NAŽIVO

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívil Peking. Stretol sa so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Im. Diskutovali spolu o vyhliadkach na ukončenie konfliktu na Ukrajine, vzťahoch so Spojenými štátmi, ako aj o situácii v Pásme Gazy a na Kórejskom polostrove. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Lavrov Wang I
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a čínsky minister zahraničných vecí Wang I / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
18:41

Záchranné zložky dočasne odvolali pátranie po osobách, ktoré sa stratili pri ničivých záplavách v Texase. Urobili tak pre nové varovania pred dažďami, ktoré by mohli spôsobiť ďalšie povodne. Informuje agentúra AP.

18:04

Sýrsky úrad pre civilnú ochranu oznámil, že lesné požiare na západe krajiny sa po desiatich dňoch podarilo dostať pod kontrolu.

Plamene za ten čas spálili veľkú časť lesa a poľnohospodárskej pôdy a vyžiadali si evakuáciu tamojších obyvateľov. Informuje agentúra AFP.

18:03

Český premiér Petr Fiala v liste požiadal predsedu vlády SR Roberta Fica, aby na úrovni EÚ neblokoval osemnásty balík sankcií proti Rusku. Napísal v nedeľu na sociálnej sieti X.

18:01

Austrália sa vopred nezaviaže k nasadeniu vojakov v akomkoľvek konflikte, povedal minister obranného priemyslu Pat Conroy. Jeho slová sú reakciou na naliehanie amerického Pentagónu, ktorý od Canberry žiadal objasnenie svojej úlohy v prípadnom spore medzi USA, Čínou a Taiwanom. Informuje agentúra Reuters.

18:00

Generálny tajomník NATO Mark Rutte navštívi budúci týždeň Washington. Tam sa stretne s prezidentom USA Donaldom Trumpom a ďalšími vysokopostavenými predstaviteľmi americkej administratívy. Informuje agentúra Reuters.

18:00

EÚ predĺži lehotu, v rámci ktorej neuplatňuje odvetné clá voči USA, do augusta. Oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. EÚ tak reaguje na najnovšie rozhodnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa posunúť platnosť amerických ciel až na 1. augusta, zároveň však potrebuje posledné týždne na vyriešenie sporu, keďže Trump oznámil, že od augusta zavedie na produkty z EÚ 30-percentné dovozné clá. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

15:39

Európska únia a Indonézia dosiahli politickú zhodu na obchodnej dohode. Oznámila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stretnutí s indonézskym prezidentom Prabowom Subiantom.

15:12

V minulých dňoch oznámil americký prezident Donald Trump dovozné clá na produkty z Brazílie. Tie znervóznili trhy s kávou, a preto sa dá očakávať, že po predchádzajúcom zvýšení cien bude šálka kávy stáť Američanov ešte omnoho viac. Odhadujú to analytici a obchodníci s kávou, ktorých oslovila agentúra Reuters.

15:11

Šesť ľudí utrpelo zranenia v nedeľu počas siedmeho dňa tradičného behu s býkmi v španielskej Pamplone. Informuje agentúra DPA.

Španielsko Pamplona beh býkov
Na snímke býky z farmy La Palmosilla bežia medzi účastníkmi počas siedmeho dňa behu býkov, ktorý je súčasťou slávností sv. Fermína v španielskej Pamplone v nedeľu 13. júla 2025 / Foto: TARS/AP-Miguel Oses
14:52

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján utrpel ľahké zranenie nohy pri izraelskom leteckom útoku počas 12-dňovej izraelsko-iránskej vojny. Informovala o tom ešte včera iránska tlačová agentúra Fars.

14:25

Rusko odmietlo správu portálu Axios. Podľa správy mal prezident Vladimir Putin vyzvať Irán, aby súhlasil s princípom nulového obohacovania uránu v rámci jadrovej dohody s USA. Ruské ministerstvo zahraničných vecí túto správu označilo za „spolitizovanú očierňujúcu kampaň“. Informuje agentúra TASS.

 

14:25

Česká republika vyslala 16-členný špeciálny záchranný tím, takzvaný USAR, do amerického štátu Texas. Texas tento mesiac zasiahli ničivé povodne. Českí hasiči budú pomáhať pri pátraní po nezvestných osobách. Informuje portál Novinky.cz.

14:25
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Boj proti korupcii ako nástroj na likvidáciu politických oponentov. Médiá, mimovládky a tajné služby. Poučenie z Brazílie

V mar­ci 2021 pad­lo v Bra­zí­lii veľ­mi váž­ne roz­hod­nu­tie Naj­vyš­šie­ho sú­du Bra­zí­lie vo ve­ci Sergia Mo­ra, bý­va­lé­ho vy­šet­ro­va­cie­ho sud­cu ko­rup­čnej kau­zy s náz­vom Ja­va La­to. Potvr­di­lo sa, že sud­ca Mo­ro bol za­uja­tý a ma­ni­pu­lo­val trest­ný pro­ces s bý­va­lým pre­zi­den­tom Lui­som Ig­na­ciom Lu­lom da Sil­va

Ilustračné foto
❚❚
.

Ten bol od­sú­de­ný za pa­sív­nu ko­rup­ciu a pra­nie špi­na­vých pe­ňa­zí a nas­tú­pil na vý­kon tres­tu v ap­rí­li 2018. V jú­ni 2019 však por­tál Inter­cept zve­rej­nil zá­zna­my ko­mu­ni­ká­cie sud­cu Mo­ra s pro­ku­ra­tú­rou, v kto­rej sud­ca „ob­jed­ná­val“ dô­ka­zy a vy­tvá­ral stra­té­giu, ako pro­ti Lu­lo­vi da Sil­va pos­tu­po­vať. Keď­že to bo­lo v roz­po­re s ne­zá­vis­los­ťou sú­du a ce­lý pro­ces sa uká­zal ako zma­ni­pu­lo­va­ný, vie­dlo to i k pred­čas­né­mu pre­pus­te­niu expre­zi­den­ta z vä­ze­nia v no­vem­bri 2019. Od­sú­de­nie však Lu­lo­vi da Sil­va zne­mož­ni­lo kan­di­do­vať v pre­zi­dent­ských voľ­bách ro­ku 2018, kto­ré by prav­de­po­dob­ne vy­hral. Je zjav­né, že boj pro­ti ko­rup­cii sa tu vy­užil na od­strá­ne­nie po­li­tic­ké­ho proti­vní­ka. Svo­ju úlo­hu v pro­ce­se pro­ti Lu­lo­vi zoh­rá­va­li aj USA a pro­ces pos­lú­žil ako nás­troj zvý­še­nia ich vply­vu v Bra­zí­lii. Ob­vi­ne­nia vo­či za­po­je­niu USA sa ob­ja­vo­va­li už po­čas pro­ce­su a sud­cu Mo­ra via­ce­rí už po­čas pro­ce­su ozna­čo­va­li ako agen­ta USA. Vte­dy sa to ozna­či­lo za „kon­špi­rač­nú teóriu“, av­šak zve­rej­ne­nia z ro­ku 2020 potvr­di­li, že sud­ca Mo­ro v kau­ze ile­gál­ne spolu­pra­co­val s FBI a ďal­ší­mi or­gán­mi USA.

Zá­sa­hy do bra­zíl­skej po­li­ti­ky pros­tred­níc­tvom bo­ja pro­ti ko­rup­cii by sa da­li roz­de­liť do nas­le­du­jú­cich etáp:

1. Bu­do­va­nie vä­zieb v jus­tí­cii

.

2. Me­diál­na kam­paň a proti­vlád­ne fil­my

3. Ma­so­vé pro­tes­ty

4. Zneu­ží­va­nie nah­rá­vok a in­for­má­cií

5. Väz­ba a ka­júc­ni­ci

6. Roz­su­dok s níz­kou dô­kaz­nou úrov­ňou

.

7. Se­lek­tív­na lik­vi­dá­cia po­li­ti­kov

V nad­väz­nos­ti na to uve­diem: Pou­če­nie pre Slo­ven­sko

1. Bu­do­va­nie vä­zieb v jus­tí­cii

Jed­ným z naj­váž­nej­ších prob­lé­mov fun­go­va­nia štá­tov v sú­čas­nos­ti je otáz­ka ne­zá­vis­los­ti súd­nic­tva. Do roz­hod­nu­tí sú­dov chcú za­sa­ho­vať rôz­ne sub­jek­ty a pre­to sa do ús­tav­ných po­riad­kov štá­tov dos­tá­va­jú rôz­ne ga­ran­cie sud­cov­skej ne­zá­vis­los­ti. Tra­dič­ne sa o zá­sa­hy po­kú­ša­jú naj­mä pred­sta­vi­te­lia vý­kon­nej ale­bo zá­ko­no­dar­nej mo­ci v rám­ci da­né­ho štá­tu a pre­to sa zá­ko­ny naj­mä pro­ti to­mu­to za­sa­ho­va­niu. Veľ­mi ne­bez­peč­né je však aj úsi­lie zo stra­ny rôz­nych eko­no­mic­kých sub­jek­tov či cu­dzích taj­ných slu­žieb, kto­ré pri tom­to ov­plyv­ňo­va­ní vy­uží­va­jú naj­mä mi­mov­lád­ny sek­tor a mé­diá. Tá­to tak­ti­ka sa ús­peš­ne pou­ži­la v La­tin­skej Ame­ri­ke, kde exis­to­va­li spo­loč­né zá­uj­my mies­tnych oli­gar­chov a taj­ných slu­žieb z USA. Was­hin­gton na za­čiat­ku 21. sto­ro­čia če­lil váž­nej vý­zve, kto­rou bo­la eman­ci­pá­cia štá­tov v La­tin­skej Ame­ri­ke. Vo väč­ši­ne kra­jín zví­ťa­zi­li ľa­vi­co­vé po­li­tic­ké si­ly, kto­ré od­miet­li po­li­tic­ké a eko­no­mic­ké vzo­ry z USA a za­ča­li pes­to­vať ne­zá­vis­lej­šiu za­hra­nič­nú po­li­ti­ku. Ma­li pri­tom väč­ší ma­név­ro­va­cí pries­tor, pre­to­že eko­no­mic­ký rast Čí­ny im po­nú­kol al­ter­na­tí­vu vo­či ob­cho­du s USA a ich spo­jen­ca­mi.

Keď­že ob­vyk­lé nás­tro­je na zme­nu vlád v La­tin­skej Ame­ri­ke pres­ta­li fun­go­vať, USA prip­ra­vi­li no­vé stra­té­gie. Vý­znam­ným mo­men­tom ma­lo byť ne­ve­rej­né stret­nu­tie v ho­te­li Marriot v At­lan­te v ro­ku 2012, kde sa vy­tvo­ril tzv. At­lan­tský plán, kto­rý mal viesť k zme­nám ta­moj­ších vlád pros­tred­níc­tvom súd­nej a me­diál­nej mo­ci. Z hľa­dis­ka té­my bo­ja pro­ti ko­rup­cii bo­la veľ­mi váž­nou in­for­má­ciou účasť niek­to­rých bra­zíl­skych sud­cov na stret­nu­tí. Sa­moz­rej­me, väz­by USA na bra­zíl­skych sud­cov bo­li zná­me už ove­ľa skôr a o vzťa­hoch sud­cu Sergia Mo­ra s USA pí­sa­li Wiki­Leaks už v ro­ku 2009. Jed­nou z ob­las­tí, na kto­ré sa USA za­me­ria­va­jú, je boj pro­ti ko­rup­cii a príp­ra­va jus­tič­ných or­gá­nov na ten­to boj. Ko­rup­cia v La­tin­skej Ame­ri­ke pred­sta­vu­je la­tent­ný a veľ­mi váž­ny prob­lém a jej pot­lá­ča­nie má vý­znam. Do toh­to bo­ja sa za­pá­ja aj ve­ľa sub­jek­tov s čes­tný­mi úmys­la­mi a čas­to ich len ťaž­ko od­lí­šiť od spra­vo­daj­ských ak­ti­vít. Ani za­po­je­nie USA nie je vždy rov­na­ké, nie­ke­dy sa za­pá­ja US Aid, ino­ke­dy mi­mov­lád­ne or­ga­ni­zá­cie, fi­nan­co­va­né z USA.

