Boje v Náhornom Karabachu – ďalší z útokov USA na strategickej šachovnici?

Bratislava 5. marca 2016 (HSP/Foto:TASR/AP-Ahn Young-joon)

 

Trochu z histórie

Náhorná Karabašská republika je de facto neuznaný štát v juhozápadnom Azerbajdžane, ktorý má približne 180 000 obyvateľov. Takmer 95% obyvateľstva tvoria Arméni. Toto územie bolo politicky nestabilné už v roku 1918, nevraživosť medzi Arménmi a Azerbajdžancami tlela aj v ére ZSSR. V roku 1988, kedy sa éra ZSSR začala pomaly chýliť ku koncu sa región aj za pomoci západných tajných služieb začal postupne destabilizovať.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Cieľom Západu bolo vyvolať na území ZSSR chaos a prípadne občiansku vojnu, podobne ako tomu bolo v roku 1918 s následnou parcelizáciou celej krajiny. Podobné scenáre v období 1988 – 1991, ktoré sa niesli už nielen v protisovietskom, ale aj výrazne protiruskom duchu sa odohrávali v Čečensku, Dagestane, Ukrajine, Moldavsku, zčasti v Bielorusku, Pobaltí Kazachstane, Uzbekistane, Kirgizsku a pod.

Nástupcom ZSSR sa v ponímaní Západu stalo Rusko. Napriek snahám Gorbačova, Jelcina a pomerne širokej proamericky orientovanej domácej ruskej politickej elity sa nepodarilo Západu v rokoch 1988 – 1999 Rusko totálne zlikvidovať. Krajina utrpela hospodársky krach, Rusi nedokázali zabrániť rabovaniu svojej krajiny, čoho svedectvom je éra bohatých privatizérov, úzko prepojených so Západom (Berezovskij, Abramovič, Chodorkovskij….).

V bývalých sovietskych republikách, ktorých politické špičky sa postavili na stranu Západu sa v tomto období napriek všetkému Rusom podarilo udržať zvyšky ruského vplyvu. Ruská menšina si udržala právo na existenciu v Moldavsku (Podnestersko), Pobaltí (tzv. Ruskí neobčania, ktorí doteraz nemajú ako členovia ruskej menšiny pasy pobaltských krajín, nesmú používať v úradnom styku vlastný jazyk a pod.), na Ukrajine (prorusky orientovaný východ), svoj vplyv si Rusi napriek veľkým stratám udržali v Čečensku, Dagenstane, pomerne bezproblémové (napriek tlakom a snahám USA oslabiť pozície Ruska) ostávali vzťahy napr. s Kazachstanom alebo Kirgizskom.

S Arménmi udržiavali Rusi už od cárskych čias pomerne dobré vzťahy. V konflikte, ktorý vypukol medzi Arménmi a Azerbajdžancami o Náhorný Karabach sa Rusi v roku 1991 postavili na stranu Arménov. Konflikt sa skončil víťazstvom Arménska, Rusi Arménov podporujú aj vojensky a Stepanakert (hlavné mesto Náhorného Karabachu) je spojencom Moskvy a Jerevanu. Svoju úlohu v proruskej orientáci Arménov zohrala samozrejme aj zlá skúsenosť Arménov s Turkami, ktorá vyústila do holokaustu Arménov v roku 1916 a zlých vzťahov s Azerbajdžanom, ktorý sa politicky, hospodársky i ekonomicky orientuje na Turecko.

Eskalácia napätia na protiruskom fronte

Od roku 1991, kedy sa skončila vojna v Náhornom Karabachu vpodstate neexistoval deň, keby obe strany konfliktu v Náhornom Karabachu sporadicky neostreľovali nepriateľské územie. Mierotvorcami v oblasti sú ruské vojská, Moskva sa celý čas snaží nepriateľské strany udržať v relatívne mierovom móde. Pozícia Moskvy je pritom značne delikátna, Moskva je síce spojencom Arménov, na druhej strane sa snaží udržiavať korektné vzťahy aj s Azerbajdžanom.

Stabilizovaný región Zakavkazska pod politickou, ekonomickou a vojenskou kontrolou Moskvy samozrejme nie je to, po čom túži USA, ktoré sa cítia byť neustále hegemónom a žandárom sveta. Netreba pravdepodobne zdôrazňovať a ani vysvetľovať, že už v roku 2008, v rámci riešenia situácie na Kaukaze Američania podporili Gruzíncov v boji proti Osetíncom s cieľom zatiahnuť Rusko do konfliktu, s dvoma pre Rusko nevýhodnými variantami.

  • Rusko do konfliktu nevstúpi – všetci na Kavkaze si uvedomia, že Rusko je papierový tiger, proti papierovému tigru postupne vystúpia tak ako v 90 rokoch islamisti z Čečenska, Dagestanu, Tadžikistanu a pod.

  • Rusko do konfliktu vstúpi a uviazne v boji s Gruzínskom, pričom mienka svetovej verejnosti sa vymasíruje západnými novinármi, v Rusku vypukne nespokojnosť a revolty proti Putinovi, ktoré môžu skončiť jeho pádom a novým ekonomickým krachom Ruska).

Plány USA sa však neskončili úspechom. Rusi Američanov prekvapili, rýchlosťou s akou dokázali poraziť gruzínske pozemné, námorné a letecké sily, takže po niekoľkých dňoch mali ruské tanky voľnú cestu na Tbilisi. Putin sa však prejavil ako obratný politik, ruská vojenská operácia sa zastavila a zvyšok zaobstarali ruskí diplomati a ruské tajné služby. Tie zapracovali na páde Saakašviliho, takže tento nešťastný gruzínsky kravatožrút a bábka v amerických rukách sa natoľko v Gruzínsku skompromitoval, že sa mohla uchytiť len na Ukrajine. Američania stratili niekoľko miliard dolárov a napriek tomu, že im FED neustále tlačí ničím nekryté doláre, táto finančná strata ich zabolela.

Lýbia a Ukrajina – koniec ruskej defenzívy?

Americký tlak na oslabenie Ruska neoslaboval. Pádu Líbye a smrti Kaddáfiho Rusi nemohli v roku 2011 zabrániť, Sýriu sa však rozhodli brániť. Pád Sýrie, nárast politického radikalizmu v Sýrii a Iraku by sa mohol rýchlo preliať do bývalých stredoázijských sovietskych republík, v ktorých USA a Saudská Arábia (podľa názorov konšpirátorov nenávidiacich lásku a demokraciu) podporovali radikálny islam. Odtiaľ by bol už len krok k ďalšej militantnej a teroristickej infiltrácii ruského územia (všetci si pamätajú tragédiu v Beslane a v Moskovskom divadle). Nehovoriac o tom, že pád Sýrie by oslabil pozície Ruska aj na medzinárodnej aréne.

Na archívnej snímke z televízie líbyjský vodca Muammar Kaddáfí
Na archívnej snímke z televízie líbyjský vodca Muammar Kaddáfí

Keďže ruská pozícia nebola v roku 2012 práve najlepšia (prezidentský mandát Medvedeva 2008 – 2012 niektorí ruskí analytici hodnotia rozpačito, nepovažujú ho za rozhodného hráča na protiamerickom poli), takisto ekonomické aspekty nedovoľovali Rusku širšiu pomoc pre Sýriu. Embargá zo strany Západu v roku 2012 mohli výraznejšie zasiahnuť ruskú ekonomiku, ako embargá z roku 2014. Rusi teda v tomto období pomáhali Sýrii aspoň dodávkami zbraní a inštruktormi. Asad vpodstate sám takmer 5 rokov bojoval proti agresii USA, saudských režimov, Západu, Turkov i Izraela, ktorých cieľom bola likvidácia Sýrie.

Situácia sa zmenila v roku 2014, kedy USA prekročili poslednú červenú líniu na Ukrajine a situácia vyústila do Majdanu, následne za podivných udalostí padlo malajzské lietadlo a začali bojové operácie na východe Ukrajiny. Podľa Pjakina svet sa ocitol v tomto období v kríze, ktorá bola minimálne na úrovni Kubánskej krízy. Opätovne USA pri svojom útoku vypracovali variant s dvoma nevýhodnými riešeniami pre Rusko :

  • Rusko na Ukrajine zasiahne, USA a Západ politicky a ekonomicky zvýšia tlak na Rusko, noviny a televízia budú chŕliť protiruskú rétoriku a bojovať s Ruskom budú USA a Západ až do posledného Ukrajinca (vojna v zastúpení), Krym sa mal stať USA základňou v čiernomorskej oblasti

  • Rusko na Ukrajine nezasiahne – rusko je papierový tiger a výrazne ho to politicky, ekonomicky a vojensky zdevalvuje. Nastupuje známy scenár s pádom Putina, nastúpením Kasjanova, Navalného a spol. a totálny rozpad, “gorbačovizácia, jelcinácia a rozparcelovanie Ruska”.

Aj tentoraz však Putin prešiel washingtonským plánovačom cez rozum. Našiel tretie riešenie. Rusko si brilantne udržalo strategický Krym a s ruskou pomocou sa udržali Luhanská a Donecká republika, ktoré preukázali svoju životaschopnosť a vytvorili nárazníkový pás medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusku sa podarilo etablovať v politickom svete Minské protokoly, ktoré majú dodržiavať obe strany ukrajinského konfliktu – toto je veľkým diplomatickým víťazstvom Ruska. Navyše netreba zabúdať, že už teraz je na tom západná Ukrajina finančne len o málo lepšie ako vojnou sužované územia Luganska a Donecka. A čas hrá samozrejme proti kyjevskej vláde – keď si zruinovaní Ukrajinci (vďaka vojne na východe Ukrajiny ozbrojení) plne uvedomia svoju situáciu, môžu obrátiť zbrane proti domácim politikom. Pre nás Slovákov by bolo určite smutné, keby počas nepokojov zahynuli aj Porošenkovi slovenskí poradcovia Mikloš a Dzurinda….. Na záver – Ako bonus pre Rusko slúžia miliardy dolárov, ktoré USA minula na Ukrajinu.

Ruský zásah v Sýrii premiešal karty v globálnej politike

Americká tragédia prešla do tretieho dejstva, ktoré sa začalo priamym vstupom Ruska do vojenských udalostí v Sýrii. Po Putinovej pamätnej vete “Ak je bitka nevyhnutná, treba udrieť prvý” nastal v USA a na Západe šok. Ruské rakety a ruské letectvo (podotýkam že necelý zmiešaný letecký pluk) za krátke obdobie niekoľkých mesiacov vymazali z povrchu zemského väčšinu členov ISIL a tzv. Umiernenej opozície bojujúcich proti Asadovi a zlikvidovali Turkom výnosný obchod s ukradnutou sírskou ropou. To rozbesnilo Erdogana natoľko, že sa rozhodol zostreliť ruské lietadlo a tureckí teroristi rozstrieľali pilota Olega Peškova na padáku (podľa ženevských konvencií sa na pilota na padáku nesmie strieľať, tieto pravidlá však teroristi nedodržiavajú). Navyše operácia v Sýrii jasne ukázala, že pravdoláskarmi toľko podceňovaný “ruský mužík” vyrába zbrane o ktoré je na rozdiel od amerických zbraní vo svete ozajstný záujem a nepredávajú sa len pomocou agresívneho politického lobbingu. A opätovne bonus pre Rusko – miliardy amerických dolárov vyleteli komínom…….

Ruské stíhacie lietadlo Su-30 odlieta do Ruska z leteckej  základne Hemeimeem v Sýrii 15. marca 2016. Foto:Vadim Grishankin
Ruské stíhacie lietadlo Su-30 odlieta do Ruska z leteckej základne Hemeimeem v Sýrii 15. marca 2016. Foto:Vadim Grishankin

Zlé jazyky opätovne hovoria, že Erdogana na protiruské vystúpenie nakriatli USA s cieľom zdiskreditovať Rusko a opäť mu podstrčiť dve nevýhodné riešenia – mlčať a ukázať svetu opätovne že sú papierový tiger, alebo zaútočiť na Turecko – člena NATO a tým vbehnúť do vojny, ktorá ekonomicky zachráni USA.

Rusko si opätovne zvolilo tretí variant – začalo vojensky podporovať Kurdov a zvýšilo ekonomický tlak na Erdogana. V priebehu niekoľkých týždňov sa vystupňovali útoky na turecké ozbrojené sily a políciu v Ankare, turecká ekonomika stratila ruských turistov a po útokoch, ktoré pravdepodobne vypuknú v letných mesiacoch na tureckých letiskách a letoviskách stratí Turecko aj turistov zo Západu. Netreba zabúdať na skutočnosť, že väčšina ľudí v Európe má už teraz dosť tureckého vydierania s uprchlíkmi a Merkelovej poklonkovaniu voči USA. Rast protiamerických nárast v Európe sa postupne prejaví aj čoraz silnejším odporom voči Erdoganovi a dúfajme aj proti tureckým telenovelám a kebapom.

Náhorný Karabach ako ďalší krok na mocenskej šachovnici

Keďže doteraz všetky ofenzívy USA voči Rusku skončili neúspešne, prichádza k ďalším pokusom. Nárast napätia v Náhornom Karabachu má opätovne niekoľko možných riešení. Ak by Putin podporil jednoznačne Arménsko, znepriatelí si Azerbajdžan, s ktorým sa Rusko snaží udržiavať korektné vzťahy – aj kvôli plynu a rope.

Azerbajdžan zásobuje výraznejšie ropou a plynom Turecko, navyše je doležitým tranzitným uzlom týchto komodít. Irán – spojenec Ruska v Sýrii stojí takisto na strane Azerbajdžanu, takže plánovači konfliktu v Náhornom Karabachu pravdepodobne sledujú aj cieľ zhoršiť vzájomné vzťahy medzi Iránom a Ruskom.

Zlé jazyky a prívrženci konšpiračných teórii neustále tvrdia a nedajú sa presvedčiť, že ide o ďalší krok plánu USA v boji proti Rusku. Vychádzajú z predpokladu, že amerického prezidenta Baracka Obamu navštívil v posledných dňoch azerbajdžanský prezident Ilcham Aliev. Ten stojí v čele štátu, ktorý má veľké ekonomické problémy a v ktorom hrozí farebná revolúcia, pretože ako hovoria zlé jazyky aj v Azerbajdžane je americká ambasáda. Z USA sa Alijev vrátil s prísľubom finančnej pomoci (obligácie) a inštrukciami čo robiť, pričom pravdepodobne Američania nebudú akceptovať jeho pokusy hrať na dve strany tancovať medzi ruskými a americkými vajcami. Alijev, o ktorom zlé jazyky tvrdia, že má mentalitu vychytralého kupca z carihradského bazáru však vidí, že USA začínajú mať čoraz väčšie problémy a pravdepodobne tiež bude hrať o čas – každý vidí že USA v r. 2001 a v r. 2015 – to je veľký rozdiel….)

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto:Michal Svítok
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto:Michal Svítok

Približne v tom istom čase ako Alijev, do USA zavítal aj turecký prezident Erdogan. Jeho ochranka sa našťastie v USA nesprávala voči Kurdom rovnako ako doma v Turecku, takže tureckých aktivistov nepostrieľala, len inzultovala. Časť Erdoganovho vystúpenia v USA sa uskutočnila bez prítomnosti novinárov. Po návrate do vlasti vystúpil Erdogan v srdcervúcom prejave pri príležitosti otvorenia honosného tureckého centra kultúry a civilizácie, kde mu plačúca azerbajdžanská žurnalistka kládla otázky o budúcnosti ťažko týraných Azerbajdžancov. (Keď vidím plačúcu novinárku kladúcu otázky, vždy si predstavím plačúcu kuvajtskú lekárku, ktorá v rámci začiatku amerického útoku na Irak hovorila o tom, ako irackí vojaci vyhadzovali kuvajtské deti z inkubátorov – všetko to bola hollywoodska lož, ktorá mohla prejsť len v predinternetovej mainstreamovej zlatej dobe).

Erdogan jednoznačne vyjadril svoju podporu Azerbajdžanu, pričom zdôraznil, že sa modlí k Alláhovi, aby azerbajdžanskí bratia zvíťazili s čo najmenšími stratami. O tom, že Azerbajdžanci sa asi pripravujú na vojnu s Arménmi vážne svedčí aj skutočnosť, že od roku 1991 po prvý krát vyhlásili výnimočný stav a pripravujú širokú mobilizáciu. Intenzita bojov zatiaľ naznačuje, že Azerbajdžanci sú ochotní konflikt eskalovať, Arméni si po skúseností z arménskeho holokaustu v roku 1916 nemôžu dovoliť nebojovať. Dňa 3. apríla 2016 Azerbajdžan síce prijal rozhodnutie o zastavení paľby, či je to kvôli ruským politickým aktivitám, alebo kvôli stratám, ktoré Azerbajdžan utrpel v bojoch je dnes ešte predčasné hovoriť, konflikt v Náhornom Karabachu ešte určite nie je zažehnaný.

Otázka znie, či sa podarí Rusom udržať prímerie a presvedčiť obe strany, aby prestali s eskaláciou napätia. Či sa Rusom podarí nájsť nejaký tretí variant, ktorým by plány USA zmarili. Osobne som presvedčený, že áno. Ruskí politici, tajné služby a armáda disponuje obrovským potenciálom a mnohými informáciami, o ktorých bežní ľudia a ani novinári nemajú ani tušenia. Ruskí odborníci nehysterizujú ako tehotná gymnazistka v čakárni u venerológa (žiaľ toto prirovnanie, ktoré sa mi veľmi páči nie je z mojej hlavy, nie som až taký frajer, ale našiel som ho na voenkor.info a autorom je jeden z autorov príspevkov na tomto webe, major ruskej tajnej služby), ale pragmaticky zvažujú všetky možnosti a riešenia.

Situácia je o to zaujímavejšia, že zo strany USA prichádza k snahám začleniť rokovania o Náhornom Karabachu do Minských protokolov. Samozrejme ich podporuje aj Kanada a Európa a sú schopní získať na svoju stranu aj OSN. Pod Minskými protokolami by sa tak sústredili všetky protiruské aktivity a nastúpila by metodika dvojitého štandardu. Navyše by sa rozšírením Minských protokolov bagatelizovalo politické postavenie Luhanskej a Doneckej republiky. Takéto plány mierové riešenie by pripomínalo niečo na spôsob Daytonskej mierovej zmluvy, ktorá nakoniec aj tak slúžila len k perzekúcii Srbov a de facto zvýhodňovala nesrbské národy v bývalej Juhoslávii.

Takže čo nás čaká v najbližších mesiacoch? Aký krok zvolí Rusko? Ťažko povedať. Civilní analytici sa vo väčšine prípadov v predpovedaní budúcnosti mýlia – s výnimkou slepej bulharskej veštice Vangy a Nostradama, tí sa totiž nemýlili nikdy, pretože ich predpovede neustále upravuje a spresňuje chronologicky skupina ich uctievačov.

Opätovne však podčiarkujem – Rusi vedia čo robia. Možno sa v najbližších mesiacoch eskaluje konflikt v Podnestersku a na Ukrajine, zvýšia sa útoky v Turecku a Iraku, možno turecká armáda zastrelí Erdogana, priletia vesmirne jaštery, nastanú širšie problémy s imigrantami v Európe, ekonomicky sa zradikalizuje situácia v USA ale sa určite nič nenastane v Pobaltí, kam smerujú americké vojenské kontingenty. Presne v duchu ruských zásad využívaných vo Veľkej vlasteneckej vojne 1941 – 1945 – “Ak nás Nemci čakajú tu, my zaútočime na inom mieste”. Zdá sa, že ruská defenzíva sa pomaly skončila.

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

NAJNOVŠIE

BLOG

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Španielski kresťanskí právnici podali sťažnosť na potraty do Štrasburgu

0 icon

Španielsko 7. decembra 2021 (HSP/TK KBS/E-kai/Foto:TASR/AP - Andrew Harnik)   Španielska nadácia kresťanských právnikov sa bude sťažovať na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) na pasivitu ústavného súdu v súvislosti so zákonom schváleným v roku 2010, ktorý umožňuje interrupciu na žiadosť ženy Vedúca organizácie Polonia Castellanosová pre agentúru…

Rezort vnútra spustil prípravu na obstaranie telových kamier pre policajtov

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook/Polícia SR)   Rezort vnútra začal v piatok 3. decembra zverejnením v Európskom vestníku obstarávania prípravné trhové konzultácie na telové kamery na odev a prilbu s príslušenstvom. Účelom konzultácií je oslovenie hospodárskych subjektov pôsobiacich v tejto oblasti a chce tak získať aj informácie potrebné na nastavenie…

Polícia za posledný týždeň zistila viac ako 1 700 priestupkov a deliktov pri porušovaní protipandemických opatrení

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - František Iván)   Polícia za posledný týždeň zaznamenala 1777 priestupkov a deliktov týkajúcich sa porušenia protipandemických opatrení. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová v tlačovej správe Polícia zaznamenala 11 porušení lekárom stanovenej karantény, 215 porušení povinnosti nosenia rúšok, 12 porušení…

V Nemecku odsúdili elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie

0 icon

Berlín 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:Pixabay)   Súd v nemeckom Mníchove poslal na viac ako osem rokov za mreže 67-ročného elektrikára, ktorý kastroval mužov na požiadanie. Jeden takýto prípad sa pritom skončil smrťou. V utorok o tom informovala tlačová agentúra dpa Muž dostal trest odňatia slobody na osem rokov a šesť…

Babiš chce do Poľska poslať 150 vojakov, aby pomohli s migračnou krízou

0 icon

Praha 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Český premiér Andrej Babiš chce v stredu požiadať obe komory českého parlamentu o mandát na vyslanie 150 českých vojakov na poľsko-bieloruské hranice na 180 dní. V utorok o tom informovala agentúra PAP Českí vojaci podľa Babiša budú na hraniciach pomáhať svojím poľským…

Kanadská spoločnosť Medicago tvrdí, že vyvinula vakcínu na rastlinnej báze s pomerne vysokou účinnosťou

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Courtesy of Medicago via AP)   Kanadský výrobca liečiv Medicago tvrdí, že vyvinul vakcínu na rastlinnej báze, ktorá preukázala silnú ochranu proti koronavírusu. Spoločnosť v utorok informovala, že o registráciu dvojdávkovej vakcíny čoskoro požiada doma aj v zahraničí. Výrobca sa odvoláva na rozsiahlu štúdiu,…

Slováci na MS v Helsinkách prekonali nemeckú prekážku a vo štvrťfinále ich čakajú silní Fíni

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenská reprezentácia mužov vo florbale sa len druhýkrát v histórii prebojovala do štvrťfinále majstrovstiev sveta. Slováci na aktuálnom šampionáte vo fínskych Helsinkách v utorok v baráži o štvrťfinálovú miestenku zdolali Nemcov 7:3. Nad týmto súperom na MS triumfovali premiérovo, v predchádzajúcom jedinom meraní…

Prezidentka hovorila s Jaroslavom Naďom o plnení úloh rezortu obrany

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Prezidentka Zuzana Čaputová hovorila v utorok s ministrom obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) o plnení úloh a plánovaných aktivitách rezortu na nasledujúce obdobie. Šéf rezortu obrany o tom informoval na sociálnej sieti "Aj v nadchádzajúcom období chceme byť stabilným prvkom v zabezpečení…

Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila

0 icon

Bratislava 7. decembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Dano Veselský, Jaroslav Novák, Martin Baumann)   Petícia Za zachovanie akademickej samosprávy na vysokých školách sa skončila. Petičný výbor sa po prekročení počtu 20.000 podpisov dohodol na jej ukončení. Spolu s protestom Za slobodné univerzity potvrdila široký a zásadný nesúhlas akademickej obce a jej…

Rohingovia zažalovali spoločnosť Meta za rolu pri násilí voči nim

0 icon

Londýn 7. decembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Tony Avelar)   Rohinskí utečenci zažalovali materskú firmu sociálnej siete Facebook - spoločnosť Meta za to, že na svojich platformách nezastavila nenávistné príspevky mjanmarskej armády a jej podporovateľov proti tejto moslimskej etnickej skupine. Žiadajú odškodné viac ako 150 miliárd dolárov Hromadnú žalobu podali právnici v pondelok…

Podkasty

Drogy smiete, ale jazyk držte za zubami, odkazuje Kolíková

icon

Bratislava 7. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR – Dano Veselský) Žijeme v časoch revolúcií a reforiem. Zatiaľ čo vo vikipedii sa píše, že revolúcia je hlboká kvalitatívna zmena v spoločensko-politických vzťahoch, zvrat, obrat, prechod od starého politického usporiadania k novému, často násilnými prostriedkami, my vďaka ministrovi financií Matovičovi vieme, môže byť aj „daňovo-odvodová revolúcia“. A vďaka ministerke spravodlivosti Kolíkovej začíname chápať,...

Zlikviduje Matovič v mene svojej „revolúcie“ strednú vrstvu ako prvý na svete?

icon

Bratislava 6. decembra 2021 (HSP/Foto:SITA/Branislav Bibel) Noty, vlastne „návod na postup“, ako to prezradil na tlačovej besede v polovici októbra minister Lengvarský, sú rozoslané a vlády ich strmhlav plnia. Jednou z úloh v rámci zavedenia nového svetového poriadku je likvidácia strednej vrstvy. Matovič svoju daňovú revolúciu, reformu, či „atómovú bombu“ začal prezentovať 17. novembra, práve...

„V tejto republike médiá vládnu, majú obrovské kompetencie a žiadnu zodpovednosť.“ Ktoré médiá má na mysli člen výboru NR SR pre kultúru Dušan Jarjabek?

icon

Bratislava 5. decembra 2021 (HSP/Foto:) Na žiadosť Európskej komisie vypracoval rezort Natálie Milanovej súbor zákonov týkajúcich sa mediálneho prostredia, všetkých druhov médií aj autorského zákona. Dva z balíka zákonov sú už v parlamente. Podľa šéfky ministerstva kultúry vyvolá tento balík zákonov v praxi doslova „kultúrnu revolúciu“. Zvuk: Milanová Bývalá ministerka kultúry Jana Laššáková, dnes pod krídlami Hlasu-SD, si...

Liečiť covid vakcínami alebo tradične? Stret záujmov medicíny a biznisu?

icon

Bratislava 4. decembra 2021 (HSP/Foto:) Šéf Pfizeru Albert Bourla otvorene priznal, že očkovanie proti Covidu sa treťou dávkou nekončí. Ľudia ho budú musieť podstúpiť každoročne „po mnoho nasledujúcich rokov.” Snaží sa nás tiež presvedčiť, že 35-miliardový zisk firmy s tým nemá nič spoločné, motiváciou je láska. Na výčitku svetových zdravotných charitatívnych organizácií, že farmaceutickým spoločnostiam...

Zákon o smrti slobody a demokracie najviac ublíži alternatívnym médiám

icon

Bratislava 2. decembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Pred niekoľkými dňami, 27. novembra, sme povedali, že ministerky Milanová a Remišová chcú umlčať alternatívne médiá. Odozva bola veľmi veľká. Vybrali sme aspoň jeden z názorov „podčiarnikov“: „Sloboda, demokracia, ľudské práva, ľudská dôstojnosť a bezpečnosť vraj nemôžu byť rukojemníkmi nadnárodných korporácií. Asi v tom kláštore (poznámka: myslí sa na ubytovanie...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Sloboda a demokracia, cha cha cha cha cha cha

0icon

 Žijeme najlepšie časy, vychutnávame si plody dlhoročného zrenia slobody a demokracie západného typu. Slobodné voľby! Pluralita názorov! Pravda a láska! Vážme si, že máme možnosť radostne pôsobiť v podmienkach, za ktoré vďačíme vyspelým západným štátom a menovite v prvom rade USA, hlavnému nositeľovi pokrokových myšlienok a  jedinej spr&aa

Peter Štrba

Čierny súmrak povinného „očkovania“ sa sťahuje nad Slovenskom. ČO SPRAVÍ SLOVENSKÁ INTELIGENCIA? ČO SPRAVÍME VŠETCI?

0icon

  Drahí priatelia, drahí Slováci, drahí obyvatelia Slovenskej republiky! Nerobme si žiadne ilúzie, nenechajme sa obalamutiť, nenechajme sa uspať sladkými rečičkami o poukážkach pre dôchodcov za „očkovanie“. Tu to nekončí a ani to neplánovalo skončiť. Prichádzajú prvé medi&aac

Ivan Holek

Desivé porovnanie novodobého a prastarého textu

0icon

  V tomto článku si povieme o súvise dvoch textov a o závažných skutočnostiach, ktoré z nich vyplývajú. Vrhajú totiž desivé svetlo na všetko, čo sa okolo nás deje. Demaskujú to, odkrývajú to a je n

Ján Droppa

Vakcína - ako biologická zbraň

0icon

  Dnes je jasné. že vírusová chrípka Covid mutuje. Pri vzniku pandémie Covid, bolo prvou úlohou vyvinúť vakcínu. Prvá sa sa k tomu prihlásila firma Pfizer-Biontech (USA-D), vakcínu vyvíjali aj iné laboratória na svete v Číne, Rusku, Anglicko a ďalšie. Vzhľadom k celosvet

René Pavlík

Poslanecká impotencia

0icon

Nemohúcnosť Slepý s hluchým rokuje. Naše média sa chystajú na Silvestra. Nemusia nič hľadať. Parlament tvorí za nich - paródiu na nemohúcnosť. Ak to RTV:, a oplatené média odvysielajú, budeme plakať, ale nie od smiechu. O čom hovorím? O poukážkach. Už druhý týždeň rokujú hlup&aacut

TopDesať

Neohľaduplnosť týchto ľudí je naozaj príšerná

0 icon

Neohľaduplnosť niektorých ľudí je naozaj príšerná. Na týchto fotografiách uvidíš zopár takýchto ľudí, ktorí robia svojmu okoliu zle. Zozbierali sme pre teba zopár fotografií. Po ich vzhliadnutí budeš zrejme trocha nahnevaný, ale to je v poriadku. Nie každý sa vie s týmito vecami ľahko vyrovnať. Neohľaduplnosť niektorých ľudí je totižto…

Tipy, ako sa vyhnúť či zbaviť opice z alkoholu

0 icon

Pre väčšinu ľudí, ktorí nemajú šťastné gény odolné voči bolehlavu, má pitie na večierkoch a oslavách nevyhnutný a nepríjemný sprievodný príznak pôsobiaci hneď na ďalší deň. Ako sa zbaviť opice? Búšenie hlavy a podráždený žalúdok nemusia byť vždy výsledkom bujarého silvestrovského oslavovania. Tu si môžeš prečítať zopár múdrych tipov, ako odvrátiť účinky brutálnej…

Impozantné Monument Valley: 1. časť

0 icon

Naša Zem ponúka dych berúce útvary. Inak tomu nie je ani v prípade Monument Valley. Na pustej arizonskej náhornej plošine sa dvíhajú k oblohe obrovské skalné útvary z červeného pieskovca, ktoré pripomínajú zrúcaniny monumentálnych stavieb. Ojedinelú krásu Monument Valley - alebo ak chcete - Údolia monumentov - vytvárajú impozantné stolové…

10+ úžasných porovnávacích fotografií, ktoré ti ukážu novú perspektívu

0 icon

Perspektíva je úžasná vec. Často dokážeme skutočne oceniť veci len vtedy, ak ich môžeme porovnať s niečím iným, napríklad miestom, vekom alebo časom. Tu je niekoľko skvelých porovnávacích fotografií. :) Tento zoznam porovnávacích fotografií, ktorý zostavil portál Bored Panda, ukazuje na pomerne obyčajných fotografiách novú perspektívu, od zmeny krajiny v priebehu rokov až po technologický pokrok. 1. Vľavo matka,…

Rainbow bridge ako div sveta: 2. časť

0 icon

Počuli ste už o Rainbow bridge (Dúhovom moste) z ružového pieskovca, ktorý sa nachádza v južnom Utahu v Spojených štátoch? Ak nie, určite by ste mali začať prvou časťou nášho článku. A - samozrejme - pokračovať touto druhou, ktorá je zároveň nateraz poslednou o oblúku, ktorý americký prezident Theodore Roosevelt…

Armádny Magazín

Pád hegemóna alebo šesť dôvodov kolapsu dolárového systému

0 icon

USA, 7. decembra 2021 (AM) – Akciový trh klesá, šéf Federálneho rezervného systému Powell sa obáva vysokej inflácie, spája to s novou mutáciou vírusu covid, no zároveň hovorí o „silnej“ ekonomike USA.    Vyvstáva však otázka, ako to je v skutočnosti? Samo

Francúzsko získava doteraz najväčší kontrakt na dodávku stíhačiek Rafale pre zahraničného zákazníka

0 icon

Francúzsko, 7. decembra 2021 (AM) – Elyzejský palác oznámil, že so Spojenými arabskými emirátmi bola uzavretá dohoda o predaji 80 lietadiel Rafale. Dubaj je prvou zastávkou Emmanuela Macrona na jeho ceste po krajinách Perzského zálivu pred Katarom a Saudskou Ará

„Generál Mráz“ sa pokúšal bojovať za Hitlera

0 icon

Rusko, 7.december 2021 (AM) – V roku 1941 sa anomálne silné mrazy pri Moskve začali už 12. novembra. Populárna legenda hovorí, že práve mrazy zastavili hitlerovskú armádu a zachránili sovietske hlavné mesto. Lenže nemeckí generáli, ktorí všetko videli na vlastné oči, pomenúvajú iné dôvody svojej historickej porážky.  

Minister obrany Naď zahral na rusofóbnu strunu: Rusi napadnú koho chcú a kedy sa im to hodí

0 icon

Slovensko, 7.december 2021 (AM, Sputnik) – Minister obrany Jaroslav Naď informoval, že slovenskí vojaci dorazili s húfnicami Zuzana 2

Švédsky inštitút zničil mýtus NATO: Obviňovať Rusko z vojenských plánov je nesprávne

0 icon

Švédsko, 7. decembra 2021 (AM) –Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru zverejnil správu o predaji zbraní za posledných päť rokov. Jeho údaje spochybňujú slová NATO o vojensk

Svetlo sveta

Biskup: Nezamorte si domovy diablovými symbolmi

0 icon

V mojom detstve sme poznali iba sviatok všetkých svätých a všetkých zosnulých. Halloween nepoznal nikto, ani dospelí nie. Kto nám ho nakoniec priniesol? Kto mal tú moc to urobiť? Nemám tušenia. Nech je to akokoľvek, spôsobilo to škody, duchovné znečistenie. Pred pár dňami som dostal od mladých veriacich z Tirol…

Na Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých

0 icon

Na Slávnosť Všetkých svätých nadväzuje Spomienka na všetkých verných zosnulých – ľudovo nazývaná Dušičky. Spomienku zaviedol svätý opát Odilo z Cluny roku 998. Vplyvom clunyjských mníchov sa táto spomienka počas 11. storočia veľmi rozšírila. V Ríme ju prijali v 14. storočí.Písmo zjavuje možnosť posmrtného očisťovania a osobného dozrievania, hoci termín…

Prečo pred čítaním Písma robíme trikrát znak kríža?

0 icon

Počas Svätej omše pred čítaním Svätého písma robíme znak kríža na čelo, ústa a srdce. Prvý kríž na čelo, pretože za čelom sa skrýva náš mozog, ktorý je centrom nášho rozhodovania, rozumu, pochopenia. Znak kríža robíme preto, že je to práve mozog, vďaka ktorému sme schopní porozumieť tomu, čo čítame.…

Štúdia dokázala, že ak nie je v rodine veriaci otec, deti strácajú vieru viac ako keď je neveriaca matka

0 icon

Každý muž je povolaný byť duchovným otcom a viaceré štúdie dokazujú, že spojitosť medzi vierou otca rodiny a prenesením viery na deti, je výrazná. Štúdie dokazujú, že v rodinách kde je hlboko veriaca matka a neveriaci otec, viera sa v značne menšom pomere prenáša na deti, ako keď je praktizujúcim veriacim aj otec. Tieto výsledky…

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

FOTO DŇA

Lyžiarske stredisko Jakubkova Lúka vo Vysokých Tatrách v Starom Smokovci

Autor: TASR–František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali