NAŽIVO

Podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana je škoda, akým spôsobom slovenská polícia informovala o spoločnom zásahu s českými a ukrajinskými kolegami v Dnipre. Podotkol, že česká strana o tom ešte informovať nechcela, lebo sa najskôr chcela dohodnúť na spoločnej komunikácii s ostatnými. Podotkol, že pri medzinárodnej spolupráci na takejto úrovni to býva zvykom

Včera 20:26

Sudcovia Medzinárodného trestného súdu odmietli žiadosť Izraela o stiahnutie zatykačov na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. Obaja sú podozriví z vojnových zločinov, ktorých sa údajne dopustili počas vojny v Pásme Gazy.

Včera 20:04

„Vidiecka Európa prehrá“: maďarský premiér Orbán kritizoval iniciatívu Európskej komisie prepísať perspektívny rozpočet EÚ a vyčleniť v ňom 100 miliárd eur pre Ukrajinu.

„Šokujúci únik nových informácií o rozpočte EÚ odhaľuje nebezpečnú avantúru: Ukrajina dostane značné finančné prostriedky, zatiaľ čo európski poľnohospodári budú v nevýhode. Tento plán riskuje, že opustí vidiecke oblasti Európy a ohrozí rodiny na celom kontinente. Brusel nesmie opustiť európskych poľnohospodárov kvôli financovaniu Ukrajiny,“ napísal Orbán na X.

Medzitým predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová tento plán oficiálne potvrdila.

Včera 20:00

Japonsko počas prvých šiestich mesiacov tohto roka navštívil rekordný počet turistov. Podľa oficiálnych údajov pricestovalo do krajiny až 21,5 milióna ľudí, čo predstavuje 21-percentný medziročný nárast.

Včera 19:41

Zhromaždenie bangladéšskej študentskej Národnej občianskej strany v meste Gopálgandž na juhu krajiny sprevádzalo násilie a podľa miestnych médií si vyžiadalo najmenej štyri obete. Ďalších deväť osôb údajne utrpelo zranenia.

Včera 19:25

Poľsko definitívne odvolalo svojho veľvyslanca z Maďarska, čím sa aj oficiálne devalvovala úroveň bilaterálnych diplomatických vzťahov. Oznámil to na Facebooku štátny tajomník maďarského rezortu diplomacie Levente Magyar.

Včera 19:17

Izrael spustil celoštátnu kampaň, v ktorej vyzýva svojich občanov, aby napriek lákavej finančnej odmene odolali špionáži pre Irán. Zároveň varoval, že dôsledky tohto kroku oveľa viac prevažujú akúkoľvek prípadnú peňažnú odmenu.

Včera 19:03

Ultraortodoxná strana Združenie Sefardov verných Tóre oznámila odchod z izraelskej vládnej koalície premiéra Benjamina Netanjahua. Tá tak bude mať v parlamente menšinu poslancov.

Včera 18:39

Holandská spoločnosť ASML, najväčší svetový dodávateľ zariadení na výrobu počítačových čipov, varoval, že v roku 2026 nemusí dosiahnuť rast tržieb. Čaká pritom na objasnenie potenciálneho vplyvu ciel v USA.

Včera 18:20

Strany konfliktu v provincii Suwajdá uzatvorili nové prímerie, informovala štátna tlačová agentúra SANA s odvolaním na svoj zdroj. Región sužujú násilnosti, keď vypukli boje medzi drúzskymi milíciami a beduínskymi klanmi. Ozbrojené zrážky si doteraz vyžiadali už 300 životov.

Včera 18:12

Výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri EÚ sa na zasadnutí nezhodol na prijatí 18. balíka protiruských sankcií. S novými sankciami naďalej nesúhlasí Slovensko. 

Včera 18:11

Britskú kráľovnú Kamilu pre jej „vysokú úctu“ medzi námorníkmi vymenujú za viceadmirálku Kráľovského námorníctva, vyhlásil jeho veliteľ generál Gwyn Jenkins.

Včera 18:10

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová potvrdila, že návrh budúceho dlhodobého rozpočtu EÚ je rozpočet pre novú éru, ktorá zodpovedá ambíciám Európy, rieši európske výzvy a posilňuje nezávislosť Európy. 

Včera 17:58

Spojené štáty Arménsku ponúkli, že prevezmú správu nad koridorom, ktorý by cez arménske územie mohol v budúcnosti prepojiť Azerbajdžan s jeho exklávou Nachičevan, oznámil arménsky premiér Nikol Pašinjan.

Včera 17:57

Spojené štáty sú „veľmi znepokojené“ izraelskými náletmi na budovu sýrskeho vojenského veliteľstva, ale sú v kontakte s vládami oboch krajín. Uviedol to americký minister zahraničných Marco Rubio.

Včera 17:57

Ministri financií Francúzska a Nemecka vyzvali Spojené štáty na „seriózne a cielené“ rokovania, ktoré by priniesli spravodlivú dohodu o obchode s Európskou úniou. 

Včera 17:30

V deň, keď Európska komisia naplánovala predstaviť verejnosti návrh dlhodobého rozpočtu Európskej únie na roky 2028 – 2034, do Bruselu pred sídla euroinštitúcií prišli opätovne protestovať európski farmári z viacerých členských krajín. Slovenskú delegáciu viedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš.

Včera 17:29

Ak Slovensko nebude odoberať ruský plyn, tak od roku 2028 bude mať trojnásobné ceny energií. Uviedol to na sociálnej sieti v súvislosti s odberom ruských surovín podpredseda Národnej rady SR a šéf koaličnej SNS Andrej Danko.

Včera 17:28

Španielskej polícií sa po niekoľkých nociach násilných nepokojov zameraných proti migrantom už do značnej miery podarilo obnoviť poriadok v meste Torre-Pacheco na juhovýchode krajiny. 

Včera 17:27

Na poľsko-bieloruskej hranici došlo v blízkosti obce Czeremcha k útoku na poľských pohraničníkov a vojakov. Incident sa odohral po 22.00 h, keď osoby z druhej strany hraničnej bariéry zaútočili na hliadkujúcich príslušníkov kameňmi a zápalným kokteilom. Fľaša s horľavou látkou dopadla na cestu a explodovala v blízkosti hliadky.

Včera 17:26

Palestínske militantné hnutie Hamas obvinilo Izrael, že si chce zachovať vojenskú kontrolu nad Pásmom Gazy, a poprelo tvrdenia izraelských médií o postupe v otázke rozhovorov o prímerí. 

Včera 17:26

Maďarská vláda iniciovala v Európskej únii zaradenie troch ukrajinských vojenských veliteľov dohliadajúcich na nútené odvody brancov na sankčný zoznam. Urobila tak po tom, čo sa nedávno obeťou tejto násilnej praktiky stal príslušník maďarskej menšiny v ukrajinskej Zakarpatskej oblasti.

Včera 17:25

Orgány EÚ zamerané na boj proti trestnej činnosti Europol a Eurojust podnikli koordinovanú medzinárodnú operáciu s cieľom rozbiť proruskú hackerskú skupinu známu ako NoName057(16). Podozrivá je z tisícov kybernetických útokov namierených proti Ukrajine a jej spojencom.

Včera 17:24

Švédsky súd poslal za mreže štyroch mužov vo veku 19 až 22 rokov za minuloročnú vraždu rapera Karara Ramadana, známeho pod pseudonymom C.Gambino. Hudobníka mesiac pred jeho smrťou vyhlásili za hiphopového umelca roka.

Včera 16:37

Izraelská armáda podnikla ďalšie vzdušné údery v Sýrii, kde prebiehajú nepokoje v provincii Suwajdá. Na upokojenie situácie v oblasti už vyzvali Európska únia a Francúzsko a pokračujúce izraelské útoky kritizovalo Turecko.

Včera 16:18
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Boje v Náhornom Karabachu – ďalší z útokov USA na strategickej šachovnici?

❚❚
.

Cieľom Západu bolo vyvolať na území ZSSR chaos a prípadne občiansku vojnu, podobne ako tomu bolo v roku 1918 s následnou parcelizáciou celej krajiny. Podobné scenáre v období 1988 – 1991, ktoré sa niesli už nielen v protisovietskom, ale aj výrazne protiruskom duchu sa odohrávali v Čečensku, Dagestane, Ukrajine, Moldavsku, zčasti v Bielorusku, Pobaltí Kazachstane, Uzbekistane, Kirgizsku a pod.

Nástupcom ZSSR sa v ponímaní Západu stalo Rusko. Napriek snahám Gorbačova, Jelcina a pomerne širokej proamericky orientovanej domácej ruskej politickej elity sa nepodarilo Západu v rokoch 1988 – 1999 Rusko totálne zlikvidovať. Krajina utrpela hospodársky krach, Rusi nedokázali zabrániť rabovaniu svojej krajiny, čoho svedectvom je éra bohatých privatizérov, úzko prepojených so Západom (Berezovskij, Abramovič, Chodorkovskij….).

.

V bývalých sovietskych republikách, ktorých politické špičky sa postavili na stranu Západu sa v tomto období napriek všetkému Rusom podarilo udržať zvyšky ruského vplyvu. Ruská menšina si udržala právo na existenciu v Moldavsku (Podnestersko), Pobaltí (tzv. Ruskí neobčania, ktorí doteraz nemajú ako členovia ruskej menšiny pasy pobaltských krajín, nesmú používať v úradnom styku vlastný jazyk a pod.), na Ukrajine (prorusky orientovaný východ), svoj vplyv si Rusi napriek veľkým stratám udržali v Čečensku, Dagenstane, pomerne bezproblémové (napriek tlakom a snahám USA oslabiť pozície Ruska) ostávali vzťahy napr. s Kazachstanom alebo Kirgizskom.

S Arménmi udržiavali Rusi už od cárskych čias pomerne dobré vzťahy. V konflikte, ktorý vypukol medzi Arménmi a Azerbajdžancami o Náhorný Karabach sa Rusi v roku 1991 postavili na stranu Arménov. Konflikt sa skončil víťazstvom Arménska, Rusi Arménov podporujú aj vojensky a Stepanakert (hlavné mesto Náhorného Karabachu) je spojencom Moskvy a Jerevanu. Svoju úlohu v proruskej orientáci Arménov zohrala samozrejme aj zlá skúsenosť Arménov s Turkami, ktorá vyústila do holokaustu Arménov v roku 1916 a zlých vzťahov s Azerbajdžanom, ktorý sa politicky, hospodársky i ekonomicky orientuje na Turecko.

Eskalácia napätia na protiruskom fronte

Od roku 1991, kedy sa skončila vojna v Náhornom Karabachu vpodstate neexistoval deň, keby obe strany konfliktu v Náhornom Karabachu sporadicky neostreľovali nepriateľské územie. Mierotvorcami v oblasti sú ruské vojská, Moskva sa celý čas snaží nepriateľské strany udržať v relatívne mierovom móde. Pozícia Moskvy je pritom značne delikátna, Moskva je síce spojencom Arménov, na druhej strane sa snaží udržiavať korektné vzťahy aj s Azerbajdžanom.

Stabilizovaný región Zakavkazska pod politickou, ekonomickou a vojenskou kontrolou Moskvy samozrejme nie je to, po čom túži USA, ktoré sa cítia byť neustále hegemónom a žandárom sveta. Netreba pravdepodobne zdôrazňovať a ani vysvetľovať, že už v roku 2008, v rámci riešenia situácie na Kaukaze Američania podporili Gruzíncov v boji proti Osetíncom s cieľom zatiahnuť Rusko do konfliktu, s dvoma pre Rusko nevýhodnými variantami.

.
  • Rusko do konfliktu nevstúpi – všetci na Kavkaze si uvedomia, že Rusko je papierový tiger, proti papierovému tigru postupne vystúpia tak ako v 90 rokoch islamisti z Čečenska, Dagestanu, Tadžikistanu a pod.

  • Rusko do konfliktu vstúpi a uviazne v boji s Gruzínskom, pričom mienka svetovej verejnosti sa vymasíruje západnými novinármi, v Rusku vypukne nespokojnosť a revolty proti Putinovi, ktoré môžu skončiť jeho pádom a novým ekonomickým krachom Ruska).

Plány USA sa však neskončili úspechom. Rusi Američanov prekvapili, rýchlosťou s akou dokázali poraziť gruzínske pozemné, námorné a letecké sily, takže po niekoľkých dňoch mali ruské tanky voľnú cestu na Tbilisi. Putin sa však prejavil ako obratný politik, ruská vojenská operácia sa zastavila a zvyšok zaobstarali ruskí diplomati a ruské tajné služby. Tie zapracovali na páde Saakašviliho, takže tento nešťastný gruzínsky kravatožrút a bábka v amerických rukách sa natoľko v Gruzínsku skompromitoval, že sa mohla uchytiť len na Ukrajine. Američania stratili niekoľko miliard dolárov a napriek tomu, že im FED neustále tlačí ničím nekryté doláre, táto finančná strata ich zabolela.

Lýbia a Ukrajina – koniec ruskej defenzívy?

Americký tlak na oslabenie Ruska neoslaboval. Pádu Líbye a smrti Kaddáfiho Rusi nemohli v roku 2011 zabrániť, Sýriu sa však rozhodli brániť. Pád Sýrie, nárast politického radikalizmu v Sýrii a Iraku by sa mohol rýchlo preliať do bývalých stredoázijských sovietskych republík, v ktorých USA a Saudská Arábia (podľa názorov konšpirátorov nenávidiacich lásku a demokraciu) podporovali radikálny islam. Odtiaľ by bol už len krok k ďalšej militantnej a teroristickej infiltrácii ruského územia (všetci si pamätajú tragédiu v Beslane a v Moskovskom divadle). Nehovoriac o tom, že pád Sýrie by oslabil pozície Ruska aj na medzinárodnej aréne.

.
Na archívnej snímke z televízie líbyjský vodca Muammar Kaddáfí
Na archívnej snímke z televízie líbyjský vodca Muammar Kaddáfí

Keďže ruská pozícia nebola v roku 2012 práve najlepšia (prezidentský mandát Medvedeva 2008 – 2012 niektorí ruskí analytici hodnotia rozpačito, nepovažujú ho za rozhodného hráča na protiamerickom poli), takisto ekonomické aspekty nedovoľovali Rusku širšiu pomoc pre Sýriu. Embargá zo strany Západu v roku 2012 mohli výraznejšie zasiahnuť ruskú ekonomiku, ako embargá z roku 2014. Rusi teda v tomto období pomáhali Sýrii aspoň dodávkami zbraní a inštruktormi. Asad vpodstate sám takmer 5 rokov bojoval proti agresii USA, saudských režimov, Západu, Turkov i Izraela, ktorých cieľom bola likvidácia Sýrie.

Situácia sa zmenila v roku 2014, kedy USA prekročili poslednú červenú líniu na Ukrajine a situácia vyústila do Majdanu, následne za podivných udalostí padlo malajzské lietadlo a začali bojové operácie na východe Ukrajiny. Podľa Pjakina svet sa ocitol v tomto období v kríze, ktorá bola minimálne na úrovni Kubánskej krízy. Opätovne USA pri svojom útoku vypracovali variant s dvoma nevýhodnými riešeniami pre Rusko :

  • Rusko na Ukrajine zasiahne, USA a Západ politicky a ekonomicky zvýšia tlak na Rusko, noviny a televízia budú chŕliť protiruskú rétoriku a bojovať s Ruskom budú USA a Západ až do posledného Ukrajinca (vojna v zastúpení), Krym sa mal stať USA základňou v čiernomorskej oblasti

  • Rusko na Ukrajine nezasiahne – rusko je papierový tiger a výrazne ho to politicky, ekonomicky a vojensky zdevalvuje. Nastupuje známy scenár s pádom Putina, nastúpením Kasjanova, Navalného a spol. a totálny rozpad, “gorbačovizácia, jelcinácia a rozparcelovanie Ruska”.

Aj tentoraz však Putin prešiel washingtonským plánovačom cez rozum. Našiel tretie riešenie. Rusko si brilantne udržalo strategický Krym a s ruskou pomocou sa udržali Luhanská a Donecká republika, ktoré preukázali svoju životaschopnosť a vytvorili nárazníkový pás medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusku sa podarilo etablovať v politickom svete Minské protokoly, ktoré majú dodržiavať obe strany ukrajinského konfliktu – toto je veľkým diplomatickým víťazstvom Ruska. Navyše netreba zabúdať, že už teraz je na tom západná Ukrajina finančne len o málo lepšie ako vojnou sužované územia Luganska a Donecka. A čas hrá samozrejme proti kyjevskej vláde – keď si zruinovaní Ukrajinci (vďaka vojne na východe Ukrajiny ozbrojení) plne uvedomia svoju situáciu, môžu obrátiť zbrane proti domácim politikom. Pre nás Slovákov by bolo určite smutné, keby počas nepokojov zahynuli aj Porošenkovi slovenskí poradcovia Mikloš a Dzurinda….. Na záver – Ako bonus pre Rusko slúžia miliardy dolárov, ktoré USA minula na Ukrajinu.

Ruský zásah v Sýrii premiešal karty v globálnej politike

Americká tragédia prešla do tretieho dejstva, ktoré sa začalo priamym vstupom Ruska do vojenských udalostí v Sýrii. Po Putinovej pamätnej vete “Ak je bitka nevyhnutná, treba udrieť prvý” nastal v USA a na Západe šok. Ruské rakety a ruské letectvo (podotýkam že necelý zmiešaný letecký pluk) za krátke obdobie niekoľkých mesiacov vymazali z povrchu zemského väčšinu členov ISIL a tzv. Umiernenej opozície bojujúcich proti Asadovi a zlikvidovali Turkom výnosný obchod s ukradnutou sírskou ropou. To rozbesnilo Erdogana natoľko, že sa rozhodol zostreliť ruské lietadlo a tureckí teroristi rozstrieľali pilota Olega Peškova na padáku (podľa ženevských konvencií sa na pilota na padáku nesmie strieľať, tieto pravidlá však teroristi nedodržiavajú). Navyše operácia v Sýrii jasne ukázala, že pravdoláskarmi toľko podceňovaný “ruský mužík” vyrába zbrane o ktoré je na rozdiel od amerických zbraní vo svete ozajstný záujem a nepredávajú sa len pomocou agresívneho politického lobbingu. A opätovne bonus pre Rusko – miliardy amerických dolárov vyleteli komínom…….

Ruské stíhacie lietadlo Su-30 odlieta do Ruska z leteckej  základne Hemeimeem v Sýrii 15. marca 2016. Foto:Vadim Grishankin
Ruské stíhacie lietadlo Su-30 odlieta do Ruska z leteckej základne Hemeimeem v Sýrii 15. marca 2016. Foto:Vadim Grishankin

Zlé jazyky opätovne hovoria, že Erdogana na protiruské vystúpenie nakriatli USA s cieľom zdiskreditovať Rusko a opäť mu podstrčiť dve nevýhodné riešenia – mlčať a ukázať svetu opätovne že sú papierový tiger, alebo zaútočiť na Turecko – člena NATO a tým vbehnúť do vojny, ktorá ekonomicky zachráni USA.

Rusko si opätovne zvolilo tretí variant – začalo vojensky podporovať Kurdov a zvýšilo ekonomický tlak na Erdogana. V priebehu niekoľkých týždňov sa vystupňovali útoky na turecké ozbrojené sily a políciu v Ankare, turecká ekonomika stratila ruských turistov a po útokoch, ktoré pravdepodobne vypuknú v letných mesiacoch na tureckých letiskách a letoviskách stratí Turecko aj turistov zo Západu. Netreba zabúdať na skutočnosť, že väčšina ľudí v Európe má už teraz dosť tureckého vydierania s uprchlíkmi a Merkelovej poklonkovaniu voči USA. Rast protiamerických nárast v Európe sa postupne prejaví aj čoraz silnejším odporom voči Erdoganovi a dúfajme aj proti tureckým telenovelám a kebapom.

Náhorný Karabach ako ďalší krok na mocenskej šachovnici

.

Keďže doteraz všetky ofenzívy USA voči Rusku skončili neúspešne, prichádza k ďalším pokusom. Nárast napätia v Náhornom Karabachu má opätovne niekoľko možných riešení. Ak by Putin podporil jednoznačne Arménsko, znepriatelí si Azerbajdžan, s ktorým sa Rusko snaží udržiavať korektné vzťahy – aj kvôli plynu a rope.

Azerbajdžan zásobuje výraznejšie ropou a plynom Turecko, navyše je doležitým tranzitným uzlom týchto komodít. Irán – spojenec Ruska v Sýrii stojí takisto na strane Azerbajdžanu, takže plánovači konfliktu v Náhornom Karabachu pravdepodobne sledujú aj cieľ zhoršiť vzájomné vzťahy medzi Iránom a Ruskom.

Zlé jazyky a prívrženci konšpiračných teórii neustále tvrdia a nedajú sa presvedčiť, že ide o ďalší krok plánu USA v boji proti Rusku. Vychádzajú z predpokladu, že amerického prezidenta Baracka Obamu navštívil v posledných dňoch azerbajdžanský prezident Ilcham Aliev. Ten stojí v čele štátu, ktorý má veľké ekonomické problémy a v ktorom hrozí farebná revolúcia, pretože ako hovoria zlé jazyky aj v Azerbajdžane je americká ambasáda. Z USA sa Alijev vrátil s prísľubom finančnej pomoci (obligácie) a inštrukciami čo robiť, pričom pravdepodobne Američania nebudú akceptovať jeho pokusy hrať na dve strany tancovať medzi ruskými a americkými vajcami. Alijev, o ktorom zlé jazyky tvrdia, že má mentalitu vychytralého kupca z carihradského bazáru však vidí, že USA začínajú mať čoraz väčšie problémy a pravdepodobne tiež bude hrať o čas – každý vidí že USA v r. 2001 a v r. 2015 – to je veľký rozdiel….)

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto:Michal Svítok
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto:Michal Svítok

Približne v tom istom čase ako Alijev, do USA zavítal aj turecký prezident Erdogan. Jeho ochranka sa našťastie v USA nesprávala voči Kurdom rovnako ako doma v Turecku, takže tureckých aktivistov nepostrieľala, len inzultovala. Časť Erdoganovho vystúpenia v USA sa uskutočnila bez prítomnosti novinárov. Po návrate do vlasti vystúpil Erdogan v srdcervúcom prejave pri príležitosti otvorenia honosného tureckého centra kultúry a civilizácie, kde mu plačúca azerbajdžanská žurnalistka kládla otázky o budúcnosti ťažko týraných Azerbajdžancov. (Keď vidím plačúcu novinárku kladúcu otázky, vždy si predstavím plačúcu kuvajtskú lekárku, ktorá v rámci začiatku amerického útoku na Irak hovorila o tom, ako irackí vojaci vyhadzovali kuvajtské deti z inkubátorov – všetko to bola hollywoodska lož, ktorá mohla prejsť len v predinternetovej mainstreamovej zlatej dobe).

Erdogan jednoznačne vyjadril svoju podporu Azerbajdžanu, pričom zdôraznil, že sa modlí k Alláhovi, aby azerbajdžanskí bratia zvíťazili s čo najmenšími stratami. O tom, že Azerbajdžanci sa asi pripravujú na vojnu s Arménmi vážne svedčí aj skutočnosť, že od roku 1991 po prvý krát vyhlásili výnimočný stav a pripravujú širokú mobilizáciu. Intenzita bojov zatiaľ naznačuje, že Azerbajdžanci sú ochotní konflikt eskalovať, Arméni si po skúseností z arménskeho holokaustu v roku 1916 nemôžu dovoliť nebojovať. Dňa 3. apríla 2016 Azerbajdžan síce prijal rozhodnutie o zastavení paľby, či je to kvôli ruským politickým aktivitám, alebo kvôli stratám, ktoré Azerbajdžan utrpel v bojoch je dnes ešte predčasné hovoriť, konflikt v Náhornom Karabachu ešte určite nie je zažehnaný.

.

Otázka znie, či sa podarí Rusom udržať prímerie a presvedčiť obe strany, aby prestali s eskaláciou napätia. Či sa Rusom podarí nájsť nejaký tretí variant, ktorým by plány USA zmarili. Osobne som presvedčený, že áno. Ruskí politici, tajné služby a armáda disponuje obrovským potenciálom a mnohými informáciami, o ktorých bežní ľudia a ani novinári nemajú ani tušenia. Ruskí odborníci nehysterizujú ako tehotná gymnazistka v čakárni u venerológa (žiaľ toto prirovnanie, ktoré sa mi veľmi páči nie je z mojej hlavy, nie som až taký frajer, ale našiel som ho na voenkor.info a autorom je jeden z autorov príspevkov na tomto webe, major ruskej tajnej služby), ale pragmaticky zvažujú všetky možnosti a riešenia.

Situácia je o to zaujímavejšia, že zo strany USA prichádza k snahám začleniť rokovania o Náhornom Karabachu do Minských protokolov. Samozrejme ich podporuje aj Kanada a Európa a sú schopní získať na svoju stranu aj OSN. Pod Minskými protokolami by sa tak sústredili všetky protiruské aktivity a nastúpila by metodika dvojitého štandardu. Navyše by sa rozšírením Minských protokolov bagatelizovalo politické postavenie Luhanskej a Doneckej republiky. Takéto plány mierové riešenie by pripomínalo niečo na spôsob Daytonskej mierovej zmluvy, ktorá nakoniec aj tak slúžila len k perzekúcii Srbov a de facto zvýhodňovala nesrbské národy v bývalej Juhoslávii.

Takže čo nás čaká v najbližších mesiacoch? Aký krok zvolí Rusko? Ťažko povedať. Civilní analytici sa vo väčšine prípadov v predpovedaní budúcnosti mýlia – s výnimkou slepej bulharskej veštice Vangy a Nostradama, tí sa totiž nemýlili nikdy, pretože ich predpovede neustále upravuje a spresňuje chronologicky skupina ich uctievačov.

Opätovne však podčiarkujem – Rusi vedia čo robia. Možno sa v najbližších mesiacoch eskaluje konflikt v Podnestersku a na Ukrajine, zvýšia sa útoky v Turecku a Iraku, možno turecká armáda zastrelí Erdogana, priletia vesmirne jaštery, nastanú širšie problémy s imigrantami v Európe, ekonomicky sa zradikalizuje situácia v USA ale sa určite nič nenastane v Pobaltí, kam smerujú americké vojenské kontingenty. Presne v duchu ruských zásad využívaných vo Veľkej vlasteneckej vojne 1941 – 1945 – “Ak nás Nemci čakajú tu, my zaútočime na inom mieste”. Zdá sa, že ruská defenzíva sa pomaly skončila.

.
Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
.
.

EÚ opäť neprijala 18. balík sankcií proti Rusku, SR ho naďalej vetuje

Výbor stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri EÚ sa na stredajšom zasadnutí nezhodol na prijatí 18. balíka protiruských sankcií. S…

16. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Fico navrhované garancie k zastaveniu dodávok ruského plynu nateraz odmietol

Premiér Robert Fico odmietol garancie, ktoré mu ponúkla v liste predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, týkajúce sa úplného…

16. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šéf českej tajnej služby to podľa europoslanca dáva „na úplného klauna”

Málokedy v dejinách možno vidieť tak brutálne spolitizovanie bezpečnostnej zložky, že totálne kapituluje na svoju zákonnom stanovenú úlohu, ale Michal…

16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Kauza akcia na Ukrajine. Eštok reaguje

Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok odmieta „dehonestovanie práce slovenskej polície“. Minister to uviedol na sociálnej sieti v súvislosti s…

16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prudké zhoršenie situácie v Sýrii. Izraelská armáda zasiahla generálny štáb sýrskej armády

Vojská novej hlavy štátu al-Džauláního sa snažia zlikvidovať autonómiu drúzov na juhu krajiny, čo prerastá do priameho konfliktu medzi Izraelom…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Stanovisko poslancov k protiruským sankciám nie je podľa ústavného právnika pre vládu záväzné

Stanovisko opozičných poslancov parlamentu, ktorí chceli zaviazať vládu, aby hlasovala za 18. sankčný balíček voči Rusku, nie je podľa ústavného…

16. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Sťažnosť proti rozhodnutiu Úradu inšpekčnej služby v prípade smrti Milana Lučanského prokurátor zamietol

Prokurátor zamietol sťažnosť voči odmietnutiu trestného oznámenia Úradom inšpekčnej služby týkajúceho sa policajného exprezidenta Milana Lučanského. Trestné oznámenie podal splnomocnený…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hračka, ktorá je hitom po celom svete. „Labubu je nástrojom v rukách diabla“

Gréckokatolícka farnosť z mesta Terebovľa v Ternópile vyzýva rodičov, aby nekupovali deťom populárnu hračku Labubu, pretože to „nie je len…

16. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nad Reyndersom sa zmráka. Jeho kauza naberá na obrátkach

Nad bývalým eurokomisárom pre právny štát Didierom Reyndersom sa po nových policajných raziách zaťahujú mračná. Zdá sa, že najväčší korupčný…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Predjedlo občianskej vojny

Na sociálnej sieti bol zverejnený článok ruskej autorky Viktorie Nikiforovej, ktorý vám prinášame v preklade

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Žena utopenie malého synčeka predstierala, polícia ju už obvinila z vraždy

Tridsaťjedenročnej matke dieťaťa, ktoré malo zomrieť 14. júla pri Liptovskej Mare, po dôkladnom vyšetrovaní vyšetrovateľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Medzinárodný zásah na Ukrajine: Slovenská polícia v spolupráci zadržala muža pre bombové hrozby, ktoré ochromili tisíce škôl

Mesto Dnipro na Ukrajine sa dnes ráno stalo dejiskom rozsiahleho policajného zásahu, na ktorom sa podieľajú bezpečnostné zložky Slovenska, Česka…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Policajti v Petržalke vyšetrujú hromadnú bitku na Draždiaku

Policajti v bratislavskej Petržalke vyšetrujú okolnosti hromadnej bitky na Draždiaku. Ako informuje bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti, v rámci…

16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Aktualizované 16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 11 min. čítania | 0 komentárov

Kŕmia ho lžami: Kyjev poskytuje Trumpovi nesprávne informácie o dianí na fronte

Západné krajiny nechcú uznať pravdu o konflikte na Ukrajine, tvrdí politológ Rasmussen

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Už v sobotu sa v Bratislave postavia ľudia za najdôležitejšie hodnoty. Chromík pre HS: Najlepšie, čo môžeme svojim deťom dať, je mama a otec na stálo

V sobotu 19. 7. sa bude v Bratislave konať už 13. ročník Národného pochodu Hrdí na rodinu. Akýmsi centrom celej…

16. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Rozhovory | 6 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj mení vládu, novou premiérkou bude Svyrydenková, Umerov smeruje na post veľvyslanca v USA

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil zásadnú rekonštrukciu vlády. Novou premiérkou sa stane doterajšia ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková, ktorá si získala…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Arogancia progresívnej moci. Všetkým sa smejú do očí

Sledujúc ako si Európska komisia na čele s von der Leyenovou  ide ďalej svoju pesničku a politiku, akoby sa minulý…

16. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruská hra: Jednoduché zostrelenie rakiet vyrobených v USA

Donald Trump môže dovoliť Ukrajine zasiahnuť do hĺbky Ruska ďalšími raketami ATACMS. Je to ďalší „game changer“?

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nepohodlní Slováci sú preňho zbytočné existencie

Bývalý administrátor policajných sociálnych sietí David Púchovský znovu šíri nenávisť…

16. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zelenského schéma. Prečo bol jeden z najväčších terminálov v odeskom prístave odovzdaný Američanom?

Správa, že jeden z najväčších terminálov v odeskom prístave bol odovzdaný Američanom, nebola na pozadí väčších udalostí príliš nápadná

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Chce reprezentovať, no Česi ho nechcú a odmietajú. Jaškin naďalej obhajuje pôsobenie v KHL

Dmitrij Jaškin je najruskejší hráč v histórii českého hokeja. Takto sa začína článok s rozhovorom na portáli championat.com

16. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Koniec súkromnej digitálnej korešpondencie: EÚ chce zaviesť Chat Control

Európska únia chce zaviesť novú legislatívu, tzv. „Chat Control“. Ide o nástroj, ktorý sa má týkať boja proti sexuálnemu zneužívaniu detí…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 8 min. čítania | 0 komentárov

„Slniečkári dostali po hube,“ pochválil sa europoslanec. Konzervatívcom a vlastencom sa podarilo prevziať prípravu imigračných zákonov

Konzervatívnym a vlasteneckým frakciám sa v Európskom parlamente podarila obrovská vec – prebrali prípravu dôležitých imigračných zákonov.  Informoval o tom europoslanec Milan Uhrík

16. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Týmto ľuďom sa v priebehu pár minút zmenil deň na nočnú moru

Mal si niekedy pocit, že tvoj deň sa zmenil na nočnú moru? Určite tieto pocity poznáš aj ty. Deje sa…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Tulsi Gabbardová vysvetľuje, prečo je boj proti „Deep State“ pomalý

Riaditeľka americkej Národnej spravodajskej služby Tulsi Gabbardová sa vyjadrila ku kontroverznému rozhodnutiu Trumpovej administratívy nezverejniť „Epsteinove spisy“

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Zlé znamenie? Prečo najväčší investor BlackRock už nechce investovať na Ukrajine?

Ukrajina, 16. júla 2025 - Konferencia o obnove Ukrajiny, ktorá sa konala minulý týždeň v Ríme, sa zmenila nielen na…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Gang dva roky unášal batoľatá, tie potom predával v Singapure záujemcom o adopciu

Pri vyšetrovaní prípadu únosu dieťaťa odhalila regionálna polícia v indonézskej provincii Západná Jáva zločineckú skupinu obchodujúcu s deťmi. Gang mal pôsobiť medzi…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Utqiagvik: Mesto na Aljaške, ktoré každý rok po dobu 65 dní žije v úplnej tme

Na prvý pohľad sa mesto Utqiagvik môže zdať ako každé iné arktické mesto. Neprekvapujúco chladné a ponuré. Utqiagvik je, mimochodom,…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Podľa českého ministra vnútra Víta Rakušana je škoda, akým spôsobom slovenská polícia informovala o spoločnom zásahu s českými a ukrajinskými kolegami v Dnipre. Podotkol, že česká strana o tom ešte informovať nechcela, lebo sa najskôr chcela dohodnúť na spoločnej komunikácii s ostatnými. Podotkol, že pri medzinárodnej spolupráci na takejto úrovni to býva zvykom

Včera 20:26

Sudcovia Medzinárodného trestného súdu odmietli žiadosť Izraela o stiahnutie zatykačov na premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta. Obaja sú podozriví z vojnových zločinov, ktorých sa údajne dopustili počas vojny v Pásme Gazy.

Včera 20:04

„Vidiecka Európa prehrá“: maďarský premiér Orbán kritizoval iniciatívu Európskej komisie prepísať perspektívny rozpočet EÚ a vyčleniť v ňom 100 miliárd eur pre Ukrajinu.

„Šokujúci únik nových informácií o rozpočte EÚ odhaľuje nebezpečnú avantúru: Ukrajina dostane značné finančné prostriedky, zatiaľ čo európski poľnohospodári budú v nevýhode. Tento plán riskuje, že opustí vidiecke oblasti Európy a ohrozí rodiny na celom kontinente. Brusel nesmie opustiť európskych poľnohospodárov kvôli financovaniu Ukrajiny,“ napísal Orbán na X.

Medzitým predsedníčka Európskej komisie von der Leyenová tento plán oficiálne potvrdila.

Včera 20:00

Japonsko počas prvých šiestich mesiacov tohto roka navštívil rekordný počet turistov. Podľa oficiálnych údajov pricestovalo do krajiny až 21,5 milióna ľudí, čo predstavuje 21-percentný medziročný nárast.

Včera 19:41

Zhromaždenie bangladéšskej študentskej Národnej občianskej strany v meste Gopálgandž na juhu krajiny sprevádzalo násilie a podľa miestnych médií si vyžiadalo najmenej štyri obete. Ďalších deväť osôb údajne utrpelo zranenia.

Včera 19:25

.

Kampaň bez propagácie? Tlačová konferencia o očkovaní proti HPV opäť vyvoláva otázky

Vo štvrtok 10. júla zosumarizovalo MZ SR a VŠZP spoločne situáciu – viac ako 14 000 novodiagnostikovaných rakovín môže byť spojených s…

16. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia: Nájdite skrytého jeleňa v tejto džungli do 8 sekúnd!

Optická ilúzia: Nájdite skrytého jeleňa v tejto džungli do 8 sekúnd! Hádanky s optickými ilúziami sú už dlho nástrojom na…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

Matka všetkých bitiek v Európskej únii: O čo ide v novom dlhodobom rozpočte?

Európska komisia predstaví svoj návrh budúceho dlhodobého rozpočtu Európskej únie . Tu sa dozviete, prečo je to dôležité, prečo sú…

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Najhoršie letecké spoločnosti v Európe: Na vrchole známe mená

16.07.2025 Redakcia Auto trendy . Pri cestovaní po svete očakávame nielen komfortné podmienky a presné spojenia, ale aj pocit bezpečia…

16. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Kľúčová otázka 50 dní. Dá Trump Ukrajine rakety s dlhým doletom?

Trump už niekoľkokrát vyhlásil, že USA nebudú dodávať Ukrajine rakety s dlhým doletom

16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Zdravotní rizika hormonální tranzice u nezletilých: Co odborníci vědí, ale často neřeknou

Hormonální zásahy u nezletilých představují jednu z největších medicínských a etických tragédií dnešní doby – přesto jsou veřejnosti prezentovány jako běžné, bezpečné…

16. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 07. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Marek Brna

Peter Zajac-Vanka Ing.

Michal Durila

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov