NAŽIVO

Holandský súd odsúdil bývalého ruského zamestnanca technologickej spoločnosti ASML na tri roky väzenia za to, že odovzdal Rusku citlivú technológiu mikročipov. 

Včera 20:25

Británia oznámila, že koalícia štátov ochotných zaručiť bezpečnosť Ukrajiny po uzavretí prímeria s Moskvou bude mať hlavný štáb v Paríži. V budúcnosti sa plánuje aj zriadenie koordinačnej bunky v Kyjeve.

Včera 20:20

Úplne prvý exemplár ikonickej kabelky Birkin, ktorú francúzsky módny dom Hermes v roku 1984 navrhol a vyrobil pre herečku Jane Birkinovú, sa vo štvrtok v aukčnej sieni Sotheby’s v Paríži predal za 8,58 milióna eur. Táto cena prekonala všetky predchádzajúce cenové rekordy pre kabelky.

Včera 19:23

Európska komisia prepustila tlmočníčku pre obavy z možného narušenia bezpečnosti. Počas dôverného rokovania európskych predstaviteľov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským si údajne robila poznámky, čo je prísne zakázané.

Včera 19:15

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v rámci konferencie o obnove Ukrajiny stretol v Ríme s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Nemecku sa poďakoval za jeho vojenskú podporu, najmä za systémy protivzdušnej obrany, ktoré podľa neho každý deň chránia Ukrajincov pred útokmi ruských síl. Zelenskyj to napísal v príspevku na platforme X.

Včera 19:14

Vzdušný priestor Litvy vo štvrtok narušilo bezpilotné lietadlo vyrobené z preglejky a peny, ktoré priletelo z Bieloruska. V reakcii na vstup tohto objektu do litovského vzdušného priestoru boli premiér Gintautas Paluckas a predseda parlamentu Saulius Skvernelis nakrátko odvezení do protileteckých krytov, informovala agentúra Reuters. Prezident Gitanas Nauséda je momentálne na návšteve Írska.

Včera 18:21

Británia a Francúzsko sa dohodli na pilotnom pláne návratu migrantov prichádzajúcich do Spojeného kráľovstva na člnoch cez Lamanšský prieliv do Francúzska. Podľa dohody „jeden sem, druhý tam“, ktorá nadobudne účinnosť v priebehu najbližších týždňov, bude Británia posielať niektorých migrantov späť do Francúzska. Výmenou za to prijme rovnaký počet migrantov, ktorí majú legitímne dôvody žiadať o azyl v Británii.

Včera 18:20

Polícia Českej republiky v súčasnosti nemá žiadne informácie o konkrétnej reálnej hrozbe teroristického útoku zo strany Ruska. Uviedla to na sociálnej sieti X v reakcii na tvrdenia portálu Odkryto.cz, že takýto útok v Česku plánovali ruské tajné služby. Ich cieľom bola údajne muničná iniciatíva, ktorá je súčasťou pomoci pre Ukrajinu.

Včera 18:01

Britský premiér Keir Starmer a francúzsky prezident Emmanuel Macron na rokovaní prostredníctvom videokonferencie s predstaviteľmi štátov tzv. koalície ochotných vyzvali spojencov, aby Rusko dostali pod ešte väčší tlak vo forme uvalenia nových sankcií s cieľom donútiť ho pristúpiť na prímerie na Ukrajine. Mierové sily na zaistenie tohto prípadného prímeria sú podľa Macrona pripravené na vyslanie.

Včera 17:58

Systémy ministerstva vnútra ČR sa stali terčom hackerského útoku. Oznámil to český minister vnútra Vít Rakušan s tým, že nešlo o ransomware, teda o odcudzenie dát s cieľom požadovať výkupné. Nevylúčil preto účasť cudzej mocnosti a s prípadom oboznámil premiéra Petra Fialu.

Včera 17:57

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v Ríme vyzval založiť medzinárodnú „koalíciu pre obnovu“ Ukrajiny. Zopakoval aj svoju žiadosť o Marshallov plán pre Ukrajinu, ktorý by bol vytvorený podľa vzoru masívnych investícií, ktoré Spojené štáty poskytli Nemecku a ďalším krajinám po druhej svetovej vojne.

Včera 17:57

Organizácia Spojených národov vyzvala Spojené štáty, aby zrušili svoje rozhodnutie o uvalení sankcií voči expertke OSN, ktorá opakovane obvinila Izrael z páchania genocídy v palestínskom Pásme Gazy a kritizovala politiku USA v tejto oblasti.

Včera 17:56

Vedenie nemeckého parlamentu nariadilo poslancom, aby odstránili dúhové vlajky vystavené vo svojich kanceláriách. Odvolalo sa pri tom na parlamentný poriadok.

Včera 17:55

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR spracúva už takmer 100 žiadostí o dotáciu na humanitárnu pomoc v súvislosti s búrkou, ktorá spôsobila škody na východe Slovenska. O dotáciu môžu požiadať fyzické osoby aj obce a mestá ako právnické subjekty.

Včera 16:32

Ďalšie kolo rokovaní Arménska a Azerbajdžanu o urovnaní ich sporov sa v Spojených arabských emirátoch skončilo bez dosiahnutia pokroku smerom k podpísaniu mierovej zmluvy.

Včera 16:32

Poslanci Európskeho parlamentu z výboru pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka odkázali Európskej komisii, na čo by nemala zabudnúť pri príprave budúcej spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ. 

Včera 16:31

Východoslovenská distribučná (VSD), a.s. prešla z mimoriadneho pohotovostného režimu do režimu bežnej prevádzky. V súvislosti s veternou a dažďovou smršťou, ktorá sa prehnala východným Slovenskom.

Včera 16:30

Šéf americkej diplomacie Marco Rubio uviedol, že ruský minister zahraničných vecí na ich spoločnom stretnutí v Kuala Lumpure prišiel s „novým a odlišným“ prístupom, ktorý síce okamžite nepovedie k mieru vo vojne na Ukrajine, ale potenciálne by mohol vytvoriť priestor na cestu k nemu. O tomto nápade plánuje podľa svojich slov hovoriť s prezidentom USA Donaldom Trumpom po návrate do Washingtonu.

Včera 16:29

Muža, ktorý bol vo štvrtok ráno v Kyjeve zastrelený z bezprostrednej blízkosti, identifikovali ukrajinské médiá ako plukovníka tajnej služby SBU Ivana Voronyča. Potvrdil to nemenovaný zdroj z SBU. Iný zdroj spresnil, že Voronyč bol jedným zo zakladateľov oddelenia v SBU, ktoré „teraz Rusom vytvára veľa problémov,“

Včera 16:28

Rokovanie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova a jeho amerického rezortného partnera Marca Rubia na okraji rokovania ministrov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v malajzijskej metropole Kuala Lumpur sa skončilo po približne 50 minútach. Hovorili o aktuálnej situácii na Ukrajine, v Iráne i v Sýrii.

Včera 16:27

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nečakane odvolal šéfa svojho komunikačného oddelenia Fahrettina Altuna. Vyplýva to z dekrétu zverejneného vo vládnom vestníku. Prezident zároveň vymenoval jeho nástupcu, doterajšieho námestníka ministerstva zahraničných vecí.

Včera 16:25

Na East River v New Yorku sa pripravuje inštalácia plávajúceho bazéna s názvom „+ Pool“. Bude ukotvený na mieste Móla 35 (Pier 35) severne od Manhattanského a Brooklynského mosta a s nábrežím bude spojený dvoma lávkami.

Včera 15:21

Ministerstvo vnútra Saudskej Arábie oznámilo, že v krajine popravili dvoch etiópskych občanov za pašovanie hašišu. 

Včera 15:20

Astronauti z USA, Indie, Maďarska a Poľska, ktorí sú v rámci komerčnej misie Axiom-4 od 26. júna na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sa do 14. júla nebudú vracať na Zem. S odvolaním sa na Európsku vesmírnu agentúru to uviedol server hvg.hu.

Včera 15:19

Nemecký kancelár Friedrich Merz vyčítal Slovensku, že blokuje nové sankcie EÚ proti Rusku. Zároveň vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zostal s Európou a pokračoval v podpore Ukrajiny.

Včera 14:59
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Odhalenia hackerskej skupiny Fancy Bears a perspektíva dopingu v športe

 

❚❚
.

Odhalenia sú závažné a zostrujú podozrenia z politizácie antidopingovej politiky WADA. Tieto podozrenia sa však objavovali už pri príprave problematickej McLarenovej správy, ktorá bola dôvodom vylúčenia ruských športovcov z paraolympiády v Rio de Janeiro 2016. Preto sa treba zaoberať perspektívou organizácie WADA a taktiež aj budúcnosťou dopingu v športe.

V článku sa budem venovať nasledujúcim témam:

• Odhalenia Fancy Bears

.

• WADA a jej výnimky

• Hranice ľudských možností

• Politizácia WADA

• Perspektíva boja proti dopingu

 

.

Odhalenia Fancy Bears

Únik informácií z databázy ADAMS, ktorú vedie WADA, spôsobila v septembri 2016 skupina hackerov z Ruska s názvom Fancy Bear. Uniknuté materiály potvrdzujú používanie zakázaných dopingových prostriedkov známymi športovcami, najmä z USA a V. Británie, ktoré získali najviac zlatých medailí na OH v Riu 2016. Spomedzi odhalených prominentných športovcov možno spomenúť napr. svetoznáme tenistky, sestry Serena a Venus Williamsové, S. Bilesovú, štvornásobnú olympijskú víťazku v gymnastike z Ria 2016 alebo Ch. Frooma, víťaza tohoročnej Tour de France. Po odhaleniach začali na svetlo vychádzať mnohé zaujímavé informácie. Napr. Briti po zverejnení informácií od Fancy Bears priznali, že spomedzi ich 336 olympionikov v Riu až 53 požívalo so súhlasom WADA zakázané substancie.

Práve Briti mali uvedené informácie poskytovať transparentnejšie aj preto, lebo britské úspechy na posledných olympiádach boli naozaj mimoriadne. Ešte v 90-tych rokoch 20. storočia pritom V. Británia nepatrila medzi olympijské veľmoci. V roku 1996 na OH v Atlante získali Briti iba jednu zlatú medailu (rovnako ako SR), v Londýne 2012 však už 29 zlatých. Na olympiáde v Rio 2016 skončila V. Británia na druhom mieste v medailovej bilancii, s 27 zlatými. Mimoriadne úspechy zaznamenávajú najmä britskí cyklisti, ktorí už niekoľko olympiád suverénne vládnu svetu. V Londýne 2012 získali domáci cyklisti až 8 zlatých medailí, hoci ešte v Atlante 1996 dosiahli ledva na bronz. Pritom práve cyklistika patrí medzi športy, kde prudký nárast úspechov budí najrôznejšie podozrenia.

Podľa odhalených záznamov WADA používajú mnohí športovci zakázané látky a substancie zo zdravotných dôvodov. Určite existujú zdravotné dôvody, ktoré ospravedlňujú používanie zakázaných látok, i keď vrcholový šport ako taký nie je vhodný pre ľudí so zdravotnými problémami. Ak však WADA napriek tomu umožní určitým športovcom používať zakázané substancie, mala by to verejne vysvetliť aj ich súperom. Rozumiem, že je treba zabezpečiť ochranu súkromia športovcov, keď však niekto používa látky, ktoré mu môžu zabezpečiť výhodu pred inými športovcami, ochrana súkromia by mala ustúpiť pred transparentnosťou. Skupina Fancy Bears pritom poukázala nielen na nedostatok transparentnosti pri výnimkách na zakázané látky v športe, ale aj neobvykle dlhý čas používania týchto látok vybranými športovcami.

Pri športových súťažiach a závodoch by mal medzi športovcami platiť princíp rovnakého zaobchádzania. Viem, že niekedy je zložité vytvoriť podmienky úplnej rovnosti, avšak aspoň pri otázke dopingu treba brať túto tému vážne. Samotný zákaz dopingu bol totiž vytvorený práve kvôli rovností šancí v športovej súťaži. Ak teda  niekto používa počas súťaže zakázané látky, mal by konkurencii otvorene vysvetliť dôvod svojej výnimky. Alebo by to mala urobiť samotná WADA. K informovaniu však neprichádza a športová verejnosť má o zdravotných výnimkách iba málo informácií. Keď ale ani WADA ani samotní športovci neposkytujú transparentné informácie o používaní zakázaných látok, nemôžu sa diviť, že vznikajú vážne podozrenia. A tie vznikajú nielen voči športovcom.

.

 

WADA a jej výnimky

Problematické je nielen rastúce množstvo výnimiek zo strany WADA, ale zaujímaavé sú aj dôvody pre udeľovanie výnimiek. Napr. u gymnastky S. Bilesovej bol dôvodom psychiatrický syndróm, dokazovaný odborným posudkom. Nemecký cyklista J. Jaksche tieto nejasnosti popísal a poukázal i na vlastné skúsenosti so spôsobom, akým získavajú športovci od WADA výnimky. V súvislosti s výnimkami od WADA sa začal preto používať ironický pojem „licencia na doping“. Napriek tomu, že ide o výroky v médiách, nemožno ich brať na ľahkú váhu. Veď ja WADA sa v prípade dopingového škandálu v Rusku opierala najmä o mediálne výpovede športovcov a funkcionárov (Rodčenkov, Stepanov).

Podozrenia voči netransparentnému postupu WADA posilňuje aj národnostné zloženie jej orgánu – Odbornej skupiny pre výnimky zo zdravotníckych dôvodov. Skupina má 9 členov z týchto krajín: N. Zéland (predseda), Austrália, Kanada, USA, V. Británia, Nemecko, Fínsko, Nórsko, Singapur. Keďže najviac odhalených športovcov s výnimkami pochádza z krajín Západu, anglosaské zloženie uvedenej odbornej skupiny vyvoláva podozrenia zo selektívneho prístupu pri výnimkách. Podiel predstaviteľov zo Západu je pritom nadmerne vysoký aj pri ostatných odborných skupinách a úplne tam absentujú zástupcovia Ruska a Číny. Upozorňoval som na to ešte pred olympiádou v Riu.

Problematickým sa javí aj zaraďovanie liekov medzi zakázané prostriedky. Rozhoduje o ňom Odborná skupina pre zoznam zakázaných substancií a metód. Táto skupina má 13 členov: 4 – USA, po 3 – Nemecko a V. Británia (dvaja z britských členov aj občanmi Ghany, resp. Švajčiarska), po 1 – Írsko (predseda), Dánsko a Francúzsko. Jej zloženie je taktiež nevyvážené a jednostranne západné. Jednostrannosť západných členov mohla hrať určitú úlohu aj pri zaraďovaní konkrétnych liekov a substancií.

Veľmi zásadné rozhodnutie učinila odborná skupina pre zakázané substancie pri lieku Meldonium a práve ono vytvorilo o Rusku veľmi zlý obraz. Je zaujímavé, že tento liek bol medzi zakázané zaradený v septembri 2015 s účinnosťou k 1. januáru 2016. Meldonium je pritom liek, ktorý bol vytvorený ešte v ZSSR a používa sa predovšetkým v postsovietskom priestore. Na Západe nie je príliš rozšírený a preto je prinajmenšom nešťastné, ak o jeho zaradení rozhodla čisto západná komisia. I. Kalvinš, objaviteľ lieku, kritizoval WADA, že neprezentovala vedecké dôkazy o úlohe meldonia ako dopingu. Vzhľadom na vysoký počet športovcov, ktorí meldónium používali, nemožno vylúčiť, že liek mohol mať ako doping význam, ale netransparentosť a západná dominancia v orgánoch WADA opäť nepôsobili dôveryhodne.

 

Hranice ľudských možností

Podozrenia voči rôznym športovcom z dopingu zvyšuje aj fakt, že v rámci menej populárnych športov závisia športovci od štátnej finančnej podpory. Tá podpora zase závisí od množstva úspechov a preto musia neustále prichádzať nové medaily a nové rekordy. S novými rekordami vždy prichádzajú aj nové podozrenia, hoci sa ich nie vždy podarí dokázať. Ešte počas OH v Londýne 2012 sa obviňovali niektoré plavecké výpravy. Napr. známy čínsky špecialista na doping Chen Zhanghao vyhlásil, že podľa neho názoru slávny plavec M. Phelps používa doping, hoci o tom nemá dôkazy. Takéto podozrenia síce dnes možno odmietnuť ako „konšpiračné teórie“, ale podobne sa dlho odmietali i obvinenia voči L. Armstrongovi, ktorý získal sedem titulov na Tour de France. Paradoxne, keď ho už v roku 1999 podozrieval z dopingu francúzsky cyklista Ch. Bossoms, americké médiá z neho urobili „konšpirátora“.

Otázky o dopingu sa objavujú aj preto, lebo výkony súčasných športovcov pôsobia naozaj neuveriteľne. Uvediem zopár porovnaní z plaveckého športu. Predstavme si, že by sa M. Spitz (nar. 1950), vyhlásený za najlepšieho plavca 20. storočia, postavil so svojimi najlepšími výkonmi proti plavcom 21. storočia. Niet pochýb, že by dopadol katastrofálne a asi by sa aj úplne zosmiešnil. Už v Pekingu 2008 by na 100 metrov so svojim svetovým rekordom nedosiahol ani na medailu a to ani vtedy, keby plával voľným štýlom a jeho protivníci pomalším motýlikom. Ešte zaujímavejšie by bolo porovnanie slávneho M. Troya, svetového rekordéra a olympijského víťaza z Ríma 1960. So svojimi rekordmi v motýliku na 200 metrov by sa nemohol postaviť ani voči dnešným plavkyniam. Úplne by sa totiž znemožnil a dokonca aj naša D. Smolenová by ho predbehla o skoro dve sekundy. Časom, ktorým na OH v Londýne 2012 nepostúpila z rozplavieb…

.

Ako je možné, že muži, ktorí mali výnimočné fyzické predpoklady a boli známi svojim tréningovým drillom, by dopadli tak zúfalo i medzi dnešnými priemernými plavkyňami? Možno pochybovať, že by sa tento pokrok dal dosiahnuť len prirodzenými metódami. Pokrok sa dosiahol skôr efektívnym využitím prípravkov a metód, ktoré športovci v minulosti nemali. Nie všetky takéto metódy musia byť zakázané, sú však dosť neprirodzené. V boji o medaily ale ide o súboj laboratórií a technológií aspoň v takom rozsahu ako o súboj športovcov samotných. Úspech na olympiádach preto dosahujú štáty, ktoré ho vedia aj zafinancovať. Prvých desať miest medailového rebríčka na olympiáde v Riu 2016 obsadili krajiny, ktoré investujú do športu mimoriadne sumy: USA, V. Británia, Čína, Rusko, Nemecko, Austrália, Francúzsko, Kórea, Japonsko, Taliansko. Športovci z týchto krajín nie sú nadanejší než športovci z iných krajín, majú však veľkú finančnú a technologickú podporu.

Skvelú prácu laboratórií potvrdzujú aj rôzne správy od bývalých športových a antidopingových expertov z rôznych krajín. Napr. M. Drange, bývalý funkcionár antidopingovej agentúry Nórska, keď v knihe „Veľký antidopingový bluff“ poukázal na dopingové podvody a manipuláciu so vzorkami erytropoetínu (EPO) v zimných športoch v Nórsku. Netreba pripomínať, že Nórsko patrí na zimných olympiádach medzi veľmoci. Na doping amerických atlétov z olympiád 1988 až 2000, vrátane slávneho C. Lewisa, zase poukázal bývalý šéf amerického Anti-dopingového výboru W. Exum.

 

Politizácia WADA

Vzhľadom na uvedený vývoj v športe by sa WADA mala čo najrýchlejšie očistiť od podozrení, týkajúcich sa „licencií na doping“. Kvôli nim sa totiž otvorene hovorí o politizácii celej organizácie. Po škandále s vylúčením ruských športovcov z paraolympiády na základe problematických obvinení v McLarenovej správe sa západná dominancia v orgánoch WADA nedá prehliadnuť. Tomuto podozreniu sa bez serióznej diskusie nemožno vyhnúť. Za zmienku stojí i vylúčenie Bielorusa A. Fomočkina z paraolympiády, za to že na otvorení podujatia niesol ruskú vlajku. Medzinárodný paraolympijský výbor (IPC) ho vylúčil kvôli „neprípustnej politizácii“ paraolympiády, čím sa obišiel fakt, že samotné vylúčenie ruských paraolympionikov sa nieslo v znamení neprípustnej politizácie športu. IPC ani WADA však takýmto umlčovaním kritikov nezmažú pochybnosti o svojich rozhodnutiach.

.

Práve orgány WADA sa v roku 2016 stali podozrivé z politického prepojenia na konkrétne štáty už počas tvorby McLarenovej správy. Vtedy sa jasne ukázalo, že americkí a kanadskí predstavitelia mali k rozhodovacím procesom v rámci organizácie WADA veľmi blízko. Dokonca aj P. Hickey, prezident Európskych olympijských výborov vyjadril rozhorčenie, že funkcionári americkej a kanadskej antidopingovej agentúry videli McLarenovu správu ešte pred jej zverejnením. Vzhľadom na kanadsko-americké zloženie McLarenovho vyšetrovacieho tímu bola kritika na mieste.

WADA si síce v názve uvádza, že je „svetová“, v skutočnosti je ale skôr západná. Z formálneho hľadiska ide o súkromnú nadáciu, ktorá sa riadi vnútroštátnym právom západných štátov. V roku 1999 bola založená ako nadácia podľa švajčiarskeho Občianskeho zákonníka, neskôr presídlila do Kanady. Už kvôli týmto faktom by zloženie orgánov nadácie či spôsob nominácií jej členov, mali viac odrážať geografickú a kultúrnu pluralitu svetového športu.

Určitú pluralitu by mohla predstavovať Správna rada nadácie. Tá má pozostávať z maximálne 40 členov, v súčasnosti je ich len 38. Polovicu členov by mali tvoriť politickí predstavitelia štátov alebo medzinárodných organizácií. Pri nich platí aj určité geografické rozdelenie a sú tam zástupcovia všetkých kontinentov. Druhú polovicu rady však tvoria predstavitelia športových federácií a tam už jednoznačne dominujú predstavitelia Západu. Výsledkom je, že niektoré krajiny Západu majú v správnej rade až troch členov (V. Británia, Taliansko), hoci iné športové veľmoci ani jedného (Rusko). Spôsob kreácie správnej rady je problematický i preto, lebo sú v nej zastúpené len niektoré športové federácie a ich zloženie odráža západnú predstavu o športe. Výsledkom je, že západné štáty majú v správnej rade pohodlnú väčšinu, čo ovplyvňuje nominácie do ďalších orgánov WADA, najmä do odborných skupín.

 

Budúcnosť boja s dopingom

.

Treba otvorene povedať, že ak bude západná jednostrannosť a netransparentosť vo WADA pokračovať, môže to mať zásadný vplyv na budúcnosť dopingu v športe. Existujú tri základné alternatívy budúceho vývoja:

 

1.) WADA získa opäť dôveryhodnosť

2.) Vytvorí sa ďalšia podobná organizácia

3.) Doping sa stane akceptovateľným

Ad 1.) Prestíž WADA je dnes síce poškodená, situáciu však ešte možno napraviť. Ak WADA poskytne väčší priestor pre nezápadných predstaviteľov v jej jednotlivých orgánov, môže stratenú dôveru získať späť. Ak WADA urobí aspoň určité ústupky v otázke kultúrnej plurality svojich orgánov, môže sa opäť stať autoritou v boji proti dopingu. V súčasnosti na takéto ústupky ešte Západ pripravený nie je a z krátkodobého hľadiska dokáže WADA fungovať aj bez zásadných reforiem, najmä ak si s pomocou západnej propagandy dokáže udržovať určitú dôveru v štátoch Európy a Severnej Ameriky. S klesajúcim medzinárodným vplyvom Západu však toto riešenie nebude dlhodobo udržateľné.

Ad 2.) V prípade, ak západné štáty ani perspektívne nepripustia pluralitnejšie zastúpenie vo WADA, môže sa stať, že si niektoré krajiny si vytvoria vlastnú „medzinárodnú“ dopingovú agentúru, napr. so sídlom v Hongkongu, riadiacu sa podľa tamojšieho práva. Viem si predstaviť, čo by sa stalo, keby v orgánoch takejto agentúry boli zastúpení najmä Číňania a Rusi, ale žiadni Američania ani Európania. Takejto agentúre by na Západe nikto neveril. To by viedlo k sporom antidopingových agentúr, ktoré by si schvaľovali rôzne zoznamy zakázaných substancií či zdravotných výnimiek. A v konečnom dôsledku by to mohlo viesť k rozpadu športového hnutia.

.

Ad 3.) Jednou z možností vývoja je aj zrušenie zákazov pre doping vo vrcholovom športe. Viem, že v súčasnosti sa niečo také javí ako nemožné, avšak pred niekoľkými desiatkami rokov si ľudia nevedeli predstaviť ani to, že na Olympiádach budú súťažiť profesionálni športovci. Ak stratí boj proti dopingu svoju dôveryhodnosť, potom sa môže objaviť i požiadavka na zrušenie zákazu dopingu medzi profesionálnymi športovcami. Obvyklé tri dôvody pre zákaz dopingu môžu stratiť svoju platnosť:

• Prvým dôvodom je rovnosť šancí pre športovcov. Tá je však dnes už veľmi spochybňovaná, najmä kvôli rôznosti legálnych substancií či technológií, ktoré majú športovci k dispozícii. Športovci z rozvojových krajín nemajú ani zďaleka rovnaké šance, hoci môžu mať rovnaké schopnosti či rovnakú usilovnosť ako športovci z bohatých štátov.

• Druhým dôvodom zákazu určitých látok je zdravie športovcov. Lenže zdravie dnes ohrozuje už vrcholový šport ako taký a zdraviu nebezpečné môžu byť aj legálne prípravky či substancie. V podstate každý vrcholový športovec má po skončení kariéry zdravotné problémy. Používanie nebezpečných substancií je dnes závažným problémom v masovom športe.

• Tretím dôvodom je úloha športovcov ako vzoru pre mládež. Dopujúci športovci nie sú síce vhodné vzory pre mládež, ale ich úlohu vzoru porovnateľne spochybňuje najmä konanie, pri ktorom porušujú pravidlá a dosahujú víťazstvá porušovaním rôznych zákazov.

Na záver možno povedať, že šport bol v minulosti jedným zo spôsobov, akým štáty Európy a Severnej Ameriky dlhodobo vytvárali pozitívny obraz o svojom politickom systéme. Politizácia boja proti dopingu však má svoje obmedzené možnosti a nemala by prekročiť určité hranice, pretože práve takýmto spôsobom možno napáchať najviac škody pre šport ako taký.

Branislav Fábry

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

K víťazstvu nad Švédskom nie je potrebná armáda – stačí ho pripraviť o elektrinu

Moderná civilizácia, založená na internete a elektrine, je neuveriteľne zraniteľná, píše Dagens Nyheter. Uvádza, že z dôvodov prílišnej integrácie moderných…

24. 04. 2018 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Festival za všetky peniaze: Ako sa z POHODY stala štátom dotovaná ideologická tribúna

Festival POHODA roky poberá verejné dotácie, hoci spája hudbu s politikou jednej hodnotovej orientácie. Najväčšiu pomoc dostal za liberálnych vlád,.…

11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí

Trump povedal, že zverejnenie materiálov z trestného konania proti Epsteinovi by mohlo „zničiť“ nevinných ľudí, píše Newsweek

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj potvrdil, že ukrajinský veľvyslanec v USA bude vymenený

Zároveň potvrdil, že minister obrany Umerov bol zvažovaný ako jedna z možností výmeny

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Minister Blanár uletel. Bratať sa s Izraelom je zlý vtip

Izrael vyhlasuje, že obyvateľov Palestíny treba „koncentrovať” v „humanitárnych” táboroch…

10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Premiér reagoval na vyhlásenie nemeckého kancelára Friedricha Merza

Nemecký kancelár Friedrich Merz žiada slovenskú vládu, aby prestala blokovať prijatie 18. sankčného balíka proti Ruskej federácii. Premiér SR Robert…

10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine

Krajiny EÚ nechcú odovzdať svoje systémy Patriot Ukrajine, povedal Rubio

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Europoslanci veľkou väčšinou hlasovali proti návrhu na vyslovenie nedôvery Von der Leyenovej

Európsky parlament vo štvrtok zamietol návrh na vyslovenie nedôvery predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorý iniciovala pravica a…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusko dnes v noci podniklo masívny útok dronmi a raketami na Kyjev a región

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 13 min. čítania | 0 komentárov
.

Banáš pre HS: Mám veľmi silný pocit – a nielen ja – že to bolo dohodnuté. Nie so Zelenským, ale z americkej strany

Podľa manželky Jozefa Banáša je jedinou dobrou vecou na tom, že bol svojho času poslancom parlamentu, možnosť dovolenkovať v Účelovom…

10. 07. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Rozhovory | 13 min. čítania | 0 komentárov

Ako dopadlo stretnutie medzi Lavrovom a Rubiom?

Stretnutie medzi Lavrovom a Rubiom sa skončilo, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Šutaj Eštok odmieta kritiku, rezort vnútra podľa neho v Gelnici pracuje

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok odmieta kritiku opozície, že vládni predstavitelia nedostatočne reagujú na situáciu po búrkach na východe…

10. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Maďarsko si predvolalo ukrajinského veľvyslanca

Maďarsko si na ministerstvo zahraničných vecí predvolalo ukrajinského veľvyslanca v súvislosti so smrťou Jozefa Shebeshtiena v Zakarpatskej oblasti, ktorý mal…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Dúhová vlajka pred VW. Riaditeľ závodu sa stal tvárou progresívnej ideológie

Zvesenie dúhovej vlajky, ktorá viala pred závodom Volkswagen v Martine, má dohru. Riaditeľ fabriky po mesiaci odpovedal na list, ktorý mu…

10. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 6 min. čítania | 0 komentárov

Čo stojí za smrťou ministra dopravy Ruskej federácie Starovojta?

Dnes v Moskve pochovávajú bývalého ministra dopravy Ruskej federácie a exguvernéra Kurského kraja Romana Starovojta. Našli ho mŕtveho v pondelok,…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Napätie u Macronovcov – správanie na návšteve Spojeného kráľovstva opäť spustilo búrku

Správanie Macronovcov na návšteve Spojeného kráľovstva neušlo pozornému oku odborníkov na reč tela. Čo si odmeranom správaní Brigitte Macronovej voči…

10. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | | 4 min. čítania | 0 komentárov

Archeológovia urobili na Veľkonočnom ostrove prekvapujúci objav, ktorý prevráti dejiny naruby

Niet pochýb o tom, že Veľkonočný ostrov je geograficky jedným z najizolovanejších miest na Zemi.  Leží viac ako 2000 míľ…

10. 07. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Polícia zasahuje v okresoch Košice a Zvolen. Prípad súvisí so zmluvou medzi Košickým samosprávnym krajom a ministerstvom životného prostredia

Polícia zasahovala začiatkom týždňa v rámci akcie Kolumbia v okresoch Košice a Zvolen. Prípad súvisí so zmluvou o poskytnutí nenávratného…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zomrel Dušan Tittel starší. Futbalu venoval svoj život a srdce

Vo veku 82 rokov zomrel Dušan Tittel starší. Narodil sa v Dolnom Kubíne, no hrával v doraste neďalekého Ružomberka. Dostal…

10. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

15 krajín EÚ vrátane Slovenska dostalo výnimku

Európski ministri financií v utorok udelili 15 členským štátom, vrátane Slovenska, právo odchýliť sa od rozpočtových pravidiel EÚ. Štáty tak…

15. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko skončilo na nelichotivom prvom mieste

Slovenskí motoristi sa ani nemôžu čudovať, že majú jeden z najdrahších benzínov či nafty z okolitých krajín. Na ceny pohonných…

10. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Začal sa prvý turnus výcviku do národných obranných síl, zapojil sa aj prezident

Ministerstvo obrany SR spracovalo ďalších približne 240 žiadostí do výcviku pre Národné obranné sily . Počet prihlásených tak presiahol aktuálny…

10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Aktualizované 10. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Podľa EÚ nás zjavne čaká ďalšia pandémia. Kto si zarobí tentokrát?

Európa plánuje naskladniť lieky, vakcíny a zdravotnícke pomôcky pre prípad ďalšej pandémie. A keby len to…

10. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

Minister Drucker hasí oheň, ktorý sám priživuje. Mimovládky na školách nekončia, naopak – získali ochranný manuál

Kto skutočne chráni deti? Minister Drucker upokojuje verejnosť, no mimovládky ostávajú bez kontroly

10. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Náhle zomrel spevák Karel Malík, ktorý dlhé roky hral v rockovej kapele Echt!

Česko zasiahla smutná správa o náhlom odchode speváka Karla Malíka, ktorý dlhé roky hral v rockovej kapele Echt!. O jeho…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Taliansky novinár o propagande médií: "Na ktorú z európskych krajín NATO zaútočí Rusko a prečo by to malo robiť?"

Taliansko, 10. júla 2025 - Taliansky novinár Alessandro Orsini opísal rozdiel medzi propagandou a informáciami. Ministri a novinári tvrdia, že…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

Solárna energia zažíva v EÚ “boom”

Solárna energia sa po prvýkrát stala hlavným zdrojom energetiky v EÚ, informuje britské analytické centrum Ember

10. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Veľkolepé divy sveta: Poznáte tieto najznámejšie z nich?

Veľkolepé divy sveta: Poznáte tieto najznámejšie z nich? My ľudia máme tendenciu sa hádať a je naozaj úžasné, že sa…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

Mainstream a opozícia a ich pohľad na Cintulu: „Ešte chvíľu, a médiá mu zorganizujú zbierku a odhalia mu pamätnú tabuľu…,“ konštatuje Gašpar

Dôchodca či atentátnik? Čo tak nazvať veci pravým menom, milé mainstreamové médiá? V utorok sa začalo dlho očakávané pojednávanie s „dôchodcom Jurajom…

10. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Holandský súd odsúdil bývalého ruského zamestnanca technologickej spoločnosti ASML na tri roky väzenia za to, že odovzdal Rusku citlivú technológiu mikročipov. 

Včera 20:25

Británia oznámila, že koalícia štátov ochotných zaručiť bezpečnosť Ukrajiny po uzavretí prímeria s Moskvou bude mať hlavný štáb v Paríži. V budúcnosti sa plánuje aj zriadenie koordinačnej bunky v Kyjeve.

Včera 20:20

Úplne prvý exemplár ikonickej kabelky Birkin, ktorú francúzsky módny dom Hermes v roku 1984 navrhol a vyrobil pre herečku Jane Birkinovú, sa vo štvrtok v aukčnej sieni Sotheby’s v Paríži predal za 8,58 milióna eur. Táto cena prekonala všetky predchádzajúce cenové rekordy pre kabelky.

Včera 19:23

Európska komisia prepustila tlmočníčku pre obavy z možného narušenia bezpečnosti. Počas dôverného rokovania európskych predstaviteľov s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským si údajne robila poznámky, čo je prísne zakázané.

Včera 19:15

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v rámci konferencie o obnove Ukrajiny stretol v Ríme s nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom. Nemecku sa poďakoval za jeho vojenskú podporu, najmä za systémy protivzdušnej obrany, ktoré podľa neho každý deň chránia Ukrajincov pred útokmi ruských síl. Zelenskyj to napísal v príspevku na platforme X.

Včera 19:14

.

Fascinujúce fotografie, z ktorých zostanete v nemom úžase

Fascinujúce fotografie, z ktorých zostanete v nemom úžase: Futbal je najpopulárnejším športom na svete, a to už nejaký čas. Ale…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

Facka pre Ukrajinu od komisára EÚ pre ľudské práva

Komisár EÚ pre ľudské práva kritizoval ukrajinské orgány za uvalenie sankcií na svojich občanov

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Orbán nešetril kritikou: „EÚ a Ukrajina už túto vojnu prehrali a v tejto trpkej chvíli budú musieť európski lídri priznať”

„EÚ a Ukrajina už túto vojnu prehrali a v tejto trpkej chvíli budú musieť európski lídri priznať, že postupovali podľa…

10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Sekáčové úlovky, ktoré ľudia upravili tak, že im neveríme!

"Sekáčové úlovky môžu na prvý pohľad pôsobiť trochu odstrašujúco - tie zvláštne vône a čudné kúsky z druhej ruky… Možno…

10. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Cyrilo-metodská misia a dnešné Slovensko

Roku 2017 som bol na služobnej ceste v Tbilisi v Gruzínsku. Zhodou okolnosti počas môjho krátkeho pobytu slávili štátny sviatok.…

10. 07. 2025 | Z domova | 11 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | 11 min. čítania | 0 komentárov

Zväzok muža a ženy – hodnota, ktorú si chránime od nepamäti

Debata o ústavných zmenách naberá na sile. Vláda chce na septembrovom hlasovaní presadiť jasné zakotvenie manželstva ako zväzku muža a…

10. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov
10. 07. 2025 | Z domova | PR článok | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Marek Brna

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov