolidáciu svojho územia na severozápade Sýrie.

 

Potreba mierových riešení

Dnes nie je vôbec isté, či dohoda bude nakoniec úspešná alebo či bude trvalým riešením problémov v Idlíbe . Existuje aj viacero indícií, že to tak byť nemusí. Napriek tomu má dohoda potenciál stať sa aspoň čiastočne pokusom o začatie mierového procesu v Sýrii. Moskva a Ankara, ale taktiež Damašek dokázali, že je možné hľadať kompromis, pri ktorom ustúpia všetky strany. Strany konfliktu sa doteraz o podobný kompromis nepokúšali a miesto toho usilovali o úplne víťazstvo. Práve preto kompromis zo Soči treba oceniť ako pokus o dosiahnutie mieru aspoň v časti sýrskeho územia. Rusko a Turecko tiež ukázali, že cesta k mieru je s nimi možná.

Táto dohoda predstavuje určitú príležitosť i pre EÚ. Práve Brusel by mal rusko-tureckú dohodu podporiť, pretože dohoda môže predstavovať začiatok cesty k mieru a mier v Sýrii by veľmi pomohol v boji proti nelegálnej migrácii. Ako svoj príspevok k mieru by mohla EÚ zrušiť napr. ekonomické sankcie proti Sýrii. Tie už dlho neplnia účel nátlaku na B. Asada a škodia len obyvateľom krajiny. V prípade mierových riešení by Brusel mohol v sýrskom konflikte zohrávať výraznejšiu úlohu, nakoľko vojensky je závislý od USA, ale ekonomicky dokáže pôsobiť i samostatne.

EÚ už mala mnoho príležitostí pochopiť, že kompromisy a dohody sú výhodnejšie než jednostranné silové riešenia. Stačí si len spomenúť na prevrat na Ukrajine: dňa 21. februára 2014 v Kyjeve traja ministri zahraničia veľkých štátov EÚ (Fabius, Steinmeier, Sikorski) garantovali dohodu lídrov Majdanu a prezidenta Janukovyča o predčasných voľbách na Ukrajine. Keby sa vtedy kompromisná dohoda dodržala, Krym i Donbas by boli dodnes súčasťou Ukrajiny, pričom Janukovyč by predčasné voľby určite prehral. Keďže však miesto podpory kompromisu pri násilnom prevrate z 22. februára 2014 EÚ mlčala, situácia skončila vojenským konfliktom, ktorý pre EÚ príliš výhodne neskončil. Poučením z kríz na Ukrajine a v Sýrii by preto mala byť ochota predstaviteľov EÚ seriózne rokovať aj s partnermi, ktorých v Bruseli nemajú radi, teda najmä s Ruskom a Sýriou.

Branislav Fábry

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Austrálsky premiér Morrison: Svet musí poznať pôvod ochorenia COVID-19

0 icon

Sydney 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mick Tsikas/AAP Image)   Štáty sveta musia urobiť všetko, čo je v ich silách, aby zistili pôvod ochorenia COVID-19, vyhlásil v piatok na virtuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN austrálsky premiér Scott Morrison. Jeho výroky zrejme ešte viac zhoršia napätie vo vzťahoch s Čínou, napísala v…

Nový japonský premiér je „odhodlaný“ napriek pandémii usporiadať olympijské hry

0 icon

Tokio 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Du Xiaoyi/Pool Photo via AP)   Nový japonský premiér Jošihide Suga v piatok na virtuálnom 75. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN povedal, že je odhodlaný usporiadať olympijské hry v Tokiu na budúce leto ako "dôkaz, že ľudstvo porazilo pandémiu". Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP…

Abbás sa obáva oslabovania podpory, žiada od OSN konferenciu o Blízkom východe

0 icon

New York 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alaa Badarneh/Pool Photo via AP)   Palestínsky prezident Mahmúd Abbás v piatok apeloval na OSN, aby v roku 2021 usporiadala medzinárodnú konferenciu o Blízkom východe. Abbás dúfa, že by bola novým začiatkom po prezidentských voľbách v USA a po uznaní Izraela krajinami v oblasti Perzského…

Hrabko: Z opozície sa Pellegrinimu chyby v boji s COVID-19 kritizujú ľahko

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Podpredseda parlamentu a líder opozičného Hlasu-SD Peter Pellegrini už pol roka nenesie vládnu zodpovednosť, a preto sa mu podľa publicistu Juraja Hrabka ľahko získavajú politické body kritikou postupu kabinetu Igora Matoviča (OĽANO) v boji so šírením nového koronavírusu „Koronavírus jednoducho je politická téma,…

Ján Baránek: „Hanbil som sa, že som zo Slovenska. A môžu za to Matovič, Kollár a Gröhling“

0 icon

Bratislava 24. septembra 2020 (HSP/webnoviny.sk/Foto:Screenshot YouTube)   Politický komentátor Ján Baránek v komentári pre agentúru SITA píše o tom, ako sa nedávno zúčastnil Ekonomického fóra v Poľsku, kde sa podľa jeho slov musel hanbiť za niektorých vysoko postavených verejných činiteľov. Jeho komentár publikujeme v pôvodnej verzii. Viacerí z vás vedia,…

Bihariová o vyhláseniach premiéra Matoviča: „Nemôže sa vyhovoriť na občanov za to, že neplnia plán, keď nijaký plán posledné mesiace nepredstavil a nekoordinoval“

0 icon

Bratislava 26. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Predsedníčka mimoparlamentnej liberálnej strany Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová na sociálnej sieti kritizovala predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) za jeho piatkový emotívny prejav v súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou. Nová šéfka PS, ktorá v lete prebrala post lídra po expodnikateľovi Michalovi Trubanovi…

Putinov hovorca o Novičoku: Chemické zbrane na území Ruskej federácie boli zlikvidované

0 icon

Moskva 26. septembra 2020 (HSP/Sputnik/FotoSITA/AP-Pavel Golovkin)   Chemické zbrane na území Ruskej federácie boli zlikvidované, ruská strana splnila všetky svoje záväzky vyplývajúce z príslušného dohovoru, povedal novinárom tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov v rámci komentára ku vyhláseniu o absencii zásob Novičoka v krajine. "Zatiaľ nemožno konštatovať fakt, že…

Mikas: Na Slovensku je pre nový koronavírus aktuálne 19 okresov v červenej fáze

0 icon

Bratislava 25. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Na Slovensku aj po týždni naďalej rastie počet červených aj oranžových regiónov. Aktuálne je pre pandémiu nového koronavírusu 19 okresov v takzvanej červenej fáze. Rovnaký počet je v oranžovej fáze. Ostatných 41 okresov sa nachádza v zelenej zóne. Informoval o tom hlavný…

Trump nominuje na Najvyšší súd USA konzervatívnu Amy Coneyovú Barrettovú

0 icon

Washington 26. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Robert Franklin/South Bend Tribune via AP)   Prezident USA Donald Trump má v úmysle nominovať konzervatívnu sudkyňu Amy Coneyovú Barrettovú do doživotnej funkcie členky Najvyššieho súdu. V piatok o tom informovali americké médiá a ak sa táto správa potvrdí, na najvyššom súde sa tým konzervatívna väčšina…

„Zlož tú vlajku, lebo inak ti podpálime dom!“: Agresivita hnutia BLM sa stupňuje. Demonštranti pochodujú do bielych štvrtí a vyvolávajú strach

0 icon

Washingto 26. septembra 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Noah Berger)   Protesty hnutia "Black lives matter" sa v Spojených štátoch Amerických okrem centier miest presúvajú už aj do "bielych" obytných štvrtí, kde sa agresívni demonštranti snažia presviedčať tam žijúcich ľudí o svojej pravde skutočne svojským spôsobom Agresívne protesty hnutia BLM sa už neodohrávajú len…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Roman Huťa

Pán Matovič, ... odstúpte.

0icon

Výzva premiérovi Vážený pán Matovič, veľmi ma mrzí, že sa musím zaoberať Vašou osobou, mám milión zmysluplnejších vecí na práci. Lenže mám problém. Problém, ktorý ma ťaží a ktorý musím bezodkladne a prioritne vyriešiť, aby som sa tým zmysluplným veciam mohol venovať s plným sústredením a nasadením. Každý človek má svoju úlohu,…

Slavěna Vorobelová

Matovičove priority

0icon

Médiami prebehla správa, že kvôli zaneprázdnenosti náš premiér Matovič požiadal o zastupovanie záujmov Slovenska na stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) s predsedníčkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou českého premiéra Andreja Babiša (https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/

René Števánka

Pokazili sme si to. Naozaj?

0icon

  Dnes nám premier odkázal cez svoj facebookový profil: „POKAZILI SME SI TO … 419 Máme nový rekord. Nerozvážnosť, ľahkovážnosť a egoizmus zvíťazili. Neustále útoky, spochybňovanie nebezpečnosti Covidu, teatrálne ignorovanie opatrení, vysmievanie sa z tých, ktorí ich dodržujú … priniesli svoje výsledky. Výsledky “boja za slobodu”, ktorý teraz

Peter Švec

Voči NATO, ani žaláru národov EÚ, nemáme povinnosti ani záväzky.

0icon

Máme iba záväzky voči samým sebe. Aby sme chránili to najcennejšie čo máme, o čo sa naši predkovia usilovali a my sme dosiahli: vlastný štát, štátnu suverenitu, samostatnosť, slobodu. Ak naše členstvo v medzinárodných spolkoch nenapomáha posilňovaniu našej štátnosti a suverenity, čiže národnej slobody, potom nemá žiadny zmysel. Treba si to pripomínať pri výročiach…

Anton Chromík

A čo keď Záborskej návrh krachne?

0icon

Záborskej návrh nie je to, o čom by proliferi snívali. Treba však oddeliť jeho podporu od zlej pro choice argumentácie Anny Záborskej v Aktualitách, v ktorých označila zákon o ochrane nenarodených detí pred bezdôvodným potratom za zlú cestu. Návrh zákona je čajový a 

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Deti inšpirujú LEGO, aby spravili kocky ekologickými

0 icon

Tie LEGO kocky, s ktorými si sa hrával ako dieťa (a možno to stále robíš), by mohli plávať v oceáne viac ako 1 000 rokov. Dánska firma sa snaží vďaka deťom o dramatickú a ekologickú zmenu. V rámci svojho najnovšieho prísľubu začne spoločnosť LEGO od roku 2021 vymieňať plastové tašky za papierové. Deti…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 1. časť

0 icon

Pokračujeme sériou článkov o udalostiach, ktoré otriasli svetom. Ako to už v informačnej dobe býva, s mnohými sa spájajú rôzne konšpirácie. Tentokrát sa spoločne pozrieme na let MH370, ktorý zmizol. V sobotu 08. 03. 2017 z letiska Kuala Lumpur vzlietlo lietadlo malajzijských aerolínií s označením MH370. Namierené malo do Pekingu a na palube sa nachádzalo 239 ľudí.…

Blond ľudia to majú v živote jednoduchšie. Prečo?

0 icon

Možno si videl veľa ľudí s týmito slnkom pobozkanými odtieňmi vlasov, ale v skutočnosti sú prirodzení blond ľudia oveľa menej bežní. Slávne blondínky, ako napríklad  Marilyn Monroe , Gwen Stefani a Reese Witherspoon, sa v skutočnosti s tými honosnými zlatými vlasmi nenarodili. Ale na blond farbe je niečo, vďaka čomu sa mocné ženy rozhodnú odfarbiť si vlasy na svetlejší odtieň. Prečo to…

TOP10 jednoduchých tipov, ako zhodiť prebytočné kilá

0 icon

Niekedy sa ani hodiny v posilňovni plné potu a bolesti neodrazia na váhe alebo výzore a požadovaná kondícia sa môže javiť ako nedosiahnuteľná. Tu je pár trikov, vďaka ktorým pôjdu kilá dole. Práca na tele si vyžaduje nielen intenzívny tréning, ale aj zmenu stravovania a denného režimu. Kilá dokážu ísť dole aj bez titanského…

Vo svete IT

Takmer neobmedzené množstvo vzácnych zdrojov? Riešenie máme nad hlavami

0 icon

Dnes sme obklopení technikou, ktorá je výkonnejšia ako čokoľvek, čo si ľudia pred niekoľkými dekádami dokázali len predstaviť. Reč je o najmodernejších smartfónoch, notebookoch, či stolných počítačoch. Tieto zariadenia sú vyrobené aj pomocou vzácnych materiálov, ktoré nie sú neobmedzené. Aby toho nebolo málo, ťažba týchto materiálov je náročný proces, ktorý…

Získajte trvalú aktiváciu systému Windows 10 Pro už za pár €

0 icon

Nie tak dávno Nvidia predstavila nové grafické karty z produktovej rady GeForce RTX 3000, ktoré patria medzi najvýkonnejšie karty na trhu. Ich výkon výrazne narástol oproti predošlej generácii kariet. V praxi to znamená, že počítače zvládnu oveľa náročnejšie úlohy, ako tomu bolo doposiaľ. Rovnako, ako prichádza k aktualizácii hardwaru, tak…

Prvá čierna diera, ktorú sa podarilo zachytiť na fotografii, opäť raz prekvapuje astronómov

0 icon

Minulý rok sa na verejnosť dostala fotografia, ktorá raz a navždy potvrdila existenciu čiernych dier. Išlo o supermasívnu čiernu dieru, uprostred galaxie M87. Vedci sa teraz pozerajú na prvotné, základné snímky a všimli si chvenie, vďaka ktorému sa čierna diera javí, ako keby sa trblietala. Fotografia samotnej čiernej diery uzrela…

Xiaomi predstavilo kameru do auta, ktorá vás upozorní na možnú kolíziu

0 icon

Moderné autá sú častokrát vybavené rôznymi detekčnými systémami, ktorých cieľom je odvrátenie možnej kolízie. Ide však väčšinou o modely áut, ktoré sú cenovo drahšími. O to viac nás teší, že Xiaomi túto technológiu prostredníctvom programu Youpin sprístupňuje pre širšiu verejnosť. Xiaomi totiž predstavilo špeciálnu auto kameru, ktorej cena je 1…

Nový malvér „Alien“ je schopný ukradnúť heslá z bankových aplikácií, či rozposielať SMS správy

0 icon

Bezpečnostná spoločnosť ThreatFabric upozorňuje na ďalšiu závažnú bezpečnostnú hrozbu pre zariadenia s operačným systémom Android. Nový malvér, presnejšie nový trójsky kôň s názvom „Alien“ je schopný ukradnúť prihlasovacie údaje z 226 aplikácií pre Android smartfóny, pričom jeho hlavným cieľom je napádanie bankových aplikácií, aplikácií s kryptomenami, či sociálnych sietí prostredníctvom…

Armádny Magazín

Najnovšia morská mínolovka Jakov Baljajev priplávala na Ďaleký východ severnou morskou cestou

0 icon

Rusko, 26.september 2020 (AM) - Nová ruská loď na ochranu proti mínam Projektu 12700 Jakov Baljajev, ktorá uskutočňuje plavbu z Petrohradu do Vladivostoku, úspešne preplávala severomorskú cestu. Informuje o tom tlačová služba tichomorske

Česká armáda si nakoniec vybrala izraelský protilietadlový raketový systém Spyder

0 icon

Česko, 26. september 2020 (AM) - V piatok 25. septembra 2020 český minister obrany Ľubomír Metnar informoval vládu, že sa Ministerstvo obrany Českej republiky rozhodlo iniciovať rokovania s vládou štátu Izrael o možnosti obstarania nového moderného protilie

Čína demonštruje námornú silu - prvýkrát nasadila súčasne obidve svoje lietadlové lode na spoločné cvičenia

0 icon

Čína, 25. september 2020 (AM) - Čínske ministerstvo obrany oznámilo, že jeho dve lietadlové lode Liaoning a Shandong absolvovali samostatné cvičenia. Manévre sú považované za reakciu na rastúci tlak Washingtonu na námornú aktivitu Pekingu v Juhočínskom mori.   Hovorca ministerstva Tan Kefei uviedol, že akcie oboch lodí

V Centre výcviku Lešť prebieha výcvik vojakov aktívnych záloh

0 icon

Slovensko, 25. september 2020 (AM, MO SR) - V centre výcviku Lešť aktuálne prebieha výcvik vojakov zaradených do aktívnych záloh, ten zajtra ukončí 43 frekventantov zo Ženijného práporu v Seredi. Od včerajšieho dňa sa k nim pripojilo aj 16 vojakov aktívnych záloh z Práporu radiačnej, chemickej a biologickej ochrany v Rožňave, ktorí sa neskôr presunú d

Politológ Satanovskij vysvetlil čo Putinovi bráni vo vyslaní vojakov do Berlína

0 icon

Rusko, 25. september 2020 (AM) - Politológ Jevgenij Satanovskij povedal, prečo ruský prezident Vladimir Putin nechce kvôli situácii okolo výstavby plynovodu Nord Stream-2 pristúpiť k extrémnym opatreniam proti Európskej únii. V rámci služby Teletype.in sa expert vyjadril k nedávnemu útoku šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyen na z

Svetlo sveta

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

icon FOTO DŇA