 

.
2. Me­diál­na kam­paň a proti­vlád­ne fil­my

Pro­ces s bra­zíl­skym expre­zi­den­tom Lu­lom bol vy­vr­cho­le­ním tej­to no­vej ame­ric­kej stra­té­gie. Iš­lo tiež o vý­sle­dok proti­ko­rup­čnej ak­cie zva­nej Ja­va La­to, kto­rá od­ha­li­la, že kon­krét­ni fun­kcio­ná­ri zís­ka­va­li úp­lat­ky za vy­ba­ve­nie kon­trak­tov od štá­tom vlas­tne­ných spo­loč­nos­tí, naj­mä Pet­rob­ras. Ope­rá­cia sa da­tu­je do ob­do­bia ro­kov 2014 – 2021. Pod­ne­ty na ob­vi­ne­nia vo­či Lu­lo­vi sa však ob­ja­vi­li už skôr, v člán­ku O Glo­bo. Vo veľ­mi krát­kom ča­se sa ob­ja­vi­li ďal­šie člán­ky, kto­ré ob­vi­ňo­va­li bý­va­lé­ho pre­zi­den­ta z ko­rup­cie. Teória o Lu­lo­vej ko­rup­cii za­ča­la pos­tup­ne žiť svo­jim ži­vo­tom, na­ba­ľo­va­li sa rôz­ne špe­ku­lá­cie. Za­ča­li sa do­kon­ca vy­tvá­rať ce­lé le­gen­dy, v kto­rých sa dl­ho­roč­ný prob­lém ko­rup­cie pri­pi­so­val kon­krét­ne­mu po­li­ti­ko­vi. Nes­kôr sa to­či­li aj ce­lé fil­my, napr. „Fe­de­rál­na po­lí­cia: zá­ko­ny pla­tia pre kaž­dé­ho“ či se­riál „Me­chan­izmus“. Tie­to di­ela na spô­sob slo­ven­ské­ho fil­mu Svi­ňa ma­ni­pu­la­tív­ne pod­sú­va­li ver­ziu, v kto­rej sud­ca Mo­ro pred­sta­vo­val dob­ro a expre­zi­dent Lu­la da Sil­va zlo. Na glo­ri­fi­ká­cii sud­cu Mo­ra sa po­die­ľa­li aj ame­ric­ké mé­diá, napr. ča­so­pis Ti­me ho ozna­čil za jed­nu zo 100 naj­vplyv­nej­ších osôb sve­ta.

 

3. Ma­so­vé pro­tes­ty

Jed­ným z nás­led­kov ma­sív­nej me­diál­nej kam­pa­ne vo­či Lu­lo­vi a Rous­sef­fo­vej bo­li ob­rov­ské proti­vlád­ne pro­tes­ty. Mla­dí ľu­dia, kto­rí si ob­do­bie pred Lu­lom ne­pa­mä­ta­li, ľah­ko pod­ľah­li mé­dia­mi ší­re­nej pred­sta­ve, že uve­de­ní po­li­ti­ci sú hlav­nou pre­káž­kou v bo­ji pro­ti ko­rup­cii a po ich od­stú­pe­ní sa bu­de si­tuácia zlep­šo­vať. Ma­so­vé anti­ko­rup­čné pro­tes­ty sa vý­raz­ne pre­ja­vi­li v ob­do­bí pred MS 2014 vo fut­ba­le, kto­ré or­ga­ni­zo­va­la prá­ve Bra­zí­lia. Av­šak ho­ci bo­li pro­tes­ty po­čet­né, ne­vied­li k to­mu, aby Stra­na pra­cu­jú­cich (PT) stra­ti­la svo­ju vo­lič­skú zá­klad­ňu. Nao­pak, v pre­zi­dent­ských voľ­bách ro­ku 2014 Di­lma Rous­sef­fo­vá opäť zví­ťa­zi­la. Sa­moz­rej­me, proti­vlád­ne ma­so­vé pro­tes­ty pok­ra­čo­va­li i po voľ­bách a mainstrea­mo­vé mé­diá na nes­tá­le pou­ka­zo­va­li. Roz­hor­če­ná at­mos­fé­ra na­po­moh­la aj im­peach­men­tu pro­ti pre­zi­den­tke Rous­sef­fo­vej v ro­ku 2016. Je zrej­mé, že pre ús­pech im­peach­men­tu mu­se­li oli­gar­chovia sko­rum­po­vať via­ce­ro pos­lan­cov, do­kon­ca aj zo stra­ny PT, av­šak v at­mos­fé­re ve­rej­né­ho hne­vu aj to mé­diá vní­ma­li ako čo­si nor­mál­ne. Po od­vo­la­ní pre­zi­den­tky Rous­sef­fo­vej za­sa Bra­zí­liou otria­sa­li pro­tes­ty priaz­niv­cov PT, tie však naš­li len ma­lú od­oz­vu v mies­tnych i za­hra­nič­ných mé­diách.

4. Zneu­ží­va­nie nah­rá­vok a in­for­má­cií

Na me­diál­nu kam­paň za­rea­go­va­li sud­ca Mo­ro a Del­tan Dallag­nol, pro­ku­rá­tor v kau­ze Ja­va La­to, keď ne­cha­li od­po­čú­vať množ­stvo osôb. Se­lek­tív­ny vý­ber od­po­čú­va­nej ma­té­rie bol po­su­nu­tý mé­diám, kto­ré v spo­loč­nos­ti za­ča­li ší­riť hnev pro­ti sko­rum­po­va­ným po­li­ti­kom. Pri mno­hých od­po­čú­va­niach a zve­rej­ne­niach pri­tom sud­ca Mo­ro zjav­ne prek­ra­čo­val svo­je prá­vo­mo­ci. Pla­ti­lo to napr. v prí­pa­de ko­mu­ni­ká­cie Di­lmy Rous­sef­fo­vej v ča­se vý­ko­nu jej pre­zi­den­tskej fun­kcie. Pre­zi­den­tku štá­tu mo­hol stí­hať a od­sú­diť iba Naj­vyš­ší súd Bra­zí­lie, nie proti­ko­rupč­ný vy­šet­ru­jú­ci sud­ca. Zve­rej­ne­nie jej roz­ho­vo­rov s ex-pre­zi­den­tom Lu­lom da Sil­va z hľa­dis­ka tres­tné­ho prá­va nič zá­sad­né nep­ri­nie­slo, ale pre no­vi­ná­rov to bo­la aj tak ví­ta­ná príl­eži­tosť na úto­ky pro­ti pre­zi­den­tke. Eš­te zá­važ­nej­šie však bo­lo od­po­čú­va­nie roz­ho­vo­rov me­dzi ex-pre­zi­den­tom Lu­lom da Sil­va a je­ho ad­vo­ká­tom či ce­lej ad­vo­kát­skej kan­ce­lá­rie, kto­rá ho za­stu­po­va­la. Nie­len v Bra­zí­lii by ob­ža­lo­va­ný mal mať ga­ran­ciu, že dô­ver­né in­for­má­cie, kto­ré ozná­mi ad­vo­ká­to­vi, nes­kon­čia u ob­ža­lo­by. Ani z toh­to od­po­čú­va­nia však Mo­ro a Dallag­nol pres­ved­či­vé dô­ka­zy ne­vy­ťa­ži­li. Na dru­hej stra­ne, vop­red poz­na­li stra­té­giu ob­ha­jo­by a tak ma­li v tres­tnom ko­na­ní vý­ho­du.

 

5. Väz­ba a ka­júc­ni­ci

Jed­ným zo zá­klad­ných nás­tro­jov v bo­ji pro­ti ko­rup­cii sa sta­li neus­tá­le­né a ne­kon­krét­ne ob­vi­ne­nia, pri­čom vo väz­be kon­či­li ľu­dia, kto­rí ani ne­tu­ši­li z čo­ho ich vi­nia (ke­dy, s kým a čo spá­cha­li). Veľ­mi čas­tým nás­tro­jom sa sta­lo aj vy­uží­va­nie in­šti­tú­tu tzv. ka­júc­ni­kov. Niek­to­rých zlo­mi­la dl­hotr­va­jú­ca väz­ba. Pod­mien­ky vo väz­be bo­li čas­to nao­zaj tvr­dé a niek­to­rým ľu­ďom zni­či­li ži­vot. Pod­ni­ka­teľ Cou­tin­ho de Sá sa už za šesť me­sia­cov zme­nil na „ľud­skú tros­ku“: mu­sel spať v ce­le na mat­ra­ci na pod­la­he (ne­bo­lo vraj dosť pos­te­lí), upie­ra­li mu stret­nu­tia s dcé­rou, roz­pad­lo sa mu man­žel­stvo, atď. Mno­hí od­sú­de­ní sud­com Mo­rom bo­li nes­kôr os­lo­bo­de­ní Naj­vyš­ším sú­dom Bra­zí­lie. Niek­to­rým ob­vi­ne­ným sa však po­da­ri­lo preu­ká­zať vi­nu a prá­ve tí sa po­kú­si­li spolu­prá­cou s s or­gán­mi čin­ný­mi v tres­tnom ko­na­ní (OČTK) zní­žiť svoj trest. Ve­ľa ka­júc­ni­kov sa ob­ja­vi­lo v kon­cer­ne Od­eb­recht. Spo­me­núť tre­ba naj­mä Mar­cel­la Od­eb­rech­ta, vnu­ka za­kla­da­te­ľa fir­my, kto­ré­mu reál­ne do­ká­za­li ko­rup­ciu a tak sa sna­žil bom­bas­tic­kým udá­va­ním vý­znam­ných po­li­ti­kov do­siah­nuť zní­že­nie tres­tu – mies­to 19 ro­kov vo vä­ze­ní tak už v ro­ku 2017 od­išiel do luxus­né­ho „do­má­ce­ho vä­ze­nia“. Aj v Lu­lo­vej kau­ze bo­la dô­kaz­ná si­tuácia sla­bá a tak i tu vsa­di­li OČTK na ka­júc­ni­ka, bý­va­lé­ho ria­di­te­ľa spo­loč­nos­ti Gru­po OAS (Leo Pin­hei­ro).

6. Roz­su­dok s níz­kou úrov­ňou dô­ka­zov

Za čo bol te­da Lu­la da Sil­va od­sú­de­ný? Od sta­veb­nej fir­my fir­my Gru­po OAS mal dos­tať neh­nu­teľ­nosť za to, že vy­ba­vil zmlu­vy so štát­nou fir­mou Pet­rob­ras. OAS ma­la pod­ľa člán­ku pre­zi­den­to­vi Lu­lo­vi v pob­rež­nom mes­te Gua­ru­já pos­ta­viť luxus­nú neh­nu­teľ­nosť v kom­plexe So­la­ris (apar­tmán 164-A, 215 m2). Reali­ta však bo­la ta­ká, že Lu­lo­va man­žel­ka v ro­ku 2005 nao­zaj za­ča­la splá­cať apar­tmán v stav­be v Gua­ru­já, kto­rá sa iba bu­do­va­la – iš­lo však o pod­stat­ne men­šiu a lac­nej­šiu neh­nu­teľ­nosť než tá, kvô­li kto­rej pre­zi­den­ta od­sú­di­li. Nao­pak, vlas­tníc­tvo veľ­ké­ho apar­tmá­nu sa ne­po­da­ri­lo do­ká­zať zo žiad­nej evi­den­cie neh­nu­teľ­nos­tí. Pod­stat­nú úlo­hu tak zoh­ral ka­júc­nik Leo Pin­hei­ro ,kto­rý tvr­dil, že neh­nu­teľ­nosť pat­rí Lu­lo­vi. Ok­rem vý­po­ve­de nep­ris­pel žiad­nym dô­ka­zom, len jed­nou fo­tog­ra­fiou s Lu­lom. Ďal­ším „dô­ka­zom“, o kto­rý sa ob­ža­lo­ba opie­ra­la, bol ne­pod­pí­sa­ný návrh zmlu­vy o pred­met­nej neh­nu­teľ­nos­ti. Ta­ký­to návrh zmlu­vy však opäť nič ne­do­ka­zu­je a Lu­la tvr­dil, že nik­dy uve­de­ný návrh ne­vi­del. Ob­ja­vi­la sa aj fo­tog­ra­fia Lu­lu s Pin­hei­rom v da­nej neh­nu­teľ­nos­ti. Eš­te ne­jas­nej­ším bol údaj­ný vzťah Lu­lu ku ko­rup­cii vo fir­me Pet­rob­ras, kde pod­ľa sud­cu Mo­ra mal Lu­la da Sil­va vy­ba­vo­vať zá­kaz­ku pre OAS. Sud­ca Mo­ro a spol. ta­ké tvr­de­nie opäť ne­do­ká­za­li, ho­ci pred­lo­ži­li množ­stvo od­po­ču­tých roz­ho­vo­rov rôz­nych osôb. Tie potvr­dzo­va­li ko­rup­ciu fun­kcio­ná­rov fir­my Pet­rob­ras, ale nie to, že by bol za ňu zod­po­ved­ný prá­ve Lu­la da Sil­va. Na dopl­ne­nie ob­ra­zu pou­žil Mo­ro člán­ky z mainstrea­mu, ho­ci tie bo­li iba špe­ku­lá­cia­mi. Väz­ba na fir­mu Pet­rob­ras však bo­la pre in­ge­ren­ciu sud­cu Mo­ra pot­reb­ná, bez nej by mu vzni­kol prob­lém s prís­luš­nos­ťou. Cel­ko­vo, ke­by sa jed­na­lo o iný trest­ný čin, zrej­me by bo­li ta­ké­to „dô­ka­zy“ vní­ma­né ako vý­smech, v bo­ji pro­ti ko­rup­cii však pla­ti­lo, že všet­ci o Lu­lo­vej ko­rup­cii „ve­dia“ a ko­mu nes­ta­čia pred­lo­že­né dô­ka­zy, ten „ob­ha­ju­je ko­rup­ciu“. Fak­tom je, že tá­to at­mos­fé­ra ov­plyv­ni­la roz­ho­do­va­nie aj sud­cov od­vo­la­cie­ho sú­du v kau­ze a sud­ky­ňa Car­men Lú­cia pro­ti Lu­lo­vi roz­hod­la kvô­li je­ho oso­be. Po od­ha­le­niach o ma­ni­pu­lá­cii pro­ce­su však čes­tne priz­na­la svo­ju chy­bu a v mar­ci 2021 už roz­hod­la inak.

 

7. Se­lek­tív­na lik­vi­dá­cia po­li­ti­kov

Tak­že ho­ci stá­le nie je vy­lú­če­né, že Lu­la da Sil­va bol sko­rum­po­va­ný po­li­tik, kau­za Ja­va La­to ho skôr vy­vi­ni­la. Ok­rem od­sú­de­nia Lu­lu da Sil­vu sud­ca Mo­ro na­po­mo­hol i k im­peach­men­tu pre­zi­den­tky Rous­sef­fo­vej (2010 – 2016). Pos­tu­po­val však pre­mys­le­ne a ve­del, že ne­mô­že úto­čiť len na PT, inak by veľ­mi rých­lo stra­til dô­ve­ry­hod­nosť. V pod­sta­te sa usi­lo­val o kom­bi­ná­ciu reál­ne­ho bo­ja s ko­rup­ciou a po­li­tic­kých pro­ce­sov, pri­čom od­sú­de­nie sku­toč­ných ko­rup­ční­kov do­da­lo vá­hu aj pro­ce­som s ne­po­hodl­ný­mi po­li­tik­mi. Na ce­lej si­tuá­cii je naj­pa­ra­doxnej­šie, že na bra­zíl­sky boj pro­ti ko­rup­cii dop­la­ti­li Lu­la da Sil­va a Di­lma Rous­sef­fo­vá, kto­rí bo­li ľa­vi­co­ví a kri­tic­kí k po­li­ti­ke USA. Nao­pak zá­važ­né po­doz­re­nia z ko­rup­cie pre­zi­den­tov Te­me­ra (2016-2018) a Bol­so­na­ra (od 2018) k ich od­sú­de­niu ne­vied­li. V prí­pa­de Te­me­ra nes­ta­či­la ani fo­ren­zne potvr­de­ná nah­ráv­ka roz­ho­vo­ru s oli­gar­chom Ba­tis­tom a od­sú­de­ný ne­bol ani v kau­ze Ja­va La­to. Vo­či syn­ovi sú­čas­né­ho pre­zi­den­ta Bol­so­na­ra (od 2018) sú po­doz­re­nia eš­te zá­važ­nej­šie. Prá­ve Bol­so­na­ro pri­tom vy­stu­po­val pred voľ­ba­mi ako bo­jov­ník pro­ti ko­rup­cii a zo Sergia Mo­ra uro­bil mi­nis­tra spra­vod­li­vos­ti (od­stú­pil v ap­rí­li 2020). Zme­na vo ve­de­ní štá­tu sa vý­znam­ne dotk­la i vzťa­hov s USA: za­tiaľ čo Lu­la da Sil­va opo­no­val ame­ric­kej po­li­ti­ke a Rous­sef­fo­vá do­kon­ca od­riek­la náv­šte­vu v USA, za pre­zi­den­ta Bol­so­na­ra sa Bra­zí­lia zme­ni­la na spo­jen­ca USA.

Pou­če­nie pre Slo­ven­sko

Boj pro­ti ko­rup­cii sa dá vy­užiť pro­ti opo­nen­tom nie­len v Bra­zí­lii, ale aj v iných kra­ji­nách. Tá­to té­ma pat­rí k hlav­nej agen­de pra­vi­co­vých síl v La­tin­skej Ame­ri­ke, na­po­je­ných na USA: napr. v ro­ku 2017 vied­la me­diál­na proti­ko­rup­čná kam­paň k pá­du pre­zi­den­tky Ba­che­le­to­vej v Chi­le. Je pa­ra­doxom, že té­mu bo­ja pro­ti ko­rup­cii pre­sa­dzu­jú prá­ve no­vi­ná­ri z oli­gar­chic­kých mé­dií. Na prík­la­de La­tin­skej Ame­ri­ky by sme sa však ma­li pou­čiť aj na Slo­ven­sku a vy­hnúť sa chy­bám, kto­ré sa sta­li v prí­pa­de zneu­ží­va­nia bo­ja pro­ti ko­rup­cii. Vzhľa­dom na bra­zíl­ske skú­se­nos­ti by sme si ma­li dať po­zor na tri ri­zi­ká:

.

• Spolu­prá­ca sú­dov, pro­ku­ra­tú­ry a mé­dií

• Väz­by na za­hra­ni­čie

• Ideo­lo­gic­ky zom­knu­tá sku­pi­na

Veľ­mi po­zor­ne si tre­ba vší­mať spolu­prá­cu sú­dov, pro­ku­ra­tú­ry a mé­dií. Zvlášť to pla­tí pre Špe­cia­li­zo­va­ný trest­ný súd (ŠTS) a Úrad špe­ciál­nej pro­ku­ra­tú­ry (ÚŠP) a ich väz­by na kon­krét­nych no­vi­ná­rov. Ak sa ob­ja­ví po­doz­re­nie, že ne­ja­ký sud­ca ŠTS ale­bo pro­ku­rá­tor ÚŠP a no­vi­nár spo­lu pes­to­va­li úz­ke kon­tak­ty, ma­lo by to viesť k jed­noz­nač­né­mu vy­šet­ro­va­niu. Pro­ti kon­cen­tro­va­nej mo­ci súd­nic­tva a mé­dií sa to­tiž dá vzdo­ro­vať len ťaž­ko. Po­kiaľ súd poš­le ob­vi­ne­né­ho do väz­by, ten sa ne­mô­že brá­niť v ky­berpries­to­re a prá­ve tam sa od­oh­rá­va roz­ho­du­jú­ca bit­ka o je­ho po­vesť. Ak ju mé­diá zni­čia, veľ­ká časť ve­rej­nos­ti bu­de vo­či ne­mu po­ža­do­vať čo naj­prís­nej­ší roz­su­dok. Me­men­tom by ma­li byť aj chvá­los­pe­vy na proti­ko­rup­čných sud­cov v oli­gar­chic­kých mé­diách. Iný zá­važ­ný prob­lém pred­sta­vu­jú väz­by sud­cov a pro­ku­rá­to­rov. Ak sa poz­na­jú príl­iš dob­re, tak ne­mož­no vy­lú­čiť, že sa spo­lu taj­ne do­ho­vá­ra­jú. V SR mô­že tie­to oba­vy vy­vo­lá­vať napr. úz­ky kon­takt pred­se­du ŠTS a špe­ciál­ne­ho pro­ku­rá­to­ra z mi­nu­los­ti. Tre­ba dbať na to, aby sa ne­moh­li do­ho­vá­rať pro­ti jed­not­li­vým ob­vi­ne­ným, ako to ro­bi­li sud­ca Mo­ro a pro­ku­rá­tor Dallag­nol v Bra­zí­lii.

Ďal­ším me­men­tom z Bra­zí­lie je to, že boj pro­ti ko­rup­cii by sa ne­mal zve­riť do rúk ma­lej sku­pi­ny ľu­dí. Na Slo­ven­sku ta­ký krok bol v mi­nu­los­ti od­ôvod­ňo­va­ný tým, že tre­ba pretr­hať re­gio­nál­ne väz­by ko­rup­ční­kov na mies­tnych sud­cov a pro­ku­rá­to­rov. Ak sa však proti­ko­rup­čné ak­ti­vi­ty dos­ta­nú do rúk úz­kej sku­pi­ny ľu­dí, mô­žu byť prob­lé­mom ich iné väz­by, naj­mä na za­hra­ni­čie – v Bra­zí­lii iš­lo o väz­by na USA. Ne­za­bú­daj­me, že USAID už pred 20 rok­mi fi­nan­co­val pub­li­ká­cie o bo­ji pro­ti ko­rup­cii aj na Slo­ven­sku a zú­čas­tňo­val sa na nich ob­me­dze­ný ok­ruh osôb, kto­ré dnes ma­jú veľ­kú moc (napr. tu). Pretr­hať väz­by OČTK so za­hra­nič­ný­mi sub­jek­tmi je rov­na­ko dô­le­ži­té ako pretr­hať re­gio­nál­ne väz­by.

.

Ta­kis­to pla­tí, že žiad­na sku­pi­na by si boj pro­ti ko­rup­cii ne­ma­la „spri­va­ti­zo­vať“. Keď­že sa pri uve­de­ných ak­ti­vi­tách po­hy­bu­je ma­lý ok­ruh ľu­dí, hro­zí, že sa sta­nú aj ideo­lo­gic­ky príl­iš zom­knu­tou sku­pi­nou – to mô­že mať do­pad na se­lek­tív­nosť tres­tných ko­na­ní. Je pot­reb­né, aby ná­zo­ro­vá plu­ra­li­ta me­dzi proti­ko­rup­čný­mi sud­ca­mi a pro­ku­rá­tor­mi zod­po­ve­da­la ná­zo­ro­vej plu­ra­li­te v spo­loč­nos­ti. Osob­ne poz­nám po­li­tic­ké ná­zo­ry len u ma­lej čas­ti sud­cov ŠTS a pro­ku­rá­to­rov ÚŠP, av­šak ur­či­tú jed­nos­tran­nosť u nich vi­dím. Na zá­kla­de bra­zíl­skej skú­se­nos­ti tre­ba po­li­tic­kým ná­zo­rom sud­cov ŠTS a pro­ku­rá­to­rov ÚŠP prik­la­dať veľ­ký vý­znam.

Na zá­ver mož­no iba kon­šta­to­vať, že kvô­li uve­de­ným prob­lé­mom z Bra­zí­lie by sme ma­li zob­rať do úva­hy to, čo nás vý­voj nau­čil: na sna­hu o pot­la­če­nie ko­rup­cie by sme ne­ma­li re­zig­no­vať, ale prin­cí­py práv­ne­ho štá­tu sa ne­da­jú nah­ra­dzo­vať proti­ko­rup­čným mo­ra­liz­mom.

Doc. JUDr. Bra­nis­lav Fáb­ry, PhD., vy­so­koš­kol­ský pe­da­góg, Práv­nic­ká fa­kul­ta UK

 

Článok pôvodne vyšiel na portáli pravnelisty.sk

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

Branislav Čech

.
.
.

Fürst pre HS o pokračujúcom boji za pravdu ohľadom nežiadúcich účinkov mRNA vakcín: “Po tuhom boji sme teda napokon z ÚZISu vydolovali dáta”

Tomáš Fürst je vysokoškolský matematik a jeden zo zakladateľov združenia SMÍŠ – Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků v Českej republike.…

13. 07. 2025 | Rozhovory | 12 min. čítania | 0 komentárov

.

Zelenskyj chce znovu “preniesť vojnu na ruské územie”

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj na stretnutí s vojenskými predstaviteľmi oznámil nové diaľkové údery na Rusko

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Získať celú oblasť Pokrovska? Aký je zmysel ofenzívy Ruskej federácie pri Mirnograde?

V posledných dňoch ukrajinské vojenské verejné zdroje zaznamenávajú postup Rusov severovýchodne od Mirnogradu – mesta, ktoré bráni Pokrovsk z východu.…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Danko podporil premiéra Fica v boji s nátlakom z Bruselu a Berlína

Šéf vládnej SNS Andrej Danko v príhovore na včerejších Oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici vyhlásil, že je potrebné viac ochraňovať…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Slovensku hrozia od USA podľa ekonóma Kovandu ďalšie clá, možno až devastačné 500-percentné

Slovensko sa už možno v pondelok dozvie zdrvujúcu ekonomickú správu. Ako upozornil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, americký prezident…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Kollár zverejnil reakciu na Kollára: “Stúpil si do mäkkéko!”

Podnikateľ Zoroslav Kollár vo videu na YouTube zareagoval na vyhlásenia bývalého predsedu NR SR Borisa Kollára o tom, že súčasná…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Minister vnútra kritizuje “nepochopiteľné útoky” ľudí na sociálnych sieťach na prezidenta a osobnosti, ktoré podporili výcvik v NOS

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok považuje útoky na tých, ktorí sa rozhodli zapojiť do výcviku v rámci nových Národných obranných…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Szijjártó: Vieme, kto je zodpovedný za americké clá uvalené na Európu

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že od 1. augusta zavedie 30-percentné clo na tovar pochádzajúci z Európskej únie.…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Rakety alebo veľké drony? Aké zbrane dlhého doletu dostanú Ukrajinci od Nemecka?

Včera urobil nemecký generál Froyding veľké vyhlásenie, v ktorom sľúbil, že do konca júla Ukrajina dostane prvé diaľkové zbraňové systémy…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Uskutočnil sa ďalší ročník Osláv zvrchovanosti. Premiér Fico hovorí o odpovedi na festival Pohoda

Podľa slov predsedu vlády Roberta Fica by mohlo byť tradičné podujatie v obci Stará Bystrica vnímané aj ako odpoveď na…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

V garáži rodinného domu v Korytárkach napadli starostu za Hlas-SD

Polícia vo Zvolene prijala v nedeľu v skorých ranných hodinách trestné oznámenie o tom, že v garáži rodinného domu v…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusi informovali o zničení ďalšieho systému Patriot

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Polícia začala trestné stíhanie pre nočný útok nožom v centre Bratislavy

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s incidentom, ku ktorému došlo počas uplynulej noci v centre Bratislavy. Neznámy páchateľ mal…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

“Sprisahanie pedofilov”. Trump má čoraz väčšie problémy so svojimi stúpencami z MAGA kvôli “prípadu Epstein”

Jeffrey Epstein – miliardár, ktorý v roku 2019 spáchal samovraždu v americkej väznici po obvineniach z organizovania sexuálnych večierkov pre…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Advokát Ribár komentuje zrušenie obvinenia P. Ďurkovi paragrafom 363

Známy advokát a predseda občianskeho združenia Za demokraciu a právny štát JUDr. Martin Ribár sa na sociálnej sieti vyjadril k…

13. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Transparentné bojisko. Ako bezpilotné lietadlá zmenili vojnu na Ukrajine a kto víťazí v týchto pretekoch?

Na Ukrajine, na Západe a v Rusku sa snažia pochopiť novú realitu vojny po tom, ako na fronte začali dominovať…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Robí prezident kampaň zdravému životnému štýlu alebo NATO?

Je to na prvý pohľad veľmi sympatický obrázok: Prezident Peter Pellegrini spolu s niekoľkými predstaviteľmi SMERu a influencermi v maskáčoch…

13. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Prieskum: Mladí ľudia najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, no potraviny vyhadzujú dvakrát častejšie než starší ľudia

Mladí ľudia najhlasnejšie hovoria o udržateľnosti, no potraviny vyhadzujú dvakrát častejšie než starší ľudia. Vyplynulo to z prieskumu agentúry Ipsos…

13. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Uzbrojenie k smrti. Slovensko potrebuje viac lekárov, nie generálov. Mierová vízia existuje – hovorí sa jej Kostarika

Naši politici súhlasili s plánom minúť do roku 2035 päť percent HDP na zbrojenie – bez mandátu občanov, bez verejnej…

13. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Komentáre | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kim Čong-un ponúkol Moskve plnú podporu vo vojne na Ukrajine

Severokórejský vodca Kim Čong-un počas rozhovorov s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom ponúkol Moskve plnú podporu vo vojne na…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Macron stanoví nové francúzske obranné ciele

Prezident Emmanuel Macron stanoví nové francúzske obranné ciele kvôli Rusku a možnému stiahnutiu Spojených štátov z Európy. Uviedol to jeho…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Poľský prezident vyzval Zelenského, aby exhumoval telá Poliakov zabitých Ukrajincami počas Volyňského masakru

Poľsko, 13. júla 2025 - Poľský prezident Nawrocki vyzval Zelenského, aby inicioval úplnú exhumáciu tiel Poliakov zabitých počas Volyňského masakru.…

13. 07. 2025 | 0 komentárov

Saková: REPowerEU poškodí najmä Slovensko a Maďarsko

Úplne sa odstrihnutie od ruských energií od roku 2028 je zrejme nezvratné. Konštatuje to podpredsedníčka slovenskej vlády a ministerka hospodárstva…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Európska únia bude musieť podniknúť rozhodné kroky proti americkým clám

Európska únia bude musieť podniknúť rozhodné kroky proti americkým clám, ak sa s Washingtonom nedosiahne spravodlivá dohoda o odvrátení hroziacich…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Výsadkárska jednotka z nich nebude… Hlina má vysvetlenie, prečo Pellegrini a Kaliňák propagujú vojenskú službu

Prezident Peter Pellegrini, minister obrany Róbert Kaliňák či známy zápasník MMA Attila Végh v uplynulých dňoch propagujú výcvik a službu…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

V Španielsku po brutálnom napadnutí dôchodcu migrantmi vypukli bitky a nepokoje

Pred pár dňami sa na 70-ročného Dominga na ulici vrhla skupina mladých marockých migrantov. Starca bili, kým bezvládne nepadol na…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Až 70 % Európanov cíti finančný stres, Slováci majú jedny z najnižších úspor

Podľa dát OECD až 70 % ľudí v Európe pociťuje finančný stres, pričom vyššiu mieru obáv majú ženy. Na Slovensku…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Napätie na ministerstve spravodlivosti: šéfovia FBI zvažujú odchod kvôli prípadu Epstein

Riaditeľ FBI Kash Patel zvažuje odchod z funkcie, ak z nej odíde zástupca riaditeľa FBI Dan Bongino, obaja nespokojní s…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Najprv nervózna a potom dominantná. Pohánková vyhrala dievčenskú dvojhru na Wimbledone

Slovensko je najúspešnejšia krajina vo wimbledonskej dvojhre dievčat za posledné dva roky. Znie to až neuveriteľne, ale v edíciách 2024…

13. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívil Peking. Stretol sa so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Im. Diskutovali spolu o vyhliadkach na ukončenie konfliktu na Ukrajine, vzťahoch so Spojenými štátmi, ako aj o situácii v Pásme Gazy a na Kórejskom polostrove. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Lavrov Wang I
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a čínsky minister zahraničných vecí Wang I / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
18:41

.

Nikdy sme sa podľa Fica nedostali do takejto krízovej situácie. Všetkých politikov upozornil, aby nevymýšľali s koňakom a cigarou v ruke nezmysly

Slovensko ešte nikdy nebolo v takej krízovej situácii, ako je teraz. Uviedol to na sobotňajšej tlačovej besede premiér Robert Fico…

12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Gaza bola ráno zasiahnutá niekoľkými izraelskými leteckými útokmi

Mesto Gaza bolo v noci a skoro ráno zasiahnuté niekoľkými izraelskými leteckými útokmi. Ako uviedol pre agentúru AFP hovorca civilnej…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Raši si myslí, že o návrhoch opozície na odvolávanie ministrov sa má rokovať

Parlament by už o opozičných návrhoch na vyslovenie nedôvery vláde aj na odvolanie viacerých ministrov mal rokovať. Diskusia by ideálne…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Junta…

Jsme ve válce, říkali nám. Zlý Rus okupuje nebohou Ukrajinu a protože je neschopný, rabuje čipy z praček a co…

13. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Niečo sa chystá? USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“

USA požadujú, aby Japonsko a Austrália prijali „jasné záväzky“ v boji o Taiwan, píše denník Financial Times

12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

Branislav Čech

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov