NAŽIVO

Vlani vydali 20 modrých kariet, pričom do 9. júla 2025 ich získalo alebo malo obnovený prechodný pobyt 27 vysoko kvalifikovaných cudzincov z tretích krajín. Celkovo eviduje Prezídium Policajného zboru (PZ) SR 103 takýchto ľudí z tretích krajín s platným prechodným pobytom na území Slovenska. TASR o tom informoval hovorca Prezídia PZ Roman Hájek. Modré karty však aj napriek pozitívnym legislatívnym zmenám nevyužívajú svoj potenciál dostatočne, zhodli sa zamestnávatelia.

12:15

Slovensko sa bude snažiť v najbližších 48 hodinách nájsť s európskymi predstaviteľmi dohodu na garanciách, ktoré by riešili škodlivé dôsledky plánovaného zastavenia dodávok ruského plynu do EÚ od januára 2028. Ak k takejto dohode príde, SR je pripravená v utorok (15. 7.) zahlasovať aj za 18. balík sankcií voči Rusku. S jeho obsahom problém nemá, využíva však potrebu jednomyseľnosti pri tejto téme, aby dosiahla ústupky pri návrhoch Európskej komisie (EK), ktoré stačí schváliť kvalifikovanou väčšinou. Zopakoval to na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že rokovania pokračujú aj cez víkend.

12:14

Mladší dospelí (18 – 35 rokov) najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, v praxi však vyhadzujú potraviny viac ako dvojnásobne častejšie ako staršie generácie (54 – 65 rokov). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskum agentúry Ipsos pre slovenskú platformu Munch a českú platformu Nesnězeno. Eurobarometer Youth Survey 2024 pritom paradoxne ukazuje, že až 72 % mladých Európanov si o sebe myslí, že so svojím vzdelaním sú pripravení starať sa o planétu.

12:14

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Turecko dosiahlo víťazstvo po tom, čo bojovníci z organizácie Strana kurdských pracujúcich v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládli zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

12:11

Irán verejne popravil muža odsúdeného za znásilnenie a zabitie mladého dievčaťa. Podľa agentúry AFP verejné popravy, zvyčajne obesením, nie sú v Iráne neobvyklé, ale uskutočňujú sa v prípadoch považovaných za obzvlášť závažné.

12:10

Rusko opäť spustilo rozsiahle dronové a raketové útoky na Ukrajinu, pričom cieľom sa stala najmä západná časť krajiny. V meste Černovice, ktoré leží na hranici s Rumunskom, pri úderoch zahynuli najmenej dvaja ľudia a ďalších 14 utrpelo zranenia.

12:09

 Nepriame rokovania medzi Izraelom a hnutím Hamas v katarskej Dauhe o novej dohode o prímerí v Pásme Gazy a výmene rukojemníkov sa podľa palestínskych predstaviteľov dostávajú na pokraj zlyhania. Hlavné sporné otázky sa týkajú stiahnutia izraelských jednotiek a spôsobu distribúcie humanitárnej pomoci v palestínskej enkláve.

09:32

Americký prezident Donald Trump navštívil oblasť postihnutú ničivými záplavami v štáte Texas. Počas prejavu v najpostihnutejšom okrese Kerr vyjadril sústrasť pozostalým a ocenil prácu záchranárov a dobrovoľníkov. 

09:23

Tesne pred júnovým pádom lietadla spoločnosti Air India došlo k vypnutiu spínačov kontroly prietoku paliva do motorov. Vyplýva to z predbežnej správy indického Úradu pre vyšetrovanie leteckých nehôd, ktorú zverejnili v sobotu. Zatiaľ nie je jasné, prečo boli spínače vypnuté.

08:10

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom príhovore uviedol, že dodávky americkej vojenskej pomoci boli obnovené. Avizoval tiež nové dohody s európskymi spojencami. 

08:00

KĽDR bude bezpodmienečne podporovať politiku Ruskej federácie v oblasti ochrany jej územnej celistvosti a zvrchovanosti. Uviedla to severokórejská ministerka zahraničných vecí Čche Son-hui počas návštevy ruského šéfa diplomacie Sergeja Lavrova v rámci “druhého kola strategického dialógu” medzi Ruskom a KĽDR v meste Wonsan.

07:59

Dvadsaťšesťročnú nemeckú cestovateľku, ktorá sa stratila v odľahlej oblasti Západnej Austrálie, našli po 12 dňoch. Podľa miestnej polície bola Carolina Wilgová vystrašená, dehydrovaná a vyčerpaná.

07:58

Americká federálna sudkyňa Maame E. Frimpong nariadila Trumpovej administratíve, aby zastavila plošné imigračné kontroly a zatýkanie v siedmich okresoch Kalifornie, vrátane Los Angeles.

07:57

Izraelský dronový útok zasiahol auto na juhu Libanonu, pričom podľa libanonských bezpečnostných zdrojov zahynula jedna osoba, ktorá mala byť členom hnutia Hizballáh. 

07:56

Konferencia OSN pre obchod a rozvoj oznámila, že dohoda podpísaná s Ruskom v roku 2022 o podpore exportu ruských potravín a hnojív prestane tento mesiac platiť.

07:55

Francúzskom a Saudskou Arábiou vedená konferencia, ktorá má oživiť myšlienku dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu, sa uskutoční 28. a 29. júla. Konať sa mala už v júni ale odložili ju pre vojenskú eskaláciu medzi Iránom a Izraelom.

07:54

Americké federálne imigračné úrady oznámili, že pri raziách na dvoch kalifornských farmách pestujúcich konope zadržali približne 200 prisťahovalcov podozrivých z nelegálneho pobytu v krajine.

07:54

Palestínske ministerstvo zdravotníctva informovalo, že židovskí osadníci na okupovanom Západnom brehu Jordánu dobili na smrť 23-ročného muža. Incident sa odohral v meste Sindžil severne od Ramalláhu.

07:52

Spojené štáty po prvý raz oznámili sankcie voči kubánskemu prezidentovi Miguelovi Díazovi-Canelovi pre jeho zodpovednosť za „brutalitu kubánskeho režimu voči vlastnému obyvateľstvu“. 

07:51

Pentagón priznal, že iránska balistická strela zasiahla počas júnového útoku americkú leteckú základňu al-Udajd v Katare, a to napriek tomu, že americký prezident Donald Trump útok pôvodne zľahčoval.

07:50

Maďarsko manipulatívne zneužíva jednotlivé prípady súvisiace s ukrajinskou mobilizáciou na politické účely, čo poškodzuje ukrajinsko-maďarské vzťahy, povedal na tlačovej konferencii v Kyjeve hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Heorhij Tychyj.

07:49

Netanjahu mohol zastaviť vojnu už na jar minulého roka, ale neurobil tak, aby si predĺžil svoje zotrvanie pri moci.

Uvádza to denník The New York Times s odvolaním sa na desiatky dokumentov a rozhovory s viac ako 100 zdrojmi.

Izraelský premiér bol pripravený zastaviť vojnu v Gaze na jar 2024 a začať rokovania o prímerí – ale pod tlakom krajne pravicových spojencov to odmietol.

07:02

Trump môže odmietnuť navrhované 500-percentné clo na krajiny, ktoré nakupujú ruskú ropu, pretože jeho uplatňovanie by mohlo viesť k prudkému nárastu cien energií.

Uviedol to Maximilian Hess, expert z Inštitútu pre výskum zahraničnej politiky, v komentári pre denník Times.

Podľa neho by sa takéto clo vlastne stalo globálnym obchodným embargom na ruský tovar.

07:02

Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Thierry Burkhard vyhlásil, že Kremeľ si z Francúzska urobil svoj „prioritný cieľ“, pričom samotné Rusko je pre Francúzsko „trvalou a bezprostrednou hrozbou“.

06:43

Militanti z organizácie Strana kurdských pracujúcich si želajú vrátiť sa do Turecka a vstúpiť do politiky. Požadujú tiež prepustenie uväzneného zakladateľa organizácie Abdullaha Öcalana. V rozhovore pre agentúru AFP povedala Bese Hozatová, ktorá je spoločne s Cemilom Bayikom líderkou PKK. Rozhovor sa uskutočnil krátko po tom, čo prvá skupina bojovníkov PKK v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládla zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

06:43
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Budúcnosť Európskej únie a vzťahy s USA

Každý, kto sleduje slovenské médiá alebo vládnucich politikov, je svedkom úporne vedenej „strategickej komunikácie“, ktorú o EÚ šíria rôzne štátne orgány, od ministerstva zahraničia až po políciu. Táto záplava oslavných informácií o politike EÚ a jej úlohe vo svete však pôsobí skôr kontraproduktívne a najmä ľudia, ktorí si ešte pamätajú propagandu režimu pred rokom 1989, vnímajú celé to divadlo skepticky

❚❚
.

Pre tých, ktorí európske záujmy berú vážne, však „strategická komunikácia“ predstavuje prekážku pre nájdenie odpovedí pre perspektívu úspešnej EÚ do budúcnosti. Ak sa kritické názory budú vo verejnej diskusii potláčať s doslova inkvizičným zápalom, tak bude perspektíva EÚ veľmi negatívna. Problémom vo vývoji diskusie o EÚ je aj rastúca snaha o hľadanie vnútorného a vonkajšieho nepriateľa, na ktorého by bolo možné preniesť zodpovednosť za vlastné zlyhania. V domácej politike to sú „konšpirátori“, v zahraničnej Čína a Rusko. Skutočné výzvy pre EÚ však spočívajú vo vzťahu so svojim najmocnejším partnerom, s USA.

 

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:

.

 

Spoločné hodnoty?

Ako bolo uvedené, najzásadnejším problémom, pred ktorým EÚ v súčasnosti stojí, nie je ani čínska ani ruská hrozba, ale priveľká dominancia zo strany USA. Netreba spomínať koľko médií a mimovládnych organizácií v EÚ Američania financujú, idú však aj oveľa ďalej. Vo vzťahu k európskym štátom bežne používajú praktiky, ktoré by v prípade Ruska alebo Číny viedli k sankčnej reakcii EÚ. Platilo to dávno pred D. Trumpom: napr. v roku 2013 sa vďaka odhaleniam E. Snowdena preukázalo, že americká NSA odpočúva telefóny vedúcich politikov EÚ, vrátane A. Merkelovej. Pre porovnanie, všimnime si nedávnu hystériu vo vzťahu k firme Huawei, ktorej zďaleka nič podobné nedokázali. USA pritom po odhaleniach E. Snowdena zrejme ani neprerušili odpočúvanie, avšak začali E. Snowdena prenasledovať. Whistleblower nakoniec dostal azyl až v Rusku, paradoxne, nie v EÚ. Vrcholom všetkého bol ale incident s lietadlom bolívijského prezidenta E. Moralesa v júli 2013, ktoré na ceste z Ruska donútili štáty EÚ pristáť a prehľadali ho vo Viedni kvôli podozreniu Washingtonu, že na palube je E. Snowden… ten, ktorý odhalil odpočúvanie politikov EÚ.

Tvrdenia o spoločných demokratických hodnotách medzi EÚ a USA vyvracajú aj ďalšie fakty. V problematike ľudských práv cítiť tento rozdielny prístup po celé 21. storočie. Išlo o zločiny proti ľudskosti, napr. v tábore Guantanámo (na okupovanom území Kuby) alebo v mučiarňach ako bola tá v Abú Ghreib. Podobné prípady boli výsmechom všetkých deklarovaných západných hodnôt a čo je horšie, Washington exportoval svoje porušovanie ľudských práv i do „novej Európy“, kde si zriadila tajné väznice CIA. EÚ sa tiež silno zasadzovala za vytvorenie Medzinárodného trestného súdu, ktorý však Američania odmietli a neratifikovali Rímsky štatút (podobne ako Rusko a Čína). Dokonca sa jeho vyšetrovateľom vyhrážali. Z pohľadu „európskych hodnôt“ je pozoruhodný i fakt, že USA majú najväčšiu väzenskú populáciu na svete, o štvrtinu väčšiu než štyrikrát ľudnatejšia Čína. USA má najviac väzňov i na počet obyvateľov, pričom napr. RF je tu až na 19. mieste.

Podobné hodnotové problémy existujú aj vo vzťahu EÚ a NATO. Netreba zabúdať, že zakladajúcimi členmi NATO boli aj otvorene fašistické štáty (Salazarovo Portugalsko) a navyše, členom NATO je už 65 rokov i Turecko. NATO tiež tlačí na obrovskú militarizáciu Európy v rozpore s hodnotou mieru, na ktorej by mala európska integrácia stáť. Smutná je aj reakcia Európanov na odstúpenie USA od zmlúv o kontrole jadrového zbrojenia, naposledy INF – to je v zjavnom rozpore so záujmami Európy. Štáty EÚ tiež už teraz vydávajú na zbrojenie niekoľkokrát viac než Rusko, navyše v týchto výdavkoch Rusov predbehlo už i samotné Francúzsko. To disponuje veľkým jadrovým potenciálom: má síce oveľa menej rakiet než Rusko alebo USA, avšak vysokej kvality a tak je francúzsky jadrový potenciál odstrašujúci i pre Moskvu. Prezident E. Macron ho v tomto roku navrhol diskutovať ako základ samostatného európskeho nukleárneho odstrašovania. Taktiež je zaujímavé, že štáty EÚ mimo NATO ako Rakúsko alebo Švédsko vydávajú na zbrojenie menší podiel z HDP než väčšina európskych členov NATO. Populistické tvrdenie, že obrana v NATO je lacnejšia, príklady týchto krajín vyvracajú.

.

Oblasťou, kde americký vplyv v Európe nadobudol neúnosné rozmery, sú médiá. Spravodajstvo mnohých európskych médií je už dlho viac proamerické než proeurópske a jasne sa to ukázalo napr. počas amerických intervencií na Blízkom Východe. Uvedený trend cítiť aj na Slovensku: väčšina tzv. mainstreamových médií je proamerická a inkvizične prenasleduje akúkoľvek myšlienku na nezávislejšiu európsku politiku, najmä vo vzťahu k Rusku. Je celkom zaujímavé, že túto mediálnu politiku podporujú slovenské oligarchické skupiny, napr. ESET, ktoré sa očividne cítia viac späté s USA než s Európou. Ďalším problémom vo vzťahu k USA je dominancia amerických koncernov v kyberpriestore, ktorá im umožňuje ovplyvňovať tunajšie politické a spoločenské procesy. Keďže tieto koncerny úzko spolupracujú s tajnými službami USA, mala by sa EÚ voči ich vplyvu viac brániť. Aspoň tak ako Čína a Rusko, ktoré sa voči týmto americkým koncernom snažia udržať vlastnú kybernetickú suverenitu podporou alternatív (Baidu, Yandex, vkontakte).

 

Emancipácia od USA?

Nerovný vzťah Európy voči USA cítiť aj v zahraničnej politike. Najväčšmi blamovali Američania politiku EÚ na Blízkom Východe. Spomenúť treba protiprávne intervencie USA do rôznych štátoch regiónu, ktoré spôsobili rozvrat stabilných krajín a vyvolali migračné hrozby pre Európu. Rozvrat v susedných regiónoch znamená pre EÚ dlhodobý problém, pretože miesto partnerov (hoci aj diktátorov), s ktorými by sa dalo rokovať, sa tam vytvorili bábkové vlády a tie zväčša nekontrolujú ani vlastnú krajinu. EÚ vo vzťahu k nim zostáva v pozícii amerického junior partnera, ale bez schopnosti ovplyvniť americkú politiku v podstatných otázkach. Rešpekt voči Európe v susedných regiónoch preto klesá a tamojšie štáty sa orientujú na USA, príp. na Rusko, nie však na EÚ. Smutným problémom je aj uznávanie protiprávnych anexií cudzích území Izraelom, ktoré Washington presadzuje v rozpore s dlhodobými postojmi EÚ. Žiaľ, EÚ nedokáže skutočne reagovať ani pri tejto otázke.

Najväčším pokorením EÚ na Blízkom Východe v poslednom období bola likvidácia jadrovej dohody s Iránom z roku 2015. Dohodu okrem členov BR OSN totiž podpísalo i Nemecko, ktoré hralo kľúčovú úlohu pri príprave dokumentu. Washington sa však po roku 2018 rozhodol od dohody odstúpiť a začal sankcionovať európske firmy, ktoré na základe dohody znovu investovali v Iráne. Irán najprv zareagoval umiernene a poskytol Európanom čas, aby dokázali investície svojich firiem v Iráne udržať. Brusel naozaj vyhlasoval, že má záujem o pokračovanie dohody a že európske investície ochráni pred sankciami USA. Ukázalo sa však, že to nedokáže a európske firmy preto Irán opustili. Do budúcna je závažné, že európske firmy sa riadia nie európskym, ale americkým názorom. Ďalším ponížením bola i americká vražda K. Sulejmáního z januára 2020 bez konzultácie s Európanmi, ktorá vystavila hrozbe aj európskych vojakov v regióne.

.

Podobne i na Ukrajine blamovali americkí predstavitelia európsku politiku arogantným spôsobom. Len ťažko sa dá zabudnúť na výroky vysokej predstaviteľky USA V. Nulandovej („Fuck the EU!“) či ďalšie kroky americkej diplomacie v Kyjeve v roku 2014, najmä postup proti dohode lídrov Majdanu s prezidentom Janukovyčom o predčasných voľbách z 21. februára 2014. Tá dohoda mohla znamenať riešenie krízy v Kyjeve a traja politici EÚ ju mali garantovať. Keby vtedy svoje garancie presadili i proti odporu Washingtonu, s veľkou pravdepodobnosťou by nevznikol konflikt ani na Kryme ani v Donbase. V rozpore so záujmom EÚ si však USA želali konfrontačný postup a preto proamerickí aktivisti hneď 22. februára dohodu porušili, čím presadili scenár protiústavného prevratu. Ten následne odmietli tak Krym, ako aj Donbas, a do konfliktu sa zapojilo Rusko. Aj vďaka tomu sa objavil dlhodobý konflikt EÚ a RF, ktorý Washingtonu pomáha podriaďovať si európskych politikov a volať po zvyšovaní zbrojenia.

 

Stará a nová Európa?

Veľmi negatívnu úlohu pre budúcnosť EÚ zohrávajú najmä štáty „novej Európy“, ktoré poslušne sledujú americkú politiku a oslabujú európske iniciatívy, ktoré sa nepozdávajú Washingtonu. Najlepšie to bolo vidno pri americkej invázii do Iraku, kde na odmietavý postoj Nemecka a Francúzska proti agresívnej politike Washingtonu reagovali proamerickí politici z „novej Európy“ provokatívnymi otvorenými listami proti Parížu a Berlínu. Žiaľ, toto rozdelenie Európy s určitými obmenami pretrvalo až do súčasnosti a najmä Poľsko či Pobaltie brzdia pokusy o vytvorenie európskej politiky nezávislej od USA. Je zaujímavé, že medzi najväčších odporcov skutočne samostatnej európskej politiky patria mnohí z tých, ktorí radi hovoria o silnej Európe. Myslia však na to, ako posilniť EÚ vo vzťahu k národným štátom, nie na osamostatnenie od USA. Tragikomicky sa to prejavilo napr. pri kritike postojov prezidenta E. Macrona o USA a NATO. Práve vtedy sa ukázalo, že mnohým zástancom „posilnenia EÚ“ ide skôr o zachovanie nerovného status quo vo vzťahu k USA.

Veľmi dobre bolo vidieť postoj „novej Európy“ v otázke členstva Ruska v Rade Európy. Keď sa v roku 2019 rozhodovalo o obnovení hlasovacích práv v PZ RE Rusku, bola to „nová Európa“, ktorá zotrvanie Ruska v Rade Európy najviac blokovala. Konala v súlade s záujmom USA, ktoré si odchod Ruska želali – ide totiž o jedinú významnú organizáciu, kde je spolu so štátmi EÚ členom aj RF, ale nie USA. Proti francúzsko-nemeckému bloku s podporou južnej Európy nakoniec „nová Európa“ neuspela, ale zavážilo i to, že aj v „novej Európe“ existovali odlišné hlasy, predovšetkým SR. Americkí diplomati pritom vytvárali nátlak i na slovenských poslancov PZ RE (dokonca na Ľ. Blahu!), aby hlasovali proti vráteniu hlasovacích práv ruskej delegácii, pozri tu. Väčšina slovenských členov PZ RE nakoniec americké záujmy nepodporila, čo im však ambasáda USA očividne nezabudla.

Vážnym javom je i vývoj kritických postojov v „novej Európe“. Keď sa objaví nejaký závažný problém, tzv. populistickí politici v tomto regióne radi napádajú inštitúcie EÚ, voči NATO sú však oveľa opatrnejší. Kritika NATO je viac tabu a tak hlavná váha útokov dopadá na EÚ, hoci zodpovednosť atlantistov býva často väčšia. V Poľsku a Pobaltí ide o dlhodobý trend a za V. Orbána sa výrazne presadzuje aj v Maďarsku. Ten rád kritizuje EÚ, voči NATO si však dáva veľký pozor na slová. Samozrejme, v SR to doteraz takto neplatilo, po Brexite však bude blokačný význam „novej Európy“ a teda aj SR pre Washington narastať. Síce už bez Londýna, ale s podporou týchto krajín, môžu USA udržiavať status quo a brzdiť akýkoľvek pokus o väčšiu emancipáciu EÚ, najmä iniciatívy E. Macrona. „Novej Európe“ sa to zatiaľ celkom darí, avšak aj preto, že A. Merkelová sa priveľkej roztržke s USA vyhýba…

 

Perspektívy po pandémii

Pre akúkoľvek diskusiu o budúcnosti EÚ je nevyhnutné, aby sa začalo otvorene hovoriť o vzťahu s USA ako o vzťahu, v ktorom existuje nerovnosť a odlišné záujmy. Kritika excesov D. Trumpa, ktorú podporuje i časť politikov USA, pritom vôbec nestačí: problém je dlhodobý a vznikol dávno pred Trumpovým nástupom. Emancipácia od USA je nevyhnutná práve pre budúcnosť Európy. To samozrejme neznamená, že sa majú rušiť vzťahy s USA. Naopak, USA zostanú i do budúcnosti kľúčovým partnerom pre Európu, oveľa významnejším než ktokoľvek iný a určite budú pre EÚ dôležitejšie než Rusko. Súčasná RF nemá potenciál Európu si podrobiť ani vojensky a už vôbec nemôže vo vzťahu k EÚ dominovať ekonomicky. Naopak, EÚ a RF sa komplementárne dopĺňajú a silnejšie partnerstvo s RF by Európu posilnil – bez rizika podriadenia. Súčasne by to však mohlo znížiť vplyv USA na európske záležitosti a preto ho USA všemožne blokujú, najmä podporou rozporov a farebných revolúcií v bývalom ZSSR.

Ani vo vzťahu s Čínou by však konfrontácia pre EÚ žiadne veľké výhody nepriniesla. Zvlášť pozor si treba dať na tendenciu pripisovať Číne podľa Trumpovho vzoru zodpovednosť za pandémiu koronavírusu alebo dokonca žiadať za pandémiu odškodné. To nikam nepovedie, keďže podobné pokusy by čínska verejnosť vnímala ako drzý neokolonializmus. Navyše, keby Čína začala voči EÚ vypočítavať náklady za všetky problémy, ktoré jej štáty Európy v minulosti spôsobili, už od ópiových vojen, tiež by sa objavil vysoký účet. Ekonomické problémy v Európe po pandémii zrejme narastú a podobná konfrontácia s Čínou by ich ešte viac zhoršila. Navyše konflikt kvôli absurdným predstavám o čínskej zodpovednosti za pandémiu by neakceptovala ani veľká časť európskej populácie. Najhoršie by však bolo, keby EÚ kvôli konfrontácii s Čínou upadla do ešte väčšej závislosti od USA.

.

Hlavnou výzvou, pred ktorou štáty EÚ pri hľadaní svojej úlohy vo svete stoja, je teda odvaha konštatovať, že záujmy Európy a USA sú odlišné a riadiť sa tým i vo svojej politike. Zmyslom európskej integrácie je, aby EÚ dokázala samostatne presadzovať svoje vlastné záujmy. Na presadzovanie záujmov USA nie je takáto integrácia vôbec potrebná…

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Ako čítať Trumpove ostré vyhlásenia na adresu Putina

Trump stále považuje Putina za kľúčového partnera na rokovaniach a Zelenského za „hlavnú prekážku mieru“

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tak “chlapec” z Berlína sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko. Nová doba! Reaguje generál

Tak “chlapec” z Berlína kancelár Merz, sa rozhodol tvrdo kritizovať na oficiálnom fóre Slovensko . Nová doba! Píše vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“

Zakladateľ Telegramu Pavel Durov obvinil francúzske orgány z „križiackej výpravy“ proti slobode prejavu

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je rozhodnuté zrušiť ďalší monopol Západu

Rusko, druhý najväčší producent zlata na svete, sa chce oslobodiť od závislosti cien zlata od Londýnskej burzy. Na tento účel…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

Novozvolený poľský prezident Karol Nawrocki vyzval Zelenského, aby začal exhumovať telá obetí volyňského masakru

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slováka dnes môžete vykopnúť ako psa

Šéf slovenského Volkswagenu potvrdil, čo je zač

12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kaviareň prišla s ďalším šokujúcim tvrdením. A je to blbosť

Kaviareň rada tvrdí, že Slováci sú nejak špeciálne nevyspelí, iní ako druhé národy. A je to blbosť, konštatuje vo svojom…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

“Toto sa v Európe nemôže stať”: maďarský prezident napísal rodine muža, ktorý zomrel po tom, ako ho zbili zamestnanci TCK

„Niečo také sa v Európe nemôže stať“: maďarský prezident Tamás Sulyok napísal list rodine Józsefa Szébestényiho – obyvateľa Zakarpatskej oblasti,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Desivý trend v Hamburgu. Moslimskí študenti šikanujú „neveriacich“ – rodičia a učitelia volajú o pomoc

Moslimská mládež vraj v hamburských školách vyvíja nátlak na svojich rovesníkov a šikanuje ich. Rodičia a učitelia hlásia desivé situácie,…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zoroslav Kollár: Chránime vodu pre ľudí v regióne Komárna, podnet na GP SR

Občianske združenie Právo na pravdu podalo podnet na Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky. Ide nám o ochranu vody pre obyvateľov mesta…

12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukázkový kolaborant…

Viděli jste protest Michala Šmardy proti spolupráci STAČILO! se SOCDEM? Majnstrým toho byl plný. Rozdávaly se tam rakvičky a třešně,…

12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra

Americký odvolací súd zrušil dohodu o vine a treste s organizátorom útokov z 11. septembra Khalidom Sheikhom Mohammedom. Vtedajší minister…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Autistické děti jako hlavní terč trans aktivismu

Děti s autismem se staly jednou z nejzranitelnějších skupin v kontextu současné trans ideologie. Z výzkumů vyplývá, že právě ony…

12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina vyhodila do vzduchu Rusom plynovod

Ukrajina oznámila vyhodenie do vzduchu plynovod na západnej Sibíri, informuje agentúra Bloomberg

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tlačia USA na dodávky zbraní na Ukrajinu členom NATO a len im nahrávajú?

Americký prezident Donald Trump uviedol, že NATO, ktorého členom je aj Washington, zaplatí za americké zbrane, ktoré aliancia následne dodá…

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Obrovský prelom: nekonečná kauza medzi Maďarskom a Slovenskom sa môže uzavrieť

Maďarsko a Slovensko sú v prípade vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros podľa všetkého blízko dohody v štyroch kľúčových bodoch. Po mesiace trvajúcich…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Aktualizované 12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pubertu nelze zablokovat bez následků: Děti končí s nižším IQ, poškozeným mozkem a zničenou budoucností

Blokátory puberty jsou veřejnosti prezentovány jako „bezpečný“ způsob, jak dát dětem čas na rozmyšlenou. Realita je opačná. Blokace puberty nenávratně…

12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače

Čínski vedci vytvárajú kybernetické včely, do ktorých mozgu vkladajú ovládače na riadenie letu, informuje The Telegraph

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Svätec dňa: Svätý Benedikt

Svätý Benedikt z Nursie, oslavovaný 11. júla, je uctievaný pre svoju hlbokú múdrosť, oddanosť Bohu a trvalý vplyv na kresťanský…

12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ vymyslela nový spôsob, ako zastropovať cenu ruskej ropy

O 15 % nižšie ako trhová cena: zdroje agentúry Bloomberg zverejnili podrobnosti výpočtu „plávajúceho“ stropu cien ruskej ropy

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Taliani s Američanmi hľadajú ruskú ponorku pri Sicílii

Taliansko, 11. júla 2025 - Talianske ATR P-72A a americké P-8A Poseidon boli vyzdvihnuté zo základne Sigonella v súvislosti s…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Vlastní prestávajú podporovať Trumpa

Podrobnosti článku The Times o tom, že Trumpovi stúpenci nepodporujú jeho nové stanovisko v prospech Ukrajiny

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme

Psie plemená, ktoré si vytvárajú najhlbšie putá s ľuďmi: Ich láska k rodine vás dojme. Každý majiteľ psa sníva o…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Rusko musí Ukrajine uhradiť vojnové kompenzácie najmenej 500 miliárd eur, tvrdí Merz

Ruské aktíva, ktoré zmrazili západné krajiny, by podľa nemeckého kancelára nemali byť uvoľnené, ak Moskva Ukrajine neuhradí vojnové kompenzácie v…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Triky, ktoré každý potrebuje na problémy v dome

Údržba v dome je úloha, ktorú v určitom okamihu svojho života musí nejakým spôsobom, v určitej forme alebo podobe vykonávať…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Lavrov o rokovaniach: “Očakávajte veľké prekvapenia”

„Očakávajte veľké prekvapenia,“ povedal Lavrov o novom návrhu Ruska v súvislosti s Ukrajinou

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Fotografie, ktoré ti dokonale definujú, ako vyzerá nešťastie

Vedel by si bez jedného slova definovať nešťastie? My to dokážeme a dokonale nám k tomu poslúžia nasledujúce fotografie. V…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vlani vydali 20 modrých kariet, pričom do 9. júla 2025 ich získalo alebo malo obnovený prechodný pobyt 27 vysoko kvalifikovaných cudzincov z tretích krajín. Celkovo eviduje Prezídium Policajného zboru (PZ) SR 103 takýchto ľudí z tretích krajín s platným prechodným pobytom na území Slovenska. TASR o tom informoval hovorca Prezídia PZ Roman Hájek. Modré karty však aj napriek pozitívnym legislatívnym zmenám nevyužívajú svoj potenciál dostatočne, zhodli sa zamestnávatelia.

12:15

Slovensko sa bude snažiť v najbližších 48 hodinách nájsť s európskymi predstaviteľmi dohodu na garanciách, ktoré by riešili škodlivé dôsledky plánovaného zastavenia dodávok ruského plynu do EÚ od januára 2028. Ak k takejto dohode príde, SR je pripravená v utorok (15. 7.) zahlasovať aj za 18. balík sankcií voči Rusku. S jeho obsahom problém nemá, využíva však potrebu jednomyseľnosti pri tejto téme, aby dosiahla ústupky pri návrhoch Európskej komisie (EK), ktoré stačí schváliť kvalifikovanou väčšinou. Zopakoval to na tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že rokovania pokračujú aj cez víkend.

12:14

Mladší dospelí (18 – 35 rokov) najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, v praxi však vyhadzujú potraviny viac ako dvojnásobne častejšie ako staršie generácie (54 – 65 rokov). Vyplýva to z reprezentatívneho prieskum agentúry Ipsos pre slovenskú platformu Munch a českú platformu Nesnězeno. Eurobarometer Youth Survey 2024 pritom paradoxne ukazuje, že až 72 % mladých Európanov si o sebe myslí, že so svojím vzdelaním sú pripravení starať sa o planétu.

12:14

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan povedal, že Turecko dosiahlo víťazstvo po tom, čo bojovníci z organizácie Strana kurdských pracujúcich v severnom Iraku v rámci mierového procesu s Tureckom nakládli zbrane do veľkého kotla a zapálila v ňom oheň, aby ich tak ceremoniálne zničila.

12:11

Irán verejne popravil muža odsúdeného za znásilnenie a zabitie mladého dievčaťa. Podľa agentúry AFP verejné popravy, zvyčajne obesením, nie sú v Iráne neobvyklé, ale uskutočňujú sa v prípadoch považovaných za obzvlášť závažné.

12:10

.

Prečo bol zabitý plukovník ukrajinskej SBU Voronič

Zavraždený plukovník SBU Voronič mal podľa zdrojov denníka The New York Times vzťah k operácii ukrajinskej armády v Kurskej oblasti…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Vojna a mier podľa Dr. Robertsa. Prekvapivo realistické hodnotenie amerického experta

USA, 11. júla 2025 - Konflikt na Ukrajine, ktorý sa stal tromfom v rukách európskych elít v strategickej vyraďovacej hre,…

12. 07. 2025 | 0 komentárov

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA. Toto je jeho taktika

Putin má v úmysle ignorovať tlak USA, pretože je presvedčený, že prevaha Ruska na fronte rastie a obrana Ukrajiny by…

11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Opozícia podľa Marcinkovej zaviazala uznesením vládu podporiť protiruské sankcie

Opozícia predložila do Národnej rady SR uznesenie k sankciám Európskej únie proti Rusku. Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) tvrdí, že malo…

11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny – Očakáva sa, že Trump v pondelok zavedie mimoriadne vysoké clá na niektoré ruské produkty

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
11. 07. 2025 | Aktualizované 11. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

Miroslav Urban

Peter Lipták

Branislav Čech

Milan Šupa

René Pavlík

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov