Bojovníci ´89 bez tribúny – vodcovia, ktorí mohli viesť, mali viesť, ale nakoniec neviedli

Bojovníci ´89 bez tribúny – vodcovia, ktorí mohli viesť, mali viesť, ale nakoniec neviedli

Bratislava 18. novembra 2019 (HSP/Christianitas/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Mužov novembra 1989 v bývalom Československu všetci dobre poznáme. Videli sme ich každý deň na obrazovkách a počuli z rozhlasu. Zarážajúce je ale to, že sme ich z televízie a rozhlasu počúvali aj predtým, počas desaťročí komunizmu. Skutočne to neboli pre nás neznáme tváre

Na snímke 3D veľkoplošná projekcia (video mapping) na fasáde Bratislavského hradu pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie 17. novembra 2019 v Bratislave

Feldek sa prihováral pionierom v Pionierskej lastovičke, Kňažko si zahral hrdinského robotníckeho vodcu vo filme o zlom kapitalizme, Paľko Rusko nám dokonca zvestoval radostnú novinu o SNP a zarecitoval. Labuda, Lasica, Vášáryová (jedna i druhá) – tých všetkých sme vídali takmer denne v komunistických médiách, za komunistické (alebo naše?) peniaze.

Reklama

A oni to vlastne boli bojovníci proti režimu.

Je to zaujímavé, že režim ukazoval v médiách ľudí, ktorí proti nemu bojovali a ešte im dával aj peniaze. Alebo to bolo inak?

Reklama

V skutočnosti tí, ktorí reálne bojovali celé desaťročia proti komunistickému režimu boli počas novembra 89 odsunutí nabok a ich tváre sa neobjavovali na tribúnach. A nielen na tribúnach. Ich hlas v podstate nezaznel. Nie je podstatné či o to mali až taký záujem. Je to otázka slušnosti a spravodlivosti.

Avšak nový režim vedel presne, že práve títo ľudia predstavujú pre neho nebezpečenstvo. Ich autenticky konzervatívne, protikomunistické a kresťanské názory desili nových ľavicovo-liberálnych vládcov natoľko, že už v roku 1990 začali hystericky kričať, že nám hrozí nová, tentoraz „čierna“ totalita (Fedor Gál). Preto boli tváre autentických bojovníkov odpratané a miesto nich nám podstrčili profesionálov – hercov.

A zahrali to výborne.

Pozrime sa na niektoré osobnosti, ktoré bojovali a nakoniec ich názory neboli brané do úvahy. Je to len drobná vzorka, ktorá si nenárokuje na reprezentatívnosť. Kresťanských hrdinov odporu boli tisíce ale dodnes občania väčšinou poznajú Dubčeka, Kňažka či Havla a považujú ich za skutočných odporcov komunistického režimu.

 

Reklama

Ján Chryzostom kardinál Korec

Na snímke kardinál Ján Chryzostom Korec Foto:TASR-Henrich Mišovič

Bojoval proti komunistickému režimu od jeho počiatku v roku 1948. Jeho rehoľu režim zlikvidoval, Korca internoval do tábora. Po prepustení bol tajne vysvätený na kňaza (1950) a neskôr na biskupa (1951). Musel pracovať ako robotník a nemal štátny súhlas na pastoračnú činnosť. V roku 1960, keď sa mal podľa bývalých komunistov (súčasných liberálov) s „ľudskou tvárou“ začať tzv. „odmäk“ režimu, ho zatkli a odsúdili na 12 rokov väzenia. Jeho tajná činnosť ovplyvnila tisíce veriacich katolíkov. Po roku 1990 vystupoval tvrdo za zachovanie kresťanskej Európy a Slovenska, čím si znepriatelil ľavicu a liberálov, vrátane tých katolíckych.

 

Jozef Vicen

Na snímke Jozef Vicen Foto:TASR-Štefan Puškáš

Už v roku 1945 ho zasiahla vlna ľavicového a demokratického vybavovania účtov. Internovali ho na niekoľko mesiacov v koncentračnom tábore Ratiboř. V roku 1946 emigroval. V roku 1948 organizoval v Rakúsku hnutie Biela légia a rozhlasové vysielanie. Príslušníci komunistickej rozviedky ho uniesli do Prahy. Bol odsúdený na 25 rokov väzenia. Ďalší členovia Bielej légie boli popravení. Po 11 rokoch bol prepustený na podmienku (1968). Pracoval v zberných surovinách. Po roku 1989 založil Zväz protikomunistického odboja.

Reklama

 

Viktor Trstenský

Na snímke Mons. Viktor Trstenský Foto:TASR-Lýdia Vojtaššáková

Neohrozený kňaz a obhajca práv katolíckej Cirkvi. Komunistického režimu sa nezľakol a pod pseudonymom Magurčan začal posielať do novín príspevky kritizujúce štátnu políciu. Čoskoro bol zatknutý a s určitými prestávkami strávil v táboroch a väzeniach 24 rokov. Verejne vystupoval proti režimu a bránil práva katolíkov. Po prepustení pracoval ako lesný robotník a skladník. Napísal viacero kníh ohľadom zápasu za vieru, okrem iných aj životopisnú prácu: Ján Vojtaššák – mučeník Cirkvi.

 

Miroslav Dolejší

Na snímke Miroslav Dolejší Foto:Christianitas

V roku 1951 bol vylúčený z vysokej školy a poslaný do Tábora nútených prác v Kladne za to, že v klubovni vyvesil britskú zástavu. 15 mesiacov bol vo vyšetrovacej väzbe kde ho mučili. Potom bol odsúdený na 23 rokov väzenia za velezradu a špionáž. Obžaloba navrhovala trest smrti. Prepustili ho v roku 1960. V roku 1968 bol členom organizácie polit. väzňov K – 231, za čo bol v roku 1969 prepustený z práce. V roku 1976 bol zatknutý a obvinený zo špionáže a odsúdený na 11 rokov väzenia. Pre podozrenie na rakovinu bol v roku 1984 prepustený. Celkovo strávil vo väzeniach 18,5 roka. Po novembri 1989 vydal slávnu Analýzu 17. novembra, v ktorej napísal presne to, čo žiaden z tribúnov nechcel počuť.

 

Ladislav Hanus

Na snímke Ladislav Hanus Foto:Christianitas

Ladislav Hanus bol významný slovenský kňaz a katolícky filozof, pred rokom 1948 redigoval časopisy Kultúra a Verbum. V rokoch 1951-52 žil v ilegalite. V roku 1952 ho ŠtB chytila a súd ho poslal na 16 rokov do väzenia. Tam bol vystavený fyzickému aj psychickému mučeniu. Prepustený bol podmienečne v roku 1965. Do roku 1968 pracoval ako kurič. Potom pôsobil ako farár v Kvačanoch a Hybiach. Tajne napísal viacero kníh a autobiografiu. Po roku 1989 bolo jeho dielo sprístupnené verejnosti.

 

Reklama

Anton Neuwirth

Na snímke Anton Neuwirth Foto:TASR-Vladimír Benko

Bol predsedom Konfederácie politických väzňov a držiteľom veľkokríža Rytierského rádu bl. Pia IX. Pôsobil ako vedúci Ústavu lekárskej chémie a prednášal na Univerzite Komenského. V roku 1953 ho zatkli a odsúdili na 12 rokov. V roku 1960 bol amnestovaný. Pôsobil ako lekár. Po roku 1989 bol poslancom a veľvyslancom vo Vatikáne (1994 – 1998).

 

Petr Placák

Na snímke Petr Placák Foto:Christianitas

Spisovateľ a disident publikujúci v samizdate Koruna, zakladateľ monarchistického hnutia České deti, ktoré malo heslo: Boh, kráľ a otčina. Už počas socializmu proklamovali svoje monarchistické zmýšľanie, čím sa radikálne odlišovali od väčšiny disentu, ktorá pochádzala z roku 1968. Po roku 1989 člen monarchistického združenia Koruna česká.

Reklama

 

Radomír Malý

Radomír Malý Foto:Christianitas

Historik, vydavateľ katolíckeho samizdatu, v ktorom za socializmu publikoval zásadný text Idea kresťanského štátu, ktorým sa vymedzil voči sekulárnemu a liberálnemu štátu. Bol prepustený z práce kvôli náboženským postojom. Spolupracoval so zahraničným rozhlasom, signatár Charty 77. Po roku 1989 prednášal na Teologickej fakulte v Českých Budejoviciach. Zakladajúci člen českej pobočky hnutia Una Voce.

Branislav Michalka

 

Reklama

Článok pôvodne vyšiel na portáli christianitas.sk

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali