Migranti sa podľa zistení agentúry AP presmerovali na trasu cez Bosnu, aby sa vyhli iným, prísnejšie stráženým, krajinám v rámci Balkánu. V metropole Sarajevo i ďalších mestách prespávajú na uliciach stovky utečencov.
“Zastavíme tok migrantov v ktorejkoľvek časti územia, ktorá nie je oficiálnym hraničným priechodom,” povedal na margo tejto akútnej situácie bosniansky premiér Denis Zvizdič. Dodal, že úrady budú s migrantmi zaobchádzať ľudsky, chcú však zachovať bezpečnosť a dodržiavanie zákonov svojej krajiny.
Migranti prichádzajúci do severozápadnej časti Bosny predpokladajú, že sa im odtiaľ podarí prejsť do susedného Chorvátska, členského štátu Európskej únie, a potom sa presunúť smerom do západnej Európy.
Od začiatku roka 2018 prišlo do Bosny už približne 4000 ľudí zo Sýrie, Iraku, Turecka, Alžírska a Afganistanu. Ide o výrazný nárast oproti roku 2017, keď bosnianske úrady zaznamenali len 755 utečencov.
Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) očakáva, že prílev migrantov do Bosny neustane a bude predstavovať v priemere 350-400 osôb týždenne. Podľa správ miestnych aktivistov sú však reálne počty ešte vyššie.
Ekonomicky slabá Bosna však nemá k dispozícii dostatočné finančné zdroje, a preto požiadala o pomoc EÚ.