NAŽIVO

Kremeľ neznepokojujú vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyjadril sklamanie po minulotýždňovom telefonáte s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom. Vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

13:53

Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú v Spojených arabských emirátoch na mierových rokovaniach. Spojené štáty vyjadrili nádej na skoré uzavretie mierovej dohody.

13:52

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol, že Rusko nesie zodpovednosť za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínii (let MH17) a porušilo tiež medzinárodné právo na Ukrajine. Ide o prvé rozhodnutie ESĽP, ktoré Moskvu priamo označuje za vinníka porušovania ľudských práv od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022.

13:51

Televízna stanica CNN získala zvukovú nahrávku, na ktorej americký prezident Donald Trump na súkromnom večierku s darcami počas predvolebnej kampane v roku 2024 hovorí, že v minulosti ruského prezidenta Vladimira Putina varoval pred zbombardovaním Moskvy v prípade ruského útoku na Ukrajinu. CNN o tom informovala, Kremeľ na to reagoval, že pravdivosť tvrdenia nevie určiť.

13:50

Štvorčlenná rodina z amerického štátu Severná Karolína v pondelok zahynula pri páde malého lietadla počas spiatočného letu z Floridy. Informovala o tom utorňajšia správa agentúry AP.

Obeťami havárie bol manželský pár (obaja 35) a ich dve deti (10 a 9). Traja zahynuli na mieste, štvrtého vyhlásili za mŕtveho až v nemocnici.

10:56

Špeciálne jednotky nemeckej polície v stredu zasahovali v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Cieľom razií bolo zabrániť údajnému teroristickému útoku s islamistickým motívom. V spoločnom vyhlásení o tom informovali prokuratúra v Düsseldorfe a polícia v Essene, informovala správa agentúry DPA.

10:49

Hladina rieky Oravica na vodomernej stanici Trstená prekonala v stredu predpoludním trojmetrovú výšku a dosiahla tak tretí stupeň povodňovej aktivity. Údaje o výške hladín riek v pravidelných 15-minútových intervaloch aktualizuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

10:30

V niektorých okresoch Prešovského a Žilinského kraja platia v stredu výstrahy tretieho stupňa pred dažďom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) miestami varuje aj pred vetrom a vetrom na horách. V Tvrdošíne tiež platí tretí stupeň výstrah pred povodňami.

09:27

Má len 26 rokov, ale na konte už 100 profesionálnych víťazstiev v cestnej cyklistike. To jubilejné sté si zapísal na najväčšej cyklistickej scéne – Tour de France, kde to má najradšej.

Pogačar
Na snímke slovinský cyklista Tadej Pogačar (uprostred) oslavuje v cieli po jeho víťazstve 4. etapy cyklistických pretekov Tour de France na trati z Amiensu do Rouenu, dlhej 172,2 km vo francúzskom meste Rouen / Foto: TASR/AP-Thibault Camus
Čítať viac | 09:11

Úrady na východe Francúzska v utorok upozornili na výskyt agresívneho invázneho druhu hmyzu – chrústovca japonského – a nariadili zvýšený dohľad nad hmyzími pascami a posilnenie kontrol. Vyzvali tiež verejnosť, aby nahlásila akékoľvek pozorovania tohto druhu hmyzu. Informovala o tom agentúra AFP

08:28

Po záplavách, ktoré si počas uplynulého víkendu vyžiadali dovedna 109 obetí, je v Texase stále nezvestných vyše 160 ľudí, uviedol v utorok guvernér štátu Greg Abbott. Informujú o tom správy agentúr AP a AFP.

Počet nezvestných osôb výrazne stúpol po tom, ako úrady zriadili linku, na ktorú môžu rodiny nahlásiť svojich blízkych, ktorí sa nevrátili domov alebo s nimi nevedia nadviazať kontakt.

08:27

Poslanci arménskeho parlamentu v utorok na žiadosť generálnej prokurátorky Anny Vardapetjanovej odobrali imunitu opozičnému poslancovi Arturovi Sargsjanovi, ktorý čelí obvineniu z výziev na zosadenie predsedu vlády Nikola Pašinjana. Informovala o tom agentúra AP s tým, že kvôli Sargsjanovi došlo v parlamente k bitke medzi koaličnými a opozičnými poslancami.

08:26

Britský kráľ Karol III. a francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok na bankete, ktorý sa konal na Windsorskom hrade, spoločne vyzdvihli význam vzťahov medzi ich krajinami. Informovali o tom správy agentúr AFP a AP a stanice CNN.

Britský kráľ počas prípitku poukázal na spoločnú históriu a kultúru oboch národov a zároveň podčiarkol dôležitosť posilnenia ich vzťahov.

Macron v Británii Karol III.
Na snímke britský kráľ Karol III. (druhý vľavo), britská kráľovná Kamila (vľavo), francúzsky prezident Emmanuel Macron (druhý sprava) a prvá dáma Francúzska Brigitte Macronová (vpravo) pózujú na bankete na Windsorskom hrade / Foto: TASR/AP-Chris Jackson/Pool Photo via AP
07:52
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Starý a nový Berlínsky múr?

Dňa 9. novembra sa v Berlíne, ale aj v iných častiach Európy veľkolepo oslavovalo tridsiate výročie pádu Berlínskeho múru. Táto udalosť sa obvykle interpretuje ako koniec rozdelenia Európy na Východ a Západ. Dokonca sa hovorí o zjednotení Európy po pristúpení krajín strednej a východnej Európy v roku 2004, resp. 2007. Lenže vývoj v posledných rokoch ukázal, že to neplatí: Európa zostáva stále rozdelená, len múr sa posunul o niekoľko stoviek kilometrov na Východ

❚❚
.

Vysoký múr nedôvery a predsudkov dnes oddeľuje EÚ od najväčšej krajiny kontinentu, od Ruska, ale aj od Bieloruska či ďalších štátov východnej Európy. Možno teda konštatovať, že vývoj po roku 1989 priniesol miesto zjednotenia kontinentu nové prerozdelenie síl, výhodnejšie pre západné veľmoci. Dokonca sa dá hovoriť, že tento vývoj znamenal čiastočne premrhanú šancu pre kontinent.

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

• Vývoj v Sovietskom zväze

.

• Prečo Moskva nezasiahla?

• Obnova ideologizácie vzťahov s Ruskom

• Návrat násilných metód

• Ako odstrániť múr nedôvery?

 

.

Vývoj v Sovietskom zväze

Pri výročí 9. novembra v Berlíne, ale aj pri 17. novembri v Prahe a Bratislave sme obvykle svedkami toho, ako sa oslavujú osobnosti tamojšieho protikomunistického hnutia. Žiaľ, tradične sa podceňuje úloha Moskvy pre tieto politické zmeny. Lenže udalosti novembra v Nemeckej demokratickej republike či v ČSSR by neboli možné bez predchádzajúceho vývoja a rozhodnutí v Sovietskom zväze. Zvlášť „nežná revolúcia“ v ČSSR prišla pomerne neskoro, až keď bolo o budúcom vývoji v Európe rozhodnuté. Všetci, ktorí mali v tom čase aspoň trochu prehľad, vedeli, že ZSSR sa sťahuje zo strednej Európy. Vedeli to i komunistickí poslanci, ktorí preto ešte v decembri 1989 zvolili Václava Havla za prezidenta ČSSR.

Zmeny v Sovietskom zväze začali ešte v apríli 1985, kedy sa objavila idea prestavby politického a ekonomického zriadenia, tzv. Perestrojka. ZSSR kvôli tomu prešiel zásadnými ústavnými zmenami, ktoré ČSSR kopírovala len veľmi obmedzene. Prvá etapa Perestrojky bola charakteristická snahou o demokratizáciu ZSSR (apríl 1985 – júl 1988). Zaviedla sa prax „všeľudovej diskusie“, zmenil sa aj čl. 9 ústavy a v júli 1987 sa vytvorili voľby s viacmandátovými schémami a konkurenciou kandidátov. V júli 1988 začala veľká ústavná zmena ZSSR, keď sa komunistická strana začala oddeľovať od štátu a na konci roku 1989 sa vytvoril aj Výbor ústavného dozoru, akýsi predobraz ústavného súdu, ktorý nahradil komunistickú interpretáciu ústavy.

Zmeny v ZSSR počas obdobia Perestojky boli motivované snahou o odstránenie nespravodlivostí, ktoré sovietsky systém so sebou priniesol. Otvorene a kriticky sa diskutovalo o najhorších zločinoch minulosti (tzv. Glasnosť), vrátane stalinského obdobia a objavila sa aj snaha o ich nápravu. Išlo o jedinečné úsilie v dejinách, pretože veľmoci bez vojenskej porážky nerady priznávajú vlastné chyby. Súčasťou tohto úsilia bola aj snaha napraviť krivdy voči národom, ktoré patrili do sovietskej sféry vplyvu. Začalo sa preto diskutovať aj o právach štátov sovietskeho bloku či o zväzových republikách ZSSR. Malo to i praktické následky: napr. ešte v októbri 1989 sa Azerbajdžan vyhlásil za „zvrchovaný socialistický štát v rámci Sovietskeho zväzu“. Práve tom čase sa diali zmeny v strednej a východnej Európe.

 

.

Prečo Moskva nezasiahla?

Treba povedať, že Sovietsky zväz aj v roku 1989 disponoval dostatočnou vojenskou silou, aby pri nepokojoch v strednej Európe zasiahol a udržal si kontrolu nad regiónom. Naopak, západné štáty ani v roku 1989 nemohli riskovať zničujúcu vojnu so ZSSR a keby Moskva použila vo východnej Európe silu, Západ by mal veľmi obmedzené možnosti, ako reagovať. To platí najmä pre NDR, kde bola sovietska armáda najpočetnejšia (24 divízií). Kroky Moskvy by nemohla zastaviť ani jadrová prevaha USA, pretože bez ohľadu na pomer síl by Washington nukleárnu vojnu neriskol. Práve preto bolo rozhodujúce, že sa M. Gorbačov rozhodol v strednej Európe vojensky nezasiahnuť a vystúpil s ideou, že budúcnosť treba budovať na mierových základoch. Pre ideál „spoločného európskeho domu“ sa rozhodol obetovať celú sovietsku sféru vplyvu!

Sovietsky zväz k ústupu nemohli prinútiť ani ekonomické dôvody, ako sa často tvrdí. Hospodárstvo sa síce nachádzalo v zlom stave a existovali objektívne problémy, najmä v oblasti spotreby, ale ani pri násilnom potlačení protestných hnutí v roku 1989 by sovietska ekonomika nedopadla horšie než dopadla ruská ekonomika po rozpade ZSSR. Na konci vlády Borisa Jeľcina bolo reálne HDP na osobu asi o polovicu menšie než v roku 1989 a ruský dlh dosahoval výšku skoro 100% HDP, neporovnateľnú so stavom pred 1989. Rozpadol sa sociálny systém i zdravotníctvo, objavila sa nepredstaviteľná chudoba a bývalá superveľmoc sa pod vedením západných poradcov menila na krajinu tretieho sveta. Tento úpadok sa podarilo zastaviť až V. Putinovi, ktorý si na tom postavil svoju popularitu. Ak by teda Moskva v roku 1989 intervenovala a vojensky udržala svoj blok pokope, sovietska ekonomická stagnácia z 80-tych rokov by zrejme pokračovala, avšak bez excesov aké Rusko zažilo za Borisa Jeľcina.

 

Obnova ideologizácie vzťahov s Ruskom

Jednou z hlavných ideí obdobia Perestrojky bola predstava o potrebe odideologizovať sovietsku zahraničnú politiku. ZSSR tradične hlásal idey triedneho boja, proletárskej revolúcie a v prípade západných kolónií aj národno-oslobodzovaciu vojnu. Odideologizovanie predstavovalo významný krok, pretože komunistické strany najmä v južnej Európe boli v 80-tych rokoch ešte stále silné a komunistická ideológia mala vplyvných podporovateľov i v Ázii. M. Gorbačov a spol. však predpokladali, že bez ideológie sa dosiahne lepšie porozumenie medzi Moskvou a Západom a vytvoria sa konštruktívne vzťahy v oblasti politiky, ekonomiky i kultúry. A taktiež sa podarí zabrániť neustále hroziacej jadrovej vojne. Daná predstava bola pozitívne prijatá aj na Západe a podarilo sa dosiahnuť viacero dohôd o odzbrojení.

Tragédiou však je, že po rozpade ZSSR sa ideológia do vzťahu Západu a Ruska začala vracať. Iniciatívu pritom vykonávali západné štáty. Ako prvý sa do Ruska dostal „trhový fundamentalizmus“ v 90-tych rokoch, ktorý prinášali ekonomickí poradcovia z MMF a ďalších inštitúcií. Západ v 90-tych rokoch podporoval ultraliberálnu trhovú ideológiu a podmieňoval vzájomnú spoluprácu s Ruskom trhovými „reformami“. Jeľcinovo Rusko na túto hru pristúpilo. Uvedená ideológia viedla k divokej privatizácii, likvidácii sociálneho štátu a obrovskej sociálnej nespravodlivosti, ktorou Rusko trpí dodnes. Trhový fundamentalizmus mal aj svojich ruských zástancov, ktorí vykonávali vládne funkcie (A. Čubajs, J. Gajdar). Je symptomatické, že mnohí zástancovia trhových reforiem vykonávali funkcie v štátnych orgánoch a tam si pripravovali pôdu na privatizáciu štátneho majetku. Napr. M. Chodorkovský v roku 1993 pôsobil ako námestník ministra pre energetiku, aby neskôr veľmi lacno sprivatizoval ropný koncern Jukos.

V 21. storočí sa však uvedené idey veľmi diskreditovali aj na Západe a hoci trhový fundamentalizmus nezanikol, ako ideologický nástroj už nepôsobí presvedčivo. Miesto toho sa vo vzťahu k RF objavila snaha využívať problematiku LGBT. Stačí si spomenúť, že niektorí politické skupiny žiadali bojkot olympiády v Soči 2014 Rusku a to kvôli právam osôb LGBT v Rusku. Využívanie danej ideológie však bolo účelové, ako vidno napr. pri porovnaní so spojencami Západu na Blízkom Východe. Západ Rusko kritizuje, že prijalo zákon zakazujúci propagáciu „netradičných sexuálnych vzťahov“ medzi deťmi, hoci homosexualita tam nie je trestná, zatiaľ čo napr. v Saudskej Arábii za ňu možno udeliť aj trest smrti, avšak západní politici o tom veľmi nehovoria.

 

Návrat násilných metód

.

Rusko v 90-tych rokoch zažívalo bezprecedentný všeobecný úpadok a práve vtedy sa na Západe vytvoril dojem, že v Európe netreba s Ruskom počítať. Preukázalo sa to najmä pri vojne v Juhoslávii v roku 1999. Agresia NATO sa vtedy uskutočnila bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN a v rozpore s medzinárodným právom. Prvýkrát od skončenia studenej vojny tak NATO ignorovalo názor Ruska a ukázalo Moskve, že jej názor nepovažuje za podstatný. Rusko pritom pôsobilo v 90-tych rokoch voči Západu veľmi ústretovo. V roku 1995 tolerovalo vojenský zásah NATO v Bosne a prijalo aj prvú vlnu rozširovania NATO z roku 1999, ktorú USA ohlásili hneď po odchode sovietskych vojsk z Nemecka v roku 1994. Ruská verejnosť preto vnímala západnú agresiu proti Juhoslávii ako definitívnu likvidáciu Gorbačovových ideálov o „spoločnom európskom dome“.

Západné agresie však pokračovali ďalej a USA opakovalo mnohé chyby ZSSR z minulosti. V roku 2001 vstúpilo NATO do vojny v Afganistane a Američania sa z nej dodnes nedokážu dostať. Ich prítomnosť v krajine je už skoro dvakrát dlhšia než bola tá sovietska (1979 – 89). Západ však v porušovaní medzinárodného práva pokračoval a v roku 2003 protiprávne obsadil Irak. Degradáciu medzinárodného práva vyhodnotilo Rusko ako príležitosť a využilo pri vojnách v Gruzínsku 2008 a na Ukrajine 2014, kde postupovalo taktiež egoisticky. Ďalšie napätia Ruska a Západu priniesli tzv. farebné revolúcie v bývalom ZSSR, organizované s podporou EÚ a USA, ako aj nové vlny rozširovania NATO. Problémy v Európe spôsobilo i americké dostúpenie od odzbrojovacích zmlúv z obdobia M. Gorbačova, najmä zmluva INF. Takisto nové zbrojenie na Západe vníma Rusko ako zradu Gorbačovových ideálov, zvlášť keď RF dnes vydáva na zbrojenie zlomok západných výdavkov – asi toľko čo Francúzsko.

 

Ako odstrániť múr nedôvery?

Tridsať rokov po páde Berlínskeho múru je očividné, že rozdelenie Európy trvá napriek tomu, že EÚ sa rozšírila aj do pravoslávnych krajín Balkánu, ktoré nikdy nepatrili k Západu. Lenže Rusko je stále jedným z mocenských centier a napriek strate svojej sféry vplyvu zohráva dôležitú úlohu pri riešení európskych a svetových problémov. Vzhľadom na to, čo sa stalo po roku 1989 a tiež po roku 2014, je však veľmi skeptické vo vzťahu k Západu a hľadá iných spojencov, najmä Čínu. To je pre EÚ negatívny jav, pretože upevňuje rozdelenie Európy na dve vzájomne súperiace časti. Pritom EÚ voči USA ani Rusko voči Číne však nemôžu hrať úlohu dominantnej veľmoci, skôr naopak. To si uvedomuje aj prezident E. Macron, ktorý opätovne volá po lepších vzťahoch s Moskvou. Práve pri príležitosti 30-teho výročia pádu Berlínskeho múru je tu vítaná príležitosť na podobný krok.

.

Je jasné, že vzhľadom na vzájomnú nedôveru a podozrievavosť nebudú EÚ a Rusko schopné tak skoro odstrániť rozpory a nepríde ani k zrušeniu sankcií EÚ. Ako teda odstrániť tento „nový Berlínsky múr“? Je tu jedna téma, kde by sa to dalo urobiť: vízová povinnosť pre turistov z Ruska pri vstupe do EÚ. Rusi do SR, ČR a ďalších krajín strednej Európy cestovali bez víz ešte v 90-tych rokoch, keď bolo ruské obyvateľstvo chudobnejšie než dnes. Pre turizmus v SR už vtedy predstavovali dôležitý faktor a vzdať sme sa ho museli len pod vplyvom politiky EÚ. Iné dôvody pre to neexistovali. Je paradoxom, že EÚ dnes nemá problém udržiavať bezvízový styk s Mexikom, Guatemalou či väčšinou ďalších štátov Latinskej Ameriky, ale víza pre ruských turistov zrušiť nechce. Tento postoj však v Rusoch iba upevňuje presvedčenie, že boli pri zmenách z roku 1989 podvedení. Víza pre turistov z Ruska pri vstupe do EÚ treba bezpodmienečne zrušiť!

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Branislav Čech

Marek Brna

Miroslav Urban

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

.
.
.

Komu tým prospeje?

FB stránka Hoaxy a podvody si vychvaľuje Tomáša Druckera pomaly ako svojho. Na čej strane vlastne minister stojí?

09. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Advokát čurillovcov prestrelil. Inšpekcia na neho podáva na neho trestné oznámenie

Úrad inšpekčnej služby si vyprosuje naratív advokáta Petra Kubinu, vníma to ako zastrašovanie, ba až vyhrážanie. ÚIS preto podáva trestné…

09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa pustil do Putina. Kremeľ reaguje

Kremeľ v stredu vyhlásil, že nie je rozrušený vyjadreniami amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorého Vladimir Putin v ich telefonátoch…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na školách prebieha progresívna LGBTI indoktrinácia. A potuluje sa po nich Púchovský. Minister reaguje: Žiadna indoktrinácia neprebieha”

Školské aktivity nad rámec učebných osnov musia rešpektovať princíp politickej, ideologickej a náboženskej neutrality, rovnako musí byť dodržané právo rodiča…

09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Proces s atentátnikom pokračuje. Prehrali výpoveď premiéra: “Bol som celý čas pri vedomí…”

Na Špecializovanom trestnom súde , pracovisko Banská Bystrica, pokračuje druhým dňom súdny proces s atentátnikom Jurajom Cintulom, ktorý vlani 15.…

09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Smutné: Skončili ako Pat a Mat slovenskej umeleckej scény

Aktivista Juraj Štubniak píše, že čert a progresívne formy života nikdy nespia, s čím sa nedá nesúhlasiť. Ich útok sa…

09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Heredoš podáva podnet na Igora Matoviča

OZ Voľná zóna má spracovaný podnet na Igora Matoviča, ktorý sa týka nákupu testov na COVID-19 cez trnavskú firmu. Do…

09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

„Ak zaútočíte na Taiwan, zbombardujem Peking.“ Myslel si, že som sa zbláznil. Trump o rozhovoroch s Putinom a Si Ťin-pchingom

Televízia CNN zverejnila zvukový záznam z roku 2024, v ktorom Donald Trump na stretnutí so sponzormi svojej kampane rozpráva o…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Francúzsky minister obrany vyhlásil, že požiadavka Ruska na demilitarizáciu Ukrajiny je neprijateľná

“Našou absolútnou červenou čiarou je demilitarizácia Ukrajiny. Nemôžeme odmietnuť vstup Ukrajiny do NATO a zároveň – súhlasiť aj s tým,…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Arogancia predsedníčky Európskej komisie a pokrytectvo europoslancov za PS dosiahlo svoj júlový vrchol

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a jej tím budú zajtra, teda vo štvrtok 10. júla, čeliť hlasovaniu o…

09. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | | 5 min. čítania | 0 komentárov

Toto „nie je vhodné publikovať!“ Dikastérium pre náuku viery zverejnilo stanovisko k duchovnej skúsenosti v Litmanovej

Dikastérium pre náuku viery v stredu 9. júla zverejnilo oficiálne stanovisko k mariánskej úcte na hore Zvir v Litmanovej, ktorá…

09. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Od anarchie nás delia milimetre

Atentátnik čelí spravodlivosti, a výsledok procesu ukáže, nakoľko je Slovensko ešte krajinou, v ktorej platí zákon a poriadok…

09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Európska komisia je úderníkom liberálneho mediálneho teroru

„Ochrana mediálneho pluralizmu a slobody médií, ako aj podpora nezávislých médií a novinárov patria medzi hlavné priority Európskej komisie, preto…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Sloboda tlače vs. sloboda slova

Zahraničnopolitický redaktor portálu EUobserver minulý týždeň vyzval  na „vojnu“ proti slovenskej a maďarskej vláde. Je to len jeden z množstva…

09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Aktualizované 09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

USA sa chvália podporou pre Ukrajinu, v skutočnosti však recyklujú „staré, nebezpečné vybavenie“

Veľká časť vojenskej pomoci, ktorú USA poskytli Ukrajine, je nielen stará, ale v niektorých prípadoch je pre vojakov nebezpečná. Najnovšie…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Stanovisko ministerstva k Správe o právnom štáte

Dňa 8. júla 2025 Európska komisia zverejnila Správu o právnom štáte 2025, vrátane Kapitoly o situácii v oblasti právneho štátu…

09. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj poveril ministra obrany a hlavného veliteľa, aby „zintenzívnili všetky kontakty s americkou stranou“

“Teraz sú potrebné politické vyhlásenia a rozhodnutia a je potrebné ich čo najskôr realizovať, aby sme ochránili našich ľudí, naše…

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Verejný ochranca práv hovorí o “poplatkovej fantázii” v zdravotníctve a žiada účinnú právnu kontrolu

Verejný ochranca práv, Róbert Dobrovodský, sa v rámci svojej činnosti stretáva so sťažnosťami podávateľov na úhradu poplatkov a spoluúčasti za…

09. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Cenový kompas alebo cenový úskok? Ako vláda zakrýva infláciu cez webovú stránku

Štát spustil Cenový kompas ako údajne revolučný nástroj v boji proti vysokým cenám potravín. V skutočnosti ide len o marketingové…

09. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Olach pre HS: Na sieti sa zaregistroval ako trinásťročné dievča. Odkrýva tak, akí nebezpeční muži tam na nich číhajú

Ako mnohí z nás, aj Rudolf Olach pred niekoľkými rokmi videl dokument V sieti, ktorý sa zaoberá témou pedofilov a…

09. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

.

Choroba, ktorá postihuje čoraz viac Sloveniek v produktívnom veku. Pozor, na tieto príznaky!

Svalové zášklby, kŕče, pocity úzkosti, búšenie srdca či poruchy spánku – to sú len niektoré z príznakov tetánie, ktorá postihuje…

09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ministerstvo zahraničných vecí USA potvrdilo obnovenie vojenských dodávok pre Ukrajinu

Hovorkyňa ministerstva Tammy Bruceová uviedla, že USA zostávajú “najväčšími podporovateľmi Ukrajiny” a dodávky zbraní budú pokračovať

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätá Veronika Giuliani

Narodila sa 27. decembra 1660 v Mercatello v strednom Taliansku v rodine skromných pomerov. Bola najmladšia zo siedmich detí a…

09. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Svetonázor | 5 min. čítania | 0 komentárov

EÚ zvažuje, že v rámci budúceho sedemročného rozpočtu pridelí Ukrajine 100 miliárd eur

EÚ zvažuje, že v rámci budúceho sedemročného rozpočtu pridelí Ukrajine 100 miliárd eur, informovala agentúra Bloomberg

09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
09. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Test osobnosti: Spôsob, akým si dávate ruky za chrbát, odhaľuje vašu vnútornú silu a autoritu

Test osobnosti: Spôsob, akým si dávate ruky za chrbát, odhaľuje vašu vnútornú silu a autoritu. Pozorovali ste niekedy, ako sa…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Ďalší incident s Macronom a jeho manželkou

Televízia upozornila na skutočnosť, že Brigitte Macronová nepodala prezidentovi ruku po príchode do Británie na stretnutie s princom Williamom a…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľudská psychológia je plná záhad: Tieto nové zistenia vás prinútia zamyslieť sa

Ľudská psychológia je plná záhad: Tieto nové zistenia vás prinútia zamyslieť sa. Ľudská psychológia je jedným

09. 07. 2025 | 0 komentárov

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu

USA majú už len štvrtinu rakiet Patriot potrebných pre vojnové plány Pentagónu, informuje The Guardian s odvolaním sa na svoje…

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Kremeľ neznepokojujú vyhlásenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyjadril sklamanie po minulotýždňovom telefonáte s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom. Vyhlásil hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

13:53

Lídri Arménska a Azerbajdžanu sa stretnú v Spojených arabských emirátoch na mierových rokovaniach. Spojené štáty vyjadrili nádej na skoré uzavretie mierovej dohody.

13:52

Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu rozhodol, že Rusko nesie zodpovednosť za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínii (let MH17) a porušilo tiež medzinárodné právo na Ukrajine. Ide o prvé rozhodnutie ESĽP, ktoré Moskvu priamo označuje za vinníka porušovania ľudských práv od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu v roku 2022.

13:51

Televízna stanica CNN získala zvukovú nahrávku, na ktorej americký prezident Donald Trump na súkromnom večierku s darcami počas predvolebnej kampane v roku 2024 hovorí, že v minulosti ruského prezidenta Vladimira Putina varoval pred zbombardovaním Moskvy v prípade ruského útoku na Ukrajinu. CNN o tom informovala, Kremeľ na to reagoval, že pravdivosť tvrdenia nevie určiť.

13:50

.

Začal sa proces s Jurajom Cintulom, ktorý strieľal na premiéra. „Nech žije demokracia,“ vykrikoval. Odmietol vypovedať

Po vyše roku od atentátu na premiéra Roberta Fica sa v utorok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica,…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Smiešne jednoduché tipy a triky, ktoré úplne fungujú

Existuje veľa tipov a trikov, ktoré v skutočnosti nefungujú. Veď je to smiešne. Ale je veľa takých, ktoré skutočne fungujú!…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Generálny prokurátor podal protest v prípade nevyhovenia infožiadosti na MV

Generálny prokurátor Maroš Žilinka podal protest v prípade rozhodnutia Ministerstva vnútra SR čiastočne nevyhovieť infožiadosti o zoznam pasažierov letu vládneho…

08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Aktualizované 08. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Medvedev reagoval na Trumpove hrozby

Dmitrij Medvedev reagoval na Trumpove hrozby, že uvalí clá na krajiny podporujúce BRICS

08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










USA zabezpečili ruským vzdušným silám dominanciu v nebi nad Ukrajinou

Ukrajina, 8. júla 2025 -Zelenského taktika nátlaku na USA, aby Ukrajina získala nové zbrane protivzdušnej obrany, nefungovala. Pentagon túto pomoc…

09. 07. 2025 | 0 komentárov

Na čo sa tu hráme?

Slovensko pristúpilo na návrh Severoatlantickej aliancie navýšiť obranné výdavky na úroveň 5% HDP… „Takto to dopadne, keď servilnosť predčí reálnosť…

08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
08. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Branislav Čech

Marek Brna

Miroslav Urban

Milan Šupa

René Pavlík

Gustáv Murín

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov