Boje v Sudáne sa dotýkajú ruských záujmov

❚❚

Bratislava 17. apríla 2023 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Marwan Ali)

 

Experti odhaľujú pozadie eskalácie ozbrojeného boja v Sudáne

Sudán nepokoje boje
Dym stúpa z centrálnej štvrte Chartúmu v nedeľu 16. apríla 2023

Jedno z najhorúcejších miest na planéte – Sudán – je opäť v plameňoch. V sudánskom hlavnom meste Chartúm sa začali zrážky medzi kľúčovými ozbrojenými zložkami – sudánskou armádou a takzvanými silami rýchlej reakcie (RSF). Použilo sa dokonca aj delostrelectvo a bojové letectvo. Sudán má pritom veľký význam aj pre ruské záujmy, najmä pre námorníctvo. Ako by ich mohli ovplyvniť strety?

.

V sobotu došlo na sudánskom území k zrážkam medzi armádou a jednotkami rýchlej reakcie (RRF, Special Forces). Podľa miestnych obyvateľov sa na uliciach objavilo delostrelectvo a obrnené vozidlá a boje sa začali okolo desiatej hodiny dopoludnia miestneho času.

Streľba vypukla aj v areáli budovy, v ktorej sídli sudánska televízia, po ktorej prestala vysielať. Očití svedkovia hlásili streľbu v mnohých ďalších častiach krajiny mimo hlavného mesta. Objavujú sa predbežné údaje o mŕtvych a zranených, ale presné čísla zatiaľ nie sú k dispozícii. Lekári tvrdia, že zahynuli najmenej traja civilisti a desiatky boli zranené.

.

Obe strany sa navzájom obviňujú z eskalácie konfliktu. Armáda z útoku na svoje veliteľstvo obvinila RSF. RSF tvrdí, že jej veliteľstvo v Chartúme bolo napadnuté “všetkými druhmi ťažkých a ľahkých zbraní” vrátane leteckého útoku. Podľa agentúry TASS armáda zničila aj viac ako 80 vozidiel špeciálnych jednotiek v meste Merowe.

Armáda vo vyhlásení uviedla, že letectvo zničilo tábory milícií RSF Taiba a Soba v Chartúme. Sily rýchlej reakcie informovali o obsadení prezidentského paláca (armáda túto informáciu poprela), ako aj o prevzatí kontroly nad tromi letiskami v Chartúme, Merowe a El Obeide.

Veliteľ sudánskej armády Abdel Fattah al-Burhan nevylúčil presun ďalších jednotiek do hlavného mesta, ak budú zrážky so silami rýchlej reakcie pokračovať. Vodca RSF Mohammed Hamdan Daglo, známejší ako Hemetti, označil konfrontáciu s armádou za vynútenú, výsledok bitky očakáva “v najbližších dňoch”.

V roku 2019 sa sudánska armáda a RSF podieľali na vojenskom prevrate, ktorý po 30 rokoch pri moci odstavil od moci prezidenta Umara al-Bašíra. O dva roky neskôr došlo k ďalšiemu štátnemu prevratu – a odvtedy krajinu riadi dočasná zvrchovaná rada. Na jej čele stojí al-Burhan a Daglo je jeho zástupcom.

Začiatkom apríla sa podpísanie dohody medzi touto radou a zástupcami viac ako 50 občianskych organizácií a skupín oneskorilo. Dohoda predpokladala vytvorenie prechodného civilného orgánu v krajine. Okrem toho sa v dokumente, ktorý podpísali aj vedúci predstavitelia vedúcej opozičnej aliancie Sily za slobodu a zmenu, stanovil časový harmonogram prechodného obdobia, po ktorom mali nasledovať voľby.

.

Dôvodom odloženia podpisu bola potreba dohodnúť sa na začlenení RSF do ozbrojených síl. Medzi armádou a RSF pretrvávajú nezhody v otázke budúcej bezpečnostnej štruktúry a zásad vytvorenia jednotných spoločných ozbrojených síl. Najmä v otázke, kto by mal viesť ozbrojené sily – profesionálny vojenský alebo civilný veliteľ.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vyzýva na urovnanie nezhôd rokovaniami a na prímerie. Ruské veľvyslanectvo v Chartúme funguje za zvýšených bezpečnostných opatrení a nedošlo k žiadnym ruským obetiam. USA, Egypt, Saudská Arábia, Európska únia a OSN tiež vyzvali na riešenie eskalácie.

Sudán nepokoje boje
Dym stúpa z centrálnej štvrte Chartúmu v nedeľu 16. apríla 2023

“Konfrontácia v Sudáne trvá už viac ako 60 rokov. Nebola vyriešená, aj keď sa Južný Sudán oddelil od Sudánu. Vtedy sa dúfalo, že problém dvoch Sudánov sa vyrieši a konfrontácia sa skončí. Konfrontácia medzi hlavnými etnickými skupinami vrátane Nuerov a Dinkov sa však nevyriešila. Ani po uzavretí dočasného prímeria v roku 2013 ho etnické skupiny nemienili dodržiavať. Výsledkom je, že v súčasnom štádiu trvá táto situácia už desať rokov,” povedala Natalia Piskunová, docentka na Katedre svetovej politiky Moskovskej štátnej univerzity.

S prílevom čínskych, tureckých a arabských peňazí do krajiny, predovšetkým zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov, sa etnické rozpory ešte viac prehĺbili v dôsledku extrémnej chudoby a korupcie a boj o
vonkajšie investície sa zintenzívnil.

“Situácia sa zhoršila po objavení ložísk zlata a zásob ropy a plynu v krajine. Zahraniční investori sa nedokážu dohodnúť s etnickými skupinami, ktoré musia rozhodnúť, kto získa prednostné právo na ťažbu a vývoz nerastných surovín. Výsledkom je spleť problémov, od ktorých mnohí očakávajú, že naraz vybuchnú,” dodal afrikanista.

.

Na vrchole všetkých týchto rozporov “bola slabosť inštitúcií štátnej moci”. “K integrácii Síl rýchlej reakcie do sudánskej armády nedochádza kvôli vážnemu tlaku vonkajších hráčov – arabskému, čínskemu a americkému vplyvu. “Ide o pokus vonkajších hráčov mať v Sudáne zaručenú nestabilnú zónu, čierny trh na predaj produktov vrátane vojenských výrobkov v blízkosti Egypta, ktorý bol ťažko zasiahnutý arabskou jarou,” povedal politológ.

Piskunová je presvedčená, že súčasná konfrontácia neovplyvní ratifikáciu dohody medzi Moskvou a Chartúmom o zriadení základne logistickej podpory ruského námorníctva na území Sudánu.

Táto základňa by sa mala stať dôležitým logistickým uzlom pre ruské námorníctvo, pretože odtiaľto je priamy prístup do vnútrozemskej Stredoafrickej republiky a saharsko-sachelského regiónu, kde pôsobia ruské ťažobné spoločnosti.

Je možné, že osud budúcej základne bude známy počas druhého rusko-afrického samitu a ekonomického fóra v Petrohrade, ktoré sa uskutoční 26. až 29. júla. “Rozmiestnenie základne bolo plánované na rok 2019, ale pandémia koronavírusu všetky tieto plány narušila. Zariadenia už boli pripravené, v podstate čakali na otvorenie, ale potom sa všetko zastavilo.

Nemyslím si, že by nový pokus o vojenský prevrat mohol tieto plány zmariť, spustenie sa môže oddialiť, ale nakoniec bude základňa spustená. Sudánske skupiny navzájom komunikujú a nemajú žiadne nároky voči Rusku,” povedal docent Fakulty svetovej politiky Moskovskej štátnej univerzity.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali