NAŽIVO

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v Spišských Vlachoch. Zrážka osobného auta s dvoma chodcami si vyžiadala životy 24-ročnej ženy a jej štvorročnej dcéry. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

18:41

Viac než 28.000 hektárov porastov už zdevastoval lesný požiar, ktorý od stredy vyčíňa v americkom štáte Kalifornia, pričom pod kontrolu sa ho snažia dostať stovky hasičov, informuje správa agentúry AFP.

Požiar nazývaný Madre Fire vypukol v stredu v prevažne vidieckom okrese San Luis Obispo v strednej časti Kalifornie.

17:31

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) vyslovuje úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym zosnulého predsedu Rady Slovenskej televízie a rozhlasu (STVR) Jozefa Krošláka. Označila ho za spolupracovníka a kamaráta. Na sociálnej sieti ministerka uviedla, že sa snaží správu o jeho úmrtí spracovať. Preto sa nezúčastní na cyrilo-metodských oslavách na hrade Devín. Informovala o tom aj na svojej stránke na sociálnej sieti.

15:36

Vyše 160 gréckych hasičov, vrátane 46 hasiacich áut a piatich lietadiel bojuje s lesným požiarom, ktorý v piatok neskoro večer vypukol na juhu ostrova Eubója a vynútil si už evakuáciu najmenej dvoch dedín, informuje agentúra Reuters.

14:50

Pápež Lev XIV. v sobotu vymenoval arcibiskupa Thibaulta Vernyho do vedenia Pápežskej komisie pre ochranu maloletých. Potvrdil tým záväzok svojho predchodcu Františka pokračovať v boji proti sexuálnemu zneužívaniu duchovnými, informovala agentúra AP.

14:47

Pri falošnom požiarnom poplachu v lietadle spoločnosti Ryanair krátko po polnoci na letisku Son Sant Joan v Palme de Mallorca sa pri evakuácii pasažierov zranilo 18 ľudí, šesť previezli do nemocnice. Informovala o tom správa agentúry DPA a Euronews.

„Tento let z Palmy do Manchestru prerušil vzlet z dôvodu falošnej signalizácie požiarneho výstražného svetla,“ uviedol hovorca spoločnosti Ryanair.

13:06

Ukrajina uviedla, že v sobotu zaútočila na leteckú základňu Borisoglebsk v ruskej Voronežskej oblasti a označila ju za „domovskú základňu“ stíhačiek Su-34, Su-35S a Su-30SM. Informovala o tom agentúra AP. Ruskí predstavitelia sa k útoku bezprostredne nevyjadrili.

13:04

Tri desaťročia po genocíde v Srebrenici príbuzní stále hľadajú a pochovávajú pozostatky viac ako 8000 moslimských mužov a chlapcov zabitých bosniansko-srbskými silami. Informuje o tom agentúra AFP.

„Tento rok pochovávam svojho otca. Ale iba jednu kosť, jeho dolnú čeľusť,“ povedala päťdesiatnička Mirzeta Karičová. Jej matka je veľmi chorá a tak sa rozhodli pochovať ho bez čakania na nájdenie ďalších pozostatkov.

12:37

Výzvy na bojkot amerických výrobkov zatiaľ nemali žiadny viditeľný vplyv na správanie nemeckých spotrebiteľov. Informuje o tom správa agentúry DPA, ktorá sa v piatok (4. 7.) odvolala na údaje agentúry pre prieskum trhu NIQ.

12:16

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to Dominik kardinál Duka, emeritný pražský arcibiskup a primas český, ktorý v sobotu v Nitre celebroval slávnostnú svätú omšu na národnej Cyrilo-metodskej púti.

Dominik Duka kardinál
Na snímke Dominik kardinál Duka (uprostred), emeritný pražský arcibiskup a primas český, celebruje slávnostnú pontifikálnu svätú omšu na národnej Cyrilo-metodskej púti v Nitre v sobotu 5. júla 2025 / Foto: TASR-Henrich Mišovič
Čítať viac | 12:12

Z pôvodne štyroch brazílskych tímov v osemfinále majstrovstiev sveta klubov vo futbale zostal už len jeden v boji o celkový triumf – Fluminense. V úvodnom štvrťfinálovom zápase Fluminense zdolalo saudsko-arabský Al-Hilal 2:1.

Fluminense
Na snímke Joaquin Lavega (19) z Fluminense oslavuje so svojím tímom po štvrťfinálovom zápase majstrovstiev sveta klubov vo futbale medzi Fluminense a Al Hilal v Orlande na Floride / Foto: SITA/AP-John Raoux
Čítať viac | 11:39

Pri požiari lietadla spoločnosti Ryanair krátko po polnoci sa zranilo šesť pasažierov na letisku Son Sant Joan v Palma de Mallorca. Previezli ich do nemocnice, informuje o tom správa agentúry DPA a Euronews.

11:35

Turecké úrady v sobotu ráno zadržali ďalších troch opozičných starostov v rámci vyšetrovania údajného úplatkárstva. Uviedli to predstavitelia hlavnej opozičnej strany. Informuje o tom správa agentúry AFP.

„Náš starosta Adany Zeydan Karalar, starosta Antalye Muhittin Bocek a starosta Adiyaman Abdurrahman Tutdere boli zadržaní,“ napísal na sieti X Mansur Yavas, starosta hlavného mesta Turecka Ankary.

11:25

Čoraz viac domácností a podnikov v Nemecku využíva na výrobu elektriny solárnu energiu. Fotovoltické systémy v minulom roku dodali do siete 59,5 milióna megawatthodín (MWh) elektrickej energie, oznámil v piatok (4. 7.) nemecký štatistický úrad (Destatis). Informuje o tom správa agentúry DPA.

10:42

Najvyššie platové očakávania majú po skončení vysokej školy absolventi informatiky. Priemerný ponúkaný plat v inzerátoch, na ktoré reagovali, bol na úrovni 1581 eur, takmer rovnako sú na tom aj absolventi strojárstva. V priemere o 20 eur menej očakávajú tí, ktorí vyštudovali technické zameranie. Vyplýva to z analýzy pracovného portálu Profesia.sk, ktorý prevádzkuje spoločnosť Alma Career.

09:44
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Bola Česko-Slovenská republika úspešným projektom, alebo slepou uličkou?

Sté výročie vzniku a dvadsiate piate výročie zániku Česko-Slovenskej republiky bolo príležitosťou na dvojnásobné bilancovanie. Vo vyhláseniach politikov, publicistov a verejných činovníkov dominovalo nekritické hodnotenie T. G. Masaryka a jeho kontroverzného diela – „národného československého štátu.“ V záplave superlatívov, ktoré médiá chrlili na adresu spoločného štátu Slovákov a Čechov a T. G. Masaryka úplne zanikla všadeprítomná otázka: prečo tento „vzor demokracie“, vynikajúci projekt slovensko-českého a česko-slovenského spolužitia, ktorý nám vraj závidel celý svet, tak fatálne zlyhal? Na túto otázku sa pokúsil odpovedať historik Ján Bobák v článku Slováci a idea národného československého štátu uverejnenom v Literárnom týždenníku č. 37-38/2018

❚❚
.

Počiatky formovania modernej slovenskej štátnosti môžeme sledovať už v revolučných rokoch 1848-1849 a v nasledujúcich zápasoch za národnú identitu a zvrchovanosť Slovenska vyjadrené v Memorande slovenského národa (1861) a v programe slovenského Okolia. Stupňujúca sa násilná maďarizácia, likvidácia slovenských gymnázií a Matice slovenskej,  obmedzovanie jazykových práv v oblasti školstva, kultúry a cirkevného života, obmedzovanie občianskych slobôd, zradikalizovali na prelome 19. a 20. storočia slovenské národné hnutie. Medzníkom v zápase Slovákov za národnostné práva sa stali tragické udalosti v Černovej (1907), ktoré mali nebývalý medzinárodný ohlas. Z retrospektívneho hľadiska znamenali postupné odpútavanie sa Slovákov od „tisícročnej vlasti“ a predznamenali začiatok konca slovensko-maďarského spolužitia v spoločnom štáte. Otvorené prejavy solidarity s utláčaným národom v Uhorsku verejne demonštrovali najmä americkí Slováci. Jednou z politických alternatív – na ktorú upozorňoval už Ľudovít Štúr a následne aj Štefan Marko Daxner a predstavitelia amerických Slovákov (Adalbert Tholt-Veľkoštiavnický, Jozef Hušek) – sa stala idea štátnej nezávislosti Slovenska.

V podobnej situácii, v akej boli Slováci v Uhorsku, sa koncom 19. storočia nachádzali aj Česi. A to bez ohľadu na priaznivejšie národnostné pomery v rakúskej časti monarchie a priaznivejší stav rozvinutejšej českej spoločnosti. Oba jazykovo a kultúrne blízke národy ohrozovala násilná asimilácia. Pokiaľ predstavitelia slovenského národného hnutia sa pri návrhoch na riešenie slovenskej otázky odvolávali najmä na prirodzené právo národa na vlastné sebaurčenie, české politické myslenie bolo od konca 18. storočia determinované ideou štátneho práva odvodeného od historickej koruny českej. Ideológia nacionalizmu, ktorá stála pri formovaní každého moderného európskeho národa, mala v slovenskom a českom prostredí rozdielny obsah. Slovenský nacionalizmus bol typickým obranným nacionalizmom utláčaného národa. Na druhej strane, český nacionalizmus, popri svojich pozitívnych štátotvorných aspektoch, sledoval aj expanzívne, hegemoniálne ciele. Odvolávanie sa na rozporuplné historické právo poskytovalo totiž českej politickej reprezentácii hlavný argument na presadzovanie požiadavky privilegovaného postavenia českého národa (najmä vo vzťahu k nemeckému a poľskému obyvateľstvu v tzv. českých historických krajinách) vo sfederalizovanej monarchii.

V ponímaní českej politickej reprezentácie sa takzvaná českoslovanská (následne  československá) vzájomnosť začala koncom 19. storočia obsahovo meniť z kultúrno-osvetového hnutia na politické hnutie. Ideológom a tvorcom novej česko-slovenskej vzájomnosti, založenej na ideológii etnického čechoslovakizmu, sa stal Tomáš G. Masaryk. Masaryk a jeho prívrženci, nanovo definovali českú otázku v monarchii. České ústavné právo začali účelovo spájať s právom národa na sebaurčenie a slovenskú otázku prezentovali ako integrálnu súčasť českej otázky. Masarykova koncepcia čechoslovakizmu výrazne ovplyvnila české politické myslenie najmä v 20. a storočí a s jej negatívnymi rezidúami sa stretávame i v súčasnosti.

.

V masarykovskom poňatí bola idea „národného československého štátu“ postavená na romantickom mýte o etnicky jednotnom československom národe, ktorý jestvoval už v siedmom, respektíve v deviatom storočí. Jeden z prvých spoločných štátov, ktorý založil mýtický československý národ, bola Veľkomoravská ríša. A od tejto národnej mytológie sa mal odvíjať takzvaný československý príbeh. Existenciu slovenského národa v Uhorsku chápali ako vybočenie Slovákov z prirodzeného „československého“ vývoja, ako spoločenský regres. Slovenská národná idea bola považovaná za prejav „mravného hungarizmu.“ Zmyslom slovenských dejín bol, podľa čechoslovakistov, opätovný návrat Slovákov do pôvodného etnicky jednotného československého (českého) národa, interpretovaný ako dejinná zákonitosť. Na prelome 19. a 20. storočia sa Slovensko a Slováci stávali ústredným bodom českej expanzívnej politiky na východ.

Prvá svetová vojna postavila národy monarchie pred nové výzvy. V priebehu vojny sa začali črtať rôzne alternatívy riešenia  štátoprávneho postavenia národov monarchie. Jednou z nich sa stala aj myšlienka založenia spoločného štátu Slovákov a Čechov. Významnú úlohu pritom zohrali aj slovenskí a českí krajania v USA. Na rozdiel od väčšiny amerických Čechov, americkí Slováci však naďalej zotrvávali na stanovisku národnej svojbytnosti Slovákov a obhajobe autonómneho postavenia Slovenska v spoločnom štáte. Po podpísaní Clevelandskej dohody (1915), ktorá deklarovala federatívnu formu štátoprávneho usporiadanie slovensko-českých vzťahov, nasledovne tlmočil v pittsburských Národných novinách stanovisko amerických Slovákov tajomník Slovenskej ligy v Amerike Ivan Daxner: „My chceme napomáhať bratsky samostatnosť českú, ale aj svoju.  Áno, preč od Maďarov, ale nie pod Čechov, ale ku Čechom!“ Nasledujúca Česko-Slovenská dohoda (1918), známa podľa miesta podpisu ako Pittsburská dohoda, bola podľa jej signatárov koncipovaná Tomášom G. Masarykom. V Pittsburskej dohode už nebola deklarovaná konkrétna forma štátoprávneho usporiadania, ale len upresňovala niektoré body Clevelandskej dohody týkajúce sa postavenia Slovenska v spoločnom štáte. Pittsburskou dohodou sa česká strana síce zaviazala, že akceptuje Slovákov ako samobytný a suverénny národ, vášnivé spory okolo takzvaného československého národa však ani po uzavretí dohody nielenže neutíchali, ale naberali na novej sile. Už počas vojny v mnohom predznamenali turbulentný vnútropolitický vývoj v pripravovanom spoločnom štáte. Keď dohodové mocnosti definitívne uznali nový česko-slovenský štát a Pittsburská dohoda splnila svoju svoje poslanie, stala sa pre Masaryka nezáväzným, historickým dokumentom.

Vnútropolitická situácia v Rakúsko-Uhorsku a zvlášť v Uhorsku neumožňovala v čase vojny politické angažovanie sa. Situácia sa začala meniť až na sklonku vojny. Politické aktivity združenia českých poslancov vo viedenskej Ríšskej rade v roku 1917, požadujúcich začlenenie „slovenskej vetvy“ takzvaného československého národa do českého štátu v rámci sfederalizovanej monarchie podnietili aj činnosť prívržencov čechoslovakizmu na Slovensku. Iniciatívy sa chopili bývalí hlasisti okolo Vavra Šrobára. I keď ich pozícia v slovenskom národnom hnutí bola marginálna a bezvýznamná, mohli sa oprieť o výdatnú podporu českej politickej reprezentácie. To, čo nedosiahol Masaryk medzi americkými Slovákmi, podarilo sa mu dosiahnuť v Uhorsku prostredníctvom Šrobára. Do rezolúcie, prijatej 1. mája 1918 v Liptovskom Mikuláši na zhromaždení robotníkov, zakomponoval Šrobár požiadavku práva na sebaurčenie pre „uhorskú vetvu československého kmeňa“, ktorú predstavitelia českej politickej reprezentácie intenzívne propagovali ako prejav politickej vôle slovenského národa.

Zjednocujúcou platformou slovenských politických síl v Uhorsku sa stala Slovenská národná rada, v ktorej boli zastúpení príslušníci Slovenskej národnej strany, Ľudovej strany a sociálni demokrati. V máji 1918 sa v SNR  definitívne presadila myšlienka vytvorenia spoločného štátu s Čechmi. Historické vystúpenie Ferdiša Jurigu v uhorskom sneme (19. októbra 1918) a zasadnutie Slovenskej národnej rady v Martine (30. októbra 1918) už jasne predznamenali rozchod Slovákov s Uhorskom. V Martine sa 30. októbra 1918 oficiálne ustanovila Slovenská národná rada na čele s predsedom Slovenskej národnej strany Matúšom Dulom. Slovenská národná rada, odvolávajúc sa na medzinárodne uznávané právo národov na sebaurčenie, vyhlásila v Deklarácii slovenského národa štátnu suverenitu Slovenska a zároveň, v mene slovenského národa, sa vyhlásila za jediného reprezentanta štátnej moci na Slovensku: „V mene slovenského národa na Slovensku oprávnená jen teda hovoriť jedine Slovenská národná rada“. V tomto vyhlásení spočíval hlavný význam Deklarácie, ktorú česká politická reprezentácia začala okamžite spochybňovať. Pražský Národný výbor, ktorý 28. októbra 1918 deklaroval založenie česko-slovenského štátu, ako aj T. G. Masaryk, vylučovali, aby sa na Slovensku vytvorilo suverénne politické centrum moci. Naviac existencia samostatného slovenského národa bola v zásadnom rozpore s ideológiou čechoslovakizmu, ktorá tvorila základný pilier národného „československého štátu.“ Prijatou Deklaráciou si Slovenská národná rada vyriekla ortieľ nad svojim ďalším osudom.

Štátoprávny význam Deklarácie oslabovala terminologická neujasnenosť týkajúca štátotvorného subjektu. Popri slovenskom národe sa uvádza aj „slovenská vetva“ jednotného česko-slovenského národa, ako aj česko-slovenský národ. Slovenský národ je v Deklarácii definovaný ako: „čiastka i rečove i kultúrno-historicky jednotného česko-slovenského národa.“ Členovia Slovenskej národnej rady nepoznali Clevelandskú a ani pittsburskú Česko-Slovenskú dohodu. Bez ohľadu na uvedené nedostatky Slovenská národná rada naďalej stála na princípe obhajoby národnej svojbytnosti Slovákov a programu slovenskej autonómie. Ako v tejto súvislosti uvádza Emil Stodola, Slovenská národná rada nechcela urobiť „krok do tmy“. Na zasadnutí  výkonného výboru SNR v Martine, 31. októbra 1918, ktorému predsedal Emil Stodola, bolo na jeho osobný návrh prijaté rozhodnutie uskutočniť v priebehu desiatich rokov autonómiu Slovenska v Česko-Slovensku. K autonómii (federácii) malo Slovensko dospieť evolučnou cestou. Podľa Stodolu nielen národniari, ale aj ľudovci, vedený Andrejom Hlinkom, sa v Martine osvedčili za autonómiu Slovenska v Česko-Slovensku.

.

Slovenská národná rada nevyhlásila v Martine explicitne založenie česko-slovenského štátu, ani sa k nemu neprihlásila. Odvolávajúc sa na právo národov na sebaurčenie SNR deklarovala, že „v mene česko-slovenského národa, bývajúceho v hraniciach Uhorska, je jedine ona oprávnená hovoriť a konať.“ Pražské Národné listy informovali 30. októbra 1918 svojich čitateľov, že na tento deň zvoláva predsedníctvo Slovenskej národnej rady do Martina  zasadnutie SNR, ktorá zaujme stanovisko k poslednej nóte ministra zahraničných vecí Gyulu Andrássyho a „připojí se svorně ku prohlášení státu československého.“ Nič také sa však v Martine nestalo a ani neudialo, keďže deklaranti nemali žiadne informácie o vyhlásení „československého štátu.“ Predstavitelia pražského Národného výboru totiž nepovažovali za potrebné, aby pri vyhlásení česko-slovenského štátu koordinovali svoju činnosť so Slovenskou národnou radou. A ani po vyhlásení spoločného štátu nevyslali do Martina svojho zástupcu, ktorý by informoval SNR o tejto udalosti a spoločne sa dohodli na ďalších krokoch. Česká politická reprezentácia považovala založenie česko-slovenského štátu za výlučne českú záležitosť a slovenskú politickú reprezentáciu evidentne nepovažovala za rovnocenného partnera.

Podobne ako Masaryk v USA, ani predstavitelia pražského Národného výboru nešetrili sľubmi o bratskom spolunažívaní v spoločnom štáte, v ktorom si každý bude vládnuť na svojom. Počas tajného pobytu Matúša Dulu v Prahe, začiatkom októbra 1918, K. Kramář, V. Klofáč, J. Rotnágl ubezpečovali predsedu SNR, že v spoločnom štáte dostane Slovensko autonómiu. Po vyhlásení česko-slovenského štátu však už bolo všetko inak. Členovia SNR ani po dvoch dňoch nevedeli o prehlásení Národného výboru (28. októbra 1918) o založení „československého štátu“. Ako uvádza Šrobár týždeň po vyhlásení „československého štátu“ sa rozhodol Národný výbor (členom Národného výboru sa 28. októbra 1918 stal Šrobár náhodne) vyslať na Slovensko P. Blahu, A. Štefáneka, I. Dérera a V. Šrobára. Ich poslaním však nebolo nadviazať styk so Slovenskou národnou radou a koordinovať s ňou činnosť, ale ich úlohou bolo „okupovať Slovensko“ a „vyhlásiť československý štát na území bývalého Uhorska“. Z politického hľadiska bola Šrobárova akcia zameraná proti Slovenskej národnej rade a proti deklarovanej suverenite Slovenska. Pod kuratelou Šrobára si Slovensko malo zopakovať reparát z vyhlásenie česko-slovenského štátu. Teraz však už s jednoznačným čechoslovakistickým náterom. Šrobárova politická akcia bola v súlade s programom T. G. Masaryka, ktorý predpokladal, že „český štát, historicky zachovaný, musíme rozšíriť o svoj prirodzený národný doplnok, Slovensko.“ V Masarykovom „národnom československom štáte“ nebolo totiž žiadne miesto pre slovenský národ, slovenskú štátnosť a ani pre Slovenskú národnú radu.  

Pražský Národný výbor ignoroval Slovenskú národnú radu, ako aj Deklaráciu slovenského národa. Výsledkom tejto politiky bolo, že slovenskú vládu nevymenovala SNR, ale Národný výbor, ktorý nepovažoval za potrebné túto otázku konzultovať so Slovenskou národnou radou. Otvorene dával najavo, že na Slovensku je suverénnym vykonávateľom štátnej moci Národný výbor a nie Slovenská národná rada. Po 30. októbri 1918 považovala Praha historickú úlohu SNR za splnenú a ďalej sa s ňou už nepočítalo. Veľmi rýchlo, o necelé tri mesiace, bola Slovenská národná rada rozpustená. Regionálnym správnym orgánom na Slovensku sa stalo Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska na čele s Vavrom Šrobárom. Česká politická reprezentácia bola rozhodnutá v zárodku udusiť akékoľvek slovenské autonomistické snahy. Rakúsky centralizmus bol v novom štáte nahradený českým centralizmom a privilegované postavenie Rakúšanov v monarchii zaujali republike Česi. Po zlikvidovaní Slovenskej národnej rady sa zo Slovenska stala provincia spravovaná z pražského centra.

Idea spoločného štátu Slovákov a Čechov neobstála v historickej skúške času. Zlyhala na nacionalistickej ideológii čechoslovakizmu, ktorú vložil do jej základov Tomáš G. Masaryk. Zo sľubného projektu vytvoril Masaryk nestabilný, sezónny štát, ktorý sa rozpadol pri každej väčšej geopolitickej zmene, a to či už pri rozpade versaillského alebo jaltského systému. Masarykov „národný československý štát“ mal nádej na úspech jedine vtedy, ak by sa v novom štáte podarilo Prahe zlomiť vôľu Slovákov existovať ako svojbytný národ, tak, ako sa to stalo v prípade Moravanov. V opačnom prípade čas nepracoval v prospech tohto umelého štátu. V priebehu uplynulého storočia česká politická reprezentácia preukázala neschopnosť poučiť sa z fatálneho zlyhania T. G. Masaryka a to aj napriek tomu, že väčšina Slovákov už počas prvej ČSR oceňovala prínos spoločného štátu pri modernizácii a rozvoji Slovenska. Česká politická elita však nebola schopná prijímať a pozitívne reagovať ani na nové historické výzvy, ktoré sa jej ponúkali či už v roku 1945, v roku 1968, alebo v roku 1989, aby prehodnotila deštrukčnú ideológiu a politiku čechoslovakizmu a usilovala sa o demokratickú dohodu so Slovákmi na princípe rovného s rovným.

Ján Bobák

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.

Emeritný český biskup Duka sa ospravedlnil Slovákom za svojich krajanov, ktorí nás poučujú o demokracii a slobode

Misia svätých Cyrila a Metoda na územie dnešného Slovenska a Česka nemala iba náboženský, ale aj politický význam. Uviedol to…

05. 07. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj označil včerajší rozhovor s Trumpom za „najlepší za celé obdobie“

Ukrajinský a americký prezident spolu včera diskutovali. Obaja lídri označili telefonát za „produktívny“ a strategicky „významný“

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Carlson si na rozhovor pozval iránskeho prezidenta

Americký novinár Tucker Carlson oznámil, že urobil rozhovor s iránskym prezidentom Masúdom Pezeškjánom

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rute nazval Trumpa „tatkom“, teraz svoju lichôtku vysvetľuje

Generálny tajomník NATO Mark Rutte na nedávnom samite v Haagu nazval amerického prezidenta Donalda Trumpa „tatkom“. Teraz tvrdí, že sa…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Holandsko schválilo prísne migračné zákony Geerta Wildersa

Vo štvrtok 3. júla dolná komora holandského parlamentu schválila rozsiahly balík reforiem azylového práva, ktorého autorom je pravicový populistický líder…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

BlackRock definitívne pozastavil hľadanie investorov pre fond na obnovu Ukrajiny

Americká investičná spoločnosť BlackRock Inc. pozastavila hľadanie investorov na podporu multimiliónového fondu na obnovu Ukrajiny po tom, ako Donald Trump…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vo veku 68 rokov zomrel predseda Rady STVR Jozef Krošlák

V sobotu ráno náhle zomrel vo veku 68 rokov predseda Rady Slovenskej televízie a rozhlasu Jozef Krošlák. TASR to potvrdila…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Viete, prečo progresívci tak nenávidia Cyrila a Metoda?

Politici opozičnej strany Progresívne Slovensko protestujú proti oslavám sv. Cyrila a Metoda, ktoré sa dnes konajú na Devíne. Europoslanec Ľuboš Blaha…

05. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
.

Starmer stráca autoritu

Britský premiér Keir Starmer rýchlo stráca autoritu v rámci svojej Labouristickej strany, napísal The Economist v článku venovanom výročiu nástupu…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ryanair mení normy pre príručnú batožinu

Ryanair oznámil, že už v najbližších týždňoch zvýši povolený rozmer bezplatnej príručnej batožiny na 40×30×20 cm

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministri Migaľ a Drucker sa sporia o zodpovednosť za zmrazenie eurofondov pre samosprávy

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ odmieta tvrdenia ministra školstva Tomáša Druckera (Hlas-SD), že by navrhoval zmrazenie eurofondov…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nočný útok dronov na Rusko spôsobil hromadné meškanie letov

V noci a ráno 5. júla došlo na území Ruska k masívnemu útoku dronov. Útoky zasiahli objekty v niekoľkých regiónoch.…

05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Aktualizované 05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Srbský minister kultúry pre Hlavné Správy: Každá generácia Srbov má povinnosť bojovať za návrat Kosova

Počas otvorenia výstavy „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“ poskytol exkluzívny rozhovor pre Hlavné Správy srbský minister kultúry Nikola Selaković. Rozhovor…

05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyhlásil, že Irán nesúhlasil s kontrolami svojho jadrového programu a nevzdal sa obohacovania uránu

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že Irán nesúhlasil s inšpekciami svojho jadrového programu ani s ukončením obohacovania uránu

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Erdoğan pokračuje v hone po opozičných starostoch

Turecká polícia dnes zadržala starostov troch miest: starostu Adany Zeydana Karalaru, starostu Adiyamany Abdurrahmana Tutdereho a starostu Antalyi Muhittina Böceka

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Blesková povodeň v Texase zabila najmenej 24 ľudí, nezvestných je stále 20 dievčat z letného tábora

Najmenej 24 ľudí zomrelo pri bleskovej povodni, ktorá v piatok ráno zasiahla juh a strednú časť Texasu, uviedli miestni predstavitelia.…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Fico môže dopadnúť rovnako zle ako Vučić

V Srbsku už takmer osem mesiacov prebiehajú protesty, ktoré sa začali po tom, čo sa 1. novembra minulého roka zrútila…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Azerbajdžan sa nesnaží o eskaláciu konfliktu s Ruskom, vyhlásil turecký prezident

Prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev sa nesnaží o eskaláciu konfliktu s Ruskom a túži po jeho urovnaní, vyhlásil turecký prezident Recep…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinský minister obrany stiahol svoju rodinu do Spojených štátov

Rodina ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova žije v USA na pobreží Atlantického oceánu – v dome s bazénom a galériou…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Hamas ocenil Trumpov návrh na prímerie v Gaze

Hamas reagoval kladne na Trumpov návrh na 60-dňové prímerie v Gaze, píše denník Times of Israel s odvolaním sa na…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

EÚ plánuje sankcie voči Izraelu

Šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová na budúci týždeň predstaví sankcie proti Izraelu v reakcii na jeho kroky v Gaze, píše…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Populárny denníček si zahryzol do riaditeľky STVR, exminister reaguje

Mainstreamový Denník N priniesol kritický článok o riaditeľke STVR Martine Flašíkovej, kde hodnotí 50 dní jej pôsobenia vo funkcii. Exminister Juraj…

05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šimečka po roku ustúpil

Keď opozičné Progresívne Slovensko po takmer roku čakania prestalo trvať na tom, že kandidátom hnutia na post podpredsedu parlamentu musí…

05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Elektrické autá: Batéria vydrží dlhšie ako sme predpokladali

05.07.2025 Redakcia Auto trendy . Nová štúdia odhaľuje pravdu o životnosti batérií elektrických áut a ich degradácii - údaj, ktorý…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Na nemeckých kúpaliskách sa objavili plagáty, ktoré šokovali verejnosť

Na viacerých nemeckých verejných kúpaliskách sa objavili plagáty, na ktorých sú Nemci vykreslení ako páchatelia sexuálneho obťažovania a obeťami sú migranti.…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Tak rýchlo zohrejete vodu v bazéne a neminiete ani cent. Bude príjemná a čistá

05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Mnoho ľudí si počas leta stavia záhradné bazény - ide o skvelú alternatívu na…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní

Skolonizované orgány činné v trestnom konaní alebo ako nahradiť dokazovanie túžbou po priznaní

05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | | 6 min. čítania | 0 komentárov

Šéf Xiaomi chváli Elona Muska: Nečakaný kompliment od najväčšieho rivala Tesla

05.07.2025 Redakcia Auto trendy . Elon Musk zažíva ťažké časy s Tesla, najmä na čínskom trhu. Práve v tomto období…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Polícia začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v Spišských Vlachoch. Zrážka osobného auta s dvoma chodcami si vyžiadala životy 24-ročnej ženy a jej štvorročnej dcéry. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová.

18:41

Viac než 28.000 hektárov porastov už zdevastoval lesný požiar, ktorý od stredy vyčíňa v americkom štáte Kalifornia, pričom pod kontrolu sa ho snažia dostať stovky hasičov, informuje správa agentúry AFP.

Požiar nazývaný Madre Fire vypukol v stredu v prevažne vidieckom okrese San Luis Obispo v strednej časti Kalifornie.

17:31

.

Patrioty, nespokojnosť s Putinom a Nord-stream. Trump na palube urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku

Americký prezident Donald Trump na palube svojho lietadla urobil niekoľko vyhlásení o Ukrajine a Rusku. Vyhlásil, že s ukrajinským prezidentom…

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Napätie medzi Tureckom a Izraelom narastá a hrozí, že prerastie do otvorenej konfrontácie

Tvrdí to denník Financial Times s odvolaním sa na názor experta Brookings Institution Aslıho Aydıntaşbaşa

05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

4 najlepšie domáce hnojivá pre zamiokulkas. Lacné a bohaté na živiny

05.07.2025 Redakcia Vášeň v tebe - Zamiokulkas sa nie bezdôvodne nazýva železnou rastlinou. Znesie aj dlhotrvajúce sucho a odpustí zanedbanie.…

05. 07. 2025 | 0 komentárov

Srbské kultúrne dedičstvo v ohrození: Výstava v Bratislave upozorňuje na útok proti pravde i histórii

V priestoroch bratislavskej Kunsthalle sa včera otvorila výstava „Srbské stredoveké pamiatky v ohrození“. Umelecké diela, dokumenty a fotografie odhaľujú nielen…

05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Black friday…

Tak už naše evropsky hodnotná energetika umí totéž, co ta španělská. Česko postihl silný blackout. I přesto, že se nedávno…

05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
05. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

René Pavlík

Gustáv Murín

Dagmar Szabó

Matej Michalička

Štefan Konya

Marek Brna

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov