Bratislava 29. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)
Námestník generálneho prokurátora zastavil stíhanie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka. S odôvodnením, že stíhanie za zosnovanie zločineckej skupiny proti svojim oponentom bolo formulované tak hmlisto, že dotyční ani nemali možnosť sa nejako brániť. Toto rozhodnutie komentuje exminister Juraj Draxler
“Nechcem vynášať súdy nad týmto konkrétnym prípadom (a platí, že ak vyšetrovatelia materiál doplnia, môžu so stíhaním začať nanovo), ale fakt je, že časť politicky exponovaných prípadov stojí na príliš vratkých nohách. V niektorých prípadoch stíhanie stálo, prípadne ešte aj stojí, na nejasnej výpovedi, že “v nezistenom čase na bližšie neurčenom mieste” si mal niekto pýtať úplatok. Niekde stíhania stoja na jednom svedkovi (asi najbizarnejší je prípad guvernéra NBS, kde je navyše úplne nejasné, kto mal uplácať a čo mal za to dostať),” komentuje Draxler a dodáva:
“Jednému zo šéfov Penty sa štát dokonca musel ospravedlniť (tam som tiež verejne konštatoval, že stíhanie tak, ako bolo naformulované, bolo úplne nezmyselné). Ďalší prominentný biznismen, Ivan kmotrík, sa so štátom ide súdiť o 44 miliónov za to, že štát porušil zmluvu s ním na odkúpenie futbalového štadióna. Pred dvoma rokmi síce Igor Matovič, vtedy premiér, a jeho podpredseda vlády Štefan Holý (mimochodom, on ešte vôbec je v úrade? posledné mesiace je to neviditeľný človek) síce veľkohubo vyhlasovali, ako idú celú vec vyšetrovať, podávali trestné oznámenie, ale odvtedy sú ticho.”
Exminister podotýka, že sa nevyšetrilo nič – najmä nie, ako celá podivná zmluva za ministrovania Petra Plavčana vznikla a ako vôbec mohla byť podpísaná.
Z druhej strany – opäť, ako už skôr zdôrazňoval – ak to je z Kmotríkovej strany právne dobre ošetrené, je nezmyslom to nezaplatiť, štát na tom bude len strácať. Z minulého divného rozhodovania tak nevzniká korekcia, ale len ďalšie škody.
“To, že časť národa žiadala, aby sa veci z minulosti vyšetrili, je pochopiteľné. A ja súhlasím, že (v niektorých prípadoch aj zo sebeckých dôvodov, tiež má dráždi, keď si rôzni blbci o mňa otierajú ústa v prípadoch, ktoré aspoň nepriamo mne pripísali médiá, takže by som vcelku rád videl reálne vyšetrovanie – ale tie sa skoro nikdy nezačali, a tie, ktoré začali, vyfučali do prázdna). Ale celkovo je to bordel, ktorý v skutočnosti nejakú vieru v spravodlivosť nijako neupevní,” komentuje Draxler.
A takto je to u nás so všetkým. Napríklad “boj s fake news” je zvyčajne len propagandistický boj, reálne zúčastneným o racionalitu a dôraz na fakty nejde. A výsledkom je ešte viac rozdráždená spoločnosť. Alebo eurofondy.
“Mimochodom, hoci som to pravdepodobne ja, kto začal prvý v našom prostredí verejne používať slovo oligarcha, niekedy pred pätnástimi rokmi, a rýchlo sa to ujalo, tiež trvám na tom, že keby “oligarchovia” boli náš hlavný problém, tak nám je v podstate sveta žiť. Máme tu totiž chaotické vládnutie a verejnú politiku, kde sa neefektívne pracuje prakticky na všetkých úrovniach. Napríklad umárne najviac korupcie máte skoro určite na úrovni samospráv, najmä pri rozhodovaní o rôznych stavebných projektoch. Ale toto si žiada také systémové riešenia, že sa do toho nikto radšej ani nepúšťa a orná pôda aj krajina naďalej ošpatnieva výstavbou, ktorá je mimo Balkánu a Španielska najchaotickejšia v Európe. Toto všetko a mnoho ďalších vecí treba riešiť. Ak sa riešiť nebudú, tak tu aj o tri aj o päť rokov bude kadekto fňukať o korupcii a mafii. Lebo tá korupcia rastie z toho chaotického podhubia a najmä, ten chaos je hlavný problém. A bordel sa bordelárskymi stíhaniami nevyrieši,” uzatvára Draxler svoj komentár.